Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön
1. Muutoskatsastuksessa saadaan hyväksyä omamassaltaan yli 1500 kg:n M1G- ja N1G-luokan ajoneuvon korin korottaminen erilliseen runkoon nähden seuraavin ehdoin:
Topicin aloittajan auto on/oli N1, joten ei koria ei saisi korottaa edes sitä hatusta vedettyä 51mm.
a) korin ja rungon väliin asennettavat korotusosat ovat korkeintaan 77 mm:n mittaiset;
Eli ihan sama minkälaiset jouset siellä on, kun korotusosia mitataan.
d) korin korottamisen sekä mahdollisten renkaiden ja alustan muutosten yhteisvaikutuksesta auton kokonaiskorkeus lisääntyy alkuperäisen korin korkeuteen nähden enintään 150 mm;
Tai 100mm muiden kuin M1G tai N1G luokkien kokonaiskorotus. (mutta eihän näissä koria koroteta).
Tuossa kohdassa jousillakin on merkitystä.
|
Tota, nyt meni vähän ohi...
Mä en nyt oo ihan varma, mut mä en oo missään nähny et N1 luokan ajoneuvoa EI SAISI korottaa korin ja rungon välistä... ainoa mitä mä oon ymmärtäny et sen korotuksen navankeskiosasta suhteesta koriin on maksimissaan se 51mm - ja mun käsittääkseni se on ihan se ja sama mistä sen korotuksen tekee??? ja siis korjatkaa nyt ihmees jos oon vääräs???