Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 09.10.2009, 19:06
popo99:n Avatar
popo99 popo99 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 23.06.04
Sijainti: Salo
Viestit: 1.306
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
VOI PRKL...ihankuin pajua tarvitsisi erikseen kasvattaa kun sitä on jokapuolella jo ihan vaivoiksi asti!

Miten voi ruoan ja energian tuotanto ylipäänsä olla jonkun hemmetin tuen varassa? Entäs jos käy kuin ruokohelpille jonka tuet loppuvat n. 012??? Vituttaakohan niitä jotka pilasivat peltonsa hyvässä uskossa helposta ja jatkuvasta EU:tuesta..
ja kumpikohan on kannattavampaa sekä tehokkaampaa: korjata koneellisesti paririveihin istutetut pajut isoilta aloilta vai käsipelillä sieltä täältä pitkin metsiä, ojien- ja teiden varsia? ja muutenkin korjuu on helppoo ja keskitettyä verrattuna esim. metsästä korjattavaan energiapuuhun. lisäksi hyvin hoidettu pajupelto jatkaa kasvuaan reilut 25 vuotta... nettoenergiasaanto taitaa olla pajulla tuplasti suurempi kuin ruokohepillä tai hampulla?

ja eu-tuista sen verran että arvon nyybit voi laskeskella, jos nyt ylipäätään ymmärtävät viljelystä mitään, että jos saa esim leipävehnästä rapiat 100€ tonnilta niin kannattaako sen viljely ilman tukia?
__________________
Mouho Motorsport
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rate my 4X4??? HEKULIINI Chit-Chat 5 08.11.2005 15:59
Rate my ride Lars Motoring 0 04.01.2002 09:31


Sivu luotu: 13:04 (GMT +2).