Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee
kyllä 55 w ja 35 w eron huomaa, xenoneissakin ...
|
Tästä oon täysin samaa mieltä.
Xenoneitahan mulla on ollu jo pitkän aikaa monessa autossa. Tällä hetkellä tossa hodarissa on lyhyissä 35w sarja, merkkiä en muista, Keskisen Veskulta hain. Hyvin toiminut, kerran pääs vesi lirahtamaan ohjainboksiin, je ei enää sammuneet viiksestä, kuivaus+CRC auttoi. Valokuviokin sellainen ettei älyttömästi hajavaloa ylöspäin synny.
Kattopitkissä sitten on Bilteman umpioissa saman puljun 35w sarja. Umpiot on ihan jees, mutta muutos-sarjaa en halpuudesta huolimatta suosittele kellekään. Melko harvoin kummatkin syttyy yhtä aikaa, monesti toinen syttyy minuutin parin viiveellä, ja silloin tällöin jättää syttymättä kokonaan. Plussaa kuitenkin on se, että tehoa tuntuis olevan ainakin se 35w, mikä luvataankin.
Ässäs mulla oli aikanaan 55w xenonit, niidenkään merkkiä en muista, mutta olivat jo pitkästi toista sataa hinnaltaankin. Ne kyllä toimi kuin unelma, ja projektoriumpio antoi nätin, teräväreunaisen valokuvion ilman minkäänlaista hajavaloa. Oli muuten tehoakin!