Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 05.10.2017, 17:16
lepoantti lepoantti ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.01.05
Sijainti: Sawo, Leppävirta
Viestit: 2.711
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ippe69 Näytä viesti
Ehditkin laittamaan tuon lisäyksen sillävälin kun kirjotin. Rata auto voi olla melko hankala tapaus. Keula sinänsä ei, jos sen ajaa rampille kun perälauta on maassa, mutta mahasta jää kyllä herkästi kiinni.
Juu, ei ole helmojenkaan alla liikaa ilmaa. Kun etupäätä saa ujutettua koppiin niin kyllä taakka laudan päällä helpottaa, mutta sitten tullaan tilanteeseen että missä vaiheessa lauta jaksaa kääntää kuorman vaateriin että ei helmoista jää kiinni. Siksi tämä vaaterissanosto kiinnostaa.

Jos kuorkissa olisi ilmapussit niin saisi perän alas, vaan kun on rautajouset. Koppi on 9m pitkä ja siihen ohjaamo niin kuorkin eturenkaiden ajo korokkeiden päälle ei niin hyödytä kuin lyhyemmän akselivälin autossa. Ja muutenkin homma saisi pysyä yksinkertaisena, se on aika syvältä jos joutuu toisen autokuorman tuomaan tarvikkeita purkua ja lastausta varten. Puhumattakaan ajasta ja toimenpiteen monimutkaisuudesta.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rallikuskien legendaarisimpia kommentteja Joske Linkit 2 10.12.2009 18:18
Vinssin narusta kommentteja kaivataaan?? korbimotors Tekniikka & Jutustelu 5 23.09.2009 06:31
Kommentteja tietämättömälle Hoojiista, kiitos. secretary Tekniikka & Jutustelu 1 13.10.2007 15:10
TURBO KOMMENTTEJA! nizzan Tekniikka & Jutustelu 3 07.03.2007 16:57
Talman Kisasta Kommentteja, Kiitos Tekniikka & Jutustelu 30 28.04.2004 23:28


Sivu luotu: 11:56 (GMT +2).