PDA

View Full Version : "Bee-Doo" eli Jeep Willys Overland FC-170H vm-61 & Jupiter vm-67


Sivua : 1 2 3 [4]

Nikuzai
25.09.2016, 17:38
Nopeesti vilkasin tota videon alkukuvaa et lasi hajalla jo :eek:

Mu nehän on oksia :)

Sten
25.09.2016, 18:10
Video ei valitettavasti näy omalla koneella :(

mparty
25.09.2016, 18:32
Video ei valitettavasti näy omalla koneella :(
Kappas kummaa, mulla näkyy vaikken ole loganneenakaan palstalle...?

Tuossa suora linkki youtubeen:
https://youtu.be/KMqn64vVwSs

Sten
25.09.2016, 18:42
Kappas kummaa, mulla näkyy vaikken ole loganneenakaan palstalle...?

Tuossa suora linkki youtubeen:
https://youtu.be/KMqn64vVwSs

No nyt toimii :D

HannuN
27.09.2016, 21:43
mukavasti palauttaa ohjauksen...tarkkana pitää olla noiden peukaloiden kanssa, ettei pääse ratti näppäämään :D

mparty
28.09.2016, 06:31
mukavasti palauttaa ohjauksen...tarkkana pitää olla noiden peukaloiden kanssa, ettei pääse ratti näppäämään :D

Jep :D Eiköhän tuo rauhoitu kun saa tehostimen pumpun paikoilleen.

mparty
28.09.2016, 20:15
Vänkärinkin penkin taustalevyt valmistuu pikku hiljaa, tänään tekasin kiinnitykset ja sutasin venelakat päälle.

7364573646

Hytän taakse tuleva tarvikelaatikko tuli tunattua myös :D

7364773648

Aiemmin tuli muokattua ilmanputsarin kiinnitys ja snorkkeli passaamaan tuon orkkis kaasarin kanssa. Konehuoneen
takaseinän peitelevy menee uusiksi kun snorkkelin paikka muuttui, katotaan mitä tällä kertaa keksitään..

mparty
03.10.2016, 19:43
Viime viikonloppu meni Turaoffissa niin ei oo edenny mutta tänään kävin töiden jälkeen tekasemassa uuden konehuoneen
takaseinän. Ja 'kisahenkisesti' köykämiinistä :D

7373173732

jamba
06.10.2016, 07:48
Kyllä kiva seurata projektia, -ei oo taso laskenu työnjäljes! (niinku monasti ittelle käy sen jälkeen kun koneen saa käyntiin..)

mparty
06.10.2016, 09:46
Kyllä kiva seurata projektia, -ei oo taso laskenu työnjäljes! (niinku monasti ittelle käy sen jälkeen kun koneen saa käyntiin..)

Yrittäny nyt tässä malttaa kaiken muun ohessa pikku hiljaa rakennella eikä niinku aina ennen apinan raivolla mahollisimman nopiaa kasaan :)
Muuta hommaa koko ajan sen verran että yritetään pitää tämä sellasena rentona henkireikänä eli aikatauluttomana harrasteena.

mparty
09.10.2016, 07:59
Pikkujuttuja saanu aikaseks, korin takaosan köykämiini paikoilleen.

7381373814

Oven kahvojen alle alottelin alumiinista tollasia 'suojia', ei raavi kynnet maalipintaa ja menee hyvin piiloon kahvojen
aiheuttaman vanhan pellin taipumisen aiheuttamat maalipinnan halkeamat :D

7381573816

Noita 'suojia' pitä vielä vähän muotoilla ja liimailla paremmin.

Koneen jäähdytyksen osalta ajatelin kannibalisoida tuosta vihreästä Jeepistä tuon sähkösen pumpun ja sen älyboxin
tuohon orkkis vesipumpun kaveriks. Jotenkin tuntuu että vesi kiertää vähän turhan hitaasti tällä hetkellä. Samalla saa flekteille
antureiden kautta ohjauksen eli boksi päättää miten/millon käyttää pumppua ja flektejä lämpötilarajan mukaan.

Ens viikonloppu menee riekkojahdissa joten etenee edelleen sangen verkkaasti rojekti :D

mparty
09.10.2016, 18:36
Pitihän se vähän kävästä puuhastelemassa eli irrottelin tuon ewp systeemin Cheddarista ja pulttasin paikoilleen tähän.

7384073841738427384373844

Muuten tuntus pelaavan mutta flektien ohjauksessa on jotain häikkää tuon boksin kanssa. Tuo vika pitää vielä löytää ja
vähän siistiä asennusta mutta sen jälkeen on sitten mielenkiintoista nähdä miten vaikuttaa...

JuhaE
10.10.2016, 08:32
Oletko kokeillut kuristaa meno putkea esim. 20%?
Muistan kuulleeni jostain että silloin virtausnopeus kasvaa.....

Ewerglade
10.10.2016, 16:31
Tottakai virtausnopeus kasvaa, mutta virtaavan nesteen määrä ei. Perus fysiikkaa.

Nuhapumppu
10.10.2016, 16:37
Ehkä kannattaa laittaa joko tai vesipumppu, eli ei molempia jos niissä on eri virtausnopeudet niin saattaa tulla ongelmia, ainakin näin nopeasti mietittynä.

mparty
10.10.2016, 19:00
Ehkä kannattaa laittaa joko tai vesipumppu, eli ei molempia jos niissä on eri virtausnopeudet niin saattaa tulla ongelmia, ainakin näin nopeasti mietittynä.

Vihreässä Jeepissä oli asennusohjeiden mukaan tehtynä eli ajettu mekaanisesta vesipumpusta siivet pois ja sähköpumppu
hoiti senkin viran. Nyt ajattelin kokeilla mitä tapahtuu jos molemmat on paikoillaan. Tuo sähkönen ei pyöri minusta
koko ajan vaan pulssimuotoisena lämpötilasta riippuen. Saattaahan tuo tosiaan alkaa kavitoimaan tms. kun täysillä pyörii.
Ja tais ohjeissa olla että saattaa sähkösen pumpun elinikä lyhentyä tuon mahdollisen vastapaineen takia.

Olin lukevinani vastaavasta rojektista ameriikan maalla vastaavassa koneessa ja autossa. Siinä sähkönen oli lisänä tuon mekaanisen
rinnalla ja kirjottajan mukaan toimii. Mutta katellaan :D

Tärkein juttu tuossa olis että sais sekä pumpun että flektit toimimaan pulssiohjattuna eli sillä teholla mitä jäähdytys
kulloinkin vaatii. Eilen vain jostain syystä ei tuntunut tuo flektien ohjaus toimivan...

Nikuzai
11.10.2016, 17:22
Imeeko toi sähköpumppu nyt syylarista ja koneesta läpi?

