Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 25.04.2023, 09:05
riude riude ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 16.04.06
Sijainti: SLN, .
Viestit: 933
Perusasetus

Vaikka aurinko on mollottanut jo monta viikkoa, on noin yleisesti ottaen keskustelut aurinkopaneelien hankinnoista ja takaisinmaksuajoista hiljentynyt monella foorumilla.
Samaanaikaan kuluttajariitalautakunta uutisoi aiheeseen liittyvien valitusten määrän rajusta noususta.
Paluu arkeen?

Lupasin kyllä laskeskella eräälle isännälle, kannattaisiko hänen aurinkopaneelit ottaa. Tekee polttopuuta myyntiin, ja huhtikuusta heinäkuun loppuun pyörii 13kW puhaltimia 24/7.
Yksinkertaisilla laskemmilla varmasti kannattaa, mutta kun käydään miettimään kuinka tuon toteuttaisi optimaalisesti mutta kustannustehokkaasti, tekniseltä kannalta, pitääkin käydä miettimään.
Kuinka puhaltimia ohjataan kun tuotta alkaa hiipumaan, eikä riitä kaikille puhaltimille. Miten tämä tieto saadaan aurinkosähköjärjestelmästä ulos, ja minkälainen ohjausjärjestelmä tätä tieto käsittelee.
Minkä kokoisia ja montako noita puhaltimia on? Tässä tapauksessa muistaakseni kolme. Ei saa kovinkaan optimaalisesti käytettyä osa aurinkosähkön/osa verkkosähkön takana? Ainakaan suorilla lähdöillä.

Lisäksi nythän on suunnitteilla hirveästi uutta aurinkoenergia kapasiteettia. Hyvinkin pian voidaan olla tilanteessa, jossa auringon paistaessa ei sähkö maksa juuri mitään. Miten käy silloin takaisinmaksuajalle?
Vähän veikkaan että huonosti.

Näin äkkiseltään mietittynä ainakin tuollaisi kysymyksiä tulee mieleen.

Viimeksi muokannut riude : 25.04.2023 09:15
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 5 (0 jäsentä and 5 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Aurinkosähkö tietäjiä? SptV Chit-Chat 45 28.08.2018 14:22
kellojen siirron ihanuus 0ltzi Chit-Chat 46 07.07.2018 12:51
Ulkona huoltamisen ihanuus GeneralJ Tekniikka & Jutustelu 31 07.12.2015 00:11
Forum-keskustelun ihanuus petris This And That 1 11.03.2003 15:27


Sivu luotu: 21:37 (GMT +2).