Kirjaudu sisään

View Full Version : Suunnistus cupin Säännöt* edit.kaudelle 2009*


Sivua : [1] 2 3 4

Käyttäjä
12.09.2006, 20:54
Valmista on.
http://www.4x4cup.com/tiedostot/saannot/Suunnistus-CUP_2008-12-20.pdf

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net (http://www.slck.net)
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Edited by - Käyttäjä on 27/09/2006 21:05:43

Edited by - Käyttäjä on 27/09/2006 21:22:13

Edited by - Käyttäjä on 18/12/2007 19:26:00

Edited by - Käyttäjä on 18/12/2007 21:35:39

joker
12.09.2006, 21:11
Aikas lailla selkeet ja ymmärettävät säännöt!

Killman
12.09.2006, 21:22
Loistavaa!! Kiitokset sääntötiimille.

Itseä hiukan harmittaa kun tuli alkukesästä laitettua uudet orkkiskorkoiset jouset alle ja nyt saisi olla 51mm korotusta. Mutta annetaan sen verran tasoitusta kunnes uusia ehompia jousia jostain tulee tallin ovenpieleen. (Lukeekohan Joulupukki palstaa?)

Edittiä: varmistan nyt vielä että onko kielletty jousituksen korotus paloilla? Ei tarttis heti alkaa uusia jousia etsimään €€€



Edited by - Killman on 12/09/2006 22:32:56

-hannu-
12.09.2006, 21:31
Mikä ratkaisee sijoituksen jos on tasapisteet viimeisen kisan jälkeen?

Holst
12.09.2006, 21:39
Sitä pientä narinaa niistä kaarista... <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

MIKSI?!?

CUP: quote: pulttiliitoksella 3 kpl M8 pultteja, kun vastapuolella on koriin kiinteästi hitsattu lappu, tai pulttiliitoksella 4 kpl M10 pultteja, kun vastapuolella on irtonainen vastaava lappu.

AKK: quote: 8.2.2.2 Turvakehikon kiinnitys koriin
Kaarien lattiakiinnitystä varten tulee jokainen kaaren alapään kiinnitys sisältää kiinnikelapun, jonka minimipaksuus on 3 mm (ei kuitenkaan ohuempi kuin kaaren seinämäpaksuus, johon se hitsataan).

Kaarien alapään kiinnitys koriin on tehtävä vähintään kolmella pultilla. Kiinnityskohdat tulee vahvistaa vähintään 3 mm paksulla ja pinta-alaltaan vähintään 120 cm² vahvikelevyllä, joka on hitsattu koriin.

Erilaiset vaihtoehdot ovat kuvissa 253-20-26. Tämä ei välttämättä koske takatukia.

Pulttien tulee olla vähintään M8 kokoa ja lujuus vähintään 8.8 ISO normin mukaan. Muttereiden tulee olla itselukitsevia tai varustettu aluslevyillä.

Edelläoleva on vähimmäisvaatimus. Lisäksi voidaan tehdä tehdä lisäkiinnityksiä, kaarien kiinnitykset vahvikelevyihin saadaan hitsata, kehikko voidaan hitsata koriin.



Tää tulee tuottamaan ongelmia niille joilla on AKK:n mukaiset kaaret jo valmiina (minimi vaatimuksin..)





Edited by - Holst on 12/09/2006 22:40:20

-MAKE-
12.09.2006, 21:42
Silloinhan niillä on hitsatut laput ja kolme pulttia<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Holst
12.09.2006, 21:55
quote:
Silloinhan niillä on hitsatut laput ja kolme pulttia<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)


no vidu sentää <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

SuurSyömäri
13.09.2006, 00:05
• Kilpa-autossa saavat olla mukana vain varsinaiset kilpailijat

Saako kanssakilpailijat istua varsinaisten kilpailijoiden kyytissä esim. pensan hakureissulla?

onko "varsinaiset kilpailijat" = Ne kilpailijat jotka on merkitty kyseisen kulkineen miehistöksi?

Oliko tää hölmö kysymys? Tää seuraavahan tavallaan kumoaa osittain edellisen pykälän:

• Muiden kilpailuun osallistuvien joukkueiden apu on sallittu

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 13/09/2006 01:07:34

KooPee
13.09.2006, 00:52
quote:
• Kilpa-autossa saavat olla mukana vain varsinaiset kilpailijat

Saako kanssakilpailijat istua varsinaisten kilpailijoiden kyytissä esim. pensan hakureissulla?

onko "varsinaiset kilpailijat" = Ne kilpailijat jotka on merkitty kyseisen kulkineen miehistöksi?

Oliko tää hölmö kysymys? Tää seuraavahan tavallaan kumoaa osittain edellisen pykälän:

• Muiden kilpailuun osallistuvien joukkueiden apu on sallittu

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 13/09/2006 01:07:34


Ainakin aikaisempina vuosina on ollut herrasmiesmäisittäin tapana, että kisakeskukseen emittiä purkamaan mennessä on otettu "tarakalle" tienposkessa laahustavat pensakanisteria perässävetävät kanssakilpailijat ja takastulomatkalla tiputettu samaiset heebot tienposkeen ilman jälkiseuraamuksia...

HJ60
13.09.2006, 06:34
No eikös ne ole varsinaisia kilpailijoita, oli sitte oman tai jonku muun tiimin. Ymmärsin tuon ite liittyvän enemmän siihen ettei huoltomies saa osallistua rastin löytämiseen tai ajoneuvon etenemiseen maastossa, joten ei saa olla kyydissäkään.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

jappe
13.09.2006, 07:15
Jeepillä standardiin ei pääse, joten modified on ainoa mahdollisuus, mutta Jeepin
tehdasvalmisteiset kaaret saa modattua sääntöjen mukaisiksi!!!!!

Just do it!

Edited by - jappe on 15/09/2006 11:05:10

13.09.2006, 07:48
Milllos tää menee AKK alaiseks (kilpailijat vähenee=trial) touhuks ku säännöt o jo kopioitu sieltä?!?

Note! This message was posted anonymously!

HeikkiH
13.09.2006, 08:01
quote:
Milllos tää menee AKK alaiseks (kilpailijat vähenee=trial) touhuks ku säännöt o jo kopioitu sieltä?!?


Mikä noissa säännöissä nyt niin hankalaa on? Mielestäni hyvin selkeät. Mikä säännöissä on kopioitu AKK:lta? Jos turvakaaria tarkoitat, niin hyvä anonyymi, se on kilpailjoiden omaksi turvaksi, eikä ole rahallisesti iso satsaus.

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org.com)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21
==================================================
Chevrolet K5 Blazer 307+TH350+NP205+D60+14FF

Ossi_p
13.09.2006, 08:05
moi

nykyäänkö ei hyväksytä jos seisoo auton katolla ja koskettaa rasti merkkiin kun säännöistä oli poistettu
maininta että autoon tai rastimerkkiin täytyy koskettaa jollakin kehon osalla

-Ossi-

slipoveri
13.09.2006, 08:29
Miten tuo tasapiste tilanne ratkaistaan?

-sami-
13.09.2006, 08:30
Sääliksi käy järjestelijöitä. Hyvät ja selkeät säännöt ja ei kun rutkutusta. <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

Tosin on munkin jotain saatava varmisteltua. Onko nyt siis varmasti niin että orginaalissakin saa autoa korottaa jousilla sen 51mm?

Jos näin on sopii mulle todella hyvin. Lasketaanko korotus näin ollen autotehtaan ilmoittama korkeus+51mm-renkaiden korotus vai kelpaako jos on emut/dobisinit/ranchot jne. alla jotka ilmoittaa korotukseksi sen 2" / 51mm?

-sami-

Revolver
13.09.2006, 08:59
Selkeät, hyvät säännöt! Ei mitään epäselvää jää jos noi lukee läpi.
Ihminen kirjoittanut toiselle ihmiselle.

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

hector
13.09.2006, 09:06
Säännöt selvää pässinlihaa,eipä noissa säännöissä oikeastaan mitään ihmeellistä ole kiitokset niistä. Hieno homma tuo siirtymä aika turvakaarille niin pääsee hitaammatkin mukaan vielä ens vuonna vaikkakin rasitteena vähemmän haettavia rasteja.


HJ61 -89
HDJ80 -94
LJ70 -88
SLCK #68

LaaLaa
13.09.2006, 10:16
quote:
Mikä ratkaisee sijoituksen jos on tasapisteet viimeisen kisan jälkeen?

Pitäisi mennä niin että verrataan keskinäisiä sijoituksia ja se jolla on eniten voittoja voittaa, jos voitot tasan kenellä on eniten 2. sijoja voittaa jne.


quote: Miten tuo tasapiste tilanne ratkaistaan?
Jos kilpailussa on eriarvoisia rasteja pitäisi voittaja ratkaista haettujen isopisteisten rastien määrällä.
Kun rastit on kaikki saman arvoisia tasapisteet voi ratkaista maaliintuloajalla.

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp
*edit* Olipas paljon typoja

Edited by - LaaLaa on 13/09/2006 22:58:40

luppakorva
13.09.2006, 10:21
Onkos siitä nyt joku tulkinta, että mitkä lasketaan avoautoiksi? BJ:tä on ainakin vissiin ihan idettistä autoa sekä avoksi että umpiautoksi rekisteröityä. Ja pick-upit on kanssa rekisterissä "korirakenne avo".

KFor
13.09.2006, 11:47
Ihan asialliset säännöt.

Säännöt olivat lähteneet määrittelemään jopa asioita joiden olisin kuvitellut voivan jäädä kunkin kilpailunjärjestän määrättäväksi, mutta ei kai tämäkään pahasta ole. Kun tuolle tielle kerran lähdettiin niin mielestäni sitten pari asiaa jäi huomioimatta.

- Ohjaajakokoukseen ohjeistettiin monta asiaa muttei nimenhuutoa

- Rangaistus osiossa ei määritelty miten kilpailijalle kerrotaan saadusta rangaistuksesta tai takarajaa rangaistuksen antamiselle. Kilpailijoille määriteltiin että protestin voi tehdä viimeistään puoli tuntia maaliintulostaan. Kilpailijalle pitää antaa mahdollisuus tehdä protesti puolitunnin kuluessa siitä kun hänelle on kerrottu rangaistuksesta vaikka se olisi maaliintulon jälkeen! Pitää olla myös joku järkevä takaraja rangaistusten antamiselle koska kilpailun jälkeen monet kilpailijat menevät huilimaan eivätkä voi olla päivystämässä jotain ilmoistustaulua tms. siltä varalta että tulee rangaistuksia.

Sitten voisi ottaa ennakkopäätöksen sille mitä tarkoittaa kaikkia luokkia koskevissa määräyksissä maininta että "huoltohenkilöstö ei saa millään tavalla osallistua rastien etsimiseen tai paikantamiseen". Onko rastien näpyttely koneeseen tai GPSään tai rastien lukeminen ääneen näpyttelijälle "osallistumista paikannukseen"? Ihan vaan siltä varalta että joku Trial mies eksyy joskus suunistuskilpailuihin ;)

Mutta hieno homma että säännöt saatiin näin ajoissa. Nyt jää paljon aikaa sopeutua näihin ensi kaudeksi.


Kiitos,
Kimmo

cruiseri
13.09.2006, 13:55
Miksei orkkis/stanu luokkiin pääse siirtolapuilla??? <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle>

Eikös se oo melko sama asia onko rekisterissä vai siirtolapuilla??

Ite en kehtais patrolia rekata, koska vuodessa tulis käytyä ehkä yhessä kilpailussa... no money, no time....

Mylppy
13.09.2006, 13:58
Pari silmiin sattunutta kirjoitusvirhettä, sanotaan nyt nämä kun kerran sattui huomaamaan:

Originaalin korotuksesta:
"jousia muutamalla tai vaihtamalla"

Se on yhä edelleen parc fermé, ei parc ferme jos mennään kielitoimiston mukaan.

jta
13.09.2006, 14:35
Minulle tuli mieleen sama kysymys kuin Ossillekin. Elikkä mites sitten otetaan nämä "pyykkinarurastit", joissa rastilappu on keskellä lammikkoa, muutaman metrin korkeudelle pingotettuun naruun ripustettuna. Pitääkö tässä vielä tällä ikää ruveta kuntoilemaan, että jaksaa tehdä auton katolla yhden käden punnerruksen ylettyäkseen rastiin?

Tai järjestäjien asiaksihan se vissiin sitten jää pistää rastit semmoisiin paikkoihin, että niihin tosiaan pääsee käsiksi. Rajoittaa vaan jonkin verran rastien sijoittelumahdollisuuksia.

I fell off the stairway to heaven and now I'm on a highway to hell

Käyttäjä
13.09.2006, 16:57
quote: Milllos tää menee AKK alaiseks (kilpailijat vähenee=trial) touhuks ku säännöt o jo kopioitu sieltä?!?
Haluaako nyybi tosiaan ajaa esim.24h.suunnistuksen hyväksytty kypärä päässä....
Mikähän sääntö on kopioitu AKK:lta kysyn vaan.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Rak
13.09.2006, 18:28
Ehkä vähän offtopic mutta minkäläista pyykkinarua niissä emiteissä on käytetty kun tuntuu että ne on joillain porsinu?

Jotkut tais myös valittaa että rasteja hukkunut/huono leimaus, miten emit ilmoittaa leimauksen/ eikö touhussa ole mukana ainakin suunnistajankaupan kotisivuilla mainittua tarkastuskorttia johon jää reiät leimauslaitteesta?

Käyttäjä
13.09.2006, 19:10
"pyykkinaru"on vaijeria

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Rak
13.09.2006, 19:24
Kyllä sen vaijeriksi tiesin mutta kutsuin pyykkinaruksi kun vaikutti joillakin olevan kestävyysongelmia<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Muotoillaampa uudestaan:

Minkä paksuista vaijeria emiteissä on käytetty?.

tomikoo
13.09.2006, 19:44
Asialliset säännöt. Nyt kun ne vielä pysyy, niin ei tarvi pitää käykö vai eikö arpajaisia. Ja nyt kun on säännöt, niin niitten mukaan kun auton rakentaa, ei oo mitää mutisemista puolin eikä toisin. Jos jollekki ei sovi ajaa määrätyillä säännöillä, niin ainahan voi vaihtaa lajia<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>. Esimerkiksi pitsin nypläys tai pesäpallo vois olla hyviä vaihto ehtoja.

<center>NÖY BÄNIK</center>

baxxter
13.09.2006, 19:56
Säännöissä vois olla orkkiksen ja stanun osalta jotain mainintaa siitä, että auton pitäis muutoksineen vastata rekisteriotetta.

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

h-a-r-z-a
13.09.2006, 22:30
Jotenkin tuntuu,että kannattaisi kysellä AKK:n suunnalta vähän erivapuksia.Tuo rakenne on kuitenkin ihan varmasti tukeva ja turvallinen.Jos sitä rälläköi ja hitsaa niin voisin melkein väittää sen heikkenevän.Tuo on satavarmasti jossain testattu ja hyväksi havaittu.
timoleppaharju(ät)akk-motorsport.fi turvallisuustyöryhmän pj saattaisi ottaa kantaa asiaan.Tosin kai tämäkin pitäisi mennä lajiryhmän kautta eteenpäin.jare(ät)sunpoint.net tahi mikaj.kirjarinta(ät)inet.fi

...on tosta joku menny..

LaaLaa
13.09.2006, 22:45
Jappe, laitat noihin kaariin diagonaalin eli pääkaareen alakulmasta yläkulmaan menevän putken ja pari pulttia lisää niin yhdelläkään suunnistuskupin katsastajista ei ole niin paljoa kyr.. eiku munaa että sanoisi yhtään mitään.

Eli varmasti ei tule sanomista ja jos tulee niin sanot että siellä kotelon sisällä on tehdastekoinen 120cm2 lappu ja sillä siisti.


Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

baxxter
13.09.2006, 22:47
Mun mielestä tässä tapauksessa ihan turha akk:lle soitella, kun ei ole akk:n lajista kyse. Sanokaan nyt suunnistuskisasääntömiehet vihdoinkin jotain noista japen kaarista, ettei tarvii kaikki topicceja samalla asialla täyttää. Sääntöihin vaikka lisäys että merkeissä x ja malleissa y olevat alkuperäiskaaret kelpaa.

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

hector
14.09.2006, 08:29
Kannatan LaaLaan ja baxxterin ehdotusta, eli tuskinpa me kotona parempia kaaria/kiinnityksiä tehdään kuin JEEP on tehtaalla tehnyt.

Edit: Kunhan putki dimensiot ja levyt on säännön mukaiset.

HJ61 -89
HDJ80 -94
LJ70 -88
SLCK #68

Edited by - hector on 14/09/2006 12:21:37

luppakorva
14.09.2006, 09:16
Sehän olis Pajeroonkin sopiva sääntö, että tehdastekoiset kaaret kelpaa. Tosin ei mun autoon ole mikään ongelma tehdä kaaria, niitä vaan on sitten kaksi peräkkäin. Kun katsastusmies ei kuitenkaan anna rälläköidä orggista pois.

JiiPee
14.09.2006, 11:27
quote:
Lasketaanko korotus näin ollen autotehtaan ilmoittama korkeus+51mm-renkaiden korotus vai kelpaako jos on emut/dobisinit/ranchot jne. alla jotka ilmoittaa korotukseksi sen 2" / 51mm?

-sami-


Tietääkö joku, miten se originaalin originaalikorkeus määritellään, että jousilla korotukset varmasti pysyy siinä kahdessa tuumassa? Katsastajalla joku taulukko mistä näkee valmistajan/maahantuojan ilmoittaman alkuperäisen korkeuden (ja tietysti renkaat, jolla se korkeus on ilmoitettu) ja sitten lasketaan allaolevien renkaiden mukaan, mitä korkeus saa kisakunnossa korkeintaan olla?

Sama vaiva tietysti on nytkin, kun orggiksen korottaminen ei (ainakaan Warnissa) ole ollut sallittua, eli mistä näkee, onko korotettu vai ei...


Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on

jnu
14.09.2006, 12:33
Olen kanssa ihan samaa mieltä että vapauttakaa jo toi jappen jeeppi kaarisäännöistä toteamalla että siinä on tehdasvalmisteiset riittävät kaaret. Jos jappen perse kestää kaataa jeeppi oli kaaret mitkä vaan niin tehkööt sen. :) Japen auto on lisäksi uutta tervettä peltiä eikä 20 vuotta suolassa uitettu.

Ajatus turvallisesta auton kaatamisesta on hyvä mutta jotenkin voisi luottaa myös ihmisten omaan arviointikykyyn ja oman terveyden suojeluun. AKK:n alla ajetaan jokkista 10 kertaa kaadetuilla kaarilla, jotka on mädässä korissa kiinni. Mitenkään rokkirallia puolustamatta, ne ajaa kuitenkin kovaa offiin verrattuna ja kaaret suositellaan hitsattavaksi hyvin ja materiaaleista voi tinkiä jos on muuten hyvää yrittäny. Vaikka kuinka pelottelee niin kyllä offi on paljon turvallisempi laji pienien nopeuksien ansiosta mutta kaarissa yritetään pistää paremmaksi..


**************
Jussi ja Suzuki

EeTee
14.09.2006, 12:58
quote:
Tietääkö joku, miten se originaalin originaalikorkeus määritellään, että jousilla korotukset varmasti pysyy siinä kahdessa tuumassa? Katsastajalla joku taulukko mistä näkee valmistajan/maahantuojan ilmoittaman alkuperäisen korkeuden (ja tietysti renkaat, jolla se korkeus on ilmoitettu) ja sitten lasketaan allaolevien renkaiden mukaan, mitä korkeus saa kisakunnossa korkeintaan olla?

Sama vaiva tietysti on nytkin, kun orggiksen korottaminen ei (ainakaan Warnissa) ole ollut sallittua, eli mistä näkee, onko korotettu vai ei...

Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on



Eiköhän tuo korkeus todeta katsastuksessa arvioimalla ja jos liian korkean näköinen auto menee katsastuksesta läpi, siirtyy harkinta kanssakilpailijoille protestin muodossa. Tämän jälkeen tehdään vasta tarkempi tutkinta?
Näin taisi ainakin Euro Trialissa käydä Tsekkiläisten Vitaran kanssa.


I'm gonna bullshit you, all right?

Jörmelö
14.09.2006, 21:15
mikäs taika on kieltää nelipyörä ohjaus? mimmonen lasketaan semmoiseksi, ilmeisesti jos on kääntyvä etuakseli takana..<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>, en nyt muista, mutta onko sitä kielletty baltic cupin puolella..?



mikä ettei, varsinkin jos tykkää..

Pauli
14.09.2006, 23:56
quote:
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/jappe-kaari3.jpg



Valehteleeko mun silmät vai näytössäkö vikaa, mutta näyttää siltä että toi putki supistuu just ennen hitsauskohtaa.<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

Ja lainaus LaaLaan textistä: "laitat noihin kaariin diagonaalin eli pääkaareen alakulmasta yläkulmaan menevän putken ja pari pulttia lisää". Eiköhän ne kaaret kelpaa silloin.

Revolver
15.09.2006, 07:40
quote:
Tossa yllä ote säännöistä ja LaaLaan tekstistä. Minä tuosta käsitän, että diagonaali modissa pitää olla.
Mutta säännöistä saan käsityksen, että on kahdenlaisia diagonaaleja tai sitten on diagonaali ja vinotuki.
Onko tuo toinen diagonaalityyppi pääkaaren yläkulmasta taakse?
Voinko valita niistä toisen, vai onko tuo pääkääreen sijoittuva se pakollinen?
Saako myös diagonaalin kiinnittää riittävän vahvalla pulttikiinnityksellä?
Sorry että kyselen. Jos en ymmärrä en myöskään käsitä :)


Diagonaali on sama asia kun vinotuki. Se on siis se putki joka menee vinosti takatukien välissä.
Diagonaalin saa kiinittää pulttiliitoksella, niin minullakin on uazissa. Siis paksumpi putkenpätkä tulee ohuemman putken päälle ja pultataan kiinni.
Katso tuolta topicista kuvia niin ehkä on helpompi hahmottaa :)

http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=12793&ARCHIVE=&whichpage=2

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

Revolver
15.09.2006, 09:06
Jos saat valmiiksi tuommoiset pulttiliitokset niin varmasti on tukevat. Mutta jos sinun itse pitää tehdä niin suosittelisin kyllä tuommoista AKK hyväksymää systeemiä.
Ymmärsit varmaan siitä kuvasta minkälaista tarkotin?

