Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 10.09.2013, 20:41
hitoy hitoy ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.04.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 1.779
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BryGgi Näytä viesti
Öljyvuoto?? Näyttää tosin normihuohotuksille loppuun ajetusta dieselistä. Eli egr röörit jo niin tukossa jos varsinkin ollu köröttelijällä että alkaa öljyhuurut tulemaan ulos väärästä paikasta, tuossa tilanteessa käyttäisin jo alimman ahtoputken turbon jälkeen irti ja katsoisin onko paljonkin turbo työntänyt öljyä läpi. Että ei jollain kierrosten ryntäyksellä ota hulluja. ei olisi ensimmäinen 1.9 tdi mikä sen tekee


käytetty on aina käytetty, ja pitäisihän sitä jotain oikeuksia olla myös myyjäliikkeellä, jos myydään käytettyä autoa niin ostajat poikkeuksetta odottavat uutta autoa ja täydellistä toimintatakuuta seuraavaksi vuodeksi.
Pitäisi myös katsoa peiliin hiukan kun menee ostamaan auton sen kummemmin koeajamista tai perehtymistä historiaan, tai vaivautumalla edes katsomaan renkaita. Katsastusmiehet on vain ihmisiä.
Juu luin että perus vikaa jotka haluttiin pistettävän kuntoon. Lisäksi mm. ahdintyötää öljyä ja alipainepumppu. Jos ehtoihin ei olis kuulunut vikojen selvitys --> soitto ( tässä tapauksessa kerrottiin syy + viat on korjattu ) ei kauppoja olisi tullut. Uutta ei etsitty vaan ehjää. Tämä löytyi ja haluttiin viat kuntoon. Kummatkin ajoimme auto n. 1vk ennen kauppoja. Tällöin sovittiin miten kaupat syntyy. Mainitsin että noilla renkailla ei leimaa tule. Haku ketki oli omaa mokaa kun en tarkistanut puheiden pitävyyttä. Se oli mun mokaa. Historia tutkittu eli juuri huollettu. Longlife + vuosihuolto. Juu insinöörit on ihmisiä. Virheitäkin tulee varmasti. Ei näin paljoa yhteen autoon tai todellakin on väärällä alalla.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.09.2013, 05:35
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hitoy Näytä viesti
Historia tutkittu eli juuri huollettu. Longlife + vuosihuolto. Juu insinöörit on ihmisiä. Virheitäkin tulee varmasti. Ei näin paljoa yhteen autoon tai todellakin on väärällä alalla.
Melkeimpä huoltaisin koko auton ennen suurempaa ajattelua sillä onhan ne öljytkin voitu vaihtaa etänä.
__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.09.2013, 07:57
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.076
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hitoy Näytä viesti
Haku ketki oli omaa mokaa kun en tarkistanut puheiden pitävyyttä. Se oli mun mokaa. Historia tutkittu eli juuri huollettu. Longlife + vuosihuolto.
Aika hätäisesti autoja ostelet jos ei edes kiinnosta/kerkee katsoa minkälaiset renkaat sinne on laitettu, vai onko mitään. Tietty noita jarruletkuja yms. vaikee tsekata noin matalasta... Mutta kattokaa nyt hyvät ihmiset ite livenä mistä se auto on kasattu, eikä vaan konttorin/korjaamon leimoista. Tollasella tutkimisella voi hyvin olla että kk:n päästä se paljastuu Viron tuonniks ja siitä kk niin todetaan että täähän on joskus mällätty tuulilasia myöten. Toivotaan ettei näin ole.

Aika käsittämättömiä etäleimauksia autoille tunnuttu tehdyn. Vaikea uskoa että korruptio vielä tänä päivänä tuolla tasolla tällä alalla, mutta uskottava kai se on. Pelottaa oikeesti miten paljo näitä jatkossa etäleimataan jonku autokorjaamon toimesta.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 11.09.2013, 08:25
tapsa4x4:n Avatar
tapsa4x4 tapsa4x4 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.02.03
Sijainti: lahti/hollola, Finland.
Viestit: 9.832
Perusasetus

Ikinä en oo autoa liikkeestä ostanut mutta kaikille oo sanonut että ei kannata maksaa lisää maininasta juuri huolettu ja jako pää vaihdettu parempi vaihdattaa ite ne niin pitää sitten paikkansa.

Monta kertaa oon ihmetellyt juuri katsastettujen autojen kuntoa.aika helposti pääsee läpi aivan paskojakin.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 11.09.2013, 08:30
Marko:n Avatar
Marko Marko ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 26.09.04
Sijainti: Imatra
Viestit: 302
Perusasetus

paskoja vihanneksija


Mullekin on tullut vastaan jo nyt monta autoa jotka on tullu leimalta huomautuksitta ja kuitenkin on ollu nyrkin mentäviä reikiä helmoissa tai niveliä rikki jne. Nykyään jos/kun käytettyä autoa ostaa niin leimapaperilla voi pyyhkäistä ja alkaa sitten tutkia ne viat itse.
Harva käytetty on virheetön, mutta kyllä myyjälläkin pitäis olla munaa kertoa tiedossa olevat viat ja sopia hinta niiden mukaan. Samaa voisi kyllä odottaa siltä ostajalta joka tyrkyttää sitä omaa ruoskaansa vaihdossa kun ei kannata/jaksa korjauttaa jotain piilevää vikaa omillaan..




Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Aika hätäisesti autoja ostelet jos ei edes kiinnosta/kerkee katsoa minkälaiset renkaat sinne on laitettu, vai onko mitään. Tietty noita jarruletkuja yms. vaikee tsekata noin matalasta... Mutta kattokaa nyt hyvät ihmiset ite livenä mistä se auto on kasattu, eikä vaan konttorin/korjaamon leimoista. Tollasella tutkimisella voi hyvin olla että kk:n päästä se paljastuu Viron tuonniks ja siitä kk niin todetaan että täähän on joskus mällätty tuulilasia myöten. Toivotaan ettei näin ole.

Aika käsittämättömiä etäleimauksia autoille tunnuttu tehdyn. Vaikea uskoa että korruptio vielä tänä päivänä tuolla tasolla tällä alalla, mutta uskottava kai se on. Pelottaa oikeesti miten paljo näitä jatkossa etäleimataan jonku autokorjaamon toimesta.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 11.09.2013, 08:48
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Eihän tuo sen kummoisempaa vaadi kuin soitto trafille. Tekevät autolle katsastuksen ja katsuri saa kasan paskaa niskaansa. Sen jälkeen alkaa tappeleen autoliikkeen kanssa. Todennäköisesti mitään eivät suostu maksamaan. Kuluttajariitalautakunnasta tulee sitten joskus 1-2v kuluttua päätös että niiden pitää maksaa korjaukset, mitä ne ei kuitenkaan maksa edelleenkään ja tuskin autokaan välttämättä silloin on enää itsellään..
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 11.09.2013, 09:39
hitoy hitoy ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.04.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 1.779
Perusasetus

Juu niin kuin kirjoitin omaan piikkiin menee tuo renkaiden katsominen. Öljynvuotoja ei pahemmin näe ilman että koneen koppaa ottaa veke / purkaa osia irti. Toisaalta en usko että perus auton käyttäjä havaitsisi noita muita vikojakaan vaikka ne olisi tyrkyllä? Itse luotin kuitenkin täyteen huoltokirjaan ja juuri tehtyyn huoltoon ( jos liike lyö leiman autosi huoltokirjaan ilman asianmukaisia tarkistuksia ja huoltoja niin mistä sen tiedät/mitä teet jos saat selville? ). Auton yleis ilme antoi odottaa ok pitoa. Ei kolaroinnin merkkejä tms. Kyllä itsekkin ilmoitan autoa myydessäni että siinä huoltokirja on ja jos leima on tuore niin senkin kerron ISOLLA. Veikkaan että vaikuttaa monen ostamiseen nämä ja luo tunteen että korjaamo on huoltanut auton ja katsuri tutkinut että se on kunnossa ja turvallinen. Jos näihin normaalit ihmiset ( jotka vain ajaa ja tankkaa eli suurin osa) ei voi luottaa niin mihin? Jos sovitaan ennen kauppoja että asetamme nämä asiat ehdoiksi ja toinen ilmoittaa että asian on korjattu vaikka todellisuudessa ei olekkaan niin sitä en ymmärrä. Auton myymisen tarve on niin kova että vaikka valehdellen/sopimusta rikkoen. Ko. Liike ei ole mikään perus häkkiliike jonka rivistä tämä on bongattu. kaukana siitä. Liikkeen olemus on enemmän kuin asiallinen ja antaa myös kuvan turvallisista kaupoista.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 11.09.2013, 15:56
Tomppaa_ Tomppaa_ ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 21.09.11
Sijainti: Tuusula
Viestit: 992
Perusasetus

Auton hinta on myös aika ratkaiseva tekijä. Jos saan neljälläsadalla vuodeksi leimatun auton niin asiat jotka kiinnostaa on lähinnä että se liikkuu eteen ja taakse sekä että verot on kunnossa.
__________________
Teoria on sitä että kaikki tiedetään mutta mikään ei toimi
Käytäntö on sitä että kaikki toimii mutta kukaan ei tiedä miksi
Meillä teoria ja käytäntö ovat sekoittuneet siten että mikään ei toimi ja kukaan ei tiedä miksi!
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 11.09.2013, 16:55
hitoy hitoy ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.04.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 1.779
Perusasetus

Tämän päiväisen keskustelun perusteella homma saadaan sovittua rahallisesti että auto saadaan sovitun mukaiseen kuntoon. Eläkkeelle jäävä (= mun ajoon
) Audi 100 on palvellut meitä uskollisesti nyt 40tkm ajan/vuos( mittarissa 567tkm ). Katsuri halusi siihen laitettavan alapallon, raidetangonpään suojakumin sekä toisen pissapojan suuttimen toisen sumun. ( 2 suutinta joissa 2 reikkä joista 1 on tukossa). Katsastus oli siis "tiukka" ja paikat syynättiin tarkasti. Tämä uudempi yksilö jos olisi joutunut samaan syyniin niin voivoivoi. Nooh seuraavaksi alkaa tod.näköisesti osien ja tekijän metsästys.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Zed plus kusetus Kipinä Chit-Chat 26 08.08.2010 21:58
Pyhiinvaellus - suuri kusetus? Kruuse Chit-Chat 10 07.12.2008 13:46
Kunnon kusetus autokaupassa TML Chit-Chat 32 28.11.2007 10:40
Viikon kusetus Superlite 27 Chit-Chat 51 20.08.2007 13:32
kusetus leivos Cooking & Food 2 02.09.2003 09:59


Sivu luotu: 09:25 (GMT +2).