Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #14  
Vanha 22.06.2013, 11:00
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.444
Perusasetus

Nykyisten rakennusmääräysten mukaan autotallissa/ autosuojassa oleva lattiakaivo vaatii AINA öljynerotuksen -> varsin syvä monttu siis tarvitaan alle ja itse kaivokin on aikalailla kallis (öljynerotuskaivo n. 500€, tavallinen lattiakaivo n.25€). Siksi en itselle edes mitään lattiakaivoa uuden talon autotalliin halunnut, vedän betonin päälle sopivan kestävän sileän ja tasaisen pinnoitteen, lattia hyvin loivalla kaadolla kohti ovea niin saa vaikka lastalla paskavedet veks mitä tarvitsee. Tosin eipä siellä käyttöautoa kuitenkaan säilytetä vaan on rakennustilana

Mitä nosturiin tulee, niin toi vannetukun versio on ihan asiallisen oloinen normikorkuiseen talliin. Henkilöauton saa nostettua ylös asti, ja jos ei ihan älyttömän korkea maasturi ole niin sitäkin saa edes 20-30cm korkeammalle. Tuollainen kiikkuramppi- viritelmä tuntuu lähinnä itsemurhalta..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Missä helsingissä olisi auton lastaukseen soveltuva ramppi? peltone Chit-Chat 6 31.03.2012 18:35
Ostettu Ajosilta saxi nosturi Killer-Wo O/M/V Muut 2 31.10.2010 21:29
Ajosilta Urkki Tekniikka & Jutustelu 43 15.06.2005 10:38
ajosilta ? joker Tekniikka & Jutustelu 23 07.06.2005 08:36
RTI-ramppi baxxter Tekniikka & Jutustelu 14 02.05.2004 13:26


Sivu luotu: 18:16 (GMT +2).