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"

baxxter
15.09.2006, 09:21
Onko tästäkin topicista pakko tehdä "japen kaaret"-keskustelu?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

jappe
15.09.2006, 09:48
Sorry. Nyt uskon saavani kokoon hyväksyttävät kaaret. Tukevat etutuet saa valmiina
jenkeistä. Kiitoksia avusta.

Noi mun aikaisemmat jutut voi poistaa, niin saadaan keskustelu oikealle uralle :)

EDIT/jiipee: toiveenne täyttyi.

Just do it!

Edited by - jappe on 15/09/2006 11:07:13

Edited by - JiiPee on 15/09/2006 16:30:31

slipoveri
15.09.2006, 12:16
Onko sääntöjen laatijoilla tarkoitus käsitellä esille nousseita kysymyksiä?
Esim.tasapisteet kauden lopussa,huomioidaanko "kolmannen" kisan pisteet,vai millä perusteela paremmuus ratkotaan.



Edited by - slipoveri on 15/09/2006 13:17:08

15.09.2006, 12:47
&gt; Onko sääntöjen laatijoilla tarkoitus käsitellä esille nousseita kysymyksiä?

On.

-Paavo

Note! This message was posted anonymously!

baxxter
15.09.2006, 17:53
Vaikkakin siirtokilpilapuissa taitaa lukea, että auton on oltava tieliikennekelpoinen, ni pitäiskö silti säännöissä ottaa jotain kantaa tuohon asiaan? (vilkut, valot) Ja työvalojen käyttämisestä tiellä vois antaa vaikka rangaistuksen..

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

-MAKE-
15.09.2006, 18:45
quote: Vaikkakin siirtokilpilapuissa taitaa lukea, että auton on oltava tieliikennekelpoinen, ni pitäiskö silti säännöissä ottaa jotain kantaa tuohon asiaan? (vilkut, valot) Ja työvalojen käyttämisestä tiellä vois antaa vaikka rangaistuksen..
Ei kai sääntöihin nyt sentään tieliikennelakia aleta kirjoittamaan.

Alun perin kaikkien haave oli selkeät ja lyhyet säännöt. Ensisilmäyksellä luulin, että
sääntöjen laatijoiden ja minun "lyhyt" on eri mittainen. Mutta kun hokasin, että tuossahan
on käsitelty koko rumba niin asia on ok.

quote:Säännöissä vois olla orkkiksen ja stanun osalta jotain mainintaa siitä, että auton pitäis muutoksineen vastata rekisteriotetta.
X2



--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

slipoveri
15.09.2006, 20:05
Tuo käsi sääntö on hieman luovuutta rajoittava.

Killman
15.09.2006, 22:44
Jos Paavo meinaat vastata kaikiin kyssäreihin niin ottakaa sitten kantaa myös tuhon orkkiksen paloilla korottamiseen ennenkuin alan turhaan tilaamaan pitempiä eteen ja kaarevampia jousia taakse jenkkilästä. Maksaa meinaan enemmän kuin kaikkien cuppien osallistumismaksut yhteensä + reippaasti bensarahaa. Ja mulla nykyiset ovat olleet alla alle puolivuotta. Otin orkkiskorkoiset kun luulin että näillä pärjäisi jonkun aikaa.

Käyttäjä
15.09.2006, 22:51
quote: Tuo käsi sääntö on hieman luovuutta rajoittava.
Elämä on
quote: Säännöissä vois olla orkkiksen ja stanun osalta jotain mainintaa siitä, että auton pitäis muutoksineen vastata rekisteriotetta.
Otetaan järki käteen...ORIGINAL on original auto eikä mikään Modi luokan häksätin.


- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

baxxter
15.09.2006, 22:55
quote:Otetaan järki käteen...ORIGINAL on original auto eikä mikään Modi luokan häksätin.
Laitetaan lasit päähän ja luetaan kaikki sanat. Stanut tuota määrittelyä enemmän kaipaa, ei taida kaikki stanut olla katsastuskelpoisia kisakunnossa (muutenkin kuin renkaiden osalta)

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

-sami-
18.09.2006, 12:33
Tuli sellainen ehdotus mieleen enduro ajoilta. Silloin kun ajoin enskaa piti kilpailijan itse hommata nro:t kylkiin.

Tätä ideaa muokaten olisiko mahdollista että: jatkossa olisi sama nro kokokauden? Kilpailijat sitten itse hommaisi sovitunlaiset nro:t? Tässä olisi se etu ettei joka kisaan tarvii niitä nroita olla vaihtamassa ja mahdolliset sponssien mainokset saisi järkevämmin laitettua. Lisäksi kisanjärjestäjillä olisi yksi homma vähemmän.

-sami

SoSo
18.09.2006, 15:28
quote:
Tuli sellainen ehdotus mieleen enduro ajoilta. Silloin kun ajoin enskaa piti kilpailijan itse hommata nro:t kylkiin.

Tätä ideaa muokaten olisiko mahdollista että: jatkossa olisi sama nro kokokauden? Kilpailijat sitten itse hommaisi sovitunlaiset nro:t? Tässä


Tää vois olla hyvä pointti monella kohtaa.
Mikroilla kun ajettii kilpaa niin numerot anottiin akk:sta mutta ehkä tässä toimis ilmoitus luontoinen asia elikkä kilpailija ilmoittautuessaan antaa järjestäjille numeronsa ja esim "lisä"numeron jos on kaks samaa...
Eri luokilla vois olla eriväriset pohjat joista erottaa luokat?

-sami-
18.09.2006, 18:02
quote:
quote:
Tuli sellainen ehdotus mieleen enduro ajoilta. Silloin kun ajoin enskaa piti kilpailijan itse hommata nro:t kylkiin.

Tätä ideaa muokaten olisiko mahdollista että: jatkossa olisi sama nro kokokauden? Kilpailijat sitten itse hommaisi sovitunlaiset nro:t? Tässä


Tää vois olla hyvä pointti monella kohtaa.
Mikroilla kun ajettii kilpaa niin numerot anottiin akk:sta mutta ehkä tässä toimis ilmoitus luontoinen asia elikkä kilpailija ilmoittautuessaan antaa järjestäjille numeronsa ja esim "lisä"numeron jos on kaks samaa...
Eri luokilla vois olla eriväriset pohjat joista erottaa luokat?




Toi eriväriset pohjat luokkien mukaan olis kanssa hyvä. Numerothan voisi olla cuppisijoitus tai järjestäjän ilmoittama, jos ei aja cuppia.
Se että itse ilmoittaa nro:nsa ei kyllä toimisi, kuinkakohan monta ykköstä ja 666:sta jne. tulisi?

Mutta kunhan ehdotin ajatusta.... Tiedä sitten onko toteutus kelpoinen?

-sami-

HeikkiH
18.09.2006, 18:10
Tai jokainen ajaa koko kauden sillä numerolla minkä saa kauden ensimmäisessä kilpailussa?

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org.com)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21
==================================================
FireDragon Blazer 307+TH350+NP205+D60+14FF+38,5Bogger

HJ60
18.09.2006, 20:52
Toimii varmaan suunnistuscuppikisa-autossa, mutta ku näillä perhefarmareilla ajellaan niin pitäs työ- ja kauppamatkoillaki olla aina numerot kyljessä tai pitäs hommata repullinen numeroita että saa aina uudet liimata. Ei hyvä, sanon minä.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

pee
18.09.2006, 21:03
hohhoh - hyvää yötä

-pee-


ei se satu...

STRANGE POVER <img src=/smiley/firedevil.gif border=0 align=middle>

jatila offroad ry
rover ystävät ry
#235 slck ry
pähäma ry

team UTZ MAN ZAA

HeikkiH
18.09.2006, 21:32
quote:
Toimii varmaan suunnistuscuppikisa-autossa, mutta ku näillä perhefarmareilla ajellaan niin pitäs työ- ja kauppamatkoillaki olla aina numerot kyljessä tai pitäs hommata repullinen numeroita että saa aina uudet liimata. Ei hyvä, sanon minä.


Joo, eipä olekkaan hyvä idea. Ei tosiaan tullut mieleen että osa autoista on käyttiksiä.

Heikki H.

FJDC (http://www.fjdc.org.com)
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com) #21
==================================================
FireDragon Blazer 307+TH350+NP205+D60+14FF+38,5Bogger

-MAKE-
18.09.2006, 22:07
Ja eriväriset numerolaputkin voi heti unohtaa.
Voi tulla ..ttumaisia tilanteita rastien kuvauksissa jollain eksoottisilla väreillä.
Mustavalkoinen on ihan pop.

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Paavo
18.09.2006, 22:11
Orkkiksen korotus vain jousilla, ei korokepaloilla tai esim. riippuja jatkamalla.

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Killman
19.09.2006, 19:05
No se siitä sitten...

Käyttäjä
27.09.2006, 20:08
Korjatut säännöt imuroitavissa...

http://kayttaja.1g.fi/Off-Road%20Suunnistus%20Cupin%20S%e4%e4nn%f6t/



- 1. kappale lisätty: "Palkintosijat ratkaistaan tasapistetilanteessa kauden
lopuksi sijoituksia vertaamalla: kummalla on enemmän voittoja, jos voitot
tasan kummalla on enemmän 2. sijoja jne."


- 4.1 kappale lisätty: "Turvakaarien materiaalin on oltava terästä."

- 5.1 kappale korjattu kirjoitusvirhe: "muutamalla" -&gt; "muuttamalla"

Edit.linkkiä fixattu
- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Edited by - Käyttäjä on 27/09/2006 21:46:54

slipoveri
28.09.2006, 11:25
- 1. kappale lisätty: "Palkintosijat ratkaistaan tasapistetilanteessa kauden
lopuksi sijoituksia vertaamalla: kummalla on enemmän voittoja, jos voitot
tasan kummalla on enemmän 2. sijoja jne."

tuo nyt lienee ollut selvää alusta lähtien.
Miten paremmus ratkaistaan tasapistetilanteessa jossa kilpailijoilla on samat sijoitukset
Esim molemmilla 1,2 ja 3 sija

Eskimo
28.09.2006, 12:25
Kolikolla <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

____________________________________
- eskimo

OffRoad Kainuu, SLCK #110

Jussik
28.09.2006, 12:36
Ajan perusteella (yhteen laskettu aika), nopein syö hitaat

Hessu_Hopo
28.09.2006, 21:17
Sanokaapas nyt olenko ymmärtänyt oikein:
Nämä suunnistus- CUP säännöt koskevat siis ainoastaan Cup:iin osallistuvia! Jos osallistuu vaikka esim. Warn Trophyyn eikä halua osallistua Cupiin, niin silloin sovelletaan kilpailun järjestäjän yleisiä ko. luokan sääntöjä. Näissä keskusteluissa taitaa mennä vähän sekaisin nämä Cup- säännöt ja muut säännöt. Vai miten se asia sitten oikein on?
Tällainen esimerkki: Warn Trophyn säännöt: Original: Auto ei saa olla korotettu.
Cup: Original: Autoa saa korottaa 50 mm jousilla.
Ajavatko Cupin Originaalit Trophyn Standart luokassa vai miten?
Vai onko kilpailussa esim. kaksi Original- luokkaa CUP ja Warn Trophy?
Tässä rupeaa olemaan aika sekaisin näiden sääntöjen kanssa!

Hessu




Edited by - Hessu_Hopo on 28/09/2006 22:22:35

Käyttäjä
28.09.2006, 21:19
Cuppiin osallistuvat ajavat cupissa josta ne saavat cupin pisteitä ja muut ajavat cupin ulkopuolella yleisillä säännöillä.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Killman
28.09.2006, 21:55
Hmmmm...

JOS ensivuonna Cup sääntöjen mukaan orkkista saa "himppasen" korottaa niin kaikissa Cup kisoissa kaikkia orkkiksia kai täytyy saada korottaa. Muuten tulee luokkia lisää (?) eli on cuppiin osallistumattomat ja korottamattomat orkkikset ja cuppiin osallistuvat korotetut "orkkikset" ? Ko?

Olisiko kuitenkin kai ollut selkeämpää että orkkis on orkkis ja ei korotella, stanu on olemassa korotetuille.

Mutta kuten jo aikaisemmin totesin, se siitä.

Sääntökomitea keksiköön miten teette. Minä en näillänäkymin korota joten kaikki luokat ovat minulle avoinna, kunhan panen kaaret sisälle. Jopa ymmärtääkseni voin korottamattomalla osallistua Protoihin niin halutessani.

-MAKE-
28.09.2006, 22:50
Toi orkkiksen korotusjuttu on kyllä aika hanurista.
Käsittääkseni kuitenkin cuppilaisetkin ajaa samoista palkinnoista kuin ei cuppilaiset.
Näin ollen maksamalla cupin maksun saa korottaa autoa. Aika reilua<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

baxxter
28.09.2006, 22:53
Eikös se mene niin, että vuonna 2007 on ainoastaan cup-sääntöjen mukaisia kisoja?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

Paavo
30.09.2006, 07:48
quote:Eikös se mene niin, että vuonna 2007 on ainoastaan cup-sääntöjen mukaisia kisoja?
Kyllä ja ei. CUP-kilpailujen Original, Standard, Modified ja Prototype luokat ajetaan 2007 lähtien
näillä yhteisillä säännöillä. Sitten CUP-kilpailuissa voi olla muita luokkia (esim. safarisuunnistus
tai esim. "mikä vaan härrävärkki max. 3500kg max. 54" rengas") jotka ajetaan eri/omilla säännöillä.

Ja mikään ei tietenkään määrää jokaista suomessa ajettavaa kisaa CUP-kisaksi, jokaisella on vapaus
järkätä omat kisansa miten haluaa, kilpailijoiden kannalta olis tietty hyvä että sääntöjen auton
rakenteisiin ja/tai varusteisiin (mm. rengaskoko) vaikuttavat asiat olisivat mahd. yhtenäisiä.

2006 on siis CUP-siirtymäkautta, eli tämän kuluvan vuoden kisat on ajettu kunkin kisan omia sääntöjä
soveltaen, eli esim. orkkiksen korotus on tainnut olla kaikissa kokonaan kielletty, mutta 2007 alkaen
CUP-kisojen orkkiksia saa korottaa pari tuumaa (jos haluaa, ei oo tietty kenenkään pakko).

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Paavo
30.09.2006, 07:59
quote:Toi orkkiksen korotusjuttu on kyllä aika hanurista.
Käsittääkseni kuitenkin cuppilaisetkin ajaa samoista palkinnoista kuin ei cuppilaiset.
Näin ollen maksamalla cupin maksun saa korottaa autoa. Aika reilua<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

Käsittääkseni/tietääkseni/muistaakseni missään kisassa 2006- ei ole saanut orkkiksia
korottaa, ja kaikissa 2007+ CUP-kisoissa on tarkoitus käyttää tuota yhtenäistä max 2"
korotussääntöä orkkiksissä. Korjannette jos olen väärässä tämän suhteen.

Käsittääkseni ainoa CUP/ei-CUP ero on 2006 Warn Trophyn modiluokka, jossa ei-CUPpilaisilla
ei ole rengaskoon ylärajaa, ja CUPpia ajavilla max rengaskoko on 915 mm ja porttaalein 838 mm.

Ja tuo siis johtuu hyvin pitkälle 2006 siirtymäkaudesta, jolloin kisat ajetaan mahd.
pitkälle niiden omia vanhoja sääntöjä käyttäen, ja 2007 alkaen siis yhteiset säännöt.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

jappe
16.10.2006, 16:35
uppia

Just do it!

baxxter
05.12.2006, 20:32
Pari kysymystä:

Saako auton x huoltoon ilmoitettu huoltoauto ja henkilöt huoltaa myös autoa y, vai pitääkö/saako ilmoittaa saman auton ja henkilöt kahdelle eri autolle?

Entäs kun kilpailija kaataa auton, saako silloin ulkopuolisetkin auttaa auton pystyyn? Näin oli joskus jossain kisassa?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

Paavo
06.12.2006, 12:31
Ekaan saa. Toinen periaatteessa ei kun kaikenlainen kilpailun ulkopuolinen apu on kielletty, eli jos tulee tollanen tilanne niin kannattaa pirauttaa kilpailun johtoon niin saa varmaan luvan.

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

jnu
06.12.2006, 14:46
Eli huoltaa saa muitakin autoja erikseen siitä ilmoittamatta?

Alkaa mennä touhu turhan vakavaks jos ei kaatunutta autoa saa pystyttää apuvoimin. :)

**************
Jussi ja Suzuki

06.12.2006, 21:53
No totta helvetissä saa auttaa ulkopuolinen, jos maasturi kaatuu. Sehän on kaikille hyvä asia , että mikään neste ei pääse valumaan luontoon. (öljyt, polttoaineet). Turhaa siinä on soitella mihinkään ja odotella nesteiden valumista.......

Note! This message was posted anonymously!

jnu
06.12.2006, 22:55
Anonyymi antoi luvan poiketa säännöistä?

Tuo kannattaisi mainita säännöissä tai kertoa etukäteen kuljettajakokouksessa (sittenkään yleisö ei tiedä) ettei vaan kukaan pääse protestilla hylkäämään kilpakumppania...

**************
Jussi ja Suzuki

baxxter
08.12.2006, 22:10
Voiko luokissa original ja standard olla rasteja, joita ei saa hakea ilman turvakaaria?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

hiluman
09.12.2006, 01:04
eiks kaikilla ole ollu samat rastit? ainaski osassa kilpailuja! taitaa olla vaan ne rankemmat rastit (joissa kaaria tarvitaan) sellaisissa paikoissa ettei sinne orkkiksia saa millään ilveellä stanut ehkä niinkin pääsee pahempiin paikkoihin.

baxxter
09.12.2006, 01:14
hiluman, voisit vaikka lukea säännöistä kohdan 6 b)
Ja josset vielä sittenkään usko, lue talvieksytys 2007 kilpailukutsu.

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

hiluman
09.12.2006, 13:19
joo luettu on. mut mitä sitten jos toteutetaan kisa tyylillä 6a esim. lapland trophy muistaakseni oli viimeksi

baxxter
09.12.2006, 13:36
Niin, jos yhteiset rastit, saako kaarellinen original- tai standard-luokan auto hakea vain kaarellisille tarkoitetut rastit? Jos saa, niin sehän on epäreilua sääntöjen mukaiselle kaarettomalle kisaajalle? Vai saako kaareton original- tai standard-luokan auto hakea kaaret vaativia rasteja ilman kaaria?

Olisko mitään ideaa noiden kisanumeroiden jakamisesta samaan tyyliin kuin trophy raid-kisoissa (ja formuloissa)? Eli hallitsevalla mestarilla on numero x01, toisella x02 jne. vaikka 10 parasta.
x olis luokka, eli 1 = orkkis, 2 = stanu, 3 = modi, 4 = proto.

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

-MAKE-
09.12.2006, 13:51
Eihän säännöissä puhuta onko vai eikö kaaria ole vaan TÄYTTÄÄKÖ AUTO TURVAKAARIMÄÄRÄYKSET. Esimerkiksi original ja stanu luokan umpiauto ilman kaaria täyttää määräykset.

Eksytyksen kutsussa mainittu määräys yhdistettynä sääntöihin mielestäni on sama asia. Tai sitten kyseessä on kilpailukohtainen poikkeus.

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Kentsu
09.12.2006, 17:00
quote:
Niin, jos yhteiset rastit, saako kaarellinen original- tai standard-luokan auto hakea vain kaarellisille tarkoitetut rastit? Jos saa, niin sehän on epäreilua sääntöjen mukaiselle kaarettomalle kisaajalle? Vai saako kaareton original- tai standard-luokan auto hakea kaaret vaativia rasteja ilman kaaria?


Mikä tossa on epäreilua? jos on valmis panostamaan auton etenemiskykyyn rakentamalla vinssit eteen ja taakse ja laittamalla lukot akseleihin niin silloin saa pärjätä mutta jos oot valmis panostamaan turvallisuuteen siitä ei sais saada mitään hyötyä?


Kova jätkä vinssaamaan!

hiluman
09.12.2006, 18:56
mites noi kaarijutut menee esim. eksytys. jossa on vaarallisia rasteja. riittääkö stanuluokan lava-autossa lavalla oleva pääkaari takatuin. joka on tehty ja asennettu cup sääntöjen mukaisesti. vai pitääkö olla täysi kehikko?

LaaLaa
09.12.2006, 22:50
quote:
mites noi kaarijutut menee esim. eksytys. jossa on vaarallisia rasteja. riittääkö stanuluokan lava-autossa lavalla oleva pääkaari takatuin. joka on tehty ja asennettu cup sääntöjen mukaisesti. vai pitääkö olla täysi kehikko?


