![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
Paska nakki, jos ostaa auton, eikä sitten tiedä moisesta mitään ja leimalla tökkää. Voiko maksun langettaa edellisten omistajien niskaan?
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
-Muistitko tänään- |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mut hetkinen, jos se on ollu alennetun autoveron alainen pakettiauto, niin mikäs pykälä kieltää siinä olemasta lisäpenkkejä kantavuuden rajoissa? Siis kuhan yhtenäistä tavaratilaa on se 3m³ ja henkilöiden paino alle kuorman kantavuuden?
Eikös se vaikuta vain dieselveroon, jos on useampi penkkirivi? Joo, pikaisen kuuklettamisen jälkeen se muuttuu silloin kaksikäyttöautoksi, joka on täysverollinen... Viimeksi muokannut Viipo : 24.12.2014 20:20 |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Mä leimasin 89 vuoden patrollin nurmijärvellä muistaakseni 2009 henkilöautosta pakettiautoksi. Kysyin katsurilta että onnistuuko, "penkit pois ja turvavyön kiinnikkeet eliminoiden onnistuu" totes katsuri. No mä tein työtä käskettyä ja kävin hakee paku statuksen papereihin. Noin 3 viikkoa jälkeen yllätys oli melkoinen kun trafilta tuli uhkailukirje tässä tapauksessa useamman tuhannen autoverosta/auton muuttamisesta takaisin henkilö/huoltoautoksi. Jonkilainen määräaika muutoksille oli asetettu, en muista enää saatika koko paperia tallessa. No, soitin konttorille et mitä ihmettä tää nyt meinaa? Äijä puhelimessa sano et sori meijän moka paa huoltoauto varustus ja tuu velotuksetta leimaamaan huoltoautoks. Nyt tätä volkkari hommaa lukiessa ihmettelen et miks mä sain mahdolllisuuden homman oikasuun? Mä oon yksinkertainen tavallinen ihminen ja lähtökohtasesti tälläsissä asioissa luotan katsastusmihen kertomaan. Pitäis varmaan tavata Finlexiä viikkotolkulla ennekun uskaltaa mitään vähääkään poikkeavaa tehdä. Ja eikö laki sano että palvelut täytyy hinnoitella selkeästi ja näkyvästi? Ei koske kaikkia näköjään.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Pakettiautosta matkailuautoksi | Eskimo | Chit-Chat | 29 | 09.06.2015 13:58 |
caravelle->pakuksi/matkailuautoksi/huoltoa=? | tonnisata | Tekniikka & Jutustelu | 35 | 15.08.2008 20:50 |
Varoittava esimerkki akselintuennasta | jnu | Linkit | 10 | 16.03.2007 00:18 |
Maasturi matkailuautoksi? | PIRSSI | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 28.10.2006 09:26 |
Ei liity maastureihin, mutta varoittava esimerkki! | Jare | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 11.08.2004 15:47 |