Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #19  
Vanha 27.03.2016, 21:01
ideanikkari:n Avatar
ideanikkari ideanikkari ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 04.02.03
Sijainti: Orimattila
Viestit: 593
Post

Askel lähempänä ajokauden aloittamista...?


Pala palalta asiat loksahtelee paikoilleen. Imukansi saatu paikoilleen ja kiristettyä, kuten myös systeemit sen jälkeen käyntiin. Tarvitsee prkl kaasareiden huoltosarjan.... Toisaalta, ei tullut yllätyksenä.

Uskomattoman paljon saa aikaa käytettyä pieniin asioihin, kuten esimerkiksi aidon alkuperäisen volttimittarin rakentamiseen. Pikku mittarin halkaisijahan on sen 60 mm ja kaikki tyyliin sopivat mittarit ovat sen 52 mm, niin eiväthän ne siinä pysy. Vaihtoehtoina olisi muuttaa koko kehys pienemmälle koolle tai etsiä jostain 60 mm halkaisijalla olevat mittarit.

Siispä, sovelletaan pienempi mittari alkuperäiseen koteloon (lopputulokseen tarvittiin osat kolmesta eri mittarista):


Vielä olisi pari reikää tuossa täyettävänä...

Sitten kun kerta konehuoneen puolella tuli myös touhuiltua, niin piti sitten raivata yhdelle ostokselle tilaa keulalle. Joku nimeltä mainitsematon henkilö oli suuressa viisaudessaan laittanut öljysäiliön sellaiseen kohtaan että ostos ei sitten sopinutkaan haaveillulle paikalleen. Siispä, öljysäiliö irroita ja uudelleenkiinnitä siten että osat loksahtaa kohdalleen.

Sieltä se piilottelee:



Alkaa näemmä tuokin tila täyttymään:


Seuraavaksi sitten peti tuolle...

Muitakin pikku askareita tuli nakerrettua työlistalta poies ja jakolaatikon lukon käyttömekanismikin eksyi kotiin mukaan modifioitavaksi. Katsotaan mitä sillekin sitten keksii.
__________________
__________________________________________________ ________________

"Pimeässä risukasassakin voi olla hyvällä mielellä" sanoo pikku filosofi minussa
Vastaa lainaten
 

Luokat
ilmatikut, putkirunko, uaz, v8


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ajankulua lauantaiksi; Keuruun huutokauppa armas Chit-Chat 1 28.09.2007 23:13
Offikikottimen puutteessa ajankulua... -P- Chit-Chat 2 17.08.2007 10:08
Eräänlainen copterline ugly_hj Chit-Chat 3 13.09.2005 21:53
ajankulua Linkit 0 07.12.2004 21:02
Suhde tämäkin. Rudolf This And That 0 29.10.2002 12:14


Sivu luotu: 11:01 (GMT +2).