Voi helvetti, lue ne säännöt! siellä on kohtuu selkeästi kerrottu mitä stanuissa tarvii olla avoautossa (jos siishilus otteessa lukee korirakenteena "avo")

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

hiluman
10.12.2006, 11:56
joo mut ei ole avo vaan hilux eli umpinainen hyttä! mutta meinasin et millaiset kaaret vaatii umpihytälliseen stanulukkaan kuuluvaan hiluxiin et voi käydä hyväksytysti noi rastit.
(Rastit on pisteytetty vaikeusasteen mukaan. Mukana on myös ns. ”vaarallisia rasteja”, joita saavat hakea vain ne autot, joiden turvakaaret hyväksytään katsastuksessa.)
ps.sori epäselkeys. ohjeet on luettu monta kertaa läpi. mut missään ei kerrota millaiset kaaret vaatii umpikoriseen autoon tollaiset rastit. eli riittääkö pelkkä lavalla oleva pääkaari takatuin



Edited by - hiluman on 10/12/2006 12:00:24

jappe
10.12.2006, 18:57
Minä en osaa vastata, minkälaiset kaaret missäkin autossa pitää olla. Mutta hyväksymättömat kaaret vaikuttavat seuraavasti pistelaskentaan (siis vain 2007 kaudella).

Vaaralliseksi merkattuja rasteja ei saa hakea hyväksymättömillä kaarilla. Jos kuitenkin löytyy tälläinen rasti valokuvista, niin rastin pisteet vähennetään kokonaispistemääristä. Siis 20 pisteen rastista tulee -20 pistettä.

Just do it!

Pete
10.12.2006, 19:11
quote:
joo mut ei ole avo vaan hilux eli umpinainen hyttä!

Edited by - hiluman on 10/12/2006 12:00:24

Siitä huolimatta siinä rekisteriotteessa voi lukea että "korirakenne: Avo"..

LaaLaa
10.12.2006, 19:37
quote:
joo mut ei ole avo vaan hilux eli umpinainen hyttä! mutta meinasin et millaiset kaaret vaatii umpihytälliseen stanulukkaan kuuluvaan hiluxiin et voi käydä hyväksytysti noi rastit.
(Rastit on pisteytetty vaikeusasteen mukaan. Mukana on myös ns. ”vaarallisia rasteja”, joita saavat hakea vain ne autot, joiden turvakaaret hyväksytään katsastuksessa.)
ps.sori epäselkeys. ohjeet on luettu monta kertaa läpi. mut missään ei kerrota millaiset kaaret vaatii umpikoriseen autoon tollaiset rastit. eli riittääkö pelkkä lavalla oleva pääkaari takatuin

Rautalankaa, käsittääkseni kaikki hiluxit on rek otteen mukaan avoja eli silloin on noudatettava avoille kirjoitettuja sääntöjä ja stanuissa tarvii avoissa olla se pääkaari takatuin, kapish?

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

hiluman
10.12.2006, 19:54
no ei nyt ihan suoranaisesti ole avo. rek otteessa lukee umpi/avo (mitähän toi sitten meinaa).!? joo mut jos kerran avo ni pääkaari takatuennalla on riittävä stanuissa? kai riittää eksytyksen vaarallisille rasteillekkin???

Edited by - hiluman on 10/12/2006 20:57:52

10.12.2006, 22:07
HYVÄ HYVÄ NYT SE ON SITTEN SOTKETTU TÄMÄ SUUNNISTUS PUOLIKIN TRIAL MENI V... JO AJAT SITTEN AINAISILLA SÄÄNTÖMUUTOKSILLA.MUTTA EIKÖS JOS VAADITAAN KAARET NIIN PITÄIS OLLA SE AKK.N HYVÄKSYMÄ KYPÄRÄ JA AJOPUVUT JNE..SAATTEHAN TE OSALLISTUJAT JÄÄMÄÄN KOTIIN..

Note! This message was posted anonymously!

-MAKE-
10.12.2006, 22:10
Capslokki vammaiselle nyybille tiedoksi, että suunnistus sääntöjä on muutettu kerran. Silloinkin lähinnä typo paikkauksia.

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Paavo
11.12.2006, 23:25
Seuraava valmiiksi kalenterissa oleva palaveri olis ens viikon tiistaina (19.12.),
voitais käydä nämä esille tulleet asiat läpi ja vastata sitten.

Mitä tulee jatkossakin kysymyksiä mieleen, niin saa ja kannattaa kysyä, tällä
palstalla tai miten vaan, sääntöjen lopusta löytyy nimilista, offipalstalla
vaikuttavat allekirjoittaneen lisäksi ainakin nimimerkit toizukenzu ja Käyttäjä.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

A45
11.12.2006, 23:36
Minulle on hieman epäselvää saako cupissa vaihtaa autoa kesken kauden esim. tekniikkavaurion vuoksi? Kuitenkin siten että luokka ja miehistö pysyy samana?
Tai entäs jos vaikappa apukuski estyy pääsemästä johonkin kilpailuun ja korvataan toisella, miten tulkitaan.
Sitten tuo kaarijuttu. Stanussa ei siis ole pakko olla kaaria umpiautossa, voiko luokassa silti olla rasteja joita ei kaarettomat saa hakea?

En näistä ainakaan löytänyt 100% selvää tietoa.

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

Mylppy
12.12.2006, 00:33
quote:
Minulle on hieman epäselvää saako cupissa vaihtaa autoa kesken kauden esim. tekniikkavaurion vuoksi? Kuitenkin siten että luokka ja miehistö pysyy samana?


Mitään en tiedä, mutta noin 99,9% varmuudella:

Pistelaskussa joukkueen muodostaa kuljettaja ja auto. Apukuski ja muu miehistö saa olla vaikka joka kilpailussa eri. Auto ei periaatteessa saisi vaihtua. Kuitenkin olen ymmärtänyt, että juuri esimerkiksi autonhajoamisen tapauksessa voidaan tapauskohtaisesti harkiten pyynnöstä vaihtaa autoa siten että kerätyt cup-pisteet säilyvät.

Paavo
12.12.2006, 00:57
quote:
quote:
Minulle on hieman epäselvää saako cupissa vaihtaa autoa kesken kauden esim. tekniikkavaurion vuoksi? Kuitenkin siten että luokka ja miehistö pysyy samana?


Mitään en tiedä, mutta noin 99,9% varmuudella:

Pistelaskussa joukkueen muodostaa kuljettaja ja auto. Apukuski ja muu miehistö saa olla vaikka joka kilpailussa eri. Auto ei periaatteessa saisi vaihtua. Kuitenkin olen ymmärtänyt, että juuri esimerkiksi autonhajoamisen tapauksessa voidaan tapauskohtaisesti harkiten pyynnöstä vaihtaa autoa siten että kerätyt cup-pisteet säilyvät.




Just noin. Eli autoa voi vaihtaa jos siihen on hyvä ja perusteltu syy,
mutta tällainen vaihto tarvii etukäteen hyväksynnän CUP-toimikunnalta.

Luokan tietty pitäis pysyä samana että pisteet kertyy.

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

jappe
12.12.2006, 12:33
Vain 2007 cupissa on tuo "hyväksymättömät kaaret" sääntö. Silloin ei saa mennä vaarallisille rasteille. Siitä eteenpäin vaaralliset rastit ovat vain vihjeenä rastin tasosta, koska hyväksymättömillä kaarilla ei pääse osallistumaan cuppiin. 2008 kaaret pitää olla luokan sääntöjen mukaiset. Rastit eri luokille pitää valita niin, että vastaavat luokan vaatimuksia.

Esimerkki: Kisassa on 200 rastia, joista 10 vaarallisia orkkikselle. Orkkiksilla on 190 rastia ja muilla 200 rastia listassa.


Just do it!

A45
12.12.2006, 19:00
Olenkohan tyhmä mutta vieläkään ei valjennut standardluokan osalta. Olin siis lukevinani säännöistä ettei umpimallin standard-autossa tarvitse kaaria? Ja jos ei tarvitse niin onko silti mahdollista että luokalle olisi rasteja joita kaarelliset stanuautot saa hakea ja kaarettomat ei?

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

Arska-tehtaalta
12.12.2006, 19:06
Mikä taho hyväksyy kaaret suunnistus-cuppiin vuonna 2008?
Tuleeko muutoksia nykyisiin kaari-sääntöihin?

http://www.overdrive.fi/autoholic/ah70b.gif

AVAA ikkunat reilusti auki AINA jos koira jää autoon kesäaikana

jappe
12.12.2006, 19:18
Minä tulkitsen näin. Siis 2008 sääntöjen mukaan. Kun auto on standard luokan sääntöjen mukainen, auto saa ajaa kaikille standard luokan rasteille. Rastien pitää siis olla luokan mukaiset.

Näin ainakin olen pisteidenlaskuohjelman koodannut. 2008 ohjelma ei tunne enää kiellettyjä rasteja. Jos kaaria ei vaadita standard luokkaan, niin niiden puuttumisesta ei voi rangaista.

Kaaret tarkastetaan kilpailun katsastuksessa. 2007 katsastuksissa minä selvitän omasta autosta onko kaaret riittävät ja mitä mahdollisesti pitäisi tehdä. Kaarisäännöt on tarkoitettu pysyviksi.

Just do it!

Edited by - jappe on 12/12/2006 19:21:25

Edited by - jappe on 12/12/2006 19:23:17

Paavo
19.12.2006, 22:13
Vastauksia muutamaan esillä olleeseen kysymykseen:

K: Saako kaareton original- tai standard-luokan (umpi)auto hakea kaaret vaativia rasteja?

EI SAA, vaarallisten rastien hakemiseen pitää olla kaaret, vaikka luokan säännöt eivät
niitä vaadikaan. Vaarallinen rasti = riski sille että auto pyörii ympäri useamman kerran.

Jos jollekin rastiryhmälle mennessä on esim. vaarallinen nousu, niin kaikki sen takana
olevat rastit merkitään vaarallisiksi, varsinkin jos niille ei ole toista, turvallisempaa
reittiä.

Jos vahingossa hakee vaarallisen rastin vaikka ei saisi, virhepisteitä tulee rastin pisteiden
verran.

K: Onko avolava (hilux, king cap jne.) avo vai umpiauto kaarisäännön mukaan?

ON UMPIAUTO

K: Saako orkkis-luokan autoon vaihtaa alustan? Eli esim. suskaan kierrejouset siten, ettei
auto korotu kuin korkeintaan säännöissä sallitun 51mm.

EI SAA, alustan voi vaihtaa muissa luokissa (ja stanuissa auton on siis oltava leimassa)

K: Saako turvakaarien takatuet olla mutkalla?

SAA

K: Saako renkaat katsastaa nollapaineilla ja painaa tulkin väkisin läpi?

EI SAA. Renkaiden mittauspaineiden on oltava ajokelpoisia, mukaanlukien maantiesiirtymät.
Katsastuksessa tulkin tulee mahtua renkaan läpi vapaasti, sitä ei paineta voimalla läpi.

Kunhan saadaan omat CUP-sivut, niin laitetaan sinne vaikka kysymys/vastaus osio.

Leinonen, Nyman, Hietala, Lipponen

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

baxxter
19.12.2006, 23:15
quote:alustan voi vaihtaa muissa luokissa (ja stanuissa auton on siis oltava leimassa)
Tarkoitetaanko tuolla, että vaihdettu alusta pitää lukea otteessa? Pitääkö kaikki muutokset olla otteessa? (renkaita lukuunottamatta)

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

IironSika
19.12.2006, 23:42
Ehkä taas pilkun n...intaa, mut kuullostais paremmalta:

quote:



K: Saako turvakaarien takatuet olla TAIVUTETUT?




Muuten kiitos vastauksista!

Paavo
20.12.2006, 14:59
quote:
quote:alustan voi vaihtaa muissa luokissa (ja stanuissa auton on siis oltava leimassa)
Tarkoitetaanko tuolla, että vaihdettu alusta pitää lukea otteessa? Pitääkö kaikki muutokset olla otteessa? (renkaita lukuunottamatta)


Tässä epämääräinen mielipide, parempi vastaus myöhemmin. Varmemmin muutoskatsastettuna. Kisojen katsastukset eivät siis
ole vuosikatsastuksia, mutta jos esim. lehtijousien tilalle on räkäisty vieterit sen oloisesti, että ei varmasti mee leimalle
ja ohjausvarretkin on ihan miten sattuu, niin kyllä ainakin multa tulis hylsy stanun kisakatsastuksessa, ja isompiinkin
luokkiin tulee huomioida säännöissä mainitut yleiseen turvallisuuteen liittyvät asiat.

Tavallaan hankalaa yrittää pitää säännöt selkeinä eli lyhyinä, ja silti huolehtia tasapuolisuudesta luokkien sisällä, ja
yrittää kattaa kaikki mahdolliset ja mahdottomat tilanteet, mitä eteen voi tulla. Helpottaa tilannetta varmasti kun asioista
saa selvyyden etukäteen autoa rakentaessa tai sellaista suunnitellessa, käsittääkseni kisakatsastuksissa ei kuitenkaan ole
tullut eteen kovin kinkkisiä tilanteita, joko katsurit ovat olleet puusilmiä (epäilen) tai sitten epämääräisyydet on jätetty
kotiin. Mutta jos/kun laji kastaa niin kilpailu kovenee, ja sääntöjen rajoja haetaan varmasti tarkemmin, eli kannattaa kysyä
edelleenkin jos mielessä on jotain mitä ei ole suoraan säännöissä sanottu.

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

faagis
20.12.2006, 16:37
Kysytään nyt sitten.

Nyt kun jokaisessa kilpailussa saa olla autossa useampia "apinoita", niin onko se huomioitu tulosten julkistamisessa. Entäs palkintojen jako. Saako niitä pokaaleja muutkin kun kuljettaja ja 1. apukuljettaja?



Elämä on pullaa...

tomikoo
20.12.2006, 17:03
quote:
Tavallaan hankalaa yrittää pitää säännöt selkeinä eli lyhyinä, ja silti huolehtia tasapuolisuudesta luokkien sisällä, ja
yrittää kattaa kaikki mahdolliset ja mahdottomat tilanteet, mitä eteen voi tulla.


Tuntuu välillä siltä, että se AKK:n sääntökirja ois TEIDÄN järjestäjien kannalta parempi, siinä kun taidettiin mainita,että se mikä ei erikseen ole sallittu, on kielletty. Teette parhaanne, jotta mahdollisimman monella olisi mahdollisuus osallistua kilpailuun, mutta vastapalveluksi saatte kysymyksen pakoputkenpaukkulaakerinkannakkeenkiristimestä. Ei ole oikein SE.

<center> NÖY PÄNIK</center>

-MAKE-
20.12.2006, 18:24
quote:Saako niitä pokaaleja muutkin kun kuljettaja ja 1. apukuljettaja?

Eikö se jo riitä?
Munkin kiesi on rekisteröity seitsemälle. Mitäs jos käy taas flaksi ja tulee pokaali ja onkin kuus apinaa. Tai jos pytyt menee autokunnille missä on vain ne pakolliset kaks. Mitä niillä lopuilla viidellätoista pytyllä tehdään?

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Käyttäjä
20.12.2006, 18:29
quote:Nyt kun jokaisessa kilpailussa saa olla autossa useampia "apinoita", niin onko se huomioitu tulosten julkistamisessa. Entäs palkintojen jako. Saako niitä pokaaleja muutkin kun kuljettaja ja 1. apukuljettaja?
pokaalit saa kuljettaja sekä suunnistaja...
Jossain kilpailussa ei ole edes sallittu enempää kuin kuljettaja sekä appari.


- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

faagis
20.12.2006, 18:55
quote:
quote:Saako niitä pokaaleja muutkin kun kuljettaja ja 1. apukuljettaja?

Eikö se jo riitä?
Eikö jokaisen kuulu saada palkinto hyvin tehdystä työstä?

Munkin kiesi on rekisteröity seitsemälle. Mitäs jos käy taas flaksi ja tulee pokaali ja onkin kuus apinaa.
Tota rajaa tässä juuri tiedustelin.

Tai jos pytyt menee autokunnille missä on vain ne pakolliset kaks. Mitä niillä lopuilla viidellätoista pytyllä tehdään?
Eikös ilmottaumisen yhteydessä kerrota autossaolijoiden määrä!!!

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)




Elämä on pullaa...

-MAKE-
20.12.2006, 19:01
quote:Eikös ilmottaumisen yhteydessä kerrota autossaolijoiden määrä!!!
Kerrotaanko siinä samalla monesko aikoo olla sitten kisassa?
Joo mä tuun toiseks pannaan kolme pyttyä. HALOO...

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

vepele
20.12.2006, 19:02
Eiks autokunta oo kuski+vinssiapina. Muut on huoltojoukkoja.
Voishan muuten pyttyjä vaatii myös kotijoukoille, kun ne on joskus antanu luvan harrastaa.

KYLLÄ KASISSA ON KAUNIS ÄÄNI
FUCK THE FUEL ECONOMY

faagis
20.12.2006, 19:13
Kiitos Käyttäjälle asiallisesta vastauksesta.



Elämä on pullaa...

Edited by - faagis on 20/12/2006 19:48:00

samisami2
20.12.2006, 20:03
Kylläpäs sai taas naurut tästä pokaali hommasta<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Kuskille ja suunnistajalle pokaalit. &lt;--- Nämä hommaa sitten pokaalit/palkinnot huoltojoukoille...

-Offroad Ylä-Pirkanmaa- (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=30230)

-Kuvia tapahtumista- (http://kuvablogi.com/blog/2800/)

joker
20.12.2006, 20:37
quote:

pokaalit saa kuljettaja sekä suunnistaja...
Jossain kilpailussa ei ole edes sallittu enempää kuin kuljettaja sekä appari.



Kisa autossa olevien henkilöitten määrää ei ole rajattu CUP-säänöissä muuten kuin kaikkilla autossa olevilla on oltava vähintään lannevyö.Noin olen lukenut.Eikös se noin mene ?
Pokaalejan jokainen saa hommata lisää niin me ainakin tehtiin CUP palkinnolle kun saatiin vain kaksi pokaalii.

Paavo
21.12.2006, 10:34
Kukin kilpailu huolehtii omista palkinnoistaan.

CUP-palkinnot todennäköisesti jatkossakin pokaaleja,
ja niitä tulee varmaan 2 per tiimi, ja lisää saa jokainen
hommata ihan itse niin paljon kuin haluaa, ei noille
mitään ostolupaa tarvii, palkituille kyllä kerrotaan
tarvittavat tiedot lisäpokaalien hankkimiseen.

Kukin kilpailu huolehtii omista tuloksistaan, luulen
että useimmissa kisoissa tulosluettelossa on vain
kuski ja navigaattori, ei takapenkkiläisiä.

CUP-tuloksissa vain kuski, koska apukuskit voivat vaihtua kisasta toiseen.

quote:Tuntuu välillä siltä, että se AKK:n sääntökirja ois TEIDÄN järjestäjien kannalta parempi, siinä kun taidettiin mainita,että se mikä ei erikseen ole sallittu, on kielletty. Teette parhaanne, jotta mahdollisimman monella olisi mahdollisuus osallistua kilpailuun, mutta vastapalveluksi saatte kysymyksen pakoputkenpaukkulaakerinkannakkeenkiristimestä. Ei ole oikein SE.

Nojoo, joskus helppo ja hyvä ei ole sama asia. Ainakin mun mielestä tätä sarjaa tehdään nimenomaan kilpailijoille, eli
siis hyvin pitkälle kilpailijoiden ehdoilla, toki järjestäjienkin tarpeet ja näkemukset näkyvät monessa kohdassa sääntöjä.

Onneksi vain erittäin pieni osa CUPpiin liittyvästä keskustelusta on sellaista että mieleen vois tulla vaikka
"ei hemmetti, tämmösenkö takia näitä kisoja pitäis värkätä, entäpä jos käyttäis nekin tunnit vaikka lätkän
pelaamiseen tai vaikka oman auton laittamiseen, että pääsis joskus itsekin ajeleen vielä ennen eläkeikää", eli
suurin osa (myös netissä) aihettta sivuavia juttuja on asiallisia ja jopa positiivishenkisiä.

"Ainoa tyhmä kysymys on se joka jäi kysymättä" - eri näkökulmista sääntöjä katselevat heput auttavat omalta
osaltaan huolehtimaan siitä että säännöt ovat selkeät ja riittävän kattavat.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Paavo
02.01.2007, 21:30
Moi,

K: Tarviiko alustan muutokset (esim. SOA) löytyä otteelta (esim. stanuissa)?
K: Pitääkö kaikki muutokset olla otteessa? (Siis renkaita lukuunottamatta)?
V: Ei tarvii löytyä otteelta välttämättä, mutta kaikkien orig/std autojen
pitää olla katsastettavissa suurinpiirtein kisakunnossa (pl. renkaat/valot).

K: Saako orkkiksessa laittaa apu(kierre)jouset jos auto ei nouse yli 51mm?
V: Saa.

K: Saako orkkiksessa tehdä SOA:n (esim. suskaan)?
V: Ei saa, autoa saa korottaa orkkiksessa vain jousia vaihtamalla tai muuttamalla,
ja SOA on rakenteellista korottamista.

K: Onko CUP-tuloksissa vain kuski, kun apukuskit voivat vaihtua kisasta toiseen?
V: Virallisissa tuloksissa vain kuski, mutta esim. CUP-palkintojenjaossa kysytään
tiimiltä kaikkien nimet. Kisojen tuloksissa on kuskin ja (ekan) apukuskin nimet.

Ja ne takatuet siis suorat tai taivutetut, ei mutkalla.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Nerd-O
03.01.2007, 08:23
quote:
Eiks autokunta oo kuski+vinssiapina. Muut on huoltojoukkoja. Meillä on kuski+suunnistaja+oma vinssiapina <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Suunnistaja kun ei jaksa ravata niin piti ottaa oma vinssiapina.

-- Vitut! Mullakin on lukko akselilla --

Nerd-O

joa
08.01.2007, 20:30
Kuinkas on, jos nastottaisin boggerit vaikka ralli auton nastoilla?

Kentsu
08.01.2007, 20:39
quote:
Kuinkas on, jos nastottaisin boggerit vaikka ralli auton nastoilla?





Vain tieliikenne/auto käyttöön tarkoitetut nastat sallitaan. Ralli kisoissa on tuohon poikkeuslupa muilla ei ja suunnistus cuppiin ei tuota lupaa ole edes aikomus hankkia.

