![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#176
|
||||
|
||||
![]()
Ei muuten, mutta nimikkeet olis hyvä olla samat kaikilla, muuten kun puhut jarruosista ja tarkoitat vetoakselinosia, niin väärin menee ja kenen on silloin vika..... TAVARANTOIMITTAJAN tietennii, kun ei pöhkö ymmärtänyt mitä asiakas tarkoitaa... Vähän niin kuin se savolainen, joka kaappasi lentokonetta....
Finnair ei ostanu ![]() ![]()
__________________
Killing time is not murder |
#177
|
||||
|
||||
![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#178
|
||||
|
||||
![]()
piti vklna sit vihonviimen hipsiä hallille ku ollu nuita kaikenmaailman muttujia matkalla, turailin hitsailla takapanhardille kiinnitykset uudelleen, sekä korin, että akselin päähän, nyt jos repee, ni sit lähtee muutakin matkassa. alunperin se panhardin repeeminen oli ihan puhtaasti edellisen asentajan moka, tai oma kun en tarkastanu toisten tekeleitä vaan oletin, et ois tehty oikein. enivei, oli drop bracketista silpastu yks "korva" poijes ja sivuvääntöä otti vastaan tasan yks pultti, joka sitten repes korista irti, eli kiitos vaan sille apinalle, joka ei tajua, et siellä on syystä kaks pulttia ja niit molempia kuuluu käyttää (näkyy muuten asennusohjeesta..) :P vahvistelin itte sitten sen vanhan, eli hitsasin kiinteeksi koko paskerin ja vähän ohutta rautaa lisäksi, niin oletusarvosesti on ehkä sen 3x vahvempi kun orkkis, akselin päälle sitten lisäsin hieman tavaraa ja nostin kiinnityspistetta kymmenisen senttiä. kuvia sitten ens vklna kun oon kerenny hioo ja maalailla nuo valmiiksi, nyt oli aika niin kortilla et piti tehä muita juttuja ja barbia on sepitetty tulivahtihommissa ollessa ja sillon kun ollu "joutoaikaa" mitä miulla ei oikiasti tällä hetkellä ole
![]() kertokoon kuvat ne syyt, miks mie en ole ehtiny sepittämään tätä keksintöö, vaikka töitä ois viellä tosi paljon, ennen kun sitä voi hyvällä omallatunnolla tituleerata kilpuriksi, se painon pudotus ja muut muutokset ei tule parissa viikonlopussa, mut jospa talvella ois paremmin aikaa tehä kaikenmoista kieroutta ens kesän ja kevään rientoja varten.. ![]() ![]() ![]() mut joo ne kuvat ![]() kaikki alko siitä kun tallikaveri halus miun käyttiksen itelleen ja sit sen tilalle tuli tällänen ![]() ![]() ![]() sit näitä perinteisiä, pientä leimaremppaa monikäyttövehkeelle, tarttee jonkun kauppakassin et pystyy ajelee kauppaan jne talvella, kun ei taida tohtia tuolla wanhalla rouwalla kulkee suolateillä ![]() ![]() ![]() tälläsestä kinneristä nuo norjan kromiset lattiat ![]() ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#179
|
||||
|
||||
![]()
ehti vkl nimiin tehä vähän tällekin jotain, eka turailin loppuun takapanhardin "siirtosarjan" jonka joku ääliö oli asentanu väärin ja repes sit irti TML:ssä.. ny jos tuo lähtee, ni tulee jotain mukana muutakin
