Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 29.06.2014, 20:12
Messätissari:n Avatar
Messätissari Messätissari ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 26.02.13
Sijainti: Joensuu, Severnaja Karelija
Viestit: 114
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee Näytä viesti
Toisaalta kovin syvä kaatokolo vie voimaa pois kaatovänkäristä, jos se on ainoa väline, millä vääntää väärään suuntaan kaltevaa tai vastatuuleen olevaa puuta nurin. Hankalaan paikkaan siis mieluummin vaijeritalja vetoavuksi,
Matalalla kaatokololla painopisteen yli saaminen vaatii enemmän voimaa kuin syvällä. Mieti vaikka täyttä öljytynnyriä, jonka alle laitetaan pulikka saranaksi. Tynnyriä saa työntää sitä kovempaa saadakseen sen keikahtamaan saranan yli, mitä enemmän etureunassa pulikka on.

Tottahan kaatovänkärin pitää mahtua sahausrakoon yhtä aikaa laipan kanssa, ja se rajoittaa ohuessa puussa kaatokolon syvyyttä.

Itse teen taakse kallellaan oleviin ropsipuihin kaatosahauksen ensin. Sitten paukuttelen kiilan sahausrakoon sisään ja vasta sen jälkeen teen kaatosuuntaan kaatokolon.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 3 (0 jäsentä and 3 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Turbo topicci Mappe Tekniikka & Jutustelu 165 26.09.2016 18:31
Mystinen vika samuraissa JoniS Tekniikka & Jutustelu 1 08.09.2011 11:26
Rangen mystinen käyntihäiriö rangemies Tekniikka & Jutustelu 29 24.09.2010 12:44
Mystinen ABS-vika rhm Tekniikka & Jutustelu 5 13.08.2009 19:41
Banaani - mystinen herkku mikk0 Cooking & Food 0 16.05.2002 12:54


Sivu luotu: 00:17 (GMT +2).