Kova jätkä vinssaamaan!

joa
08.01.2007, 21:29
Elikkäs laitetaan pakun nastoja ;)

samisami2
08.01.2007, 22:30
quote:
Vain tieliikenne/auto käyttöön tarkoitetut nastat sallitaan.
Lukeeko toi oikeen tossa sääntölapussa? Ei ainakaan osunut silmään.

-Offroad Ylä-Pirkanmaa- (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=30230)

-Kuvia tapahtumista- (http://kuvablogi.com/blog/2800/)

Kentsu
09.01.2007, 07:47
quote:
quote:
Vain tieliikenne/auto käyttöön tarkoitetut nastat sallitaan.
Lukeeko toi oikeen tossa sääntölapussa? Ei ainakaan osunut silmään.

-Offroad Ylä-Pirkanmaa- (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=30230)

-Kuvia tapahtumista- (http://kuvablogi.com/blog/2800/)


Ei lue vielä mutta lisätään tarvittaessa. (kohta se sääntökirjanen on paksumpi kuin oikeissa kilpailuissa....)

Kova jätkä vinssaamaan!

Edited by - toizukenzu on 09/01/2007 07:47:31

Edited by - toizukenzu on 09/01/2007 07:47:59

samisami2
09.01.2007, 13:47
[u]</u>Sääntökirjastahan sais pienennettyä huomattavasti jos orkiksessa ja stannussa mentäis tieliikenne kelpoisuuden mukaan. Samalla vähentyis harrastus toiminnassa laittomilla autoilla ajo jne...[u]<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle> Pistetään nyt vielä vähän hymiöitä niin ei tarvi kenenkään repiä ajoasujaan...</u>

Mitenkä muuten jos Joa ei olisi kysynyt tuota nasta hommaa täällä palstalla niin olisko rallinastoilla käännytetty kotio? Periaatteessahan ei kun kerran säännöt ei sitä kiellä.

[u]EDIT: Alleviivatut jälkeenpäin lisättyjä...</u>

-Offroad Ylä-Pirkanmaa- (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=30230)

-Kuvia tapahtumista- (http://kuvablogi.com/blog/2800/)

Edited by - samisami2 on 09/01/2007 19:01:22

tomikoo
09.01.2007, 16:56
quote:
Sääntökirjastahan sais pienennettyä huomattavasti jos orkiksessa ja stannussa mentäis tieliikenne kelpoisuuden mukaan. Samalla vähentyis harrastus toiminnassa laittomilla autoilla ajo jne...
... olisko rallinastoilla käännytetty kotio? Periaatteessahan ei kun kerran säännöt ei sitä kiellä.




Onko oikeesti elämä noin tylsää, että tarvii joka asiasta yrittää saada haloo aikaiseksi?

No, ainakin sait taas yhden kommentin, ja sulan hattuus???

<center> NÖY PÄNIK</center>

samisami2
09.01.2007, 17:36
quote:
Asialliset säännöt. Nyt kun ne vielä pysyy, niin ei tarvi pitää käykö vai eikö arpajaisia.

tomikoo

Tätä minä haen tässä takaa. Säännöt on ihan hyvät ja niitä ei tarvi muutta. Itse kun "kisaamaan" lähden niin sinne tulen "aken konttorin kautta"...
Ei varmaan tulisi maksimissaan kun yksi sivu jos sitäkään lisää noihin sääntöihin kun sinne muutaman tarkennuksen lisäisi.

-Offroad Ylä-Pirkanmaa- (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=30230)

-Kuvia tapahtumista- (http://kuvablogi.com/blog/2800/)

Käyttäjä
09.01.2007, 17:48
Noita "tarkennuksia" sinne toki voi lisätä tarvittaessa.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

samisami2
09.01.2007, 17:56
Kiitoksia käyttäjälle asiallisesta vastauksesta...

Minä olen nyt osaltani tämän "haloon" lopettanut.

-Offroad Ylä-Pirkanmaa- (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=30230)

-Kuvia tapahtumista- (http://kuvablogi.com/blog/2800/)

hector
19.01.2007, 21:53
Ao. teksti lainattu säännöistä. Aiemmin oli säännöt selvät, että kaikkilla autossa olijoilla on oltava turvavyöt, mutta heräs kysymys kun olisi ehkä tulossa kolmas henkilö mukaan auton. Riittääkö takapenkillä pelkkä lantiovyö vai pitääkö olla kolmepiste sellaiset?





Kaikille luokille ja autoille pakolliset varusteet:

• Ensiapupakkaus
• Vähintään 2 kg sammutin (tarkastus voimassa), suositellaan 2 kpl 2 kg sammuttimia
• Toimiva GSM puhelin (numero mainittava ilmoittautumisen yhteydessä)
• Kaikille kyydissä olijoille turvavyöt
• Vahvat hinauspisteet auton edessä ja takana (suositellaan selvää merkintää)
• Puunsuojaliina jokaisessa autossa, jossa on vinssi tai talja
• Vahva hinausköysi tai -liina ja vähintään 2 vahvaa sakkelia






HJ61 -89
HDJ80 -94
LJ70 -88
SLCK #68


http://www.maplehill.fi/

Käyttäjä
19.01.2007, 21:57
· Tiellä ajettaessa on käytettävä turvavöitä ,lainattu säännöistä
Kaikille autossa mukana oleville joukkueen jäsenille tulee olla tukeva istuin ja turvavyöt.
Vähimmäisvaatimus on lannevyö, mutta vähintään kolmipistevyöt suositeltavia. ,lainattu säännöistä


- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

hector
19.01.2007, 22:06
Kiitti nopsasta responsista. Vai lukee tuo säännöissä, eipäs sattunut silmään muuta kuin tuo oma lainaus<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>. Noh ehkäpä kymysykseni antoi infoa jollekulle toiselle puusilmälle<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>.
Pahemmissa paikoissa metsässä missä auto voi kaatua, niin olen aatellut ettei autossa olisi kuin kuski. Pitänee ottaa vaariin Pikkuähvän vinkin ja ottaa jokin pääsuojain mukaan jänskimpiin paikkohin<img src=icon_smile_shy.gif border=0 align=middle>.

HJ61 -89
HDJ80 -94
LJ70 -88
SLCK #68


http://www.maplehill.fi/

Käyttäjä
19.01.2007, 22:14
Tulostappa noi säännöt ja lue ne ajan kanssa...
Ei siellä pahimmissa paikoissa kannata olla kun korkeintaan kuljettaja autossa jos sitäkään<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

-MAKE-
19.01.2007, 22:17
quote: Ei siellä pahimmissa paikoissa kannata olla kun korkeintaan kuljettaja autossa jos sitäkään
Hmmm... radio ohjaus mythbusters tyyliin. Vaikka kerien kalliolta alas<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Käyttäjä
19.01.2007, 22:20
Autoa voi siirtää ulkoa vinssin avulla.......tietääkseni'''total oftopic

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
cruiser60"at"luukku.com
www.slck.net
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Käyttäjä
30.01.2007, 21:42
Lisäys sääntötulkintoihin.
Autossa on oltava lokasuojat joka pyörälle.Edit.pyörän on oltava lokasuojan sisäpuolella.
Pyörä saa tulla "hieman" lokasuojasta yli.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Edited by - Käyttäjä on 30/01/2007 21:45:04

IironSika
30.01.2007, 22:20
"hieman" ??????

oska80
30.01.2007, 22:21
quote:
Lisäys sääntötulkintoihin.
Autossa on oltava lokasuojat joka pyörälle.Edit.pyörän on oltava lokasuojan sisäpuolella.
Pyörä saa tulla "hieman" lokasuojasta yli.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Edited by - Käyttäjä on 30/01/2007 21:45:04



onko kumilevikkeet lokasuojaa????

millo se MAASTO alakaa?

pee
30.01.2007, 22:28
nyt taas ryhtiä ukot !!!

selkee linja, vaaditaan jotain eiks niin, ei mitään hieman ja ehkä tai vähän juttuja, mitat kehiin !!!

-pee-

...ei se satu...

<img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle> Pees hevi Gees <img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle>

jatila offroad ry
rover ystävät ry
#235 slck ry
pähäma ry

team UTZ MAN ZAA

baxxter
30.01.2007, 22:28
Ja paljonko renkaasta saa näkyä takaa katsottuna? Eli kuinka korkealle pyörännavasta pitää lokasuoja ylettyä?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

IironSika
30.01.2007, 23:14
Lokasuojat on, renkaat tulee ulos "hiukan". Kelpaako? Ei niuhottamista, vaan mukava ettei tulis ikäviä yllätyksiä...

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/IironSika-Etukaaret3.jpg

Pauli
30.01.2007, 23:27
quote:
Lokasuojat on, renkaat tulee ulos "hiukan". Kelpaako? Ei niuhottamista, vaan mukava ettei tulis ikäviä yllätyksiä...


Ei niuhottamista, mutta ei kelpaa, YLI puolet pokkerista tulee lokasuojasta ulos, se ei ole enää "hiukan".

Holst
30.01.2007, 23:37
Kuinka kauan näitä sääntöjä muutellaan?

Eikö voisi olla et vaikka kuukausi ennnen kisoja säännöt lyödään lukkoon, vai pitääkö alkaa tulostamaan joka viikko uusi painos säännöistä kun niitä tarkastellaan?

Toi nasta homma, kaikki ei lue tätä palstaa (eikä kuitenkaan ole se "virallinen" paikka mistä sääntöjä katsotaaan/tarkastetaan)
Sama homma tuon roiskesuojan kanssa.


Ihan vain oma mielipide.

Kentsu
31.01.2007, 08:00
quote:
Kuinka kauan näitä sääntöjä muutellaan?

Eikö voisi olla et vaikka kuukausi ennnen kisoja säännöt lyödään lukkoon, vai pitääkö alkaa tulostamaan joka viikko uusi painos säännöistä kun niitä tarkastellaan?

Toi nasta homma, kaikki ei lue tätä palstaa (eikä kuitenkaan ole se "virallinen" paikka mistä sääntöjä katsotaaan/tarkastetaan)
Sama homma tuon roiskesuojan kanssa.


Ihan vain oma mielipide.





Tämä tarkennus lähti siitä kun säännöissä ei ole mitään mainintaa lokasuojista niin joku oli tulossa ajamaan Hiluxilla jossa ei ole mitään lavaa tai lokasuojia. Autoja näiden härveleiden pitäs kuitenkin muistuttaa. Tuohon kuinka paljon rengas näkyy on paha astettaa tarkkaa rajaa me kun ei pystytä säätämään lakeja, jos ruvettais pilkkua viilaamaan niin autonhan pitäis kait olla tieliikennekelpoinen kun siihen haetaan siirtoluvat, ne mitathan löytyy sitten AKE:sta.

Tässä on taustalla myös sellanen asia että jos kisoissa liikkuvat autot joutuvat tekemisiin poliisin kanssa tienpäällä niin voi tulla tilanne ettei seuraavana vuonna kilpailulle saada lupaa.

www.4x4cup.com

pee
31.01.2007, 08:29
No oisko sitten esim: renkaan on peityttävä ylhäältä katsottaessa kokonaan (tai 75% tms.) kulutuspinnan leveydeltä, tms. maininta mahdoton ???




-pee-

...ei se satu...

<img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle> Pees hevi Gees <img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle>

jatila offroad ry
rover ystävät ry
#235 slck ry
pähäma ry

team UTZ MAN ZAA

Nerd-O
31.01.2007, 08:48
Oho. Tämähän on perin perseestä että nuo säännöt on jälleen muuttunut ilmeisesti. Itse katsoin nuo säännöt muistaakseni marras-joulukuussa. Mut toisaalta tuossa ei pitäisi olla mitään muutosta, minkä takia cruiseri ei sääntöjä täyttäisi. Cruiseri kun on täysin katulaillinen :) Mutta olen kyllä holstin kanssa samaa mieltä että säännöt pitäisi lyödä lukkoon tyyliin kuukausi ennen kisaa. Kaikki kun ei netissä surffaile joka päivä sääntö uudistuksia katsomassa. Olettaisin kuukaudessa jokaisen kerkivän virittää autoonsa jotain pientä säätöä että se täyttää "uudet" tarkennetut säännöt.

quote:Tässä on taustalla myös sellanen asia että jos kisoissa liikkuvat autot joutuvat tekemisiin poliisin kanssa tienpäällä niin voi tulla tilanne ettei seuraavana vuonna kilpailulle saada lupaa. No eikö tuo olisi paljon helpompaa jos säännöissä lukisi että orginal ja standard luokan auton pitää olla katulaillinen? Jos renkaita ei ole otteessa niin turha toivo päästä edes kisaan? Tosin tuo 33" rengas voi olla pieni ongelma joissakin autoissa saada otteeseen, vaikka ne kuinka pyörisi muuten hyvin siellä alla. Mut muutenhan noiden luokkien autoissa ei pitäisi kait olla mitään katulaitonta kisan suhteen? Tosin veikkaan että jos joku virkaintoinen poliisi tuonne kisoihin tulisi tielle tarkasteleen autoja niin aikamoni kaveri todennäköisesti saisi sakot liian isoista renkaista <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Kovin monessa suikassa tuskin on 31" otteessa <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

_______________________________________________
Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60, Old Man Emu, Kumho MT 33x12.50R15

Nerd-O

Ossi_p
31.01.2007, 10:27
Poijjaat tällä se saadaan porukka kuumaksi ja vittuuntuneeksi koko lajille kun yhtäkkiä ruvetaan tekemään noinkin paljon rakentelua rajoittavia sääntöjä
säännöt on kerrottu ja mennään niillä tämä vuosi ennen joulua sitten kerrotaan miten mennään ensi vuonna

baxxter
31.01.2007, 10:48
Onhan toi tietty paha sanoa säännöissä "saatte rikkoa lakia/asetusta x prosenttia", mutta joku selkeä määritelmä pitäis olla.
Eiköhän jokainen autoa rakentanut osaa/pysty tekemään jonkinlaista roiskesuojaa, ainakin sen verran että huomaa että on yritetty. Sit taas jos renkaat on kokonaan ulos pyöränkaarista ja niin on meinannut lähteä kisaamaan, on ehkä hieman väärin ymmärtänyt tuon tarrakilpienkin käytön..


-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

Kentsu
31.01.2007, 12:05
quote:
Poijjaat tällä se saadaan porukka kuumaksi ja vittuuntuneeksi koko lajille kun yhtäkkiä ruvetaan tekemään noinkin paljon rakentelua rajoittavia sääntöjä
säännöt on kerrottu ja mennään niillä tämä vuosi ennen joulua sitten kerrotaan miten mennään ensi vuonna





Täähän toimii myös toisinpäin tarpeeks kun saa rakentavaa kritiikkiä niin kiinnostus järjestää kisoja tai cup:ia vähenee......

www.4x4cup.com

31.01.2007, 12:43
quote:
quote:
Poijjaat tällä se saadaan porukka kuumaksi ja vittuuntuneeksi koko lajille kun yhtäkkiä ruvetaan tekemään noinkin paljon rakentelua rajoittavia sääntöjä
säännöt on kerrottu ja mennään niillä tämä vuosi ennen joulua sitten kerrotaan miten mennään ensi vuonna





Täähän toimii myös toisinpäin tarpeeks kun saa rakentavaa kritiikkiä niin kiinnostus järjestää kisoja tai cup:ia vähenee......

www.4x4cup.com


Koittakaa Kentsu, Tanni, Paavo ja muut vaan kestää.

Eikös noiden autojen pitäisi tässä lajissa edes muuistuttaa leima kelvollista autoa?

Jotain rajaa.....

imho

-sami-

Note! This message was posted anonymously!

Markol
31.01.2007, 13:14
Joo... Onneks kohta alkaa kisat niin pääsee itse asiaan ja keskittymään olennaiseen eli metsässä mönkimiseen...

Marko

h-a-r-z-a
31.01.2007, 14:38
Nyt ei taas ymmärrys riitä.Jos autossa on vaikka ihan oikeat kilvet,eikö sen pidä olla tieliikenneasetusten mukainen?Jos siinä on siirtokilvet,eikö senkin pidä täyttää asetukset?Miksi täällä kysellään kuinka paljon laiton auto voi olla?
Minusta alkaa tuntua että tehdään tuuman paksu sääntökirja ja eletään sen mukaan sitten.Ei rallissa ole koskaan tälläisia ongelmia ollut.Siinä sentään on ryhmiä ja luokkia paljon,säännöistä puhumattakaan.

Sääntöjen noudattaminen ei kuitenkaan vaadi kuin luetun ymmärtämisen.
Ryhmäjako tehdään sen mukaan,kuinka laki antaa myöden.
Kaikki modit ja protot sitten ajelee vaan trialia.

Avautuminen silloin tällöin tuntuu ihan hyvältä...jos viel saisi Tukholman reissun "bongaukset" esiin..oli meinaan lelukaupassa kaikkee
hienoo..
Nyt tämä on sitten täälläkin...

...on tosta joku menny..

Käyttäjä
31.01.2007, 16:30
Jo nyt sitten nousi kauhee poru tosta lokasuojahommasta...
Toistan vielä että
SÄÄNTÖJÄ EI OLE MUUTETTU ainoastaan täsmennetty.
Ei jumalaut kyllähän kilpureiden pitäs jollainlailla autoja muistuttaa...
Laittakaa levikkeet/parlokit/gummilevikkeet ees senverran leveelle että eres puolet kuviosta on piilossa,samalla vaivalla laittaa vähän leveemmällekkin niin on hieman asiallisemman näkönen.
toizukenzu täsmensi tossa hyvin
Tässä on taustalla myös sellanen asia että jos kisoissa liikkuvat autot joutuvat tekemisiin poliisin kanssa tienpäällä niin voi tulla tilanne ettei seuraavana vuonna kilpailulle saada lupaa....
quote:Poijjaat tällä se saadaan porukka kuumaksi ja vittuuntuneeksi koko lajille kun yhtäkkiä ruvetaan tekemään noinkin paljon rakentelua rajoittavia sääntöjä
säännöt on kerrottu ja mennään niillä tämä vuosi ennen joulua sitten kerrotaan miten mennään ensi vuonna
Millälailla toi rajoittaa rakentelua.
Kuorma-autoilijoilta saa varmasti ilmatteks rikkinäisiä parlokkeja(ainakin mä sain)niin paljon kun viittii kantaa.

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Arska-tehtaalta
31.01.2007, 16:54
Kannatetaan nerdon rengasideaa.

Orkkikseen 31 ja stanuun 33 max tai rekisteriotteen rengaskoko, jos pienempi.

Puuhakilpiluokat sit erikseen

http://www.overdrive.fi/autoholic/ah70b.gif

AVAA ikkunat reilusti auki AINA jos koira jää autoon kesäaikana

pikkujussi
31.01.2007, 18:19
Ei jestas sentään... Nyt älähdän minäkin.
Nyt kun on säännöt saatu asiallisiksi, niin miksi HELVETISSÄ pitäis rengas kokoja alkaa vielä muuttamaan!
Kun KILPAILUUN haetaan siirtokilpiä, niin ei taida ralleissakaan katulaillisia renkaita olla käytössä. Eikä taida ketään haitatakkaan. Onko Hanki-rallin siirtymillä Polliisi-sedät ratsaillu lisävaloja ja renkaita?

Maalaisjärki käyttöön! Autojen pitää olla suhtkoht autojen näköisiä, muttei jokaisen ritarriässän turbobuustikikkailuja voi sääntöihin alkaa kirjaamaan! Jos on joku asia, joka arveluttaa, niin kysykää järjestäjiltä. Ei ole mulla ollu ongelmia katsastuksessa KOSKAAN!

...Minäkö tyhmä, nyt en ymmärrä...

www.hontokulmaracing.com

SauliS
31.01.2007, 18:46
Älkää siitä tieliikennelaista jauhako jatkuvasti. Siellä nimittäin kielletään myös väsyneenä ajaminen joten pitäisikö kisat typistää esimerkiksi neljän tunnin mittaisiksi että kellekään ei varmaan iske väsy.. Kaiken lisäksi kyseisestä touhusta on isommat sanktiot tiedossa kuin ylikoko-offi-insaturboista. Tuntuis muutenkin että tarrakilpiautoja vastustavat eniten ne, jotka eivät aja kyseisissä luokissa? Miksi?

tomikoo
31.01.2007, 20:56
quote:
Onko Hanki-rallin siirtymillä Polliisi-sedät ratsaillu lisävaloja ja renkaita?



Eipä taida olla, mutta rallissapa onkin kilpailun järjestäjän vastuulla hankkia poikkeus lupa erikoisliukuesteillä varustetuille renkaille ja tieliikenneasetuksesta poikkeaville valoille. Tällaiset paperit saa jokainen kilpailuun osallistuva autokunta ja ne tulee luovuttaa kilpailun jälkeen maali AT:lla tai keskeytys ilmoituksen mukana takaisin kilpailu järjestäjälle.

<center> NÖY PÄNIK</center>

PeteTurku
31.01.2007, 21:47
On se kumma juttu kun noilla alkuperäisen tapaisilla säännöillä on jo ajettu monet kisat aiempina vuosina , eikä koskaan oo ollu epäselvyyksiä.Ainoo ero aikaisempaan on se että nyt näihin sääntöihin voi muutkin kommentoida netissä, kun ennen ne vaan tupsahti postilaatikosta ja siihen yhteen A4 kokoiseen paperi lappuun oli saatu mahtumaan kaikki oleellinen. Monellako on kisaaminen jääny katsastuksesta kiinni aiemmin?
Tsemppiä kaikille järjestäjille ja kilpailuja auttaneille tahoille. Kyllä se siitä.

Vielä kun saisi auton kaivettua tallin nurkasta ja pestyä Warnin kurat pois ja korjattua kaikki tuhat vikaa niin päästäis taas möyryyttää ja ryntäyttää voimamoottorii.

