Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #8  
Vanha 31.07.2022, 10:04
HiluxMan:n Avatar
HiluxMan HiluxMan ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 926
Perusasetus

Otin tuon Land Cruiserin perämurikan irti ja ihmetystä aiheutti että siellä oli kitkalukko. Jotain sellaista epäilinkin, kun pyörittelin takapyöriä vapaalla ja P-asennossa. Vapaalla pyöri samaan suuntaan ja vaihde parkkiasennossa hiukan suurempaa voimaa käyttäen eri suuntiin. Eli ei hirveästi pitoa. Toisekseen, kun auton ostin, vaihdoin kaikki öljyt ja laitoin tavallista peräöljyä sinne. En huomannut mitään erityistä käytöksessä.

No ilmeisesti kitkalukko on laitettu jälkikäteen kun siellä hampaissa oli jäämiä kahdesta eri värisestä hammaskosketusaineesta. Tuossa karvalakkimallissa on esitteen mukaan avoin perä ja wide-mallissa sähkölukko.

Avasin sen kitkalukon, kitkalevyt näytti hyviltä. Toisella puolella kolme ja toisella puolella neljä. Avasin sitten hyllyssä olleen kitkalukon vertailua varten ja ylläyksekseni siellä oli kitkalevyja molemmin puolin yksi setti enemmän ja järeämpi jousirakenne. Ulospäin murikat ihan saman näköisiä.

Eipä siinä, asensin tämän useampilevyisen paikoilleen ja kasailen taka-akselin piakkoin kunhan ehdin ja nyt laitetaan Mobil Delvac LS sisään ja ihmetellään tuliko eroa edelliseen.
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Toyota 9" perä 88 Tekniikka & Jutustelu 8 06.01.2022 14:23
Myydään toyota 8"perä fordisti O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 26.11.2020 21:32
Myyty toyota 8"perä fordisti O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 27.10.2020 20:48
Ostetaan toyota 8" perä juuso he O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 05.06.2016 10:54
Myydään toyota perä 8" samiolavi29 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 07.02.2009 18:40


Sivu luotu: 22:15 (GMT +2).