Mites jos sille tekisi ylipaineventtiilin joka päästää syylariin takaisin, eli sähköpumppu pyörittää nesteen syylarissa ja moottorin pumppu vaan siirtää nesteen sinne sähköpumpulle asti
Samalla säöhköpumppu tekisi lievän ylipaineen moottoriin menolle eli moottorin pumpun ei tartteis imeä nestettä syylarista, kun sähköpumppu tarjois sen


Ymmärsiköhän kukaan mun selityksestä taaskaan mitään :(

sähköarska
14.10.2016, 10:02
Laitoin joskus rangeen syylärin taakse ja sähköisen lisäpumpun sille. Jätin auton oman vesipumpun käyttöön. Kun kokeilin systeemiä kone ylikuumeni kun molemmat pumput pyörivät. Kytkin sähköisen vesipumpun pois ja kone jäähtyi??? Tarkistin että pumput varmasti työntävät vettä samaan suuntaan... Kaikki oli oikein mutta tosiaan aina koneen käydessä kun kytkin sähköisen pumpun pyörimään koneen lämpö nousi. En tänäpäivänäkään tiedä mistä moinen johtui, yx putkimies sanoi että mikäli vesi liikkuu liian nopeasti se ei jäähdytä?? Annoin pumpun olla paikallaan sillä oli hyvä jäähdyttää konetta pätkien välillä.

Repro
17.10.2016, 13:59
Sillä boksista tulevalla flektien ohjauspiuhalla ohjataan (muistaakseni) maata.
Ite painin saman ongelman kanssa kunnes Kankku vihjas tästä.
Kerro sit miten toimii, ajatuksena oli itselläkin uudessa kokoonpanossa säilyttää alkuperäinen pumppu ja sähköinen olisi lisänä.
Edellisessä kokoonpanossa oli ohjeen mukaan alkuperäinen vesipumppu poistettu käytöstä ja termari poistettu, vesi kiersi liian nopeasti koneen etupäässä eikä vaihtunut kannen takana kuten pitäisi.
Termari tuli sitten laitettua takaisin yhdellä 8 mm ylimääräisellä reiällä varustettuna jolloin lämmöt pysyi paremmin kurissa.

mparty
17.10.2016, 18:34
Sillä boksista tulevalla flektien ohjauspiuhalla ohjataan (muistaakseni) maata.

Kappas, kappas, ei olis pitäny turhan kiireessä ennen jahtireissua noita kytkeä :D Nyt reissun jälkeen kaivoin asennusohjeet
netistä ja totta, se on releen ohjaus mutta maa. Kiitosta vinkistä!

sisua45
18.10.2016, 22:25
Työkaverilla oli muinoin 440 isolohko katukiihdyttely Valiant, jossa oli jäähdytin takaluukussa. Autossa oli alkuperäinen hihnavetoinen pumppu ja sen kaverina sähköpumppu. Tuloksena lämpöongelmia, ja ilmaus ongelmia.

Sitten hän otti sähköpumpun pois, ilmasi putkiston, ja kaikki toimi täydellisesti. Sekä kaduilla ja kiihdytyskilpailuissa. Takana olevassa jäähdyttimessä oli sähköflekti.

Eli auto toimi alkuperäisellä vesipumpulla hienosti, vaikka jäähdytin oli viety painon siirron takia tavaratilaan.

mparty
26.10.2016, 20:02
Työkaverilla oli muinoin 440 isolohko katukiihdyttely Valiant, jossa oli jäähdytin takaluukussa. Autossa oli alkuperäinen hihnavetoinen pumppu ja sen kaverina sähköpumppu. Tuloksena lämpöongelmia, ja ilmaus ongelmia.

Sitten hän otti sähköpumpun pois, ilmasi putkiston, ja kaikki toimi täydellisesti. Sekä kaduilla ja kiihdytyskilpailuissa. Takana olevassa jäähdyttimessä oli sähköflekti.

Eli auto toimi alkuperäisellä vesipumpulla hienosti, vaikka jäähdytin oli viety painon siirron takia tavaratilaan.

Tätä tuli kokeiltua pelkällä orkkispumpulla ja minusta sen kapasiteetti ei ihan riittäny. Katotaan miten pelaa yhdistelmänä
ja jos ei pelaa niin voi olla että teen tähän saman kuin tuohon vihreään ja sutasen mekaanisesta siivet pois eli pelkälle sähköselle pumpulle.

mparty
26.10.2016, 20:18
Pitkästä aikaa pääsi tämänkin kimppuun kun sain nuo cybressin leimarenkaat lainaan ja poistin snorkkelin pään niin mahtui ajamaan talliin.
Jäi jopa sentti karmiin pelivaraa :D

741317413274133

Sähkötöitä tullu tehtyä sen verran että lisäsin yhden releen tuohon flektien ohjauksen ja ohjainboksin väliin jotta sain maalla
ohjattua noita flektejä. Ei ruvennu flektit vieläkään boksin säätämänä pyörimään, suoraan jos antoi maata ohjauspiuhaan
flektit kyllä pyörähtää. Aikani tuota ihmettelin ja tulin siihen lopputulokseen että tuosta boksista on tuo flektien ohjaus jotenkin
kärähtänyt. Ebaystä löyty onneks alle satasen uus boksi, joten katotaan miten pelaa kun vaihdan boksin.

Kahvojen taakse nuo suoja-alumiinit varmistin poppareilla paikoilleen, ei niin nätti mutta pitäs toimia.

74134

Sitten rupesin puuhastelemaan takavinssin parissa eli asensin ensin takapalkkiin mönkijän liukukidan ja sitten rupesin
suunnittelemaan muiden kitojen paikkoja.

7413574136

Vinssin iholle tulee varmaan tuohon yks leveä kita, kulmaa tuohon tulee narulle jonkun verran, mutta ei voi mitään.

74137741387413974141

Tuohon pyöreän runkopalkin alle pitänee laittaa leveä kita että puolaa narun tasasemmin rummulle. Parempi oli tilan puolesta
tollanen kapea mönkkärin kita mutta mitenhän puoluksen käy jos semmosen siihen pulttaa?

74140

Sylkyille pitää tehdä kiinnitykset noille main.

7414274143

Kunhan saa takavinssin kidat ja ohjauksen tekastua vois alkaa sunnittelemaan eteen vinssipuskuria. Vielä ei ole selkeää
visiota minkälaisen siitä tekasis, tekeekö koko leveän joka suojaa korin kulmat vai minimoiko etuylityksen lisäyksen ja tekee vain
rungon levyisen...

Nikuzai
26.10.2016, 21:08
Miksi vinssin vaijeri koukaamaan yläkautta :confused:

Miksei ton vinssinpedin alta ja akselin päältä tai kita vinssinpedin alapuolelle?

mparty
27.10.2016, 07:48
Miksi vinssin vaijeri koukaamaan yläkautta :confused:

Miksei ton vinssinpedin alta ja akselin päältä tai kita vinssinpedin alapuolelle?