Ai mää vai turuust

Killman
31.01.2007, 22:00
PeteTurkun kanssa X2.

Taitaa kaaret olla kaikilla kunnossa, niistähän parina viimevuonna oli suurin kysymystulva. Mitähän ensivuonna?

Eikun pelit kuntoon niinkuin ennenkin ja tavataan Seurojentalolla.

pee
01.02.2007, 22:45
Joo tollaset "pikkuasiat" kun pidetään kunnossa, eikä häikäistä työvaloilla liikenteessä niin päästään loppupeleissä kaikki helpommalla

Itteä vaan hämmästytti toi "säännön" ympäripyöreys, eli tarkkuuden puute, asia kuitenkin ymmärretty !

seurojentalolla nähdään <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

-pee-

...ei se satu...

<img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle> Pees hevi Gees <img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle>

jatila offroad ry
rover ystävät ry
#235 slck ry
pähäma ry

team UTZ MAN ZAA

Edited by - pee on 01/02/2007 22:46:01

kenni
01.02.2007, 22:53
HEh. Meikäläistä ei kyllä hetkauta moiset muutokset. Autoni on täysin katulaillinen ja valmis vaikka AKen ukon syynättäväksi. Joten ei mitään huolta. Renkaatkin on itseasiassa pienemmät mitä otteessa lukee.

Ainut mikä askarruttaa niin onko se tarkkaakin onko se sammuttiment tarkastus voimassa? Pitääkö mun nyt käydä tarkastuttaan se?

-MAKE-
01.02.2007, 23:28
quote: Ainut mikä askarruttaa niin onko se tarkkaakin onko se sammuttiment tarkastus voimassa? Pitääkö mun nyt käydä tarkastuttaan se?


Ei kai sitä leimata tarvi jos se on vaan vähän yliajalla. DOUGH!!! joku hymiö

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Killman
01.02.2007, 23:51
Minulla sammutin on ensiksi itseä varten ja sitten katsastusvaruste. Tarkistutan omat kerran vuodessa, auton sammuttimen samalla kun veneen sammuttimet.

Kentsu
02.02.2007, 17:29
quote:
HEh. Meikäläistä ei kyllä hetkauta moiset muutokset. Autoni on täysin katulaillinen ja valmis vaikka AKen ukon syynättäväksi. Joten ei mitään huolta. Renkaatkin on itseasiassa pienemmät mitä otteessa lukee.

Ainut mikä askarruttaa niin onko se tarkkaakin onko se sammuttiment tarkastus voimassa? Pitääkö mun nyt käydä tarkastuttaan se?




Lainaus cup säännöistä.

· Vähintään 2 kg sammutin (tarkastus voimassa), suositellaan 2 kpl 2 kg sammuttimia

Muistuu mieleen yks kerta kun kävin tarkastuttamassa Trial-kilpurin sammutinta niin leimamies sanoi että ihan hyvä tää oli tarkastuttaa kun laukaisumekanismissa oli niin paksulti savea ettei olis millään voinu toimia, ja tämähän ei siis näkynyt millään päälleppäin.

www.4x4cup.com

Arska-tehtaalta
02.02.2007, 18:02
quote:
HEh. Meikäläistä ei kyllä hetkauta moiset muutokset. Autoni on täysin katulaillinen ja valmis vaikka AKen ukon syynättäväksi. Joten ei mitään huolta. Renkaatkin on itseasiassa pienemmät mitä otteessa lukee.


Sama homma täälläkin, hyöty renkkumuutoksesta olis kotiinpäin <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

http://www.overdrive.fi/autoholic/ah70b.gif

AVAA ikkunat reilusti auki AINA jos koira jää autoon kesäaikana

Pete
07.02.2007, 15:18
Mallia sääntökirjaan. Erittäin selkeät..
http://www.almr3b.com/rulslist/engl/englcarsruls.html

Myös palkinnot kohtalaisen hyvät

kenni
08.02.2007, 18:13
quote:





Lainaus cup säännöistä.

· Vähintään 2 kg sammutin (tarkastus voimassa), suositellaan 2 kpl 2 kg sammuttimia




Juu, huomena käydään tarkastuttaan. Ettei sitten vaan jää siitä kii. Se on kyllä ihan uus ja käyttämätön mutta silti.

-WWW.PROFANTASYSAFARI.COM-

Edited by - kenni on 08/02/2007 18:15:01

baxxter
12.02.2007, 19:08
Kilpa-autossa ei saa olla muita kuin kilpailijoita, mutta onko tämä täysin ehdoton? Voiko esim huoltomiehen tai muun katsojan ottaa kyytiin kilpailualueella esim alueen päästä päähän ajomatkalle?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

Paavo
14.02.2007, 18:28
&gt; Kilpa-autossa ei saa olla muita kuin kilpailijoita, mutta onko tämä täysin ehdoton?

Kyllä ne säännöt on tarkoitettu noudatettaviksi. Hätätilanteet erikseen, muuten kannattaa
pyytää kilpailun järjestäjiltä/tuomaristolta etukäteen lupa, jotta ei tule seliteltävää.

Edit: Siis jos on oikeesti tarve poiketa säännöistä.

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."

Edited by - Paavo on 14/02/2007 19:07:51

A45
21.02.2007, 20:10
Onkos siihen tullut selvää tulkintaa jo että voiko orkkis ja stanuluokalle antaa haettavaksi vaarallisia rasteja vaikkei ko luokassa kaaria vaadita?

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

-MAKE-
21.02.2007, 20:29
On tullut, ei saa hakea.

E: Olihan se tuolla www.4x4cup.com faqissakin
quote:Kysymys :
Saako kaareton original- tai standard-luokan (umpi)auto hakea kaaret vaativia
rasteja?
Vastaus :
EI SAA, vaarallisten rastien hakemiseen pitää olla kaaret, vaikka luokan säännöt
eivätniitä vaadikaan. Vaarallinen rasti = riski sille että auto pyörii ympäri
useamman kerran.


--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Edited by - -MAKE- on 21/02/2007 20:35:11

Edited by - -MAKE- on 21/02/2007 20:35:48

baxxter
21.02.2007, 20:43
Lues Make uudestaan toi A45:sen kysymys..

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

-MAKE-
21.02.2007, 20:51
En ymmärrä mitä en ymmärtänyt kysymyksessä<img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>

Vai tarkoitettiinko tässä kilpailun järjestämistä? Eli kun säännöt ei vaadi kaaria niin kaaret vaativia rastejakaan ei voisi olla?

No, vastaan jo valmiiksi. Olihan siitä puhetta, että se joka oikeasti kilpaa haluaa ajaa, luokasta riippumatta, tekee ne kaaret autoonsa. Ja kaikilla luokilla voi olla vaarallisia=kaaret vaativia rasteja.

Jos en vieläkään ymmärtänyt niin olkoon...

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Kelaperse
21.02.2007, 20:56
Onko siis kisajärjestäjän asia päättää missä luokassa on niitä vaarallisia rasteja? Me ainakin väännettiin kaaria ihan tuskassa, kun luultiin että muuten jäisi stanuissa joitakin rasteja hakematta, mutta eipä niitä kaaria nyt sit tarvinnu stanuissa mihinkään. Miten tulevissa kisoissa, onko siellä varmasti nyt vaarallisia rasteja varmuudella stanuissakin?

----------------------------------------------------
Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa.
----
www.students.tut.fi/~koivune3/index.html

-MAKE-
21.02.2007, 21:04
quote:Onko siis kisajärjestäjän asia päättää missä luokassa on niitä vaarallisia rasteja?
Kukas ihme niistä muuten päättäis? Pekka Vennamoko?

Kun ottaa silmän käteen ja lukee tuon Faqista napatun pätkän niin jotenkin jää sellainen kuva että niitä rasteja VOI olla.

EI SAA, vaarallisten rastien hakemiseen pitää olla kaaret, vaikka luokan säännöt
eivätniitä vaadikaan

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

A45
21.02.2007, 21:23
Kysymykseni tarkoitti sitä että voidaanko luokille (org & stanu) asettaa vaarallisia rasteja haettavaksi vaikkei noille luokille ole kaaripakkoa. Tämän yksinkertaisemmin en osaa asettaa kysymystäni.
Tämä olisi tärkeä tietää sillä ajan orkkiksessa tämän kauden ja nyt on aikaa vääntää kaaret jos niistä on jotain hyötyä. Toiselta kantilta kun asiaa katsoo niin siinä piilee pieni epätasa-arvoisuus kilpailijoiden välillä. Varsinkin original-luokassa.

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

IironSika
21.02.2007, 22:07
Tässä piilee nyt TAAS ainekset kaaripoliittiselle kädenväännölle, mutta sanonpa nyt kuitenkin mielipiteeni.

Joskus aiemminkin on keskusteltu/peräänkuulutettu siitä/sitä, että miksi niitä kaaria sitten EI tekisi autoon? Vaikka sitten original tai standard-autoon. Sääntöjen vaatima pääkaari takatuin: n. 50e ja 3 tuntia. Ei järin suuri panostus verrattuna kenenkään suunnistuskilpailuihin osallistuvan budjettiin/aikaan. Ja ei kai ne säännöt ole AINOA motiivi tehdä tuvakaaret OFF ROAD-autoon?

Epätasa-arvoa kilpailijoiden välillä tuovat MYÖS renkaat, vinssit ja niiden lukumäärä, suunnistuslaitteisto jne. Myös original ja stanu-luokissa.

Kelaperse
21.02.2007, 22:15
Joo, äläkää nyt suuttuko, kuhan kysyin asiasta. Miksi kaikki tuntuu aina ottavan asiat siltä vittuilukantilta. Ei tajua. Ja en tosiaan tiedä kaikkea näistä offikisoista ja niiden järjestämisestä, minkä varmaan huomaa, niin sillä kysyin tuota että jokaisen kisajärjestäjän vastuulla on siis tuo asia erikseen. Aivan hyvin mulle ois tuo Pekka Vennamokin käynyt niistä päättämään.

Ja on toki muitakin motiiveja niille turvakaarille, etenkin niille ulkopuolisille. Mutta kiitokset asiallisista vastauksista.

----------------------------------------------------
Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa.
----
www.students.tut.fi/~koivune3/index.html

H&K
21.02.2007, 22:26
quote:
Tässä piilee nyt TAAS ainekset kaaripoliittiselle kädenväännölle, mutta sanonpa nyt kuitenkin mielipiteeni.

Joskus aiemminkin on keskusteltu/peräänkuulutettu siitä/sitä, että miksi niitä kaaria sitten EI tekisi autoon? Vaikka sitten original tai standard-autoon. Sääntöjen vaatima pääkaari takatuin: n. 50e ja 3 tuntia. Ei järin suuri panostus verrattuna kenenkään suunnistuskilpailuihin osallistuvan budjettiin/aikaan. Ja ei kai ne säännöt ole AINOA motiivi tehdä tuvakaaret OFF ROAD-autoon?

Epätasa-arvoa kilpailijoiden välillä tuovat MYÖS renkaat, vinssit ja niiden lukumäärä, suunnistuslaitteisto jne. Myös original ja stanu-luokissa.




x2

Jos viitsii täällä kysellä asiasta ja odottaa vastausta niin tekijämies jolla on tarvittava kalusto tekee samassa ajassa sääntöjen vaatiman pääkaaren takatuin.

Itse aion tyytä Originalissa vielä kaarettomaan peliin. Jos tulee kaaret vaativia rasteja jossakin kisassa vastaan niin jätämme ne väliin ja tyydymme muiden rastien tuomiin haasteisiin/pisteisiin.

Kelaperse
21.02.2007, 22:35
No niin onkin, totta, enpä tajunnutkaan, lähdempä tekemään kaaria. Eiku hei, nehän onkin jo tehty. Olenkin siis tekijämies, hiphei. Mitähän varten tämmönenkin topikki sit on olemassa, jos täällä ei saa keskustella asiaan liittyvistä jutuista. Eihän tätä koko palstaa tarvita, kun voi vaan mennä ja tehdä kaiken mistä täällä puhutaan, niin ei kulu aikaa asioista puhumiseen.

----------------------------------------------------
Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa.
----
www.students.tut.fi/~koivune3/index.html

Killman
21.02.2007, 23:09
Ylläolevasta ymmärrän

- että kisassa jossa on samat rastit kaikille luokille on selkeää etua jos orkkis / stanu autoissa on hyväksytyt kaaret jolloin saa hakea kaikkia rasteja
- autoilla joissa ei ole hyväksyttyjä kaaria voivat hakea vain rajoittamattomia rasteja

Tämä siis riippumatta siitä että luokkasäännöissä ei kaaria vaadita.

Onko mahdotonta, että luokissa joissa kaaria ei vaadita, ei olisi tarvetta eikä mahdollisuutta mennä ns. "kaarellisille" rasteille? Eli nämä rastit suljetaan pois ko. kisan säännöissä näiltä luokilta, oli kaaret tai ei. Olisi kisat tältä kohtaa hiukan tasapuolisemmat, kun kaikilla ei ole halua/ mahdollisuutta/ jne kaaria (käyttö)autoonsa laittaa.

Edittiä:
mm. leimalla autosta tullee 2 paikkainen kun pääkaari - takatuet ei salli takapenkin käyttöä.


Edited by - Killman on 21/02/2007 23:21:54

Ossi_p
22.02.2007, 09:54
lainattu cupin sivuilta

usein kysyttyä
Kysymys :
Tarviiko alustan muutokset (esim. SOA) löytyä otteelta (esim. stanuissa)?
Kysymys :
Pitääkö kaikki muutokset olla otteessa? (Siis renkaita lukuunottamatta)?
Vastaus :
Ei tarvii löytyä otteelta välttämättä, mutta kaikkien orig/std autojen
pitää olla katsastettavissa suurinpiirtein kisakunnossa (pl. renkaat/valot).

säännöt
5.2 Standard
Auton tulee olla rekisteröity, ja siinä tulee olla voimassa oleva liikennevakuutus ja katsastus. Suurin
sallittu renkaan halkaisija on 838 mm, porttaaliakselein 787 mm. Avoautoissa on oltava vähintään
pääkaari takatuin.


eikö tämä vastaus ole ristiriidassa sääntöjen kanssa vai saanko minä kilpailla autolla joka on suurinpiirtein katsastettu
ymmärrän että suurinpiirtein katsastus kunnossa tarkoittaa että siinä on eri renkaat ja lisävaloja mitä ei ole otteessa mutta SOA alkaa olla jo niin iso muutos jotta se minun mielestä pitäisi sääntöjen mukaan olla katsastettu

-Ossi-

Kelaperse
22.02.2007, 10:28
Voi Ossi, älä täällä kuluta aikaasi kysellen, kuten minä, ole tekijämies ja käy katsastusasemalla leimauttamassa se SOA, niin hommahan on sillä selvä. Ja ethän vain kysele täällä turhia, eli sulla on itselläsi se SOA omassa autossa leimauttamatta? Tämä bittiavaruus on sen verran arvokasta, ettei tänne kannata turhaan kirjoittaa. :)



Joo, kyllähän itseänikin vähän mietitytti tuo voimassa oleva katsastus, kun kierrejousitetulla Suzukilla ensimmäistä kertaa lähdettiin liikenteeseen kisassa, ja aivan mahdotonhan tuo tienpäällä sitten oli, korjaustoimenpiteitä siis tiedossa ennen muutoskatsastusta. Eli kyllä minustakin tuollaiset isommat muutokset ehkä olisi hyvä olla siinä rekisteriotteessa mainittuna. Vuoden aikana nyt kerkiää autoon tosiaan vaihtamaan aika paljon juttuja.

----------------------------------------------------
Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa.
----
www.students.tut.fi/~koivune3/index.html

22.02.2007, 10:33
Moi,

&gt; voidaanko luokille (org & stanu) asettaa vaarallisia rasteja haettavaksi vaikkei noille luokille ole kaaripakkoa

Kyllä.

&gt; kisassa jossa on samat rastit kaikille luokille on selkeää etua jos orkkis / stanu autoissa on hyväksytyt kaaret jolloin saa hakea kaikkia rasteja

Riippuu. Jos jotain sais arvata niin useimmissa/kaikissa kisoissa tulee olemaan jonkin verran vaarallisiksi merkittyjä rasteja, joita ei siis saa hakea kaarettomalla autolla. Kaareton auto = auto jonka kaaret eivät ole sääntöjen mukaiset, orkkis/stanu luokissa vois siis puuttua kokonaan, ja tänä vuonna modi/proto jos kaaret on mutta eivät ole oikeanlaiset. Jos vaarallisia rasteja on paljon ja niiden hakeminen on tarpeen jotta käytännössä vois pärjätä, niin sitten kaarista on selkeää etua sijoitukselle, mutta joka tosissaan kisaa niin luulis että kaaret on yx aika pienistä haasteista auton rakentamisessa. Ja joka ei kisaa niin tosissaan, tuskin haittaa että joku rasti pitää jättää suosiolla väliin.

Viimevuotisen perusteella arvioisin että esim. Lapland Trophyssä olis korkeintaan muutama prosentti vaarallisia rasteja (hankala sanoa ihan varman päälle kun en itse vienyt montaakaan rastia), eli kaarettomalle autolle löytyy vaan jotain 190 rastia poimittavaksi, pitäis silti riittää?

&gt; autoilla joissa ei ole hyväksyttyjä kaaria voivat hakea vain rajoittamattomia rasteja

Vaaralliseksi merkittyjen rastien hakemiseen pitää olla kaaret, vaikka luokan säännöt eivät niitä vaadikaan. Vaarallinen rasti = riski sille että auto pyörii ympäri useamman kerran.

&gt; Onko mahdotonta, että luokissa joissa kaaria ei vaadita, ei olisi tarvetta eikä mahdollisuutta mennä ns. "kaarellisille" rasteille?
&gt; Eli nämä rastit suljetaan pois ko. kisan säännöissä näiltä luokilta, oli kaaret tai ei. Olisi kisat tältä kohtaa hiukan tasapuolisemmat,
&gt; kun kaikilla ei ole halua/ mahdollisuutta/ jne kaaria (käyttö)autoonsa laittaa.

On priaattessa mahdollista, kuten esim. suorastien "kielto" joltain luokalta, kun kaikilla ei kuitenkaan ole kahta hyvää vinssiä ja pokkereita ja riskiä apparia ja piiiiiiiittttttkästi liinaa/köyttä/sinkkiä. Toisaalta, monella kuitenkin on kaaret orkkiksessa ja varsinkin stanuissa, vaikka varallisiksi merkittyjen rastien poiminta tuksin onkaan suurin/ainoa motivaatio niiden olemassaololle, niin olisko "väärin" näitä kilpailijoita kohtaan rajoittaa pääsyä jonkun tyyppisille rasteille?

Omasta puolestani voisin sanoa, että kisojen järjestäjillä on aito halu kuunnella kilpailijoita, koska heille kisojä pääasiassa tehdään. Mutta kaikkia mielipiteitä ei millään voi ottaa sellaisenaan huomioon, koska yx haluaa sitä ja toinen tätä. Eli jos jostain asiasta tulee eriäviä mielipiteitä, niin säännöt tuskin muuttuvat miksikään. Mutta jos jostain asiasta tulee selkeästi yhdentuuntaista palautetta, ja paljon, niin asiaa varmasti pohditaan. Sitten pitää vaan ottaa parhaalla mahdollisella tavalla huomioon nekin jotka eivät ole sanaista arkkuaan aukaisseet, kun keskimäätin taitaa kuitenkin olla niin että jos jokin asia on hyvällä tai kohtuullisella tolalla, niin siitä ollaan hiljaa, ja jos juttu ei ole oman maun mukaan niin siitä sanotaan herkästi.

Säännöt antavat kilpailujen järjestäjille mahdollisuuden toteuttaa asia monella tapaa, kaikille luokille voi olla täysin samat rastit, tai kaikille luokille voi olla täysin omat rastit, tai jotain sille välille. Jos sääntöjen kappale 6 ei valmiiksi listaa soppelia mallia, niin sääntöjen mukaan kilpailukutsussa voi (=pitää) ilmoittaa mahdolliset poikkeukset sääntöihin, eli periaatteessa kisan järjestäjät voivat toteuttaa rastit "kuten huvittaa", mutta käytännössä tilanne ei kuitenkaan ole ihan noin kirjava, mm. siksi että tietysti yritetään pitää homma selkeänä kilpailijoille, eli että joka kisassa ei sitten ole tarpeettomasti omaa sovellustaan rasteista.

Eli keskustelu aiheesta kuin aiheesta on ERITTÄIN sallittua ja suotavaa, mutta pyydän että jokainen ymmärtää selkeästi senkin, että säännöt ovat "keskimäärin mahdollisimman hyvää mahdollisimman monelle", eli väkisinkin niissä on jokaiselle jotain joka ei ole just parhaalla mahdollisella tavalla omasta näkökulmasta. Ja mitä asiallisemmin ja perustellummin mielipiteensä tuo esille, niin sen paremmin se vaikuttaa. Mua ainakin kyrsii jutut joissa sävy on selkeän negatiivinen, ihan kuin joku tahallaa olis poloisen elämästi/kisailusta tehnyt mahdollisimman hankalan. Mutta onneksi pääosa keskustelusta on erittäin positiivista, nekin varmasti myös omalta osaltaan motivoivat kisoja värkkääviä hepuja.

-Paavo

Note! This message was posted anonymously!

Ossi_p
22.02.2007, 11:07
Moi kelaperse

olet oikeassa minulla on SOA erikseen laimauttamatta mutta sehän onkin tehtaan tekemä (kierrejouset jo 70 luvun alusta vakiona) ;)

-Ossi-

Kelaperse
22.02.2007, 12:09
quote:Eli keskustelu aiheesta kuin aiheesta on ERITTÄIN sallittua ja suotavaa, mutta pyydän että jokainen ymmärtää selkeästi senkin, että säännöt ovat "keskimäärin mahdollisimman hyvää mahdollisimman monelle", eli väkisinkin niissä on jokaiselle jotain joka ei ole just parhaalla mahdollisella tavalla omasta näkökulmasta.

