Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 05.02.2013, 23:05
kunkkukabi kunkkukabi ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 25.07.11
Sijainti: Turku
Viestit: 18
Perusasetus

2000-luvun nelikkopickupit


Kokemuksia 2000-luvun alkupään nelikkolaviksista? Tulossa Saksasta. Vaihtoehtoja Hilux, L200, Navara, B2500, Ranger ja mitä niitä nyt onkaan. Lähinnä tekniikan luotettavuus kiinnostaa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 06.02.2013, 12:38
nyyperi nyyperi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 08.02.10
Sijainti: Ristiina
Viestit: 434
Perusasetus

Eipä muuta kokemusta, kun työkokemuksia tuostanissan navarrasta.. Periaatteessa ilo kesällä ja kuivalla asfaltilla ihan kiva auto.. Mut talvella sitä tuli lapioitua useampaan kertaan irti pikkuriikkisistä kinoksista. Se oli semmoinen että siinä oli aura nokalla, että painopiste oli tietysti jossain oudossa paikassa keulassa.
Muistaakseni sen sähköissä oli kanssa jottain omituisuuksia. Ja muu semmoinen "laatu" eli muoviosien ja muiden kestävyys hyvinhuono..Mutta tyypillinen japsi, eli sillä tekee saman kuin Mossellakin aikoinaan, eli mennee minne mennee, ja yleensä vielä takasinkii tullee.. Hiluksi on nuista vissiin paremmasta päästä, kesti ainakin paremmin kuin nissani, ja rangerin oisin tahtonut töihin tilata, mut en muista miks ei pomot suostunu, vai häviskö se tarjouskilpailun?? Siis taro oli ennen Nissania, ja se kesti sikaa ihan mielettömästi..

Viimeksi muokannut nyyperi : 06.02.2013 12:42 Perustelu: Lisätty kirjoitus virheitä
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 06.02.2013, 13:03
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.876
Perusasetus

Tutulla on tuollainen muistaakseni 2008 tai 2010 vuoden hilux. Oikeasti paskempaa laitetta saa hakea. Perä siihen on vaihdettu kolmesti. Jakolaatikko pari kertaa ja vaihdelaatikko kerran. Sitä ei vaan ole suunniteltu siihen että sillä vedetään jotain. Kantavuus on myös melko nihkeä verrattuna muihin, eikä sillä ole kovin suuret vetopainot. Mut onhan se silti toitsu. Se kestää.. (kunhan et aja sillä koskaan)

Nissanin Navaralla on kanssa tullut ajeltua. Hieman nihkeä laite kääntymään. Kantavuutta reilusti. Potkua koneessa. Traileri perässä voi ohitella muita autoja. Jostain luin että noissa olisi moottorissa ongelmia. Tiedä sitten. Tuossa yksilössä ei ollut. Se oli kiinteistöhuollon autona. Siihen hommaan se ei oikein soveltunut koon ja kääntösäteen takia. Tuon tilalle tuli yllättäen hilux, mutta sitä oli modattu hieman enemmän. Siinä on kuulemma joku hd perä, runkoa vahvistettu ja voimansiirtoon tehty jotain. Sen lisäksi siinä on kippilava. Kantavuutta muistaakseni 1200kg. Nokalla se auravarustelu. Kuulemma tuohon kiinteistöhommaan parempi kuin Navara. Ketterämpi ja kapeempi. Mopo Navaraan verrattuna.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 06.02.2013, 14:01
Pete:n Avatar
Pete Pete ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 29.03.05
Sijainti: Sipoo, Suomi
Viestit: 1.673
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O Näytä viesti

Nissanin Navaralla on kanssa tullut ajeltua. Hieman nihkeä laite kääntymään. Kantavuutta reilusti. Potkua koneessa. Traileri perässä voi ohitella muita autoja.
Automaattiversiolla ei kyllä ohitella ketään. Edes parkkipaikalla
__________________
LC200
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 06.02.2013, 14:43
pahvi_ pahvi_ ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 08.12.11
Sijainti: Savonranta
Viestit: 570
Perusasetus

hiluxin kantavuus on tosiaan naurettava ja kone tuhnu varsinkin kärryn kiskontaan. mulla oli 33" pyörät alla ja vaikutti menohaluihin kummasti tosin konekin oli 105hv mopomalli d-4d. muuten ajelin kaks vuotta enkä saanu rikki ku yhen murroksen, eli kai noissa voimansiirtopuoli on ok kunhan ei enää isommilla pyörillä revitä suossa ja riko etuperää. mielestäni muuten vaan ajoautona ok eikä lavalla oleva paino merkannu menoon mitään. kääntymiseen tosin vaati lentokentän, risman parkkiksella pitää sahata ruutuun oma oli -05 vm eli vika kdn170 malli 200tkm ajettu, ei syöny juuri öljyy eikä nestettä.
__________________
Emmie tiiä
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 06.02.2013, 20:55
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.061
Perusasetus

Ottaa sen Hiluxin 3-litraisena niin jaksaa kulkeakin.