Totta, pitääpä illalla kattoa miten kita passais tuon palkin alapuolelle.

mparty
27.10.2016, 12:15
Näyttääkö vaan tuo voimanulosotto siltä, että tuohon autoon pitäisi saada toinenkin taka-akseli? Pyöriikö samaa tahtia kuin kardaanilähdöt pitkällä puolella vai miten?

Ulosotto pyörii samaa tahtia vaihdelaatikon kanssa eli jakolaatikko ei vaikuta nopeuteen.

mparty
27.10.2016, 20:53
Tänään tuli illasta jatkettua tuon takavinssin kitojen suunnittelua, Nikuzain vinkistä testasin tuota vinssin lähintä kitaa
tuohon palkin alle:

74176

Ja tekasin keskimmäiselle mönkkärikidalle kiinnikkeen jonka heftasin poikkipalkkiin.

7417774178

Vinssiä lähimmän kidan ja takakardaanin välissä on jonkin verran tilaa mutta pitää varmistaa ettei sisäänjoustossa tuu ongelmia.

Etuvinssiä varten tavaroita keräilin myös, pitää jossain vaiheessa ruveta tuotakin keulille suunnittelemaan.

74179

Vetopisteitä ja takapuskurin heijastimetkin tuli hommattua odottelemaan asennusta:

74180

Nikuzai
27.10.2016, 21:31
Neuvotaas lisää :)


Laita jousi takapuskuriin joku 10->25cm varmasti riittää ja siihen se takavinssin koukku aina kiinni, eli jos joustossa ottaa vetonaruun, niin jousi antaa myötöjä, eikä naru rajoita joustoa

Säätäjä_setä
27.10.2016, 23:54
Tätä tuli kokeiltua pelkällä orkkispumpulla ja minusta sen kapasiteetti ei ihan riittäny. Katotaan miten pelaa yhdistelmänä
ja jos ei pelaa niin voi olla että teen tähän saman kuin tuohon vihreään ja sutasen mekaanisesta siivet pois eli pelkälle sähköselle pumpulle.

Lueskelin taas pitkästä aikaa tätä hienoa ja innostavaa topikkia. Hatun nosto innolle, jaksamiselle ja työn laadulle.

Ennen kuin kuohit tuon vesipumpun siivet kannattaa varmistaa muutama juttu ja funtsailla vähän. En tiedä miten vanhassa Hurrikaanissa on, mutta yleensä jäähdytyskierto on toteutettu suunnilleen näin:

Kun kone on kylmä ja termostaatti kiinni vesi ei kierrä syylarissa. Yleensä kierrossa on kuitenkin sellainen kanava, että termarin ollessa kiinni pumppu pyörittää nestettä moottorin lohkon läpi. Tällä varmistetaan, että seisovaan nesteeseen/moottorin eri osiin ei synny kuumia pisteitä. Pumppu lykkää tavaraa myös lämppäri piiriin.

Termostaatissa on myös pieni reikä tai ohivirtaus jotta termostaatti saa näytteen koneen vallitsevasta lämmöstä.

Kun termostaatin aukeamislämpö on saavutettu avautuu termostaatti ja neste alkaa kiertää myös syylarin kautta. Kun syylari "on hoitanut hommansa" ja termostaatin ohi virtaava neste jäähtyy niin termostaatti kulkeutuu ja katkaisee nestekierron syylariin.


Eli jos tällaiseen piiriin lisää apu pumpun se pitäisi saada käynnistymään termostaatin kanssa samassa lämmössä tai ehkä vähän ylempänä. Eli sähköpumppu päälle vasta kun termari on auki. Tätä säätöä/ohjausta voisi koittaa tehdä syylarin tuloputken lämpöä mittaamalla.

mparty
28.10.2016, 08:19
Neuvotaas lisää :)


Laita jousi takapuskuriin joku 10->25cm varmasti riittää ja siihen se takavinssin koukku aina kiinni, eli jos joustossa ottaa vetonaruun, niin jousi antaa myötöjä, eikä naru rajoita joustoa

Narusta en ole huolissaan vaan että kardaani nappaa kiinni tuohon vinssin lähimpään kitaan. Tosin näillä joustoilla ei taida
olla pelkoa tuostakaan :D

mparty
28.10.2016, 08:28
Ennen kuin kuohit tuon vesipumpun siivet kannattaa varmistaa muutama juttu ja funtsailla vähän. En tiedä miten vanhassa Hurrikaanissa on, mutta yleensä jäähdytyskierto on toteutettu suunnilleen näin:

Kun kone on kylmä ja termostaatti kiinni vesi ei kierrä syylarissa. Yleensä kierrossa on kuitenkin sellainen kanava, että termarin ollessa kiinni pumppu pyörittää nestettä moottorin lohkon läpi. Tällä varmistetaan, että seisovaan nesteeseen/moottorin eri osiin ei synny kuumia pisteitä. Pumppu lykkää tavaraa myös lämppäri piiriin.

Termostaatissa on myös pieni reikä tai ohivirtaus jotta termostaatti saa näytteen koneen vallitsevasta lämmöstä.

Kun termostaatin aukeamislämpö on saavutettu avautuu termostaatti ja neste alkaa kiertää myös syylarin kautta. Kun syylari "on hoitanut hommansa" ja termostaatin ohi virtaava neste jäähtyy niin termostaatti kulkeutuu ja katkaisee nestekierron syylariin.


Eli jos tällaiseen piiriin lisää apu pumpun se pitäisi saada käynnistymään termostaatin kanssa samassa lämmössä tai ehkä vähän ylempänä. Eli sähköpumppu päälle vasta kun termari on auki. Tätä säätöä/ohjausta voisi koittaa tehdä syylarin tuloputken lämpöä mittaamalla.

Vihreässä Jeepissä tämä oli hoidettu niin että termarissa oli pari ylimäärästä reikää jotka päästi enemmän nestettä
syylärille ja samalla syylärin menoputkessa olevalle ohjauksen anturille. Ohjaus oli säädetty näppituntumalta sopivalle
astemäärälle joka tais olla termarin rajan tuntumassa. Tuo boksihan kierrättää nestettä koko ajan mutta jos lämpö on
alempana kuin asetettu raja, neste kiertää hitaammin.

74184

Ohjeissa on vain mainittu että mekaanisen pumpun siivet pitäs poistaa jotta ei aiheuta pumpun käyttöikää lyhyntävää
vastapainetta sähköpumpulle.

Mutta kokeillaan ja katellaan miten pelaa :)

mparty
28.10.2016, 20:48
Homma etenee pikku hiljaa, tänään illasta tekasin tuolle vinssiä lähimmälle kidalle kiinnityksen ja heftasin paikoilleen.

7421774218742197422074221742227422374224

Jos sitä viikonlopun aikana hitsais kummankin kidan kiinnitykset paikoilleen ja maalia päälle niin vois vaikka narun keriä rummulle :)
Sitten sylkyille kiinnitykset ja ohjaus niin takavinssi olis valmis testiin.

hiluvitkutin
29.10.2016, 06:25
Ompa muute muutama lehti noissa sun jousissa☺
Melko mahtavat pakat.

mparty
29.10.2016, 07:17
Ompa muute muutama lehti noissa sun jousissa☺
Melko mahtavat pakat.