Kiitoksia Paavolle kannanotosta. Ja näin minäkin olen ymmärtänyt, että keskustelu olisi toivottavaa, vaikkei jokaisen ajatuksia ja toivomuksia voikaan toteuttaa. Mielestäni myös keskustelun sisältö pitäisi yrittää pitää mahdollisimman asiallisena täällä tekniikka&jutustelu puolella, mihin tässä en ole pystynyt itsekään aina, pahoittelut siitä, chit-chat on erikseen sitten sille huuhaalle.

Eikä todellakaan minusta siitä seuraa mitään parannuksia, jos asioista ei voida keskustella vapaasti, siis minusta kaikenlaiset ideat pitäisi laittaa näkyville, ihan ne hölmöimmätkin, sillä niistäkin saattaa olla jotain hyötyä johonkin muuhun ideaan. Aivoriiheksi tätäkin kai kutsutaan, ettei mitään ehdotusta jätetä sanomatta ääneen, ja kaikista ehdotuksista sitten syntyy sellainen "sopiva soppa", joka sitten toivottavasti sisältää useimmista ehdotuksista ne parhaimmat puolet. Tai jotenkin noin.



----------------------------------------------------
Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa.
----
www.students.tut.fi/~koivune3/index.html

Käyttäjä
22.02.2007, 21:07
quote: Onkos siihen tullut selvää tulkintaa jo että voiko orkkis ja stanuluokalle antaa haettavaksi vaarallisia rasteja vaikkei ko luokassa kaaria vaadita?
Otettiin kantaa edellisessä kokouksessa...
Ei poiketa kirjoitetuista säännöistä.
Syy:
Vaaralisten rastien suhde haettaviin"lue ei vaaralliset"rasteihin ei ole merkittävä.
Mikäli jatkossa/tulevaisuudessa joudutaan menemään vaarallisiin rasteihin yleisesti orig/stanu.että saadaan riittävästi "haastetta",mitä en henkilökohtaisesti usko,silloin otetaan kantaa ja tehdään muutoksia tämän hetken sääntöihin.
Orig/Stan.luokan kilpurilla/autolla Pystyy/Voi voittamaan kilpailun kun kilpailun,se ei ole kiinni kaarista.Vinssit/panssaroinnit/auton yleinen käyttö,asenne,tms. antaa osviittaa mitä sillä tehdään ja mihin käyttön ko.ajoneuvo on hankittu.
Tekis mieli sanoa jotta***elämä on*** mut en sano, enkä allekrjoita.


Toivottavasti vastaus tyydytti kysymyksen asettajaa,sillä en oikein jaksa/pysty tyhjentävästi vastaamaan annettuun kysymykseen.
T:Rami/Käyttis


- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

A45
22.02.2007, 21:43
No, ratkaisin ongelman siten että kaivoin taivutuskoneen varastosta.

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

Killman
22.02.2007, 23:13
A45, älä pakkaa sitä taivutuskonetta ihan heti kun saat omat kaaret väännettyä. Harkitsen vakavasti irrotettavia kaaria, pääkaari ja takatuet.

Eskimo
04.05.2007, 12:35
Onkos nämä http://www.4x4cup.com/ sivuilta löytyvät säännöt nyt ajantasalla ja tuleeko niihin muutoksia enää?

____________________________________
- eskimo

OffRoad Kainuu ry. (http://www.offroadkainuu.com)

Käyttäjä
04.05.2007, 20:00
On ajantasalla ja täsmennyksiä löytyy "usein Kysyttyä" osiosta

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

Arska-tehtaalta
04.05.2007, 20:09
Laitoin kysymyksen suoraan pelipaikalle......

http://www.overdrive.fi/autoholic/ah70b.gif

AVAA ikkunat reilusti auki AINA jos koira jää autoon kesäaikana

Edited by - Arska-tehtaalta on 04/05/2007 21:30:27

Käyttäjä
04.05.2007, 20:21
Laitappa ko.kyssäri officup@gmail.com
niin otetaan virallisesti kantaa

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

fiskar
01.08.2007, 15:06
Veikkaanpa et tulee väkisellä sääntömuutosten aika, kun laji kasvaa ja varsinkin autojen varustelu, rengaskoko ja teho lisääntyy. Käy varmuudella niin et, uusia ajoalueita ei enään löydy ja vanhatkin sattaa olla kohta tiukoilla saada uuteen kisaan. Näin ainakin vois hyvin olettaa kun seuras tuota Lapin kisaa ja näki kuinka koskematon suo muuttui mutavelliksi leveältä alueelta. Eikä vähiten noiden muutamien isorenkaisten ja tehokkaiden kulkineiden ansiosta, joiden jäljessä olikin jo aika turha yrittää samaa uraa... Siis käytäntö oli, et isoilla irokeilla tms. suot velliks ettei muilla ole voittokahinoihin asiaa... Näin kun jokainen alkaa autonsa rakentaan niin voip olla että saadaan kisat järjestää kohta hiekkamontuilla FormulaOffroadin tapaan.

Siis mielestäni lajin tulevaisuuden turvaamiseksi ainut keino on palata askel tiukempaan suuntaan ja sallia kilpailuihin ainoastaan TIELIIKENTEESEEN HYVÄKSYTTYJÄ AJONEUVVOJA, siis vain autoja ja renkaita joiden tieliikennekatsastus on voimassa. AKE:n erikoisluvilla rakennellut Modifieldiin, Stanu ja orkkis ennalaan ja Prototype kokonaan pois!

Itse olen tuolta rallin puolelta tänne siirtynyt ja voin vakuuttaa että mitä räyhäkkäämmäksi laji muotoutuu, niin sitä vaikeempi on saada lupaa kilpailuille ja harjoiteluille. Rallissa sentään tiet saadaan lanattua ja jäjet siivottua, mut tässälajissa se ei kertakaikkiaan onnistu.

Sit toinen seikka mikä on pistänyt ihmetteleen, et miks ihmeessä autojen sallitaan ajaa täys 24 h putkeen ja mönkkäreiden on pidettävä pakollinen tauko? Eikös ne kuitenkin samanlaiset ihmiset omine fyysisine ominaisuuksineen edelleen molempia aja? Siis milestäni myös autoille olis hyvä laittaa pakollinen levädys tauko, ei tarttis välttämättä ihan niin paljon rastejakaan ku lyhenis kisa vähän?

Tämä nyt on vaan mun milipide asiaan ja herneet saa vetää nenuun!!!

Repro
01.08.2007, 17:29
Niisk...!
Eihän niihin oo pakko osallistua jos ei tykkää...?
Samalla voisi pyytää AKK:n isännöimään kisoja?

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10

tapsa4x4
01.08.2007, 17:51
Kyllä loppu suunnistus kisat jos fiskarsin ehdotukset toteutuu. ootko miettinyt tota että mönkkäri homma on helvetisti raskaanpaa fyysisesti kuin istua auton puikossa 24h.

otettaisiin suoraan vaikka baltic cupin säännöt mitää muuttamatta käyttöön ja niitä ei muutettaisi cup kauden aikana.

freddie
01.08.2007, 18:15
quote:
... Näin ainakin vois hyvin olettaa kun seuras tuota Lapin kisaa ja näki kuinka koskematon suo muuttui mutavelliksi leveältä alueelta. Eikä vähiten noiden muutamien isorenkaisten ja tehokkaiden kulkineiden ansiosta, joiden jäljessä olikin jo aika turha yrittää samaa uraa... Siis käytäntö oli, et isoilla irokeilla tms. suot velliks ettei muilla ole voittokahinoihin asiaa...


Mulle taas jäi sellanen kuva, että pahiten suon pinnan rikkoivat pienempipyöräisissä luokissa ajaneet. Tuolla periaatteella voittohan olisi varma jos joka suopätkän saisi ajaa ensimmäisenä. Vain nopeat elävät vai kuinka vanha viidakon sananlasku menikään.

quote:Siis mielestäni lajin tulevaisuuden turvaamiseksi ainut keino on palata askel tiukempaan suuntaan ja sallia kilpailuihin ainoastaan TIELIIKENTEESEEN HYVÄKSYTTYJÄ AJONEUVVOJA, siis vain autoja ja renkaita joiden tieliikennekatsastus on voimassa. AKE:n erikoisluvilla rakennellut Modifieldiin, Stanu ja orkkis ennalaan ja Prototype kokonaan pois!


Miksi sitten ei muutettaisi koko kisaa tieliikennesuunnistuskisaksi? Ensimmäinen rasti voisi olla Inarin esson takapihalla?
Tähän lajiin kuuluu olennaisena autojen rakentelu ja parantelu.

quote:
Sit toinen seikka mikä on pistänyt ihmetteleen, et miks ihmeessä autojen sallitaan ajaa täys 24 h putkeen ja mönkkäreiden on pidettävä pakollinen tauko? Eikös ne kuitenkin samanlaiset ihmiset omine fyysisine ominaisuuksineen edelleen molempia aja? Siis milestäni myös autoille olis hyvä laittaa pakollinen levädys tauko, ei tarttis välttämättä ihan niin paljon rastejakaan ku lyhenis kisa vähän?


Mietin joskus samaa, ettei pakollinen levähdystauko olisi pahitteeksi autoillekkaan. Moni kuitenkin vetää viimeiset tunnit 'hämärän rajamailla'. Mutta eiköhän suurin osa kuitenkin ota pikku torkut vaikka ratin takana jos ei silmät oikeasti pysy enää auki. mönkijän selässä, ainakin vesisateella, homma on huomattavasti hankalampaa. Autoissa yleensä apukuski ainakin torkkuu jossain vaiheessa siirtymillä niin voihan sitä pyytää ajamaan jos on pakko edetä vaikka itseä väsyttää.

--
Patrol 3.3 4x4
Honda XL600 2x1

SuurSyömäri
01.08.2007, 19:51
Juu...

Fiskar taitaa tahallaan alkaa järjestämään myrskyä vesilasiin???? Ja kun olet niin RALLI spekialisti niin luetteleppa ne autot rallisarjasta jotka on oikeasti kaikkine muutoksineen katsastettu tieliikenteeseen. Offroad ei ole mitään verrattuna siihen tuhoon mitä RALLLLLI saa aikaiseksi!! Luonnossa ja muualla.

Suota ja metsää kun vähän ryvetetään suurirenkaisilla kapistuksilla niin tapahtuu vain "Ennallistamista" Eli kun aukaistaan suohon ura niin siihen alkaa kasvaa kasveja jotka eivät muuten siihen suohon olisi kasvanutkaan. Eli Offroad lisää pieneltä osaltaan luonnon monimuotoisuutta!

Kyllä pitää olla sarjaa iso ja pienikumisille. Ja nämä pienet kekkerit maastossa siellä täällä suomessa on luonnon tuhoutumisen kannalta vain kärpäsen paska.

Jos olet Fiskar rakentanut itsellesi esim. omakotitalon, niin olet sen tieltä tuohonnut huomattavasti enemmän luontoa kuin suunnilleen kaikki trophy kisat suomessa yhteensä... Eli kuka silloin on se ekoterroristi?

ja jos et hoksannut niin vaihtoehtoisia reitistöjä oli LT:ssäkin tosi paljon. Ei tarvitse mennä suolle sitä pikkukumista upottaa jos tuntuu vaikealta. Voi pysyä kovan maan rasteilla koska niistäkin saa pisteitä. Ja toisinaan viisas uskallus ottaa niitä helppoja rasteja voi tuoda jopa palkintopallipaikan.

Sillen...

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

01.08.2007, 20:01
Jos täräyttää stanuihin suunnistamaan ja todetaan että renkaat on hiukan liian korkeat niin onko se sitten siinä koska ylemmässä luokassa ei ilman kaaria kurvailla?

Note! This message was posted anonymously!

freddie
01.08.2007, 20:31
quote:
Jos täräyttää stanuihin suunnistamaan ja todetaan että renkaat on hiukan liian korkeat niin onko se sitten siinä koska ylemmässä luokassa ei ilman kaaria kurvailla?

Note! This message was posted anonymously!


Jos täräyttää tutkaan siirtymällä ja todetaan että nopeutta on hiukan liikaa niin onko se sitten siinä koska säännöissä niin sanotaan?

vastaus: On.

--
Patrol 3.3 4x4
Honda XL600 2x1

Rak
01.08.2007, 20:49
quote:
Jos täräyttää stanuihin suunnistamaan ja todetaan että renkaat on hiukan liian korkeat niin onko se sitten siinä koska ylemmässä luokassa ei ilman kaaria kurvailla?

Note! This message was posted anonymously!


Kuminpolttoa/moottorisahaa/puukkoa hyväksikäyttäen renkaita pienemmäksi ja uudestaan katsastukseen <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Byrocrat
01.08.2007, 21:29
Fiskari kirjoitti; "Itse olen tuolta rallin puolelta tänne siirtynyt ja voin vakuuttaa että mitä räyhäkkäämmäksi laji muotoutuu, niin sitä vaikeempi on saada lupaa kilpailuille ja harjoiteluille. Rallissa sentään tiet saadaan lanattua ja jäjet siivottua, mut tässä lajissa se ei kertakaikkiaan onnistu."

Eipä se tuolla rallin puolellakaan oikein onnistu vaikka itse tie saadaankin lanattua ja sorastettua niin metsään ja pelloille lentänyt sora jää kuitenkin jonnekin muualle! Jälkityö on lähinnä kosmeettinen puhumattakaan tienvarren asukkaille rallista aiheutuneesta kulkurajoituksista, melusaasteesta, pölystä ym muista hankaluuksista!
Suunnistuskisan aiheuttamat vauriot joita toki maastoon tulee häviävät vähitellen itsestään ja maaston "rikkominen" antaa myös kasveille ja eliöille kasvupohjaa jota muuten ei syntyisi, kuten SS tuolla aiemmin selosti. Suunnistuskisasta ei alueen asukkaille juurikaan aiheudu rajoituksia eikä sanottavasti meluhaittaakaan, jollei nyt ihan majoitus/ravitsemusalueiden vieressä satu asumaan:-))

SS:lle noista katsastuksista sen verran, että kylläpä nuo kisapelit, tarrakilpisetkin tulee olla tieliikennekatsastettuja! Katsastus vain tehdään AKK:n määräämillä katsastusasemilla tiettyjen katsastusmiesten toimesta! Eli vaikka eivät ole kilvellisiä niin muutoskatsastettuja niiden tulee sääntöjen mukaan olla! Jopa noissa Autoslalom-kisoissakin nuo "unohtuneet" muutoskatsastusjutut (renkaat, moottori) aiheuttavat kisasta sulkemisen olipa sitten tarrakilpinen tai kilvellinen ajopeli!
Inhorealisti



Edited by - Byrocrat on 02/08/2007 12:51:26

fiskar
01.08.2007, 22:08
quote:
Juu...

Fiskar taitaa tahallaan alkaa järjestämään myrskyä vesilasiin????

Joo PROVOhan tää olikin, herätteleen keskustelua lajin tulevaisuuden näkymistä. Satuin itse yrittään hyvää ajo-aluetta seuramme käyttöön, siis ihan kerta sellaiseen, niin eipä se enään onnistunutkaan kun ed. kerran jäljiltä oli liikaa paikat sekaisin.

ja kun olet niin RALLI spekialisti niin luetteleppa ne autot rallisarjasta jotka on oikeasti kaikkine muutoksineen katsastettu tieliikenteeseen. Offroad ei ole mitään verrattuna siihen tuhoon mitä RALLLLLI saa aikaiseksi!! Luonnossa ja muualla.

Just joo sähän se tunnut asiantuntija oleeen??? käyppäs tutustuun siihen hommaan tarkemmin!!!

Suota ja metsää kun vähän ryvetetään suurirenkaisilla kapistuksilla niin tapahtuu vain "Ennallistamista" Eli kun aukaistaan suohon ura niin siihen alkaa kasvaa kasveja jotka eivät muuten siihen suohon olisi kasvanutkaan. Eli Offroad lisää pieneltä osaltaan luonnon monimuotoisuutta!

Tuo rengas juttu on johtanut siihen et, on pakko ollu laittaa rastit yhä pehmeepiin paikkoihin ja sitäkautta ne jäljetkin on aina paljon näkyvämpiä!

Kyllä pitää olla sarjaa iso ja pienikumisille. Ja nämä pienet kekkerit maastossa siellä täällä suomessa on luonnon tuhoutumisen kannalta vain kärpäsen paska.

Toki toki, mutta järjen kans, jos ei järkee riitä, niin kohta kaikilla on proto max.renkailla ja lisäks 500 hepoo ja 1000 N, jo vain alkaa sitä kasvualustaa syntyyn...

Jos olet Fiskar rakentanut itsellesi esim. omakotitalon, niin olet sen tieltä tuohonnut huomattavasti enemmän luontoa kuin suunnilleen kaikki trophy kisat suomessa yhteensä... Eli kuka silloin on se ekoterroristi?

Ei ollut kysymys minusta ja teistä muista EKO mielessä, vaan LAJIN tulevaisuudesta muiden silmissä!!!


ja jos et hoksannut niin vaihtoehtoisia reitistöjä oli LT:ssäkin tosi paljon. Ei tarvitse mennä suolle sitä pikkukumista upottaa jos tuntuu vaikealta. Voi pysyä kovan maan rasteilla koska niistäkin saa pisteitä. Ja toisinaan viisas uskallus ottaa niitä helppoja rasteja voi tuoda jopa palkintopallipaikan.

Sillen...

Joo, herneitä nenuun vaan!!!!

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
<center></center><center></center><center></center>



Edited by - fiskar on 01/08/2007 23:10:11

Killman
01.08.2007, 22:23
Tämä topikki on näistä säännöistä, tulkinnoista ja muutosehdotuksista eikö niin?

Roikkuminen auton ulkopuolella siirtymillä - kielletty
Autokunnasta joku kännissä - tartteeko kommenttia?
Turvavyöt siirtymillä - missä ongelma?

Jos turvallisuus yms. asioista on rakentavia perusteltuja ehdotuksia niin tämä on kai oikea foorumi. Samoin eri tulkinnat tyyliin jos gummi on liian suuri ja ei ole kaaria niin mitäs sitten.

Mutta, ei nyt perhana muutella sääntöjä ihan joka vuosi, jooko, ainakaan teknisten vaatimusten osalta. Ite viime kesällä laitoin uudet jouset joka kulmaan ja ajattelin että nyt on hyvä tähän luokkaan! Kunnes viimekesän Juukaan mennessä parin viikon päästä oli jo Orkkikseen "himppasen" korotettu sallittu ja sittemmin Orkkiksessa virallistettiin 2" sallituksi. Nyt meinaan tämänvuoden Juukaan ottaa tuon 2" käyttöön, mutta älkää nyt saakeli taas vaan alkako ehdottelemaan muita juttuja, lompsa ei kestä ostaa uusia jousia/renkaita joka vuosi!

Rengassääntö on mielestäni kohdallaan, mutta sitten en ole ihan varma kun entisiä stanuvehkeitä ilmestyy orkkisviivalle vain pienemmät renkaat alla, muuten samat pelit? Mitenkähän nuo korotukset todennetaan? Vai onko edes tarvetta, eli rengaskoko määrää, ei muut muutokset? Saadaanko näin uutta porukkaa mukaan karkeloihin orkkiksen kautta?

Jos jotain voisi ehdottaa:

Orkkis: Entry class, kaikki wannabee offarit mukaan + meikän tapaiset harmaaparrat jäähdyttelijät (mitähän loppuelämällään tekisi?)
Stanu: Herrat jotka satsaavat tähän harrastukseen hiukan enemmäm
Modit: Ovat melko vakavissaan tai joitakin ongelmia kilpien kanssa
Loput luokat ovat aivan tosissaan.

fiskar
01.08.2007, 22:26
Täytyy viel sen verran jatkaa että näkisin mieluusti lajin yksinkertaisena, niin sääntöjen kuin tulkintojenkin osalta. Ralli on tiensä päässä, kun yhä harvempi pystyy lajia harrastaan kun on niin turkasen arvokasta, et täytyy olla kultakaivoksen omistaja et voi pärjätä. Haluuttekos samaa tähänkin lajiin? Ainakin SS:n lompsa tuntu jo olevan ihan tyhjä ed. kisan jäljiltä??

Tuolla toisella topicilla on ollu keskustelua säännöistä ja monet pelkää AKK:n alaisutta, niin minäkin. AKK:n alaisuus tuo paljon lisää velvoitteita ja kisojen järjestämiseen lisää haasteita. Ainut hyvä vois olla automaattinen vakuutus henkilö ja toiselle osapuolelle aiheutetuja esine vahinkoja vastaan, maksetun lisenssin myötä.

Siks ehdottelin että, tehtäis lajista yksinkertainen ja määriteltäis luokat sen mukaan kun laki liikentessä sallii! Ei ole kuin ajan kysymys kun, kisapaikalle tai sen lähistölle saapuu miliisit katsureiden ja tullin kans kyylään autot läpi, ni siihen loppu OFFIKISAT!!!!

-MAKE-
01.08.2007, 22:36
quote:Ei ole kuin ajan kysymys kun, kisapaikalle tai sen lähistölle saapuu miliisit katsureiden ja tullin kans kyylään autot läpi, ni siihen loppu OFFIKISAT!!!!

Mihin ihmeeseen ne loppuu????
Jokainen kuitenkin vastaa omasta kalustostaan ja käytöksestään.
Kai ne pemaripojatkin vielä kruisailee vaikka välillä vähän poliiseja tapetaan...

