Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 14.06.2013, 23:14
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.114
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Villeri Näytä viesti
Mikähän se ledi siinä etulaidassa oli? Käsitin että joku merkkiledi vain Kielitaito kun ei oo paras.. Sen verran aukes että kaiketi kun lähdetään kärryä vetään niin jarrua pitää painaa ensin 3 kertaa että toi järjestelmä aktivoituu tai jotain
Juurikin noin. Tuolta löyty näemmä vähä lisätietoo ja tuo toinen video: http://www.fifthwheeleurope.eu/en/pr...ng-system.html

Eli siis täysin itsenäinen/autosta riippumaton järjestelmä. Tunnistaa kuorman ja jarrutusmomentin. Sen kun vaan lyö valotöpselin kiinni niinku ennenki, muuta ei tarvita.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 14.06.2013, 23:21
Villeri:n Avatar
Villeri Villeri ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 30.06.09
Sijainti: Karvia
Viestit: 612
Perusasetus

Suht fiksulta vaikuttais toi systeemi, vielä kun noi sähkölaitteet olis niin suojattu ettei ekan talven jälkeen oo hapettunu ja ruostunu pilalle. Tuo kuormantunnistus homma on oikeestaan ihan ehdoton tossa perävaunujarrussa. Jenkkimallin manuaalisäädöllä kun otat täyden kuorman ja unohdat säätääkkin lisää tehoja isommalle niin siinä on hetken ihmeissään kun kärry työntää ihan pirusti

Tässä oon katellu noita jenkkilän lavettipuolikkaita joita ne vetää fullsize lavureilla. Ovat melkeen järjestään 2.60 leveitä. Ei sitä saisi edes suomen pykälien mukaan vetääkkään, kun se puoliperävaunun leveyshän oli +35senttiä auton leveyteen, mitattuna etuakselin kohdalta. Fullsizet on siinä noin 2metriä leveitä.

Kevyemmissä perävaunuissa taisi olla vielä vähemmän toi leveyden ylitys?

Viimeksi muokannut Villeri : 14.06.2013 23:27
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 15.06.2013, 09:31
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.618
Perusasetus

Se ledi kertoo jos järjestelmässä on jotain vikaa, vilkkukoodien muodossa, kuten noissa isoissa kärryissäkin. Noihin jarrupurkkeihin (EBS) voi tehdä ajonvakautuksesta lähtien vaikka millaisia toimintoja, tosin sit tarvitaan jo ilmajousitus

edit/ Olikin tuossa Matin laittamassa linkissä tuo vilkkukoodi kerrottu.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96

Viimeksi muokannut HeikkiH : 15.06.2013 09:33
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 15.06.2013, 13:12
ssuvik:n Avatar
ssuvik ssuvik ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.02.12
Sijainti: Nurmo
Viestit: 2.748
Perusasetus

Pari-kolme vuotta sitten Porvoon motarilla tuli vastaan yhdistelmä, missä oli uudesta Sprinteristä tehty puolikkaan vetäjä. Kärry oli mittasuhteiltaan autoa vastaava, pituutta ehkä joku 8 metriä. Sprinterissä oli 3 akselia Niin ja neukkujen kilvissä oli.
__________________
HJ61
MMC
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 15.06.2013, 16:28
bluevan:n Avatar
bluevan bluevan ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 31.03.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 4.234
Perusasetus

Äsken tuli 8-tiellä vastaan joku isohko paku (kenties Ducato) ja perässä oli varsinainen perävaunu. Veikeen näköinen yhdistelmä. Maatunnusta en kerinny kattoon mut keltapohjaiset kilvet oli.
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 15.06.2013, 16:38
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Onhan noita täysperäkärryjä ollu jo pitkään suomen liikenteessä. Mut noi puolikkaitten systeemit kiinnostas enempi.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 15.06.2013, 19:04
Villeri:n Avatar
Villeri Villeri ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 30.06.09
Sijainti: Karvia
Viestit: 612
Perusasetus

Ohan näitä. Säälittävää vaan kun toi kärry painaa 1100kg ja kuormaa saa ottaa vain 2400kg. Vetopituus 10.02m

Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 15.06.2013, 20:55
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.114
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Villeri Näytä viesti
Kevyemmissä perävaunuissa taisi olla vielä vähemmän toi leveyden ylitys?
Ei oo tuota 35 cm leveempi -sääntöä enään nykyään voimassa.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Villeri Näytä viesti
Aiemmin noita ei ole saanut vetää kun kuorma-autolla. Tuleva sääntö ilmeisesti sallii tommosen kärryn vetämisen vaikka hiacella..?
Näin on, kuorma- tai linja-autolla saa vaan vetää toistaseks, lokakuusta eteenpäin myös henkilö- ja pakettiautolla.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään / Vaihdetaan Henkilö auton Vanteita ja renkuloita tarjolla !!! rekisteröimätön O/M/V Renkaat ja vanteet 3 14.01.2011 11:49
Ostetaan Rekan perävaunu iso ja halpa ORR O/M/V Muut 7 18.08.2009 14:50
M/V: rengassarja pakettiautoon yms (ei off?) VonLeka O/M/V Renkaat ja vanteet 1 29.06.2007 07:08
Myydään 4x4 ja henkilö/muut erikseen Jare Chit-Chat 9 22.04.2007 18:53
"M" Jeep Cherokee ltd 90/Vaihto pakettiautoon! HEKULIINI O/M/V Muut 38 16.09.2005 07:23


Sivu luotu: 09:19 (GMT +2).