Jep, se on kun autoon on leimattu kantavuutta lähes yhtä paljon kuin auto itessään painaa niin lateja on sitten reilusti :D
Ei oo vielä tullut noita säädettyä, saavat odotella porttaaleihin asti tollasena, katotaan sitten montako noista poistaa
että saa edes jotain joustoja.

mparty
29.10.2016, 14:12
Pikasesti ehdin pari tuntia kävästä tätäkin puuhastelemassa, vetopisteet olis laitettu takapalkkiin. Otin tuollasen nostosilmukkamutterin,
porasin 16mm pultille palkkiin reiän, mutterista sinkitys rälläkällä pois, hitsasin mutterin juurestaan ympäri asti palkkiin ja sitten M16:lla
pultilla vielä palkin läpi naama irvessä kiinni. Katotaan kestääkö. Palkin nurkkiin liimasin samassa rytäkässä nuo pakolliset heijastimet.
toivottavasti kelpaa konttorilla.

7423174232

Takavinssin kitojen telineet/kiinnitykset miggiliimasin paikoilleen, maalia päälle ja jonkin ajan kuluttua kidat paikoilleen. Pohjakierroksen ehdin
jo naruakin keriä paikoilleen.

74233742347423574236

Seuraavana listalla vois olla tuon vinssin ohjaus niin saa tuonkin kokonaan valmiiks.

mparty
29.10.2016, 20:52
Pitihän se käydä illasta pikasesti suunnittelemassa tuota vinssin vapautuksen/lukituksen sylkkyä. Eka tekasin
telineen sylkylle vanhan pohjapanssarin palasista, sitten varastosta löytyi laakeri ja siihen passaava akseli niin laakerille piti
tekasta putkesta pesä, jne. Nyt olis sitten sylkylle kääntyvä teline tehtynä kierrätysosista :) Sitten löytyi tuohon sylkyn päähän
passaava akselin pätkä jonka hitsasin vinssin vapauttimen nuppiin.

742607426174262742637426474265

Akselin pätkälle pitää porata tuohon palkkiin läpireikä ja hitsata molemmista päistä paikoilleen. Sylkyn teline paikoilleen ja akselin päähän
joka tulee läpi laakerista/telineen pohjasta porataan reikä johon sokka. Teline kääntyy laakerin varassa mutta ei pääse hyppäämään pois.

Eiköhän tuo huomenna valmistu ja pääsee suunnitelemaan pto:n sylkyn kiinnitystä.

mparty
30.10.2016, 18:08
Pihahommissa meni melkein koko päivä, mutta sen verran ehin kävästä tallissa että sain takavinssin sylkyn akselille reiän porattua palkkiin
ja hitsasin sopivan mittasen pätkän akselia paikoilleen.

Sitten vain sylkky paikoilleen ja väliaikaiset ilmalinjat että pääsi kokeilemaan. Arbbi näyttäs nostavan paineet reiluun 6bariin,
video on kuvattu jossain 3-4bar paikkeilla.

74292742937429474295

IyWwrUModFk

Jossain vaiheessa enää maali pintaan telineeseen ja palkkiin. Jos sitä seuraavaks kattelis tuon pto:n sylkyn asennuksen...

Nikuzai
30.10.2016, 21:12
Riittäkö sylinterissä iskun pituus käyttää rummun jarrua?

mparty
30.10.2016, 21:15
Riittäkö sylinterissä iskun pituus käyttää rummun jarrua?

Pitäs riittää, tuossa auki asennossa kopsahtaa vipu tuohon neliöpalkkiin eli varaa on vielä kyllä.

mparty
01.11.2016, 21:24
PTO:n eli voimanulosoton ilmasylinterin kiinnitys tuli nyt illasta suunniteltua, tommonen siitä nyt tuli :D Enää hitsaa saumat loppuun ja
maalia päälle niin pääsee koppiin vetämään tuolle ja vinssin sylkylle ilmalinjat ja tekemään ohjauksen.

743827438374384743857438674387

hy8g-1wS5g0

mparty
02.11.2016, 21:00
Jotain pientä sai tänäänkin aikaseks, takavinssin sylkyn kiinnitykset oli kuivuneet niin pulttasin ne paikoilleen.

74401

Sitten hitsailin pto:n sylkyn kiinnikkeen loppuun ja vetasin maalit päälle.

7440274403

Lopuksi sylkkyjen ohjauksetkin löysivät paikkansa konttorista.

7440474405

Enää ei puuttus ku ilmalinjat ja takavinssi oli valmis käyttöön :)

mparty
07.11.2016, 21:40
Ei ole oikein muilta hommilta tämän kimppuun ehtinyt, tänäänkin kävinvain pikasesti suunnittelemassa tuota säilytyslaatikkoa
tuohon hytän taakse.
745357453674537

Näyttää oudolta kun sijottuu tollain ilmaan runkoon nähden. Mielessä kävi että jos tuohon rakentelis kevennetyt lavan laidat
runkoa mukaellen niin se saattas auttaa tuohon...? Ja piilottas/suojais tuota tekniikkaakin jonkun verran. Korkeus luokkaa
vähän yli laatikon alareunan, putkirunko ja dimplatut paneelit, jne.

Ensin oli mielessä upottaa tuo laatikko tuohon vaihteiston ympärille muokkaamalla laatikon pohjaa mutta ei onnistu mitenkään.

Pitääpä ruveta selaamaan nettiä insipiraation toivossa...

Nikuzai
08.11.2016, 07:25
Eiku samaa kuosia lavanlaidat kuin ton lootan kyljet

mparty
08.11.2016, 07:40
Eiku samaa kuosia lavanlaidat kuin ton lootan kyljet

Katotaan, nyt aamun työmatkalla tuli aiheeseen inspiraatio, pitää tilata tarvikkeet ja katotaan millanen tulee... :D

mparty
09.11.2016, 22:06
Postipoika toi oviin sisäpuolelle kahvat niin ne piti asentaa ja samalla alotella tuota telinettä rhs-putkesta tuolle laatikolle.

7459074591745927459374594

Nuo toiset pystyt vielä tuohon tekasis ja kiinnityksen runkoon niin vois hitsata nippuun ja maalata. Sitten pääsis suunnittelemaan
niitä 'lavan reunoja'...

HJ60_Jussi
11.11.2016, 22:47
Entä jos tekisit ajosilloista ne lavanreunat? Itsellä ollu mettäkärryssä ajosillat reunoina. Hyvin toimii, on kevyet ja mukana. Kiinnitin kylläkin vaan remmeillä suoraan pankkoihin. Ei ehkä maailman kaunein ratkaisu mutta toimiva omalla tavallaan.