Mitenhän se Nerd-on tuttu on raiskannu sitä Hiluxia...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 07.02.2013, 06:38
MiKo:n Avatar
MiKo MiKo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 03.06.06
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 1.563
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Ottaa sen Hiluxin 3-litraisena niin jaksaa kulkeakin.

Mitenhän se Nerd-on tuttu on raiskannu sitä Hiluxia...
Jännä, että nuo kuiten kaivosolosuhteissa kestää, muut sitten ei taho kestääkkään.
Etuvetari taijettiin vaihtaa kerran ja olikohan etutukivarren kanssa jotaki ongelmaa parin vuojen aikana. Käyttö ei kuiten ole mistään kevyimmästä päästä ja kuskitki nuihin sillontällöin patoumia saattaa purkaa.
L200 oli ihan paska, henkilöautomaisempi ja näin mukavampi ajaa, mutta ongelmia riitti, milloin jumitti ohjaus ja tuommosia muita pikkujuttuja.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 07.02.2013, 09:10
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.876
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Mitenhän se Nerd-on tuttu on raiskannu sitä Hiluxia...
Perässä 2200kg painava kärry melkein aina perässä ja lavalla kuormaa myös. Vanhemmat pickupit kestänyt tuon hienosti, mutta tuorehko Hilux ei enää kestä. Kaippa siellä on toitsulla otettu säästötoimet käyttöön?
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 07.02.2013, 10:16
pahvi_ pahvi_ ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 08.12.11
Sijainti: Savonranta
Viestit: 570
Perusasetus

Eikös vanhemmissa ollu kantavuuttaki pääle tonnin..170 koppasessa oli reilu 600
__________________
Emmie tiiä
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 07.02.2013, 10:47
pjtk:n Avatar
pjtk pjtk ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 22.04.03
Sijainti: Pirkanmaa, Suomi.
Viestit: 1.741
Perusasetus

LR Defenderi 110 ja 130. Ei ne välttämättä näytä 2000 lukusilta.
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 07.02.2013, 12:07
kunkkukabi kunkkukabi ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 25.07.11
Sijainti: Turku
Viestit: 18
Perusasetus

B2500 Matukka olisi aika kivasti tarjolla. Rangerin tekniikka ilmeisesti. Kellään kokemuksia?
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 07.02.2013, 14:08
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.876
Perusasetus

Sellainen Fordin Ranger Wildtrak on muuten hienon näköinen kikotin. Ikinä en ole ajanut, enkä edes istunut kyydissä. Mut hienolta näyttää
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 07.02.2013, 14:14
Tapsala Tapsala ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 08.12.08
Sijainti: Tampere
Viestit: 648
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kunkkukabi Näytä viesti
B2500 Matukka olisi aika kivasti tarjolla. Rangerin tekniikka ilmeisesti. Kellään kokemuksia?
Tai siis taitaa olla toisinpäin, et rangerissa on matzdan tekniikka Käsittääkseni auto on kokonaan mazdan suunnittelua... Joskus oon taas lukenu et moottori olis jotain sukua mitsulle, mut mene ja tiedä. 12V 2,5TD siellä kuiteskin puhisee pellin alla...

Ite oon 2000 mallin Ranerilla pörränny nyt nelisen vuotta. Välillä tuo pikkuohjaamo ärsyttää, kun ei mahu romua ohjaamoon juurikaan, mut toisaalta lava on sit pitkä. Kärryä kiskoo hyvin. 1000 km reissussa kulutus 14L/100km kun koukussa autotraileri auton kanssa ja massaa tais olla hiukan yli sallitun 2200kg. Tosin nurkkapyörityksessä suht paljon imee ainetta.

Vaihteistoon kaipais kuudetta vaihdetta, kun ajelee matkaa tyhjällä autolla. 5. vaihteella 100km/h, niin kierroksia on jo noin 2700 rpm. Mutta sit kun pistää kärryn perään niin 5 on just passeli kiskoo 80 km/h vauhtia.

Koneessa ei pumpun vakioasetuksilla oo kauheesti alavääntöö, mut kun hiukan käänsi syöttöruuvia, niin alko vääntään (ei kuitenkaan savuta yhtään).

Mitähän muuta tuosta nyt sit kertos...
__________________
-MMC-
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 07.02.2013, 14:27
Kala92:n Avatar
Kala92 Kala92 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.01.12
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.414
Perusasetus

