Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #34  
Vanha 06.03.2013, 21:01
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.525
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jeep360 Näytä viesti
Katsoin Jounin laittamaa kuvaa niin melko suoraan menee noi alavarret perästä runkoon, mulla tulee reilusti viistompaan.

Jos rupee vääntöä olemaan liikaa puslille niin täytyy laittaa siihen lisätuki mikä nyt nimeltään olikin.

Etuperä sitten kiva onkin kun tila melko paljon rajallisempi siihen ei oo vielä suunnitelmaa, lj:n jakareita on kyllä jos ei jaksa käyttää 1 kuukautta taas raapimiseen.

Mitenkäs muuten noita kallistuksenvakaajia on porukoilla kiinni jenkkilässä ainakin tuntuu olevan melkein joka kikottimessa
Ylä- ja alatukivarret pitäis olla aika samassa kulmassa keskenään ja tavoitteena kannattaisi pitää että ovat lähelle vaakatasoa ajokorkeudessa ainakin suora-akselisessa. En nyt hahmota että miten kokonaisuutta pitäisi muuttaa porttaalien johdosta. Pidemmät tukivarret kuitenkin antavat anteeksi "väärää" geometriaa, joten pitkistä linkeistä on porttaaleiden kanssa varmaan enemmän hyötyä kuin suorien akseleiden kanssa.

Minulla on kallistuksenvakaaja takana, ja aina välillä olen suunnitellut eteenkin laittavani. TJ:n vakio etuvakaaja on liian jäykkä maastokäyttöön, joten pitäisi kuitenkin ostaa ohkaisempi aftermarket-malli.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Wrangler YJ/CJ7 arzi198 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 7 18.08.2011 14:04
Myydään Wrangler Tj Wrang O/M/V Ajoneuvot 0 17.12.2010 13:35
Wrangler O/M/V Renkaat ja vanteet 0 21.06.2007 10:04
O: Wrangler Wiikki O/M/V Ajoneuvot 5 08.12.2006 12:34
92 Wrangler ja 33" KariS Tekniikka & Jutustelu 1 11.10.2005 17:06


Sivu luotu: 23:39 (GMT +2).