ZeiZei
12.11.2016, 10:38
Tuollainen sitten kun projekti valmistuu:

https://www.etsy.com/listing/488684301/willys-overland-key-fob#

:)

james_III
12.11.2016, 10:59
PTO:n eli voimanulosoton ilmasylinterin kiinnitys tuli nyt illasta suunniteltua, tommonen siitä nyt tuli :D Enää hitsaa saumat loppuun ja
maalia päälle niin pääsee koppiin vetämään tuolle ja vinssin sylkylle ilmalinjat ja tekemään ohjauksen.

743827438374384743857438674387

hy8g-1wS5g0

Tämmönen välikommentti, en tunne mitä tuolla sisässä tapahtuu. Onhan tuo vivun liike jollakin tavalla rajotettu ettei siirtohaarukkaa väkisin paineta äärilaitaan kun olettamani kytkentäholkki pyörii. Jompikumpi taikka molemmat menee happamaksi, jos ei saa holkki ja haarukka "kellua" valitussa asennossa. Sama kun lepuuttaisi kättä vaihdekepin päällä, tässä vaan voima on vähä isompi.

mparty
12.11.2016, 17:49
Tämmönen välikommentti, en tunne mitä tuolla sisässä tapahtuu. Onhan tuo vivun liike jollakin tavalla rajotettu ettei siirtohaarukkaa väkisin paineta äärilaitaan kun olettamani kytkentäholkki pyörii. Jompikumpi taikka molemmat menee happamaksi, jos ei saa holkki ja haarukka "kellua" valitussa asennossa. Sama kun lepuuttaisi kättä vaihdekepin päällä, tässä vaan voima on vähä isompi.

Tuo ohjausventtiili toimii niin että kun valitaan esim 'kiinni' ajaa se paineen tuonne linjaan. Sitten kun pto on kytkeytynyt
ja ohjaus palautetaan keskelle nolla asentoon katoaa linjasta paineet eli kunhan tuota ohjausta ei pidä koko ajan paineen alla
kelluu tuo kytkentä.

mparty
12.11.2016, 17:54
Tuollainen sitten kun projekti valmistuu:

https://www.etsy.com/listing/488684301/willys-overland-key-fob#

:)

Mulla on jo tällanen:
http://walcks4wd.com/jeep-key-chain.html

:D

juhapih
13.11.2016, 14:40
Ka, mulla on tuommoinen autossa... :D

http://i1125.photobucket.com/albums/l590/jpihkanen/Jeepster/005_7.jpg

mparty
13.11.2016, 16:07
Ka, mulla on tuommoinen autossa... :D



Sulla onkin noita luksusmalleja eikä rattori niinku mulla ;)

mparty
13.11.2016, 16:11
Tänään ehti tekaseen tuon arkun telineen loppuun, vielä maalia päälle ja laatikon kiinnitykseen läpipulteille reiät niin
laatikonkin sais pultata paikoilleen.

7462774628746297463074631746327463374634

Jos sitä seuraavaks rupeais niitä lavan laitoja hahmottelemaan... Pittää varmaan vaihtaa leimarenkaan suikan renkaiden
tilalle että näkee mittasuhteet vähän paremmin :D

Nikuzai
13.11.2016, 16:28
Että kuvat vääristää mahtavasti ton etummaisen kiinnitysraudan olevan ylöspäin kaari eikä eteen :eek:

Onneks en kyselly miksei taaemmasta sopivasti korkeempaa ja meneekö toi kiinnitysrauta lootan sisälle :p

mparty
13.11.2016, 16:37
Että kuvat vääristää mahtavasti ton etummaisen kiinnitysraudan olevan ylöspäin kaari eikä eteen :eek:

Onneks en kyselly miksei taaemmasta sopivasti korkeempaa ja meneekö toi kiinnitysrauta lootan sisälle :p

Samaa katoin itekkin kuvista :D

mparty
13.11.2016, 21:36
Ei malttanu sohvalla istuksia ja televisioita katella vaan pitihän se tallissa pyörähtää laitoja hahmottelemassa :D

74644746457464674647

Jotenkin tollai ajattelin, paneelit tulee alumiinista kopin takaosan alumiinin tyyliin dimplattuna.

mparty
15.11.2016, 22:04
Ei ole talliin pahemmin ehtinyt mutta tänään oli apukuskit saapuneet tontille :D

74701

mparty
16.11.2016, 20:54
Kuskin puolen lavan laita ja rungon kiinnikkeet heftattu kasaan, jos sais loppuviikon aikana tuon kopioitua vänkärinkin puolelle,
hitsattua nippuun ja paneleille kiinnitykset tekastua niin pääsis alumiinia värkkäämään ja näkis kuinka hirveältä tuo tulee näyttämään :D

7471874719747207472174722747237472474725

Kavensin tuota ylöosaa kolmasosan kun näytti niin leveältä eka versio.

Pitänee tuo 'peräpeili' tekasta vähän uusiksi myös että passaa sitten noihin laitoihin.

mparty
19.11.2016, 20:59
Vähän ehin tänään alotella lavan paneeleja, ei tullu vain kuvia otettua muuten kuin tuo yks mittakuva ettei mene mitat hukkaan :D

74775

Pääosin päivä kyllä meni viikon ylityörupeamasta toipumiseen.

Jarruosat olis nyt kasassa porttaalien muutosta varten. Saapa nähä miten käy kun taas tulee ei niin amerikkalaisia osia Jeeppiin
lisää... Volvolaista ja tuijottaa...

74774

mparty
20.11.2016, 15:04
Muutama tunti tuli puuhasteltua tallissa, eilen kun sain tuon ekan lavan kyljen panelin tekastua rupes vähän arvelluttamaan tuo alumiinin
käyttö niin tänään otin ja tekasin rungon takaosan vastaavanlaiseksi niin näki että miten nuo materiaalit passaa toisiinsa...
Samoten piti vaihtaa leimarenkaat alle että näkee vähän miten tuo lavan reunan korkeus passaa...

7480574806748077480874809

Vähänhän tuo on turhan bling-bling meikäläiselle mutta ei se kauaa kiiltele kun ajeleen pääsee ;) Nyt sitten pitää tekasta tuo kuskin laita
loppuun ja kopioida sama vänkärin puolelle. Sitten vinssipuskurin kimppuun...

mparty
21.11.2016, 21:38
Näemmä sen yhen panelin ehtii illassa tehä töitten jälkeen. Menee vielä muutama ilta mutta pikku hiljaa...

748297483074831

mparty
22.11.2016, 21:05
Kuskin kyljen panelit valmiit, tekasin tuon kolmannen pystypaneelin tuohon takimmaiseksi ja kun rupesin suunnittelemaan noita
kapeita vinopaneleita tuohon ylös hokasin että ei niitä siihen saa laittaa :D Jätin vinolta osalta panelit pois ja lisäsin poikkipienoja,
minusta noin on parempi.

748607486174862

Posti toi flektien ohjauksen, sekin pitäs jossain vaiheessa asennella.