![]() on muuten ihan paskaa nuo ns "hd nivelet" ohjausvarresta molemmat päät paskana, eli kumit halaki ja klappia, vaik piti olla jenkkilän ns pommin kestävät, no ei näy kestävän pohjois-karjalan korpea tai venäjää, eli tehtävä jotkut viel raakemmat, ajastaan ![]() nukkua pitäs ni nopsat kuvatukset vaan ![]() ![]() tää korin pää oli se kun petti, liimasin pysyvästi kiinni ja vahvistin parin millin lapuilla, pitää seurata tartteeks tuo viellä lisää et lähteekö elämään koska ite liitos koripalkkiin on aika lapsellinen tuos orkkikses. ![]() ens vklna vähän sipistelyä ja hiukan peltihommia etuloksuihin et sopii insa olemaan, nakkasin RC:n +3,5" jousien kaveriksi 40mm PU spacerit ja samas yhteydes poistin orkkis malliset kumilutit, mitkä lie toimittanu kitinäkumien virkaa jousen yläpääs, mut olivat hiukan hapertunu ![]() ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#180
|
||||
|
||||
![]()
turasin sitten toisen puolen valamiiks noiden jousitusjuttujen osalta, sit alko taas hetkeks ahistaa ku nuo HD ohjausvarret on mutkilla ja ohjausvarren paat molemmat paskana, siis yhen keikan ajetut Heavy Duty malliset.. vittu noit jenkkien osia kun ei kestä käyttöö ja maksaa aivan homonaan, ni muutama tunti mettäs ja pillun päreinä kumet ja pallonivelet.. no, pitää huomenna tutkia saako niistä viel vai palaako viel rahaa enemmän, mitä oli budjetoitu seuraaviin muutoksiin. alkaa olla pikkuhiljaa aika selkee kuva paljo tälläsen vehkeen tekeminen maksaa ja vaik duusailee kaiken itte ni viis tonttua ei tunnu missään ku tekee "kilpuria"
![]() tästki vehkeestä puuttuu sellasia halpoja juttuja kuten välitykset, turvatankki, takatukarit, etujouset (jep neki menee viel vaihtoon), marine mallin vesipumppu ja muutamalla satasella sekalaista asennustarviketta ![]() no, jottei ois nii maanisdepressiivistä valittamista ni tein mie ihan oikeesti jotain hyödyllistä hallil ja nyt vois olla, ettei insa raavi ennee kiinni, seuraavas kunnon riiputukses sen sit näkkee et mite käyp, mut vois olla parempi ko edellisellä keikalla ![]() kuvatusta, tuli pöläytettyy vähä sinkkiä pohjille, sinkkikori ni pohjat sinkkimaalilla ![]() ![]() täs näkkee ettei siel puskimen takana enää kauheesti ole tavaraa, kahtotaan sit pysyykö leimasedät kannassaan ku nää muutokset oli ns sovittu konttorilla jo ![]() ![]() huomeen vissiin sit vähä ohjauksen tutkailua/sepittelyä ja ohjaustehostimen litkujen vaihto, haisteluperusteisella analyysillä autosta on PALANU tehostajan nesteet ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#181
|
||||
|
||||
![]()
XJ/ZJ-Jeeppien konehuoneet on tunnetusti h***tin jälkeen maailmankaikkeuden kuumimpia paikkoja, joten vanhoilla öljyillä ei ole kummoinenkaan homma polttaa niitä metsässä vääntäessä. Moskan tilalle vain oikeat aineet, niin pelittää ihan ilman mitään erillisiä jäähyjä.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
#182
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Lainaus:
![]() Lainaus:
Itselle virittelin KJ- mallin Cherokeen ohjauksen coolerista keulille liemijäähdytimen, kyllä sekin jo tuntui auttavan. Ajattelin, että laitan vielä lämpömittarin ja liitän sen vaihtokytkimen kautta laatikon öljynlämpömittarin yhteyteen, niin voi tarkkailla mitä tapahtuu.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#183
|
||||
|
||||
![]()
miulla kävi kanssa mielessä et cooleri noille tehostimen litkuille tulee, vaikka nyt siellä on red linet sisässä. sinne keulalle tulee noiden parin muutoksen jälkeen sen verran tilaa et saan viellä moottoriöljyillekin jäähdyttimen (jos tarpeen).
