Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #34  
Vanha 08.04.2025, 22:58
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 702
Perusasetus

Zündung einheit korjaus


Ei tuosa mitään tekemätöntä ole kun vaan maltilla ja huolellisesti tekee. Kannattaa katsella viestin #17 kuvia tarkasti ennen kuin ryhtyy purkamaan. Ehkä pari tärppiä voin antaa:
- transistoreiden jalat kytketty ohkasilla kuparilevyillä piirilevyyn. Juotoskohta käännetty J-muotoon. Lähtee hyvin jollain piikillä nostamalla. Tinapumppu ja tinaimusukka hyviä apuvälineitä.
- konkat liimattu erittäin kovalla/vahvalla liimalla muihin komponentteikin. Varovasti irti, että muita komponentteja ei hajoa. Konkan itsensä voi tietysti uhrata. Todennäköisesti kuori on niin hapero, että kuoret jää liimaan ja loput irtoaa.
- Takaisin kolvatessa mieluummin reilusti lämpöä jotta tina juoksee varmasti juotoskohtaan.

Kondensaattorit ovat 0.1uF/100nF 400VDC/220VAC johtimet 15mm "silmävälillä". Korvaavaksi sama tai suurempi jännitekesto ja tietysti tuo sama mekaaninen koko jotta sopii purkkiin.

Itsellä nämä löytyivät "kotivarasta". Laitoin Panasonicin 630V konkat.

Jos haet ostopaikkaa niin kaikki elektroniikan komponentteja myyvät liikkeet ovat hyviä mahdollisuuksia. Tässä esimerkki Partcon tuotesivuille.

https://www.partco.fi/fi/elektroniik...2-ha-100n.html


.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 3 (0 jäsentä and 3 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty BMW K100RS -86 J0hannes O/M/V Ajoneuvot 0 01.08.2015 11:29
M: Suzuki Samurai -88 MYYTY & Suzuki DR 650 SE -96 COWBOY O/M/V Ajoneuvot 4 19.10.2007 06:48


Sivu luotu: 12:54 (GMT +2).