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

hampuusi
01.08.2007, 22:42
tyttöjen juttuja! äijä höpisee ihan pehmeitä! pidetään laji yksinkertaisena ja puhuu tuommosia. vai että modit ja protot katsastettuja...hoitoon! sitä suota ei suomessa riitäkkään yhtään meni lt:ssä viimeset rippeet aivan pilalle ja pahimmillaan varmaan 10m leveydeltä. ainaki lt:ssä maastoihin oli ajolupa joka ei ole ilmeisesti ilmainen, eiköhän se maanomistaja/haltija vissiin käsitä että voi pikku skrudu ehkä maastoon tulla jos siellä autoilla ajetaan. suon "toipuminenhan kestää tosiaan monta tuntia ennen ko urat on tasottunu.

Ystävyys,Läheisyys,Poikarakkaus

hampuusi
01.08.2007, 22:46
siitä lajin kalleudesta vielä. viehän se vaikka kaunoluistelukin kaikki rahat jos kuljet kisoissa. tuo autojen "kehitys" on vaan sitä evoluutiota joka tapahtuu väistämättä

Ystävyys,Läheisyys,Poikarakkaus

Byrocrat
01.08.2007, 22:53
quote:

Tuolla toisella topicilla on ollu keskustelua säännöistä ja monet pelkää AKK:n alaisutta, niin minäkin. AKK:n alaisuus tuo paljon lisää velvoitteita ja kisojen järjestämiseen lisää haasteita. Ainut hyvä vois olla automaattinen vakuutus henkilö ja toiselle osapuolelle aiheutetuja esine vahinkoja vastaan, maksetun lisenssin myötä.
Siks ehdottelin että, tehtäis lajista yksinkertainen ja määriteltäis luokat sen mukaan kun laki liikentessä sallii! Ei ole kuin ajan kysymys kun, kisapaikalle tai sen lähistölle saapuu miliisit katsureiden ja tullin kans kyylään autot läpi, ni siihen loppu OFFIKISAT!!!!


Ei se AKK:n alaisuus niitä velvoitteita tuo jollei kisasäännöt niitä edellytä, kyllä ne velvoitteet tulevat yhteiskunnan suunnalta erilaisina lupapapereina (ympäristölupa, melulupa, maankäyttölupa ja huvilupa (jos yleisötapahtuma) ja tämä johtuu ainoastaan siitä että kyse on autourheilusta!!!
Onneksi meillä ei ole miliisejä ja katsurithan siellä kisassa jo ovatkin. Tullikin saataa tulla ja auta armias niitä kisaajia joiden autopaperit eivät ole kunnossa. Jos ajelevat "terveisiä" tarrakilvillä joissa ei ole "virtaa" niin sietävät saadakin tuntuvan huomautuksen!
Kun riittävän usein i kilpa-autojen tarrakilpiä väärinkäytetään niin voipi käytäntö kokonaan poistua ja sittenpä ollaan kaikki harrastajat, niin ralli- kuin offiharrastajatkin pulassa kun kilpailuvälineen hinta jälleen tulisi verolliseksi eli kustannukset pompsahtaisivat!!
En tosin usko että tulli tai katsurit OFFROADKISOJA pystyy meiltä lopettamaan, korkeintaan hankaloittamaan edullisten autojen käyttöä ja kaluston rakentelua!!
Inhorealisti

puikkis
01.08.2007, 23:18
Nämä kauhukuvat johtavat siihen, että kisoja ajetaan suljetuiila alueilla ja hyvin tarkasti valvottuna ( vrt trial ).
Säännöt pitää olla ja noudattamista pitää valvoa. Kehitys on ihan sama kuin muillakin lajeilla, ralli ja jokkis ja kaikki vanhemmat lajit on kulkenut samat kasvun vaiheet läpi ja päätyneet tiettyyn muottiin. Jos muotti on liian tiukka ja kallis, että tavallinen harrastaja ei siihen enää sovi, laji kuihtuu. Ralli kisojen ja harrastajien määrä on enää murto-osa siitä mitä se oli 15-20 vuotta sitten.

Tämän nuoren ja kehittyvän lajin kasvuun ja suuntaan me voidaan vielä omilla toimillamme vaikuttaa. Tehdään ja hyväksytään omalle lajille säännöt ja noudatetaan niitä. Mitä enemmän sääntöjä rikotaan, sitä enemmän tarvitaan valvontaa ja lisääntyvä valvojien määrä taas nostaa kustannuksia. Jokainen joka ajaa kielletylle alueelle ja tuhoaa maanomistajan taimikot, voi vaan arvella, että paljonko maksaa alueiden käyttö seuraavana vuonna.

Kovin paljoa kustannuksia ei alenna se, että joku kaunis päivä saadaan lukea lehdistä kun rekisteröimätön katsastamaton jarruton ohjausvarret poikki ja kaikki valot pimeenä maastoauto ajoi ylinopeudella ulos tieltä ja aiheutti pahimmillaan ruumiita.

Tämän lajin kehitys voidaan hoitaa asiallisesti, ja siihen tarvitaan hyvät säännöt ja niihin sitoutumista. Tai voidaan antaa kaiken olla villiä ja vapaata, ja jokainen saa porhaltaa ihan niin kuin mieli tekee... ja se tekee....ja jälki on sitten sen mukaista.
Laji on vielä nuori ja sen kehitykseen voi vielä vaikuttaa. Tekemällä nyt oikeita ja järkeviä valintoja lajin kehittämiseksi, voidaan tämä laji pitää harrastajaystävällisenä ja hauskana jonkin aikaa.


TEAM UZMANZAA

Edited by - puikkis on 02/08/2007 00:20:50

Edited by - puikkis on 02/08/2007 02:21:35

SuurSyömäri
01.08.2007, 23:29
Niijoo...

Noissa Ralllli autojutuissahan on viety pidemmälle ns. kulkineen lailliseksi saaminen. Juuri nyt tulikin mieleen pienen muistutuksen kautta että niihin on jokin katsastussysteemi olemassa. Juu.... olin väärässä. Tunnustan. Vauhtilajit eivät ole koskaan olleet minun valinta. Tosin Bonsaipuiden kasvatuskaan ei kuulu harrastuskategoriaani.

SS:n lompsa on tyhjä kisoja silmällä pitäen. Syksyllä käyn ajeleen ihan täysiä sessioita tuolla suvun tiluksilla Sallassa päin. Ihan pitämässä hauskaa vain. Kuppiosallistumismaksu 140 € :llä kattaa jo ison pätkän kuluista kun siirrytään pitämään hauskaa. Ja kuten sanottu... on väärin jos kaikki on oikein. Toisilla on kyynärää saavillinen ja toisilla kauhallinen.

Ja SS:n pitää lähteä vielä monelle reissulle kameroineen tänä syksynä. Nekin reissut vie siitä kauhallisesta vähän kerrallaan. Eli valitsenko kokemuksen vai kasan muttereita niin yleensä olen valinnut sen kokemuksen. Tämä on minulle kuitenkin harrastus. Ei ammatti.

Tekniikasta vielä... omassa kaarassani on n. 90 hv. En tunnistanut missään vaiheessa tarvitsevan lisää voimaa. Vinssini on 24V T-max 12,5 lbs vai mitä se oli. sillä hoidin "puuttuvat" 410 hevosta... onhan se komeaa kun V8 laulaa. Tosin niillä liioilla hevosilla ei tule ehkä kuin liiallinen näytön paikka. Turpon voisin laittaa vielä koneeni kylkeen = n.120 hv = Riittävä! Fiskarille tiedoksi että SS:ssässä oli V8 moottori vielä vähän aikaa sitten. Hyrskyttelemällä pääsee trophy kilpailussa parempaan lopputulokseen kuin lapalattiassa.

Sääntöjä sinänsä ei tarvitse hirveästi muuttaa. Muutamia täsmennyksiä tehdä.

Mutta lisää nyt äkkiä jotain kiistettävää sääntöpolitiikoissa... Tää on kivaa<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Pitänee varmaan lukasta säännöt uudestaan ja alkaa tekemään jostain pilkusta härkänen<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

EDIT: niin ja toi vanaha diisselipata ei oo niin vesikauhuinen kuin se V8 pensakone

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 02/08/2007 00:32:41

PeteTurku
01.08.2007, 23:38
Ja mistäköhän tää koko saatanallinen kinailu sai alkuunsa. Muistaako kukaan??

Ai mää vai turuust

SuurSyömäri
02.08.2007, 00:20
Siitä se kaikki alkoi kun multa hylsyttiin 13 rastia siirtokilven takia (olikos se nyt 52 pojoa). Yhä näinki pitkän ajan jälkeen en ole löytänyt mistään kohtaa sääntöjä että kuukausi etukäteen tehty netti-ilmoittautuminen kumoaa katsastuksessa kisa-alueella ilmoitetut tiedot. Ilmoittautumisessahan jaettiin autokunnille kirjekuoria. Kirjekuoressa oli yxi ainoa lappu johon kirjoitetaan/ muutetaan tietoja = katsastuskortti. Ja kun auto pitää olla kilvissä ja vakuutuksissa kilpailun ajan niin miksiköhän net loputkin ns. kilpailunro P24 ja rastikyltti valokuvat on hyväksytty kun mun auto ei olekaan ollut sitten muka laillinen... vai miten se nyt meni... Hyväksytty kilpailuun se oli kuitenkin... vai oliko sittenkään... hmmm.

Siitä se kaikki alkoi. Eli myrsky vesilasissa kuohahti yli äyräiden. Ja kyllä otin ton siirtokilpihylsyjutun ihan vittuiluna. Ja vastasin HETI kun pääsin näppäimistön ääreen kisan jälkeen. pikkusieluinen kun tunnetusti olen... ja vikkelä kymppisormijärkässä... joojoo. Kannattaa itsekunkin asettaa itsensä eri rooleihin asian tiimoilta. Kilpailija-Jury, jury-kilpailija. Tein avoimen hyökkäyksen tieten että sitä tullaan lujasti vastustamaan. Käytin jopa kirosanoja.

Mutta nyt on aika tehnyt jo tehtävänsä ja luen jopa omia juttuja puolihuvittuneena. Ja huvittuneena luin myös mönkkäripuolen turvakaaribittikämmit ja niiden vuolassanaiset "voivoiettä että näin kävi... siinä 140€ takas" vuodattelut. Multa pöllittiin n. 5 kuppipistettä. Siihen on "Tuomariston" puolelta vastattu n. neljällä rivillä. Ja en saanut edes säälipisteitä.

En protestoinut... Harmi... Protestissa olisi varmaan lukenut: "Lukekaa ne ohjeet!" ja 50€ olisi kadonnut cupin pohjattomaan kassaan.

Tästä asiasta on kiva lärpytellä loputtomiin... Mutta luultavasti sääntöihin tulee viilaus ton osion kohdalle jossa käsitellään ajoneuvon tietoja.
...

...
Siitä hylsyjutusta se lähti pikkuhiljaa rönsyilemään toi keskustelu sinne tänne. Luulisin...?

Edit: Sadannen kerran: Paavo, Mylppy und kummpanit LT:n tiimoilta on huipputyyppejä. Päätöksistä tässä vain päästelen sammakoita suustani.

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 02/08/2007 01:36:09

A45
02.08.2007, 02:21
quote:

Rengassääntö on mielestäni kohdallaan, mutta sitten en ole ihan varma kun entisiä stanuvehkeitä ilmestyy orkkisviivalle vain pienemmät renkaat alla, muuten samat pelit? Mitenkähän nuo korotukset todennetaan? Vai onko edes tarvetta, eli rengaskoko määrää, ei muut muutokset? Saadaanko näin uutta porukkaa mukaan karkeloihin orkkiksen kautta?




Todennushan ei ole ongelma jos jouset on merkkitavaraa, tunnistettavissa ja ostettu oikealta kauppiaalta. Ja jos ei muuta niin pyytääpi todistuksen paljonko jouset nostaa. Kaikista autoista lienee saatavilla maahantuojalta tieto millainen maavara on vakiossa. Eikä kun mittaamaan. Samalla tuli mieleen ettei pyöränaukkojen ja helman korkeuden muutoksia ole kielletty. Sillä tempulla menis vissiin kaikki nykyiset orkkiskilpurit takaisin stanuihin?

Mitä mun autooni tulee niin käy se modistakin, silloin vain hieman isommilla pyörillä. Ja ketäs ne kaksi meidän yhdistyksestä nyt taas olikaan joiden yllytyksen takia ajan ainakin tämän kauden orkkiksessa????


-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

02.08.2007, 09:07
Oon muuten joskus nähnyt oikeen televisiosta kun ralliauto ajelee siirtokilpien kanssa yleisellä tiellä kun jokin pyöristä on karannut puolet ripustuksista mukanaan.. Ajaahan ne rallissakin yleisessä liikenteessä suljetulta pätkältä toiselle, vähän samalla tapaa kuin suunnistuskisoissa.
Sääntöjä ei sais muuttaa kesken kauden, mutta tulkintoja voidaan muuttaa? Eksytyksessä kelpas siirtokilvet rastikuvissa, vaikkei ilmottautumisessa oltu ilmoitettu mitään rekisteritunnusta.
Noita turvallisuusjuttuja; liikkuvaan autoon koskeminen (roikkuminen), kireään vinssivaijeriin/naruun koskeminen ja vaikka vaarallisilla rasteilla kypärä (vaikka mallia mopo) päähän.. Olisko nämä varsinaisesti keneltäkään pois?
Vaan miten tuon "vaarallisen" roikkumisen erottaa "turvallisesta" roikkumisesta/muusta autoon koskemisesta?
Jokin aikaa sitten joku kyseli kuvista, joissa näkyy kuinka luonto palautuu offailusta? Ennen-jälkeen kuvia siis?

T: nyybibaxxter

Note! This message was posted anonymously!

SuurSyömäri
02.08.2007, 09:38
quote:

Jokin aikaa sitten joku kyseli kuvista, joissa näkyy kuinka luonto palautuu offailusta? Ennen-jälkeen kuvia siis?

T: nyybibaxxter

Note! This message was posted anonymously!


Minä kysyin kun yx pipertäjä alkoi keuhkoamaan siitä kun OffRoadi tuhoaa luontoa. Olin luonnollisesti erimieltä.

Vinssauksesta ja muista roikkumisjutuista vois tehdä yleisohjeistuksen. Esim. maininta ohjaajakokouksessa sekä ilmoitustaululla. Ja Sääntökirjaan esim. Maininta Turvallisuuden laiminlyönnistä seuraavista sanktioista. Muuten toi sääntökirja on ihan OK.

Ote 4x4cup sääntökirjasta:

Auton tulee muutoinkin olla turvallinen myös muille tienkäyttäjille, mm. valojen tulee olla
asianmukaisessa kunnossa. Auton korin pitää olla turvallinen kilpailijoille itselleen ja muille auton
läheisyydessä liikkuville (revenneet/repsottavat pintapellit jne.).

Tähän kohtaan voisi tehdä pienen laajennoksen?


-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 02/08/2007 10:39:50

Nerd-O
02.08.2007, 10:28
quote:
quote:Jokin aikaa sitten joku kyseli kuvista, joissa näkyy kuinka luonto palautuu offailusta? Ennen-jälkeen kuvia siis?

T: nyybibaxxter

Note! This message was posted anonymously!
Minä kysyin kun yx pipertäjä alkoi keuhkoamaan siitä kun OffRoadi tuhoaa luontoa. Olin luonnollisesti erimieltä. Mulla muuten vois olla aika hyvää kuvaa tuollaisesta <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Pitäs vähän tuota arkistoa selailla, mutta sieltä pitäs kyllä löytyä kuvaa tuollaisesta. Sama paikka kuvattuna monen vuoden ajalta eri ajankohtina <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Tosin nuo kuvat ei todista oikeestaan mitään muuta kuin mitä tapahtuu paikalle missä ei ole mitään valvontaa ja mistä ketään ei ota mitään vastuuta <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

_______________________________________________
Myynnissä Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60

Nerd-O

Repro
02.08.2007, 10:54
quote:
Ja mistäköhän tää koko saatanallinen kinailu sai alkuunsa. Muistaako kukaan??

Ai mää vai turuust

Jaa-a, vitutti niin lujaa eilen yönä ettei saanut unta ja tuli mieleen, ketkä näitä sääntömuutoksia on päällimmäisenä vinkumassa, itse kilpailijat vai sivusta/netistä kisoja seuraavat??
Jotenkin tuli nuo jälkimmäiset mieleen?
Pitäsköhä miuki käyä ajamaan sääntömuutoksia Formula 1:siin, ku ne nyt on vaan niin perseestä eikä niin voi tehdä.

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10

BJV-8
02.08.2007, 11:53
quote:
quote:
Ja mistäköhän tää koko saatanallinen kinailu sai alkuunsa. Muistaako kukaan??

Ai mää vai turuust

Jaa-a, vitutti niin lujaa eilen yönä ettei saanut unta ja tuli mieleen, ketkä näitä sääntömuutoksia on päällimmäisenä vinkumassa, itse kilpailijat vai sivusta/netistä kisoja seuraavat??
Jotenkin tuli nuo jälkimmäiset mieleen?
Pitäsköhä miuki käyä ajamaan sääntömuutoksia Formula 1:siin, ku ne nyt on vaan niin perseestä eikä niin voi tehdä.

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10



Ja mulla on selkä paskana ei tullu sen takia nukuttuu.<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Mistähä sen formula saitin tähä hätää sais<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

.......Terveellinen elämäntapa on pohjimmiltaan hitain tapa tehdä kuolemaa.......

fiskar
02.08.2007, 12:31
Voi vinde ku sattuu, kun alkaa puhuun lajista jonka vois tehdä täysin laillisestikkin. Siis nyt pärjää offroadkilpailuissa se joka eniten lakia rikkoo! Siis käydään hakeen siirtomerkit täysin liikennekelvottomiin vehkeisiin, mitkä on rakennettu täysin metsään, ei siis tieliikenteeseen. Sit parhaat jopa tuo vehkeensä ajamalla kisapaikalle. Tietty kisa ajetaan täys tieliikennelaittomilla renkailla ja vähät tietenkään välitetään mistään muustakaan omien tai muiden säätämistä laeista??? Se vaan on nyt tosiseikka joka sattuu että kilpailutoiminta, kun se on ORGANISOITUA on tapahduttava lakia ja järjestystä noudattaen!!!

Sit ku nimimerkki NALLE tai joku muu valistuneempi yrittää aiheesta suunsa aukaista niin, TURPA KII TAI SE TURPOO KII!!!!!

Tähän se tuolla rallipuolella johti tuo siirtomerkeillä pelailu:

SIIRTOTARRA-AUTOJEN TIELIIKENNEKATSASTUS 2007
Rallisääntöjen mukaan tulee siirtotarralla varustettu auto tieliikenne katsastaa seuraavaan kilpailuun mennessä, jos auto on valmistevuodeltaan 1995 tai vanhempi tai on V1600-luokan auto rallikilpailussa. Verovapaa autosuunnistusauto on katsastettava, mikäli se on mallivuodeltaan 2003 tai vanhempi.

Katsastuskorttiin merkitty katsastusleima on voimassa yhden vuoden.

Siirtotarroilla voi ajaa rallikilpailussa vain, jos on kysymyksessä verovapaa auto ts. auto on joko tullattu nopeuskilpailukäyttöön tai poistettu rekisteristä veroseuraamuksen vuoksi.Tällöin todisteena tulee olla joko tullauspaperit tai Ajoneuvohallintokeskukseen (AKE) tehdystä käyttötarkoituksen muutoksesta kopio. Edellä mainitut paperit sekä AKK:n myöntämä katsastuskortti tulee ottaa mukaan katsastukseen, samoin auton luokitustodistus.

Katsastuksen painopisteenä on auton tieliikenneturvallisuus ja muutettujen osien/rakenteiden tarkastus.Hyväksytystä katsastuksesta tehdään merkintä auton katsastuskorttiin.Lisäksi katsastuksesta tehdään tarkastuskortti, joka on pyydettäessä esitettävä kilpailun järjestäjälle.

Auto tulee viedä katsastukseen TLA:n mukaisin siirtorenkain ja ilman pohjapanssareita.

Katsastuksia suorittavat vain AKK:n hyväksymät katsastustoimipaikat ja henkilöt, joista yhteystiedot alla. Katsastuksen hinta on 60 euroa ja uusintakatsastuksen 20 euroa. Jos auton tukivarret eivät ole auton alkuperäisiä, tulee niistä olla valmistustodistus, jossa vakuutetaan, että osat ovat autoon kuuluvia tehdasvalmisteisia osia.

02.08.2007, 12:49
Olisko vielä jotain esimerkkejä tieliikennekelvottomista autoista suunnistuskisoissa? Rengaskoko ei oo ihan just sama mitä otteessa, mutta kuitenkin tieliikennekäyttöön hyväksyttyjä renkaita. Ja jos otteessa lukiskin renkaat, se tekee heti turvallisemmaksi? Sama korotusten, kori/runkomuutosten ja vaihdettujen osien määrän kanssa. Siirtokilpiä kun hakee, sitoutuu myös siihen että auto on tieliikennekelpoinen ja samoin sanovat säännöt. Ns omat patentit alustan rakenteissa kyllä hajoavat jo metsässä, eikä siirtymällä max 80km/h nopeudessa. Tietty siellä metsässä saattaa jokin paikka kärsiä ja sitten nilkutetaan yleistä tietä varikolle/maaliin tai auto hajoaa sinne yleiselle tielle. Mutta sama homma taas rallissa. Kyllä se on kuskin asia minkä kuntoinen auto on alla. Vielä pahempi olis vain alkuperäisellä tekniikalla ensin metsässä hajottaa paikat ja sen jälkeen yleiselle tielle.

Note! This message was posted anonymously!

Repro
02.08.2007, 13:03
Jep jep... Eli pääpiirteittäin haluaisit siis että offroad suunnistus lajina lopetettaisiin ja kaikki siirtyisi tuonne henkilöautopuolen suunnistusluokkaan vai?