74863

Päätin erottaa sähkösen vesipumpun ja flektien ohjauksen toisistaan niin saa säädettyä ne erikseen.

Loppuviikon aikana jos sais hitsattua tuon loppuun ja kopsattua toiselle puolelle niin ne vois viedä maalattavaksi... Ja pääsis
ehkä vinssipuskurin kimppuun.

mparty
24.11.2016, 21:19
Nyt illasta ehti tallissa pyörähtää heftaamassa vänkärin puolen lavan reunan suurimmaks osaks kasaan.

74886748877488874889

Laidat lähes samalla tasolla, vänkärin puoli vähän ylhäällä vielä kun tuosta yhdestä lavan kiinnikkeestä ei oo laikattu palaa pois
kuten kuskin puolella.

7489074891

Enää kiinnikkeiden ja parin poikkipienan heftaus, sitten molempien laitojen saumojen hitsaus läpi niin nuo olis valmiit maaliin.
Eiköhän nuo loppu viikon aikana hitsaudu, pääsee vinssipuskurin tekoon :)

mparty
27.11.2016, 16:34
Se olis vänkärinkin puoli tehty, seuraavaks se vinssipuskuri keulaan ja kun se on valmis vois nuo laidat ja puskuri kävästä maalauksessa.

749487494974950749517495274953749547495574956

sähköarska
27.11.2016, 18:35
Onpa hieno.. Sopivasti plingii ja normi käyttöö...

mparty
27.11.2016, 19:00
Onpa hieno.. Sopivasti plingii ja normi käyttöö...

Ajatus oli että eiköhän se plingi siitä himmene käytössä :D

mparty
28.11.2016, 21:03
Pikkasen tuli tuota vinssin petiä jo muokattua ja mallattua keulalle. Meinaahan tuosta vähän mattolaituri tulla mutta sitten tulee :D

74977749787497974980749817498274983

Nyt tarttee sitten keksiä fiksu 'design' tuolle puskurille sillä aikaa kun tekee vahvikkeita petin runkoon liittämiseks.
Katotaan jos sais aikaseks jotain vähän samannäköistä kuin noissa 'lavan' kyljissä on...

Repro
29.11.2016, 15:25
Joko oot ajamaan päässyt? Ja jos oot niin miten on lämmöt käyttäytyneet?

mparty
29.11.2016, 16:23
Joko oot ajamaan päässyt? Ja jos oot niin miten on lämmöt käyttäytyneet?

Ei oo tullu vielä hirveesti ajeltua, siirrelly vasta pitkin pihaa. Pitää toi flektien ohjauskin tässä asennella ennen sitä.

mparty
01.12.2016, 21:14
Töissä menny illat taas tällä viikolla, tänään ehin pikasesti varaston puolella pyörähtämässä ja alottelin porttaaliboksien purkua.

Meinas jo usko loppua kun tuota hammasratasta tuosta irti kampesin. 5t hydraulinen ulosvetäjä rupes tuntumaan pieneltä
mutta ratas lähti lopulta kuitenkin liikkeelle. Liima näytti olevan välissä, kuuluuko noihin volvolaisiin normaalisti laittaa liima?

75044750457504675047

Vielä pitäs kolme boksia aukasta ja kahesta nykästä napa pois.

75048

Samalla kun ostin happopohjamaalia otin Jeepin sävyyn sävytettyä
kilikalimaalia muutaman pullon niin pääsee tägäämään :p

75049

mparty
04.12.2016, 14:35
Kaikki boksit olis nyt avattu ja yks kasattu takas mittojen ottamista varten. Samoten purin kampuran hihnapyörän irti,
katotaan joskos sais koneistettua osat valmiiks hytikkapumpun kardaanille.

7510975110

Samoten alottelin vinssipuskurin tekoa, ensin tekasin 'spacerin' kahdesta 40x40x4 rhs neliöpalkista vahvistamaan
petiä ja tuomaan vinssin sopivasti ulos.

7511175112

Pedin alareunasta tulee vielä sarja pultteja koko setin läpi rungon etupalkin läpi tukemaan myös alareunasta.
Sitten tekasin 5mm levystä rungo sivuille pedin kiinnitykset.

75113751147511575116

Seuraavaks pitää tuosta pedistä ja sivukiinnikkeistä leikkoa ylimääräiset pois eli viistota etukulmia sen verran kuin vain pystyy
ja ruveta suunnittelemaan ite puskuri molemmille sivuille. Samoten vinssin kita tarttee tuohon eteen sentin lisää tilaa.

Katotaan joskos sitä ittepäisyyspäivänä ehtis seuraavan kerran puuhastella.. Jossain vaiheessa vinssipedin kaikki saumat
pitää hitsata läpi, mutta katotaan joskos sen ehtis tekemään sitten vasta kun varsinainen puskuri on valmis.

mparty
06.12.2016, 17:07
Toinen puoli pedistä rupeaa hahmottumaan, jos seuraavaks heftailis tuon keskiosan kasaan ja kopiois kuskin puolen mallin toisellekkin puolelle.
Sitten muutama tuki lisää, hitsaa saumat läpi ja ei muuta ku maalattavaks... Teema ainakin noudattelee lavan laitojen teemaa :D

75150751517515275153751547515575156751577515875159 75160

mparty
06.12.2016, 19:38
Ai niin, ameriikan kaveristakin kuului yllättäen viime yönä uutisia, väitti saaneen omat ongelmansa hoidettua ja aikoi
alkaa työstämään meikäläiselle jo melkein 2v sitten maksamaani doubleria tähän eli t90 ja D18 väliin.

Meinas että menee pari kk suunnittelussa ja tekemisessä, en nyt henkeäni pidättele mutta olishan se mukava yllätys jos 1000$
ei mennykkään kuin kankkulan kaivoon :)

mparty
06.12.2016, 19:55
Ai niin, ameriikan kaveristakin kuului yllättäen viime yönä uutisia, väitti saaneen omat ongelmansa hoidettua ja aikoi
alkaa työstämään meikäläiselle jo melkein 2v sitten maksamaani doubleria tähän eli t90 ja D18 väliin.

Meinas että menee pari kk suunnittelussa ja tekemisessä, en nyt henkeäni pidättele mutta olishan se mukava yllätys jos 1000$
ei mennykkään kuin kankkulan kaivoon :)

Pitihän se laskea... Jos tuo doubleri joskus valmistuu kokonaisvälitys t98, doubleri ja volvolaiset paikoillaan taitaa olla luokkaa 263 : 1.
Aika mukavan hidas 35" boggereilla :)

mparty
08.12.2016, 22:06
Tänään ehti taas vähän jatkamaan puskuria. Muutaman reiän vielä tarttee tuohon levyyn kidan yläpuolelle, nuo kaks oli jo valmiina,
leikkasin levyn tuon toisen jeepin vanhasta pohjapanssarista :)

752037520475205752067520775208

Kohta ei puuttus ku vänkärin puoli ja pikkusälää kuten vetopisteet, jne. Jos viikonloppuna sais nekin tekastua...

mparty
10.12.2016, 18:36
Muutaman tunnin puuhastelun jälkeen tilanne olis tämä:

75225752267522775228752297523075231752327523375234 75235

Ei mitään hajua kuinka muotopuoli tuosta tuli kun ei pääse koko keulaa tällä hetkellä näkemään kerralla. Mutta eiköhän se
selviä tässä jossain vaiheessa :p

Jos huomenna ehtis talliin niin sais noita puuttuvia juttuja vielä tekastua ja ehkä pääsis jo purkamaan puskurin ja laidat
irti ja hitsaamaan kaikki kunnolla läpi. Sitten ei puuttus ku maalaus...

