Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 30.06.2016, 09:23
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.449
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja toyopet Näytä viesti
4.0 renix ja ho, käykö moottorit fyysisesti ristiin. Eikö muutokset tullut neljälitraiseen myöhemmin?
Jos sattuu siis semmoinen, että 4.0 renixista tulee konevaurio tai menee väljäksi ja löytyy kohtuuhintainen 4.0 HO XJ-kopasta, niin voi vaan nostella toisen pois ja toista tilalle?
Käy ristiin. Vetolevy pitää vaihtaa vanhasta koneesta, ja toki imusarja yms. Voi myös kikkailla uudempien parempien kansien kanssa, mutta jotain antureita joutuu silloin soveltamaan; en ihan tarkkaan enää muista mitä kaikkea pystyi kikkailemaan ristiin. Muistaakseni Renixissä on myös nakutustunnistin jota ei löydy HO- koneesta, paikka sille pitäisi kuitenkin löytyä myös uudemmasta valusta.


Lainaus:
EDIT: ai niin, mistä kohti tuo renix ottaa tyhjäkäyntiventtiilille ilman? Tuo kone vuotaa öljyä venakopalta ja pesin sitä käydessä vedellä apumiehen puolelta mutta sattui huljahtamaan sitten imu/pakosarjan päälle ja mokoma meinasi sammua. Siis vetikö IAC-venttiilille vettä vai paljastuiko imuvuoto.
Tämähän välillä jää startissa huutamaan mutta yleensä rauhoittuu hetken päästä ja kulutuskaan ei ihan mahdoton ole, joten ei ehkä imuvuotoa sen perusteella, vain viallinen IAC.
Imuputken kautta ilmanputsarilta se ilma tulee kuten moottorille yleensäkin. Kaasuläppäkotelossa on kolo mistä vetää ilman kaasuläpän ohi. Jos ulkopuolelta vettä kaataessa imee vettä sisäänsä niin kuten epäilitkin löysit imuvuodon. Ei pitäisi mennä vettä sisään ulkopuolelta.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. 754 Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2010 09:10
Taasen jeep xj kysymyksiä NORT Tekniikka & Jutustelu 2 11.12.2009 09:09
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 24 23.11.2005 19:59
Jeep Wrangler kysymyksiä Tepa Tekniikka & Jutustelu 8 12.01.2004 14:13


Sivu luotu: 06:35 (GMT +2).