Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 03.11.2010, 22:28
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.061
Perusasetus

Kyllä siinä vaiheessa kun ajopiirtureista tuli digitaalisia niin ainakin mulle tuli olo että nyt valvotaan liian tarkkaan. Ihteeni ainakin rasittaa kaikenlainen vapaavaltainen kyttääminen, joka paikassa on valvontakamerat ja joku isoveli valvoo aina kun pystyy. Kohta kai sitä on GPS-paikantimet henkilöautoissakin, joiden mukaan verotetaan auton käyttö ja pannaan ruuhkamaksuja maksuun.

Kevyt kalusto ajelee vastuullisiakin kyytejä ilman mitään seurantaa, voi olla vaikka kuinka väsynyt ja muuten vaan huonoilla hoksottimilla varustettu kuski koulukyytejä ajamassa. Saa ajaa päivät koululaisia ja illat humalaisporukoita, eikä kukaan sano mitään. Vastaavasti 7.5 tonnisella kevytkuorkilla ajavan pulla-autokuskin piirturin käyttöä kyttäillään kun olis joku ehdonalaisessa oleva.

Eli periaatteessa vastustan kaikkea liikavalvontaa, pitäis keskittyä olennaiseen ja olla tilannetajua, kattoa kokonaisuutta eikä laskea minuutteja.

Kai teistä kaikki tietää että nykyisin kaikissa yli 7.5 tonnisissa kuorma-autoissa pitää olla ajopiirturi ja sitä pitää käyttää myös omissa ajoissa vaikkei mitään luvanvaraista touhua olisikaan.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Onko garret 4 liian iso hj60:een ugly_hj Tekniikka & Jutustelu 50 22.03.2009 18:07
"Raskaan" kaluston tuntijoita? Päksi Chit-Chat 8 24.08.2008 10:55
OT: Raskaan kaluston hydrauliikasta Shuttle Tekniikka & Jutustelu 5 14.06.2007 07:02
Raskaan kaluston kuljettajien painajainen. Bruno Chit-Chat 18 18.03.2007 16:50
"Raskaan diesel kaluston yms" edullista huoltoa Tekniikka & Jutustelu 0 22.12.2005 21:33


Sivu luotu: 20:03 (GMT +2).