![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Yritys oli alkaa tulevia etujousia fiksaileen, lähinnä puslien vaihto noihin uretaanimalleihin. Vanhojen puslien poisto prässillä tuppas tökkiin ja sitte piti Volvoa käydä hieman ulkoiluttamassa. Kello yllätti ja homma jäi kesken, viikon päästä pitäis päästä taas jatkamaan. Monellakohan lehdellä noi pakat pitäis kasata, kuormalati jää ainakin poies, mutta pitäisköhän jättää yks lehti vielä lisäks hallin nurkkaa? Takana on nyt ne 56" jouset 4 lehdellä (+kuorma) riippujen käännön kera, oliskohan korotus sen 4 tuumaa ![]()
__________________
www.jrasennus.fi |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Hieman taas maastonorsu nitkahti eteenpäin, pikku hiljaa
![]() Tuleviin etujousiin tuli puslat vaihdeltua, vielä tarvis niputtaa lehdet yhteen ja varata hieman aikaa taistella jouset paikalleen. Aloin etukardaania ruuvaileen paikalleen nivelen vaihdon jälkeen ja ihmettelin kun ei tahdo ristikon laippa pyöriä, kirosin jo hiljaa ittekseni että siellä on joku pinionin laakeri leikannu kii tms.. Ei tuo etuperä ole kuitenkaan vuosiin pyöriny. Koppa auki, ja jumituksen syy oli varsin yksinkertanen Mistä ihmees on vettä päässy noin perkuleesti murikkaan?? Korjaus oli helppo, yöksi valuun tyhjäks ja uutta vetaria putkeen...Onkos toi osa nyt sitte spindle? Oli kuitenkin neulalaakeri entisen näkönen joten se vaihtoon samalla. On varsin ikävään paikkaan tuonne putkeen toi laakeri saatu kun ei tahdo päästä oikeen naputteleen sitä poieskaan. Neulat helvettiin ja pienet mig lanka nöölit koolinkiin, johan lähti melkein ittestään. Ja uutta Timkenia kehiin ![]() On se vaan eri outo laite ajella tuollain niinku tuon Valpin jälkeen. Pehmee jousitus, kevyt ohjaus, tilava kuskin paikka, jäätävä nokka ja mukavat saundit Automaatti on kyllä jees varsinkin kun hiemankin poikkee pois tieltä... Takaiskarit täytyy kyllä hommata pidemmät asap, ikävästi pääsee noi orginaalit pohjaileen ulosjoustaes koko ajan... Toinen pakoputkikin jäi johonki risukkoon. Varmaan takaiskareita pääsee seuraavana järkeileen, tai etujousia, täytyy vähä kattella kuinka on tilaa ja aikaa levitellä autoo osina halliin/nosturille...
__________________
www.jrasennus.fi |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Hitaasti mutta varmasti, luulis et tälleen kesälomalla kerkeis, mut ei niin ei
![]() Uudet takaiskarit saapu. Poistolaarista edullisesti Laitetaan kiinnitykset uusiin puihin, eli poikittais suuntasesti runkoon nähden. Menee molemmat korvat uusiks luonnollisesti, pitäis saada pienemmällä iskarin liikkeellä enemmän liikerataa, vähä häviää vaimennustehossa mut vaihdetaan sitte jos ei tunnu hyvältä.Etujouset tuli kans niputettua, kolme lehtee +kuormalati. Näkee nyt kun saa alle et tartteeko muokata vielä. Noi kuormalatit estää varmaan hyvin akselin kiertymistä, olkoon paikallaan kunnes saa tukivarret väsättyä hommaa hoitaan. Hiukan piti tampattua mettätienpohjaa käydä ajamas. Pieni ylämäki ja noi lapikkaat alko pupeltaan ojaa kohti sen verran et oli pakko perääntyä. Sama suttaaminen jatku takaperin ja eturengas valu ojaan. Ikävästi kallistaa toi tiepohja ojaa kohti. Kunnon renkaat tarvis kattella... Taas kerran käveltiin traktoria haeskeleen ![]() Hyvin vetää oikoseen ja vähä yli takajousi, pohjauskumeja sais vähä pudottaa alaspäin. Ei taida tehdä hyvää väärinpäin kääntyminen jouselle? Tehokkaampaa laturia tuo kaipais kans, oliskohan jotain mikä sopis melkein niinku bolt on? Sähkökaavio olis kans kova juttu, sisätilan puhaltimelta on sähkö loppu.
__________________
www.jrasennus.fi |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Sähköjä on tullut pengottua läpi ja osia etsiskelty interneetistä, ens viikolla toivottavasti pääsee taas tekeen jotain näkyvää. Kuinkas on offaajilla kokemuksia aussie lockerista tms. blazerin taka-akselilla? Lähinnä toiminta takavedolla kaupunki ajossa kiinnostaa, pelkkää pauketta ja jurnutustako?
Tuolta linkistä löytyy vm. 73-87 blazerin sähkökaaviokuvia mikäli tarvetta ilmenee joskus. http://forum.73-87chevytrucks.com/sm...?topic=11766.0
__________________
www.jrasennus.fi |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Mulla oli aikonaan Aussie locker Rangen alla. Kyllähän se kilkatteli ja paukkui kun oli veto päällä mutkissa. Ei se silti mikään ongelma ollut. Tosin Range oli jatkuvalla nelivedolla, niin osa momentista meni aina eteen. Nykyään Dodgen picupissa takana Detroit locker, kyllähän sekin väliin paukkuu. Hyvin sillä silti pärjää kaupunki pyörityksessä.
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Ei mitään ongelmaa palalukoilla. Ensin oli lock-right takana ja nyt detroit lockerit edessä ja takana. Hyvin pelaa.
Mites noissa jumikuvissa auto on noin luminen? onks se ollu tossa odottamassa jotain vinssaajaa lumisateessa vai ajeletko tolleen ikkunat puoleen väliin lumessa.. ei ihme jos ojat kutsuu tolla jälkimmäisellä vaihtoehdolla!
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Lainaus:
__________________
www.jrasennus.fi |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Pajero 88 | potski | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 02.08.2013 13:01 |
| Myydään HJ61 88 | Heikki L | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 24.07.2011 20:27 |
| Myydään 88 pajero | vesa64 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 29.05.2010 21:32 |
| Myyty Patrol -88 | oke | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 20.08.2009 20:19 |
| L-88 | Vuosimallit 1968-1982 | 1 | 28.03.2003 07:22 | |