Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 03.03.2016, 16:55
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.324
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies Näytä viesti
Vaikkei kysymys ollut allekirjoittaneelle, tällaisessa järjestäytyneessä, lakeihin ja kaikenlaisiin hallintoelimiin pohjautuvassa yhteiskunnassa verovarat on mukana melkeen missä vaan mitä tekee. Ei saa käydä edes paskalla ilman, että verovaroin paskaa käsitellään.

Jos talousnäkökulmaa mietitään niin vero on sitä osaa liikkeellä olevasta rahasta johon pystyy suoremmin vaikuttamaan politiikan ja hallinnon keinoin. Raha jatkaa kiertoaan edelleen. Raha kuitenkin kasautuu jonnekin. Veroilla voidaan jossain määrin purkaa kasautumista.
Toki melkein kaikkea verotetaan ja koko meidän hyvinvointiyhteiskunta pysyy kasassa verotuksen kautta kerätyn rahan avulla. Ja rahan liike pitää koko maailmanlaajuisen ekosysteemin pystyssä. Raha kasautuu, se on kapitalismin yksi logiikka. Eli kovasti yrittämällä voi vaurastua.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Enrgia paketin tulevaisuus H_Nietu Chit-Chat 0 22.04.2010 02:25
Huoltoautojen tulevaisuus? Tekniikka & Jutustelu 46 01.05.2007 15:40
Tulevaisuus näyttää valoisalta. Rudolf Romance and Relationships 0 04.12.2002 15:46
Maaseudun tulevaisuus! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 16:11
Tietotekniikan Tulevaisuus! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 15:53


Sivu luotu: 10:51 (GMT +2).