![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() hilux akseliväli ja akseleiden siirtäminen eteenpäinElikkäs löytyykö keltään tietoa ln65 hiluksin akseliväleistä, tällä hetkellä taitaisi olla jotain 2830 ja tuo on mitattu pohjaanlyönti kumista toiseen paljaasta rungosta äkkiseltään. Alkamassa olisi kierre jousi päivitys ja samalla olisi mukava vähän lyhentää akseliväliä jos sopiva verrokki löytyy. Tuolla rupattelua ln46 mitoista: http://forums.offipalsta.com/showthr...+akseliv%E4%2A Mitenkäs katsastuksessa suhtaudutaan jos taluttaisi akseleita 15-20 senttiä eteenpäin samalla kun kierrejousia äheltää alle. Menisi samaan syssyyn kun kardaanit menee joka tapauksessa uusiin puihin laatikko rovellusten takia. Saisi etuylityksen kokonaan pois. Tätä vermettä ei ole tarkoitus katsastaa ainakaan lähitulevaisuudessa mutta mielellään muuttelisi siihen malliin että sekin joskus olisi mahdollista.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ja kun ajatuksella luin tuota yllä olevaa linkkiä niin 2850 taitaa olla lyhin ln65 akseliväli suomessa. Onko tietoa kelpaako konttorilla tuo ln46 akseliväli eli 2800, viisi senttiähän sekin olisi jo poissa mahan alta?
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Akselivälistä.
Akseli väliä ei saa muuttaa paitsi mallisarjan puitteissa. En tiijä onko ln46 samaa mallisarjaa ku ln65,vaikkaan et ei. Sillon ei onnistu ln65 lyhentäminen,sit vanhempi 4runner oli lyhyempi,en muista paljonko. Sen kans taitaa olla niin et ei sekään oo samaa mallisarjaa. Inssin kans oli puhetta myös akseleiden siirtämisestä ja sano et ei onnistu,se tosin ei taida olla ihan kiistaton asia. Varmimmin selviää ku kysyt Trafista,sielt tulee tarkat ohjeet ja ei o insseillä nokan koputtamista,konttoreillla saattaa tulkinnat vaihdella inssin ja ties minkä mukaan tai yleensähän vastaavat et ei saa muuttaa mitään.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Niinhän se useimmiten on, pääsevät ite helpoimmalla. Taidan pirautta trafille suoraan. Pitää sitten kirjotella tänne niitten kanta asiaan jos joku muukin miettii tallin hämärissä samoja asioita
![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Wheelbase
Regular Cab Short Bed: 2,616 mm (103.0 in) Regular Cab Long Bed: 2,845 mm (112.0 in) Xtracab Long Bed: 3,086 mm (121.5 in) näyttäs olevan miljoona variaatiota 84-88 hiluksista tehty,2.4 bensa turbolla ja v6 3.0 moottorilla mm. http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_Hilux liian lyhyt on ruma! Viimeksi muokannut toyota4x4 : 12.08.2012 15:18 |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty lahjoitettu eteenpäin | ärjy | O/M/V Muut | 3 | 18.12.2011 10:36 |
Huoltoauton siirtäminen suunnistuskisoissa | pee | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 07.10.2008 20:56 |
Akseliväli | Ooppeli | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 07.07.2007 16:07 |
akseliväli? | tare | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 23.02.2007 12:59 |
Peili eteenpäin | Taro92 | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 27.05.2006 10:12 |