mut ei menny niiku strömsössä litkujen vaihto, koitin kikertää varovasti paluuletkua säiliön päästä irti ja irtoshan se, nimittäin ihan irti asti muovitumppeineen päivineen.. sitten iski hätä kun auto sais niinku oikiasti olla nipussa ens vkl:na Retroa varten ja eikun savonrannalta Agitsulta hakemaan tehostajan pumppua, näkyy kasikoneisen säiliö käyvän heittämällä paikalleen ja kävis se pumppukin, kunhan eka fiksailis reijät kohalleen, mutta säiliön vaihdolla sitten sai ILMEISESTI toimimaan, painetestiä kunnollista ei saanu tehtyä kun auto hallissa perällä jnejne, eli katotaan mitä tulee.. se kasikoneen pumppu jäi kiihottamaan siinä mielessä, koska isompi kehänen hihnapyörä, niin josko tuonne sais hiukan enempi tehostusta, vai tuottaneeko sit viel enempi lämpöä ![]() ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#184
|
||||
|
||||
![]()
Eihän se isompi hihnapyörä tehostusta lisää, vaan päin vastoin vähentää. Iso pyörä = vähemmän kierroksia minuutissa kuin pikkupyörällä vastaavalla moottorin kierrosluvulla = pumppu tuottaa vähemmän.
Mulla kävi mielessä pienemmän hihnapyörän vaihto omaan, mutta alkoi pelottaako tuleeko maantiellä sitten liian vetelä ja tunnoton ajettava..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#185
|
||||
|
||||
![]()
tottapa turiset, pittääki viiä sorvarille malliksi jos pyöräyttäs vaikka jonku 10-15% pienemmän kiekon.. ja ei tuu, FSJ wagoneeris on paikallaanki täysin tunnoton ohjaus ja on just hyvä
![]() ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#186
|
||||
|
||||
![]()
Kehittelee jotenkin apusimpukan oikeanpuoleiseen etuaisaan, ja siitä oikeanpuoleisen ohjauksen rojuilla toteutus? Siihen vielä panhardin muutos toisinpäin. Helppoa!
![]() ![]() ..mutta kyllä nuo järeämmät raidetangonpäät pitäisi aika hyvin kestää, kun pelittävät ihan hyvin tonniluokan autoissa ja/ tai kohtalaisen rajua metsäkäyttöä näissä pienemmissä. Simpukka sitten tietysti jossain vaiheessa leviää.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 25.09.2015 04:47 |
#187
|
||||
|
||||
![]()
joo jotain tuohon tarttee kehitella "talvitauon" aikana.. muuteki tulossa niin isot muutokset koriin jne, ettei enää ohjauksen uudelleenrakentaminen taija paljoo tyollistaa, tai kerkee sen tehä sit seuraavana talavena
![]() pikku updeittiä, sepitin eilisen autoo retroo varten ja niin viaton yksilö, ettei noita paria hajonnutta juttua lukuunottamatta tarvinnu tehä edes öljynvaihtoo periin ![]() ![]() ![]() enivei, Team G42 tavote ois ajaa ns täysi kisa-aika ja samalla kaavalla ku viime reissuskii, et jos ei omassa jäädä vikaks ni siittä ylöspäin kaik on plussaa, kuskin salatoive ois parantaa sijotusta TML:stä, mut taitaapi kyl olla nii kovaa sakkia stanuissa et se tuurilla ajettu kuudes sija ei mikkelissä parane ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
Viimeksi muokannut PunisherFIN : 25.09.2015 08:48 |
#188
|
||||
|
||||
![]()
Liputan tän tiimin puolesta ehottomasti
![]() ![]()
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään. |
#189
|
||||
|
||||
![]()
pitää ny laittaa pientä kisarapsaa tms, lähinnä kuvia kun ei oikeestaan oo mitää kerrottavaa, auto pelas sillai ku oletti, sit yöllä vaurioitunu kardaani hirtti ittensä 14h ajamisen jälkeen ja sijotuksena 16/19 eli ei kovin vahvasti menny. koko aika ajamalla taktiikan mukaan ni näytti siltä et mahollisesti ois kolkuteltu 10 sakkia, mut täl kertaa näin.