ImacInnes
10.12.2016, 22:13
Komia on.
Jääkös päät auki? Minkäs tunkki tarvittaessa pysyy paikallaan kaarevassa alareunassa?

t. Ismo Ämmä

mparty
10.12.2016, 22:18
Komia on.
Jääkös päät auki? Minkäs tunkki tarvittaessa pysyy paikallaan kaarevassa alareunassa?

t. Ismo Ämmä

Ei jää, tekasen laput päihin. Tunkille mietin että jos tekasis hiliftin mentävät lenkit molemmille puolille putkien alapintaan.

mparty
26.12.2016, 17:41
Ei jää, tekasen laput päihin. Tunkille mietin että jos tekasis hiliftin mentävät lenkit molemmille puolille putkien alapintaan.

Päätin sittenkin jättää molemmista päistä päät auki, pääsee helpommin huuhtelemaan puhtaaks.

Viime viikot menny töissä sen verran tiiviisti ettei ole paljoa ehtinyt puuhastelemaan, mutta nyt joulun aikana
sain puskurin ja lavan laitojen saumat ja kiinnikkeet hitsattua ja vietyä osat odottamaan hiekkapuhallusta ja maalausta.

Kunhan noissa on maalit pinnassa pääsee ne pulttaamaan paikoilleen ja viimeistelemään alumiinipaneelit.

mparty
06.01.2017, 12:26
Joulunpyhinä tuli puskuri ja lavanlaidat purettua ja hitsattua nippuun. Sitten vein ne luottopajalle hiekkakylpyyn ja nyt odottelevat
happo-, pohja- ja pintamaalien ruiskausta. Pojat ruiskannee ne kunhan tulee sopiva sauma pajalla.

75694

Portaalien ja hytikkapumppuun liittyvät osat on koneistajalla, eiköhän ne tässä talven aikana valmistu.

Muuten on ollu rojektin suhteen vähän hiljasta, töissä painetaan pitkää päivää ja tuossa joulun pinnassa heitin pihalla komiat lipat
eli jalat alta ja suoraan persiileen tonttiin. Nyt on vähän alaselkä oireillu niin ei oo viittiny tallissa sitä vielä pahemmin kiusata.

Tänään tuli pikasesti kävästyä maalaamassa tuon tarvikearkun teline, kunhan saan maalattua toisen kerran ja kuivuu
pääsee pulttaamaan arkun paikoilleen hytän taakse ja taas olis yks asia listalta viivattavissa yli.

75695

Samoten flektien anturi löysi paikkansa sisääntulon vierestä, tuolle boksille pitäs vielä löytää paikka niin vois piuhat vetasta paikoilleen.

75696

Niin ja 'tägäsin' keulankin :D

75697

Tuli hommattua myös toinen rojekti tähän rinnalle, lepa77:lta ostin peltisen polkuauton ja sitä ehin jo tuossa purkaa ja käyttää korin
puhalluksessa. Nyt on niinku suunniteluvaihe menossa, näyttäs että koria muokataan jonkin verran, voimansiirto modernisoidaan,
alle tulee karting auton renkaat, jne... Pitäsköhän tälle alottaa oma rojektikertomus :p Ehkei se sentään offipalstalle sovi :D

7570075701757027570375704

juhapih
06.01.2017, 14:23
Heps kukkuu...
Tässä oma toteutunut visioni neuvosto corvetesta...

Javelin

http://i6.photobucket.com/albums/y228/JuhaP/IMG_1653.jpg


http://i6.photobucket.com/albums/y228/JuhaP/IMG_1716.jpg

juniori on hieman tuosta kasvanut...

mparty
06.01.2017, 15:56
Heps kukkuu...
Tässä oma toteutunut visioni neuvosto corvetesta...

Javelin

http://i6.photobucket.com/albums/y228/JuhaP/IMG_1653.jpg


http://i6.photobucket.com/albums/y228/JuhaP/IMG_1716.jpg

juniori on hieman tuosta kasvanut...

Kappas, täällähän muutkin muokkaa näitä :)

Minä ajattelin että tekasis nuo takavalot kans vähän uusiks, ehkä laittas maltillisen siiven, scooppi pitää olla tietenkin,
etumaskin tekasis kokonaan uusiks, poljintangot muutan varmaan ketjuille ja hammasrattaille niin saa välitykset paremmaks noille
leveille renkaille, jne. Ajatus oli että jos vähän treenais noita pellinkäsittelytaitoja...

Hassuinta lienee että mulla taas ei oo jälkikasvua eikä tule :D

Marso
06.01.2017, 20:52
Tuli hommattua myös toinen rojekti tähän rinnalle, lepa77:lta ostin peltisen polkuauton ja sitä ehin jo tuossa purkaa ja käyttää korin
puhalluksessa. Nyt on niinku suunniteluvaihe menossa, näyttäs että koria muokataan jonkin verran, voimansiirto modernisoidaan,
alle tulee karting auton renkaat, jne... Pitäsköhän tälle alottaa oma rojektikertomus :p Ehkei se sentään offipalstalle sovi :D


Anna tulla vaan projektikertomusta, niitä ei koskaan ole liikaa. Ja ompahan ideat tallessa ja vastaan tulleisiin ongelmiin sitten ratkaisut myös. Liian usein katoaa tieto ja taito osaavien ihmisten mukana, netissä kaikki nyt kuulemma on ikuista :)

Ja kun tämän topicin perusteella on rakentaminen sekä kirjoittaminen molemmat hallussa :)

mparty
06.01.2017, 22:45
Anna tulla vaan projektikertomusta, niitä ei koskaan ole liikaa. Ja ompahan ideat tallessa ja vastaan tulleisiin ongelmiin sitten ratkaisut myös. Liian usein katoaa tieto ja taito osaavien ihmisten mukana, netissä kaikki nyt kuulemma on ikuista :)

Ja kun tämän topicin perusteella on rakentaminen sekä kirjoittaminen molemmat hallussa :)

:D No katotaan joskos sitä tuonne chit-chat osastoon laittas jotain kun pääsee tuon kimppuun :)

mparty
10.01.2017, 18:59
Flunssa meinaa vaivata niin ei hommat etene, mutta koneistajalta tuli viestiä, hytikkapumpun kardaanin osat ois valmiit :)