Käsittääkseni kaikki offroad suunnistuksessa käytetyt tai siihen myytävänä olevat renkaat OVAT TIELIIKENTEESEEN hyväksyttyjä?!?

Poislukien bobcatin tms. renkaat joita en ole edes kenenkään auton alla nähnyt, toisaalta, saahan bobcatinkin rekisteröityä ja sillä saa ajaa liikenteessä.

Ja kuka helvetti täällä on uhannut Nallea vetää dunkkuun?? En minä ainakaan, ja toisaalta sehän olisi käsitettävissä virkavallan uhakailuksi jos laki sellaista käsitettä tuntee?

Itse tehdyistä/laittomista osista alustassa en tiedä eikä itsellänikään sellaisia ole, koska se on jokapäiväinen käyttöauto ja katsastettukin ilman mutinoita joka vuosi.
Lapissa kuuleman mukaan yksi auto sai kilpailukiellon hitsatun sektorivarren vuoksi, joten osaa ne kilpailun katsastusmiehetkin järkeä käyttää, jumalauta...

Tuleeko tämä kaikki poru vain sen takia koska isommissa luokissa ei ole (välttämättä) kaikkia muutoksia otteeseen merkitty? Kuitenkin aikoinaan tuommoiset 42" renkaat ym on saanut muutoskatsastettua ja saisi ehkä nykyäänkin jos olisi riittävät perusteet, perusteeksi ei nyt vain käy harrastus tai kilpailutoiminta, niin valitettavaa kuin se onkin.
Joten voisin ystävällisesti kysyä että mikä vittu on ongelmana?

Vai tuleeko Proto-luokan kilpurit vaihtaa traktoreihin jolloin ne olisi kilvissä ja laillisia, sinne vain neva-paripyörät alle ja suolle.

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10

Edited by - Repro on 02/08/2007 14:04:30

Eskimo
02.08.2007, 13:10
quote:
Voi vinde ku sattuu, kun alkaa puhuun lajista jonka vois tehdä täysin laillisestikkin. Siis nyt pärjää offroadkilpailuissa se joka eniten lakia rikkoo! Siis käydään hakeen siirtomerkit täysin liikennekelvottomiin vehkeisiin, mitkä on rakennettu täysin metsään, ei siis tieliikenteeseen. Sit parhaat jopa tuo vehkeensä ajamalla kisapaikalle. Tietty kisa ajetaan täys tieliikennelaittomilla renkailla ja vähät tietenkään välitetään mistään muustakaan omien tai muiden säätämistä laeista??? Se vaan on nyt tosiseikka joka sattuu että kilpailutoiminta, kun se on ORGANISOITUA on tapahduttava lakia ja järjestystä noudattaen!!!



Voi hyvä yksinkertaisuus...

Mistä se tämä AKK:n kätyri nyt tänne tuli avautumaan?

Nyt tarvitaan näyttöä ja esimerkkejä tuohon liikennekelvottomuuteen.
Tosiasiahan on, että jos sillä autolla meinaa ajaa kilpaa metsässä niin sen on oltava hyvässä kunnossa.
Ei se etene tai vaikeaa on jos jarrut, ohjaus, voimansiisro jne ei ole kunnossa.

Se jos siellä on joku milli liikaa korotusta ei tee siitä vielä liikenteeseen vaarallista.

No nyt se sanoo: "se on laitonta ajella liika korkeella autolla".
Mä oon ihan varma ettei rallipuolellakaan kovinkaan moni auto mene puhtain paperein läpi eli turha sinne on verrata. Yhtälailla siellä ajellaan laittomilla autoilla.

Oon sata varma jos mennään tän kätyrin mallin mukaan täysin laillisiin autoihin otteeseen merkittyine renkaineen ei sinne kisaan tule kovinkaan montaa osallistujaa.
Ei paljoa inspiroi lähtä BJ:llä 205R15 rengastuksella ajelemaan kilpaa.
Siloin ajelen omikseni safareita ja saatanpa järkätä kaveriporukalla muutaman "leikkimielisen" suunnistuskilpailun ilman rajoituksia.
Taas ollaan offroad suunnistuksen alkupisteessä eli siinä villissä tilanteessa missä muuan vuosi sitten.
Miksiköhän? No kun säännöt ajoi kilpailijat pois virallisista kisailuista.

Lisäksi käsittääkseni kaikki offiautojen alla olevat renkaat ovat tieliikenteeseen hyväksyttyjä.

Ketä tässä pitää syyttää? Noh tätä tiukkapipoista Suomen lakia.

Eiköhän mennä likimain nykyisillä säännöillä ja ajellaan niinkuin ennenkin?

Ei sinne kisapaikalle ole pakko naamaansa työntää jos meno ei miellytä tahikka täällä netissä irvistellä.

Tää on nyt fiskarille: Ootkos käynyt kuinka monessa offi suunnistuskisassa vai ihankos AKK:n asioilla pyörit?

Oon tietonen, että AKK:lla on paalut vähissä eli pitäähän sitä olla "rautoja tulessa"


____________________________________
"Japsit tekee maasturit, Jenkit niihin renkaat"

- eskimo

OffRoad Kainuu ry. (http://www.offroadkainuu.com)

Nerd-O
02.08.2007, 13:17
quote:Siis nyt pärjää offroadkilpailuissa se joka eniten lakia rikkoo! Siis käydään hakeen siirtomerkit täysin liikennekelvottomiin vehkeisiin, mitkä on rakennettu täysin metsään, ei siis tieliikenteeseen. Tuota eikö nuo orginal luokan pelit oli ihan tieliikenne kelpoisia ja täysin katsastettuja? Standard taitaa olla myös, tosin sillä erolla että renkaat ei välttämättä taida olla otteessa? Lukkojahan ei tarvi otteeseen merkata, mutta jos korotat autoa niin se pitää olla otteessa ja ainakin noissa säännöissä lukee että auton pitää olla rekisterissä, vakuutettu ja katsastus voimassa. Ja se ettei renkaat ole otteessa, ei mielestäni tee niistä sen vaarallisempia. Samat kaverit kun ajelee tuolla liikenteessä niillä renkailla. Modified ja prototype luokassa onkin sitten kaikenmoista kalustoa.

_______________________________________________
Myynnissä Citymaasturi Toyota Land-Cruiser HJ-60

Nerd-O

fiskar
02.08.2007, 13:28
sorry, en ole AKK:n kätyri. Mut ilman hieman provosoivaa availua ei synny kunnon keskustelua. En tietty puhu kuin MURTO-OSAN käyttäytymisestä, mut kovin tuntuu kolisevan omaan nilkaan monelle? Vai onko aihe liian arka?

Repro
02.08.2007, 13:55
Ei kolise omaan nilkkaan eikä oo arka vaan ihmetyttää niin kovasti että miksi ihmeessä asia pitää niin intensiivisesti ottaa esille?
Oletko edes lukenut suunnistus cupin sääntöjä?
Ja toisaalta mitä/kenen etua tässä ajetaan? Ei ainakaan kilpailijoiden!
Onko perisuomalainen kateus iskenyt jälleen?
Oletko edes käynyt yksissäkään kisoissa ajamassa tai edes katsomassa?
Noista palopuheista vois melkein päätellä että siellä ajetaan konepistoolit kourassa laittomien substanssien alaisena.

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10

Arska-tehtaalta
02.08.2007, 14:05
Mistä helvetistä nää kaikki akk ja rallimesojat tänne tunkevat? PISS OFF !!!

Tällä lajilla ei ole yhteneväisyyksiä kummankaan kanssa.

Jos pelottaa ajella vaikeissa paikoissa, niin kannattaa ruveta keräilemään vaikkapa postimerkkejä.
Huomattavasti vähemmän riskejä.
Paitsi tietysti kun höyrytetään merkkejä kuorista irti jolloin palovammat ovat mahdollisia ja voihan sen merkin innostuksissaan liimata vaikkapa äiteen piirongin kylkeen ja mikä sota siitä vielä syntyykään.

Säännöt tuntuvat näiden keskustelujen jälkeen aiwan helevetin järkeviltä, jatketaan samaan pooriin jatkossakin...

http://www.overdrive.fi/autoholic/ah70b.gif

AVAA ikkunat reilusti auki AINA jos koira jää autoon kesäaikana

junnu78
02.08.2007, 14:37
quote:

Mitä mun autooni tulee niin käy se modistakin, silloin vain hieman isommilla pyörillä. Ja ketäs ne kaksi meidän yhdistyksestä nyt taas olikaan joiden yllytyksen takia ajan ainakin tämän kauden orkkiksessa????


-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-


Minä olin ainakin toinen...

*team grasshopper*
-LISÄÄ MUTAA!!!-
-takaveto patrol-

Killman
02.08.2007, 16:28
quote:
quote:

Mitä mun autooni tulee niin käy se modistakin, silloin vain hieman isommilla pyörillä. Ja ketäs ne kaksi meidän yhdistyksestä nyt taas olikaan joiden yllytyksen takia ajan ainakin tämän kauden orkkiksessa????


-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-


Minä olin ainakin toinen...


*team grasshopper*
-LISÄÄ MUTAA!!!-
-takaveto patrol-


Ja mä taisin olla se toinen...

A45
03.08.2007, 00:22
Niinpä. Syyttäkää itseänne.

Ja täytyy oikeasti sanoa että on tuo ajosilmä kehittynyt tuossa luokassa. Ja tottakai olen tehnyt sen siten että ekaan kisaan lähdettäessä pikkupyörät laitettiin alle just ennenkuin ajettiin trailerille ja kun palattiin niin isot takas. Sama juttu toisen kisan kanssa. Nyt olen jopa kerran käynyt treenailemassa pikkupyörillä.

Tuhat kertaa käynyt kisassa siten että "meneehän se tosta"-asenteella painan kaasua ja töks....

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

-MAKE-
04.08.2007, 00:33
Lueskelin tuossa joutessani taas sääntöjä ja silmään osui tuollainen kohta koskien emit-systeemiä. Samaa sääntöä ei kuitenkaan ole kuvien kohdalla. On varmaan syytä huomioida loppukauden ohjaajakokouksissa ja muuttaa ens kauden sääntöihin. Ellei jo aiemmin...
quote:Mikäli rasteilla oleviin leimauspisteisiin kajotaan (irrotus, siirto, vahingoittaminen, tarkoituksellinen
piilottaminen, tms.) kilpailija hylätään, ja lisäksi kilpailija joutuu korvaamaan järjestäjille
mahdollisesti aiheuttamansa vahingon.


--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

A45
04.08.2007, 04:46
Tarkoittanet sitä kun jokunen r***ä käänteli rastilappuja piiloon?

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

-MAKE-
04.08.2007, 07:33
Äärimmilleen vietynä nythän rastit voi kirjaimellisesti kerätä. Onneks kukaan ei oo sitä hoksannut. Ja joo, tulihan tuo mieleen siitä kääntelystä.

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Ipe64
04.08.2007, 08:10
Kääntelee ja oksien taakse piilottelee niitä omatkin pojaat,mutta kokemus on harjaannuttanut vasemman silmän katselemaan taustapaperia ja oikean valkeaa numeroitua puolta.:)

Mukana ku pukama,se o vi(n)ssi homma!
http://www.ipefix.fi
http://www.rhteam.com
Tee sinäkin työstä harrastus...eiku..

-MAKE-
04.08.2007, 08:19
Ei tuo kääntely niinkään harmita ja saattaahan joskus se lappu ihan vahingossakin jäädä väärinpäin. Mutta se alkaa jo syödä miestä jos reitillä ei oo enää lapun lappua. Nythän siis ei ole mitenkään rangaistavaa vaikka kerätä ne rastilaput mukaansa. Pois niitä ei voi heittää kun se on roskaamista ja siten rangaistavaa<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

Repro
04.08.2007, 14:21
Aijaa, eiks niitä piekään kerätä pois?
Ilmankos olikin niin ärtyneitä ilmeitä kun palautettiin rastit maaliin tullessa...


<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10

h-a-r-z-a
04.08.2007, 17:47
Tuohon roikkumiseen autossa...roikkukaa ja pudotkaa,jääkää vaikka auton alle.
Jos alueella on valvontaa ja valvoja sanoo,että tuo ei käy,niin eikös tämä ole aika selvää?
Jos ei pystytä valvomaan tilannetta niin tehkää niinkuin hyvä tulee.

Kilpailun järjestäjällä jos riittäisi rohkeus niin ottaisi yhteyttä paikalliseen nimismieheen ja pyytäisi ratsian johonkin sopivaan siirtymään tarkkailemaan kalustoa.
Oli aika lähellä,että rupesin provomaan ralliautoilla.....
Ai joo...ilmottautumisen yhteydessä kerrotaan kilpi...tahi pelkästään kilpailunumerot huomioidaan..


...on tosta joku menny..
E.S.Y.

Edited by - h-a-r-z-a on 04/08/2007 18:49:57

baxxter
04.08.2007, 21:34
Kilpailijaa saa auttaa vain toinen kilpailija, mutta entäs jos se auttava kilpailija on jo saapunut maaliin tai hylätty kilpailusta?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

Byrocrat
04.08.2007, 23:17
Eikös se kilpailusta hylätty tarkoita samaa kuin kilpailusta suljettu! Miten sellainen kilpailija voisi enään osallistua kisaan edes avustajana kun ei kerran ole enää mukana kisassa.
Toi maaliin tullut kisaajahan on tietyllä lailla vielä kisassa niin kauan kuin kilpailu kestää eli kisahan päättyy varsinaisesti vasta palkintojen jakoon tai kun kilpailuaika (tunnit) tulevat täyteen! Ainakin näin maalaisjärjellä pääteltynä, mutta kuten on havaittu maalaisjärjellä näitä juttuja ei ole ennenkään ratkaistu:-((

h-a-r-z-a
04.08.2007, 23:44
Kesken kilpailun "hylätty" lienee kilpailusta pois suljettu.
Kilpailusuorituksen loppuun vienyt voidaan hylätä.
Eli kilpailun aikana rikkomuksesta voidaan sulkea pois kilpailusta ja kilpailun jälkeen voidaan hylätä esim.vastalauseella.
Oisko jotenkin noin?
Ihan sama jos ei ole säännöissä vastalauseaikaa olemassa.

...on tosta joku menny..
E.S.Y.

SuurSyömäri
06.08.2007, 14:15
"Kalastaja Myrskyävässä vesilasissa" Kirjoitti

quote: Siis nyt pärjää offroadkilpailuissa se joka eniten lakia rikkoo! Siis käydään hakeen siirtomerkit täysin liikennekelvottomiin vehkeisiin, mitkä on rakennettu täysin metsään, ei siis tieliikenteeseen.

Mun auto on rakennettu 99% tieliikenne tarkoitukseen valmistetuista osista. En oo pelle hermanni joka poraa koneen rautapalasta tai sorvaa porttaaliakselit alle.

Eli olen käyttänyt eri ajoneuvomerkkien parhaita osia saadakseni kulkineen joka on rakennettu 80% metsään. Ja se mikä siellä metsässä kestää niin kestää maantielläkin. Kisassa on nopeusrajoitus 50 kmh. Jos tuosta nopeudesta saan tiellä oman autoni pyörimään mukkelismakkelis niin yritin luultavasti itsaria silloin.

OffRoadsuunnistusliikennekelvoton vehje on esimerkiksi WRC auto! Tai rallikärryt yleensä. Tai jos niillä yrittää ottaa pari kivikkorastia niin käyttökelpoisuus maantielläkin huononee jo merkittävästi.

Rengaskoot on OffRoadsuunnistuskupissa ilmoitettu siihen netti-ilmoittautumislomakkeeseen ja se ilmoitus kelpaa järjestäjille ja kuppi sääntöihin. Ja en muuten itsekään tiedä maastorenkaita joita ei olisi hyväksytty laillisesti tieliikennekäyttöön. Onko rallirenkaat nastoineen tai ilman hyväksytty normaaliin tieliikenteeseen? Luulisin että ne rallinastoitetut renkaat ei ainakaan ole hyväksytty. Jolloin Rallikisoissa on käytössä huomattavasti laittomattomammat kumekset kuin OffRoadissa.

Mutta fiskarille pojoja rohkeudesta kiistää tai kyseenalaistaa asioita.

Ja asiantuntijana Rallipuolelta hän voisi jatkaa esim. WRC auton tieliikenteeseen hyväksyttyjen alustaratkaisujen tai osien luetteloa. Eihän nekään loppujen lopuksi ole kuin lujaa liikkuvia ittetehtyjä kötöstyksiä. Valmistajat saavat vain palkkaa joltain suurehkolta tehtaalta.

Niin ja ns. punakilpiähän saa LAILLISESTI syy KILPAILU. Ei siinä mitään laitonta ole. Sillä kilvellä vain EI SAA ajaa kisapaikalle vaan kisapaikalla!

Eli Kuppisäännöt on ihan kivoja ja hyviä. AKK:n rakenteluosioista saa hyviä vinkkejä turvateknisiin jutskoihin Kuten kaaret jne. Se AKK:sta



-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 06/08/2007 15:18:15

Miuge
06.08.2007, 21:33
Mitä jos toi protoluokka jätettäis suunnistuscupista kokonaan pois ja sääntönä ois,että kaikkien autojen vuosikatsastus on voimassa ja kaikki muutoskatsastusta vaativat muutokset olis otteessa.Helpottuis kisakatsastajienkin työsarka,kun ei tarvis miettiä onko auto muutosten osalta turvallinen vai ei.

PS.Jenkit tekee maasturit ja laittaa niihin renkaat<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Yli harmaan kiven,perse edellä puuhun!

Käyttäjä
06.08.2007, 21:49
quote:Mitä jos toi protoluokka jätettäis suunnistuscupista kokonaan pois ja sääntönä ois,että KAIKKIEN AUTOJEN VUOSIKATSASTUS on voimassa ja KAIKKI MUUTOSKATSASTUSTA vaativat muutokset olis OTTEESSA.Helpottuis kisakatsastajienkin työsarka,kun ei tarvis miettiä onko auto muutosten osalta turvallinen vai ei.

No mutta toihan helpottas vallan perkeleesti kilpurin rakentamista...ja HALVENTAS selkeesti lajia sekä nostas kynnystä lähteä kisoihin<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
Tarvis kyllä pitää järki mukana jos avautuu tässä topicissa<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>
ei herneitä

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

baxxter
06.08.2007, 21:53
quote:Mitä jos toi protoluokka jätettäis suunnistuscupista kokonaan pois ja sääntönä ois,että kaikkien autojen vuosikatsastus on voimassa ja kaikki muutoskatsastusta vaativat muutokset olis otteessa.Helpottuis kisakatsastajienkin työsarka,kun ei tarvis miettiä onko auto muutosten osalta turvallinen vai ei.
Tai jos siirtyisit harrastamaan autosuunnistusta.. Auton turvallisuus tulee ihan muualta kuin muutoskatsastuksesta, jos auto toimii 10min kun se katsastetaan, on yli 364 päivää aikaa saada se vaaralliseen kuntoon.

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

06.08.2007, 22:04
quote:
Lueskelin tuossa joutessani taas sääntöjä ja silmään osui tuollainen kohta koskien emit-systeemiä. Samaa sääntöä ei kuitenkaan ole kuvien kohdalla. On varmaan syytä huomioida loppukauden ohjaajakokouksissa ja muuttaa ens kauden sääntöihin. Ellei jo aiemmin...

[quote]Mikäli rasteilla oleviin leimauspisteisiin kajotaan (irrotus, siirto, vahingoittaminen, tarkoituksellinen
piilottaminen, tms.) kilpailija hylätään, ja lisäksi kilpailija joutuu korvaamaan järjestäjille
mahdollisesti aiheuttamansa vahingon.


Hyvä huomio, mutta tuo nykyistenkin sääntöjen teksti kieltää "kajoamasta" rastimerkkiin olipa sitten käytössä emitti tai valokuvaaminen! Leimaushan se on kuvan ottaminen kun sillä todennetaan rastilla käynti eli "leimataan" käydyksi vaikkakin kameralla. Ongelmaksi kai muodostuu se miten nämä "häiriköt" jotka pyrkivät toisten suorituksia vaikeuttamaan saadaan selville. Ja jos sitten syyllinen selviääkin niin hylkäys ei ole riittävä rangaistus! Koevausten lisäksi vahingonteosta tulisi kilpailija sulkea koko sarjasta vuodeksi!!





Note! This message was posted anonymously!

-MAKE-
06.08.2007, 22:10
Tuo siis lukee sääntöjen kohdassa "8.2 EMIT-leimausta koskevat tarkemmat määräykset" Kuvien kohdalla ei puhuta mitään tästä.

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)

burton
06.08.2007, 23:55
quote:




Onko rallirenkaat nastoineen tai ilman hyväksytty normaaliin tieliikenteeseen? Luulisin että ne rallinastoitetut renkaat ei ainakaan ole hyväksytty.



-SLCK #28-



valtaosassa rallirenkaissa lukee Not for highway use, tai jotai sinne päin ja ne piikit on kans kielletty katukäytös.

tanet
06.08.2007, 23:58
quote:
Onko rallirenkaat nastoineen tai ilman hyväksytty normaaliin tieliikenteeseen? Luulisin että ne rallinastoitetut renkaat ei ainakaan ole hyväksytty. Jolloin Rallikisoissa on käytössä huomattavasti laittomattomammat kumekset kuin OffRoadissa.





-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Edited by - SuurSyömäri on 06/08/2007 15:18:15

Ralleihin on vaan järjestäjät hakeneet poikkeusluvan renkaitten käyttöön.

-MAKE-
06.08.2007, 23:59
Ja minä en vieläkään tiedä miten ralli liittyy suunnistuksen sääntöihin.

--Teknik, sano ryssä kun saranan näki.--
Kuvia matkan varrelta (http://stiletti.wipsl.com/gallery/album249)