tälleehä sinne pit lähtee, mut tult mutkia matkaan ![]() ![]() koitan Ab3n ottamia kuvia vähän lainata, näky miun kuvatukset olevan vähä vajjaat ![]() tähän se kisa sit tosiaan päätty ![]() lisäks meni katin takaa loppuputkisto päreiksi, irtos siirrossa jostain ja pyöri vähän auton alla.. se toinen ylävesiletku (minkä unohin vaihtaa ennen kisaa) mut onneks oli letkua matkassa ![]() ![]() muuteha tuo kinneri on aika perus, kuskille helppo auto ajaa, etenee hintasekseen pelottavan hyviten ja joustaa kyllä aivan riittämiin, ei löytyny mikkelistäkää paikkaa mis ois loppunu joustot kesken, maavara kylläki ![]() ![]() NO VITUT! kylhä mie tätä jatkojalostan sehä on aivan warma ![]() ![]() ![]() ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#190
|
||||
|
||||
![]()
pari otosta lisää, nää on Ab3:n ottamia sitten ku ite oon edellee kuski, enkä kuvaaja tai jotakii, tai sit miulla on vaa nii paska puhelin ettei otoksista sua selevee
![]() täs vaihees meinas nousta verenpaine mut sain nielastua ![]() hyvin näkkyy kiertyneen ja ei ees katkennu kokonaan ![]() sitten tää viellä, varikolle oltiin menossa.. täs vaihees oikeestaan vaan nauratti. tuhot, pl se tukari ku vähän niiku autossa paikallaan..
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#191
|
||||
|
||||
![]() Kilpurin varustus.
JEgoNEERissä kun kardaniin tuli samaa vaivaa niin vaihdoin putken paksumpi seinämäiseen ja hieman kovempaan.
Sunhan tarvii hankkia varuille etu- ja takakardaanit ja vetoakselit eteen ja taakse niin on kisoissa mahdollisuus ainakin kerran vaihtaa. t. Ismo Ämmä
__________________
http://www.fjdc.org/ -Kulmakorpi Off Road Park- -JEEP HOLIC- https://www.facebook.com/GPKorjausOy/ |
#192
|
||||
|
||||
![]()
mie metästin tuota jordaania jo puol vuotta sitten mut en ala putken pätkästä maksamaan mitään viittä sadaa, käytetyistä siis.. tikut on, 2 kierrosta mukana aina.. tuo insa on vähän vittumainen voimansiirrolle, koska PITOA ON ja en ole viellä edes "hurjastellu" paineiden kanssa, loiva 0,5bar ollu tähän asti ja varaa ois laskee viellä, koska ei mitään eleitä, että eläs vanteella ja vasta raotettu ovee miten hyvin tuo alla oleva kierros venyy esteiden päälle..
nyt on sovittu kaupat eri jakiksesta ja meinasin et sompailen autoon traditionell NP231 ja SYE:llä tulossa. katotaan ne välitykset ja peltimuutokset kun saadaan eka muu voimansiirto kuntoon. edelleeki ettei unohu niin tekolistalla on osien siirtelyä auton päästä toiseen, keula ja peräylitysten eliminointia, auton kokonaispituus lyhenee n 30cm noilla muutoksilla ja tankki häviää kantotutkan paikalta pois, samoten tarkotus on tehdä "liukulevy" tuonne pohjaan, että saa kivikoissa laskee suruttomammin, vaikka näkyyhän tuo kestävän raahata auton koko painollaan jakiksen varassa.. ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#193
|
|||
|
|||
![]()
Kysäiseppä löytyisikö lähi sorvaamosta hydraulisylinterin aihio putkea. Jostain sellaisesta kangesta tuli teetettyä itselle.
