Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 07.09.2012, 19:00
BryGgi BryGgi ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.12.08
Sijainti: p-savo
Viestit: 1.444
Perusasetus

Tänään saapui vihdoin ja viimein kauan odotettu vesiventtiili, pääsee viikonloppuna vetämään auton sisällä olevat putket uusikis lämppärille. Ja pääsee verestämään amiksen aikaisia juotos hommia. Golffin paisarikin löysi paikkansa oiekasta etukulmasta lampun takaa. Ilmaus helppo tehdä järjetelmään kun paisari parilla pultilla kiinni ja nostaa sitten reilusti ilmaan ja täyttää järjestelmän. Myös syylärin paikan ahtaus selvisi. Tylysti nostin sen vaan niin ylös kun konepelti antaa myöten. ja silloin se mahtuu tulemaan runkopalkin päälle ja liukumaan hiukan oikealla, jolloin letkut mahtuu paikoilleen ja simpukkaan ei pääty enää kolise. SAMALLA huomasin että nyt olisi mahtunut n.50mm syvempään tuo mekaaninen prkl. Ollisi vaan pitäny malttaa odottaa sitä pedin rakennusta tänne kasauvaiheeseen asti.

Samalla tuli vesiventtiilin kanssa myös virtakiskoja 2kpl sekä maakiskoja. Ne viritttelen tuonne konehuoneeseen niin saan virtapisteitä sinne hyvään järjestykseen. samalla taidan yhden kiskon kiinnittää tuonne kojetaulun alle mistä helppo silmukkaabikolla ottaa virtaa jollekin. Kiskoissa on 2xM8 pultit joihin päävirta tuodaan, ja sitten kiskossa 8xM6ruuuvia. Maakisko taas täys rautaa ja siinä 8x M6 ruuvia. virtakiskoon löytyy kumisuojus päälle

1700W invertterikin ilmaantui hallille. mutta sen aika ei vielä ole.
__________________
[O]=TOYOTA=[O]
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
ostin kompuran.. samix Chit-Chat 9 10.09.2008 21:15
Ostin jo:SJ:n merkkivalollinen jakis. asentaja O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 21.09.2007 17:34
K10 etukardaanin tuplanivel osina.. Hjälp! SamiN Tekniikka & Jutustelu 5 02.11.2005 18:57
Ostin sitten HJ:n akke Tekniikka & Jutustelu 7 16.03.2005 20:17
Ostin sitten lj:n bj45lava Tekniikka & Jutustelu 9 08.11.2004 09:04


Sivu luotu: 12:00 (GMT +2).