Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kokkolanpoika
Isällä on D2nen vm 99- TD5 5-paikkainen pehmeillä penkeillä oleva pakettiauto. Nopeusrajotus 100km/h ja vuotuinen dieselvero/käyttövero vain 80e edullisempi kun mun perushenkilömallissa joka on vuotta uudempi eli n:980e yhteensä. Isän auto ei ole kaksoiskäyttöauto jos joku epäilee. Otteessa lukee selvästi pakettiauto. Oisko tossa nettiauton diskossa tullut virhe kirjanpitäjällä trafin suunnassa?
Tosin onhan noita muitakin autoja pehmeillä penkeillä ja pienellä verolla, kuten naapurin farmari volvo.. Aikanaan laittoi koirakalterin että sai pakettiautoksi pehmeillä penkeillä, sitten tuli lakiuudistus ja konttorilla annettiin ottaa kalteri pois ja edelleen mennään pehmeillä penkeillä ja pienellä verolla. 
|
Kaksikäyttöauton ajoneuvoluokka ja -laji on N1(G)/Pakettiauto. Ajoneuvoryhmä-sarakkeessa pitäisi lukea silloin Kaksikäyttöauto. Kuten varmaan lukee isäskin Discon otteella, muuten ei isot verot selity. Sulla varmaan hivenen eri kokonaismassa jos kerran 80€ veroissa eroa.
Ja naapurin Volvon otteelta puuttuu kaksikäyttöauto-tieto otteelta tai sit pehmee penkki on ihan omalla luvalla.
Yksinkertaistettuna pehmeillä takapenkeillä olevia pikkuveroisia pakettiautoja ei tässä maassa teoriassa voi olla! Jos on, niin joko papereissa tai autossa on virhe.