Muutama lisämilli kardaaniputken seinämävahvuuteen niin ei tule kosketuksista lommoja. Lommoista putki lähtee kiertymään ![]() Siullahan on paljon ehjää kardaanissa. Vaihtaa vaan putken ![]() Ei pitäis maksaa viittäsataa! Hieno veturi! Onko tämä Lappeenrannan suunnalta kotoisin? |
#194
|
||||
|
||||
![]()
joo tuo tuli tuo sylkkyputken käyttö vinkkinä jo sillon kisavkl:na ja katotaan nyt et saako tuon SYE jakiksen kiinni niin sit siihen tehtävä/teetettävä varakardaani tai tuhlattava rahaa, mut jatkossa varaosat mitkä kulkee kisoihin sisältää molemmat jordaanit ja tikku/murroskierroksen muutaman merkkikohtasen sähköosan jne lisäksi.
luumäeltä on juu, omistajat lappeenrannasta, tuttu auto varmasti monelle niinkun edelliset omistajansakin ![]() ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#195
|
|||
|
|||
![]()
Paahan hösselikks sen kardaanin kanssa ja tuu Ilomantsiin ajamaan!
![]() |
#196
|
||||
|
||||
![]()
perkele ku nää etelän hetelmät tarvii sähköö tai jotain ja pitäs muka töitäki tehä välillä
![]() ![]() ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#197
|
||||
|
||||
![]()
Oli muutes aika vaikuttavan kuuloinenkin se ylävesiletkun posahdus! Ja hienot höyryt...Just kyselitte kartaaneita, kun pajeron jousia vaiheltiin ja minuutin päästä POKS!
![]()
__________________
---------------------------------------------- Team Tostanoin Facebookissa www.maasturistit.fi www.etsama.com ------Offroad team Over the Hill--------------- |
#198
|
||||
|
||||
![]()
kylhä se aika hyvin mossahtaa ku tuol järjestelmässä on jenkkiläiseen tyyliin kuitenki muistaakseni 16lbs paine ni ei siinä ihan vieressä haluis olla
![]() ![]() kuha ny saan tuon käyttiksen kulkemaan ja leimaan ni kahtotaan sit tätä vekotinta, tosin taitaa mennä worryn jälkeen jo aika, eli enne sitä ei maha olla aikaa duusailla mitään suunnistusvehkeeseen, eipä tuol oo ny kisojakaa ni ei niin kiiru ole ![]() meil ku on pari visioo ny tän offailu ajohomman suhteen, lähipiiri jo tietääki suunnitelmat, mut sen verran piätän hulluja jännitykses vihjaamalla et halliin on tulossa neljäs jeeppi ja sil tullaan ajamaan tulevaisuudessa aivan vitun lujaa ![]()
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#199
|
||||
|
||||
![]()
Tää on ihan mielenkiintonen projekti, usein tulee lueskeltua vaikken osaa mitää kommentoidakkaa
![]() Hyvin menee ![]()
__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan. Toyota crown rs50 OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta) Plus muita romuja |
#200
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Jeep Grand Cherokee -93, "Grand ZJappa" | WinChester | Maasturiprojektit | 133 | 09.09.2014 20:49 |
Myyty Jeep Grand Cherokee "Grand ZJappa" 2600€ | WinChester | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 14.07.2014 22:26 |
Myyty Jeep Grand Cherokee Limited -96 4,0L "Safarioffari" | WinChester | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 19.01.2014 12:12 |
Jeep Grand Cherokee -93, "Black ZJeep" | WinChester | Maasturiprojektit | 15 | 15.03.2013 22:26 |
Ostettu Jeep Grand Cherokee -93-99 (ZJ) jakolaatikon 5v "vaihdekaavio" | WinChester | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 04.01.2013 22:04 |