![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Hj60 vaihteisto ongelmaaOnko muilla ollut ongelmia hjn vaihteiston kanssa? Vaihteet ei meinaa mennä päälle, 1-2 ja pakki ei meinaa löytyä ollenkaan kun vasta käyttämällä 4 ja 3 päällä. Onko vivustos jokin paikka mikä ensimmäisenä tarkasteluun ennen ku tiputan koko laatikon alas.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Siellä mitään vivustoa ole. Keppi on suoraan lootassa kiinni. Ja tämä siis ilmenee paikoillaan ollessa?
Syy saattaa löytyä niinkin läheltä kuin matkamittarin lukemasta eli jos ja kun sillä on ajettu niin saakelisti kuin yleensäkkin, niin siellä ny vaan saattaa olla jo hieman kulumaa. Auttaako kytkimellä härnääminen eli hieman pyöräyttää kytkin akselia? Vai nariseeko ko vaihteet eikä siksi mene päälle? Vaihda alkuun öljyt sinne niin se on luultavasti sekä tarpeen että saattaa helpottaa ongelmaakin. Joko Gl 4 tai 5 luokan lootaölppää. Molemmat käy . Gl 4 :sella pelaa ehkä synkrot paremmin. Enn tiä nottaaa.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Paikoillaan ollessa joo ja ajossa, ei rutise tai mitään mutta ykkönen ja kakkonen vaikea saada päälle
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Synkrot on loppu ku joku käyttäny gl-5 öljyjä. Redlinen öljyt voi auttaa vähäsen mutta vähän lisää rahaa peliin niin voi löytää paremmankin laatikon. Ko. vaihteisiin ei saa synkrorenkaita erikseen vaan pitää vaihtaa koko pakka joka maksaa satasia.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Onko näin, se on sellanen että ei kepistä edes löydy 1 tai 2 ennenku ronklaa kolmosella ja nelosella välis. Kepin juurta katoon niin se ainaki väljä kun mikä ja joku ruuvarilla vähä tilaakin tehny
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Onko se kuula vielä kepin päässä?
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Hj60 vaihteisto vs kumiletku | kimble7 | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 29.08.2012 09:21 |
Pari hj60 ongelmaa | AteV8 | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 12.10.2010 06:39 |
M:hj60 vaihteisto+jakis.. | syrkki | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 8 | 16.06.2007 12:14 |
O: hj60/61 vaihteisto | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 06.05.2006 11:29 | |
O: Toyota HJ60 5spd vaihteisto, hyväkuntoinen! | uretaani | O/M/V Muut | 1 | 25.08.2005 08:08 |