Ajanut -09 mitsulla, -00 fordin rangerilla ja tutustunut hieman enempi navaraan. Mitsu on mahtava laite ajaa tiellä. Tuossa oli viel paremmat pakat takana. Tosin perä oli hieman liian korkealla pikkusen kärryn vetoon jos ei ollu aisapainoa kunnolla(lava tyhjänä). Ihan pirtee peli, mutta maastoon ei oikein ollu asiaa. Kurakoissa ainakin loppu menohalut aika lyhyeen. Range taas meni maastossa todella mukavasti ja ei pienet kivet reitillä haitannut, tosin muista oliko siinä panssareita. Moottori oli täys susi. Levahti kahesti ja mistään saa uutta tai käytettyä konetta suomen maalta. Joku mazdan vastaava olis kuulemma passannu, mut ei niitäkään vielä ole vastaan tullut. Seisoo edelleen ilman mottia hallin pihassa. Navara oli oma suosikki, mutta siin on sama vika kuin patrollin koneissa. Eli jos koneella ajaa yli 200tkm niin saa puuta koputella. Tosin vissiin navaran kone kestää pikkusen pitempään kun on hieman pienempi. Eli vois olla tuo mitsu semmonen sopiva kompromissi, kun maastossa menoa on helpompi parantaa kuin nuitten koneitten kanssa tapella. Ja oisi hieman pirteämpi kuin hilux. Tai no eipä ole hiluxista kokemusta kuin kyydissä istuen
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään.
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 07.02.2013, 22:21
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.243
Perusasetus

Hiluxista..


Tossa naapuri huoltofirmassa on -12 mallinen Hilux,oiskohan 144 heppanen versio. Aura ja hiekotus kamat päällä ja kyytiähän ne saa ku ei o omia. Saman kylän Tojo huollosta kyselin ni ei o uus koppasessa ollu ihmeempiä ongelmia. Coolerin jäätymisiä oli jossain vaiheessa mut en sit tiiä mitä niille on tehty. Samaa perus tekniikkaa ku edellisissäkin malleissa,sieltä täältä päivitetty ja runko ja koppahan on eri ku 110 ja 170 sarjalaisissa.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä.
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 09.02.2013, 13:44
Nikso Nikso ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 03.05.10
Sijainti: Kotka
Viestit: 132
Perusasetus

2000 luvun hilux 2LT koneella on sitkeä peli kuhan ei ruostu olemattomiin, kaupungissa vetää soppaa paljon varsinkin talvella, maantieajossa vakiopyörillä 80 vauhissa menee 8 litraa satasella. Laiskahan se on tietty mutta hyvä peli jos ei ole kiire mihinkään. Isoin mahollinen ohjaamo on aina hyvä asia. Ja on muuten tietty tehty vielä japanissa, uusimmat taitaa tulla jostakin hiton thaimaasta.
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 09.02.2013, 14:34
Jull Jull ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 28.08.05
Sijainti: Lieksa
Viestit: 654
Perusasetus

Työpaikan 2011 mallinen 5-hengen ohjaamolla varustettu Hiluxi on tehty Etelä-afrikassa. Kerran on vaihdettu turbo tuohon.
__________________
BJ75
SLCK #274
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 09.02.2013, 20:12
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.381
Perusasetus

Minun Rangerin mittarissa on vasta vähän päälle 200 tuhatta, joten mitään isojen poikien kokemusta siitä ei ole. Vappuna tulee 13 vuotta täyteen. Äkkiseltään muistellen jotakin seuraavaa:

* laturi n. 170 tkm kohdalla
* taakse jousipakat, orggikset ei kestänyt n. 1500 kilon kuormia
* hehkut n. 50-60 tuhannen välein
* iskarit ympäriinsä kerran
* eteen jarrupalat n. 180 tuhannen kohdalla
* taakse jarrupaineen säädin, ALB-venttiili n. 180 tkm

Nyt tarttis uusia avaimet tai lukotkin, kun on jo aika sohlot. Avain lähtee virtalukosta auton käydessä.

Mutta kaikkiaan kaikkein vähävikaisin auto, mitä minulla on ollut, eikä käyttö ole ollut yhtä siistiä ja varovaista kuin muilla ajossa olleilla Joku on joskus saattanut nähdä tämän tien ulkopuolellakin

Talvisin tulee ajettua enemmän "ohrootia" kuin kesäisin. Rangerilla kulkee metsurin työkalut savotalle ja paluukuormana on usein maastokärryllinen halkoja tai tuoreita pöllejä. Metsäkoneen tekemää uraa vajaa kilometri, joskus puolitoista km tulee ajettua omille savotoille. Hyvin on koko tämän talvenkin kulkenut.

Ahdashan tällaisen hytti on. Syksyllä on ajoittain tivis tunnelma, kun on kaksi äijää ja iso hirvikoira kyydissä. Mutta yleensä kun yksin tulee ajeltua, niin tällaiselle 185cm/105kg keskikokoiselle on tilaa ihan hyvin, penkkikään ei ole takimmaisessa lovessa.
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
2000-luvun Terranoista jmh Tekniikka & Jutustelu 7 06.05.2012 11:04
Myydään / Vaihdetaan 90 luvun tehopoppia Pafo O/M/V Muut 1 30.09.2009 14:16
80-luvun hiluxista kysymyksiä sako Tekniikka & Jutustelu 7 29.10.2006 21:32
Kokemuksia Cherokeista -90-luvun Tekniikka & Jutustelu 28 21.01.2006 01:57
80-luvun ummehtunut sisusta Firebird Vuosimallit 1984-1996 1 13.10.2004 09:52


Sivu luotu: 23:34 (GMT +2).