75776

Eli pumpun/kytkimen päähän tulee tuo oikean puoleinen hihnapyörä, siitä oli ajatus ottaa hihnalla tehostimen pumpulle pyöritys.
Vasemman puoleinen hihnapyörä on kampuran nokkapyörä, sitten tuo traktorin ulosoton kardaani pulttautuu väliin.
Kardaani keskittyy noilla syvennyksillä eli pitäs olla kohillaan. Katotaan miten pelaa...

mparty
14.01.2017, 14:18
Edelleen flunssa vaivaa mutta piti vähän käydä kokeilemassa tuossa muiden huoltohommien ohessa :D

Testasin vain että miten tuo hydrauliputki taipuu tuolla manuaalitaivuttimella ja kuinka tiukkoja mutkia sillä tekee että osaa
ottaa huomioon kun huomenna (toivottavasti...) pääsee suunnittelemaan putkien vetoja perästä keulaan.
Mukava kun joskus erehtynyt ostamaan tuollasen käännettävän ruuvipenkin, pikku viritelmä piti tekasta että sai pysymän paikoillaan :D

75826758277582875829

Jos huomenna sen verran hölläis flunssa että sais tekastua meno- ja paluuputket takaa säiliöltä eteen niin joku päivä
ens viikolla vois kävästä hytikkaliikkeessä hakemassa/teettämässä liittimet ja letkut liitoksiin putkien ja tankin väliin. Ajatus oli että jäykkien
putkien ja tankin/vinssin/paineenrajottimen/venttiilin/mittarin/jne. väliin tulee aina letkua pätkä niin saa runko ja kori joustaa ilman
että liitokset tai putki ottaa kipeää.

mparty
14.01.2017, 16:06
Oli puskuri ja lavan kylkien putketkin saanu maalit pintaan :)

75834

Jos nuo sais huomenna haettua ja pulttailtua ens viikolla paikoilleen.

mparty
15.01.2017, 13:09
Vähän piti käydä hytikkaputkia harjottelemassa, tosin tunnin jälkeen taas kurkku kipeänä :( Muutama mutka piti tekasta,
mutta eiköhän tuon saa pienellä säädöllä istumaan. Seuraavaks kopiois toisen samanlaisen paitti viiminen takamutka ylös,
asentas ne maalatut laidat paikoilleen ja kattos miten sopii olemaan. Jos sopii niin ei muuta kuin kiinnikkeitä virittelemään ja
jossain vaiheessa hytikkakauppaan teettämään liitoksia ja letkuja...

758517585275853

mparty
16.01.2017, 22:00
Eilen hain maalatut osat kotosalle ja tänään pääs töitten jälkeen pulttaamaan ne paikoilleen. Ei tuota nyt ihan heti mettään hukkaa
noin värinsä puolesta :p

758857588675887758887588975890758917589275893

Jos sitä huomenna pääsis jatkamaan noita hytikkaputkia.

ImacInnes
16.01.2017, 22:43
On se hieno!
Mettään ei varmaan heti häviä ellet sitten parkeeraan voikukka- tai rypsipeltoon? ;)

t. Ismo Ämmä

mparty
17.01.2017, 07:51
On se hieno!
Mettään ei varmaan heti häviä ellet sitten parkeeraan voikukka- tai rypsipeltoon? ;)

t. Ismo Ämmä

Ei taida olla voikukka- tai rypsipelto tuolla osotteena kun maastoon päästään ;)

mparty
21.01.2017, 14:09
No ny vähän tökkäs rojektissa... Asentelin hytikkapumpun omalle paikalleen ja koneeseen kampiakselin hihnapyörän.
Sitten rupesin kardaania tuohon väliin mitottamaan... ja kuka lie aiemmin tuon mitannut kun eihän se mahu tuohon väliin mitenkään...
Liukua ei jää yhtään jos tuosta tekee. Kele.

7597975980759817598275983759847598575986

Kytkimen akselista sais sentin pois ja pumppua voi siirtää varmaan sen 5cm mutta ei sitä kardaaniin liukua silti saa :confused:

mparty
21.01.2017, 15:46
Pitihän se vielä käydä suunnittelemassa tuota pumppua, jos sen nostaa kulmaan niin sen sais ihan kiinni keulapelteihin
ja kardaanille sais liukua sen 10cm. Tuo varmaan riittää eli ei korkkaa pyöriäks putkea...?

Tuo tarkottas myös että ohjaustehostimen pumppu pitää asentaa vähän pystyyn kun sen hihna tulee tuosta kytkimen
hihnapyörältä. Tuo kulma tuskin aiheuttaa ongelmia kummallekkaan pumpulle?

76004760057600676007

Eli pittää tuohon pumpun petiin tekasta lisäpala minkä saa pultattua paikoilleen niin pumpun käsittely on vähän helpompaa.

Pertsi
21.01.2017, 17:18
Tee toi ennemmin vaikka 410 suikan kardaanista niin saat sen varmaan tohon ensin suunnitellulle paikalle. Tossa ura-akselissa on ihan älyttömän pitkät noi ristikkohaarukat sellaseen verrattuna

mparty
21.01.2017, 17:39
Tee toi ennemmin vaikka 410 suikan kardaanista niin saat sen varmaan tohon ensin suunnitellulle paikalle. Tossa ura-akselissa on ihan älyttömän pitkät noi ristikkohaarukat sellaseen verrattuna

Pitää huomenna katella tuota eteenpäin, jos tuon saa nätisti istutettua tuohon heti keulapellin taakse ja suoraan
niin voi olla että menen sillä vaihtoehdolla koska siinä myös kardaanikulma saattaa pienentyä kun pumppu menee pidemmälle.

Mutta pitää tosiaan päättää huomenna kun näkee miten nuo kaikki mahtuu tuonne ja mikä kardaanin kulma on. Jos ei mahdu pitänee
noilta meidän seuran suikka miehiltä kysellä tuosta suikan kardaanista :)

Bj Andy
21.01.2017, 17:57
Pitää huomenna katella tuota eteenpäin, jos tuon saa nätisti istutettua tuohon heti keulapellin taakse ja suoraan
niin voi olla että menen sillä vaihtoehdolla koska siinä myös kardaanikulma saattaa pienentyä kun pumppu menee pidemmälle.

Mutta pitää tosiaan päättää huomenna kun näkee miten nuo kaikki mahtuu tuonne ja mikä kardaanin kulma on. Jos ei mahdu pitänee
noilta meidän seuran suikka miehiltä kysellä tuosta suikan kardaanista :)

Minkä kokoine pumppu tuo on eli miksei hihnalla?

mparty
21.01.2017, 18:11
Minkä kokoine pumppu tuo on eli miksei hihnalla?

Pumppu on 44cc, kattelin jossain vaiheessa tuotakin vaihtoehtoa mutta kovin on ahdasta koneen ympärillä. Edes tuo ohjaustehostimen pumppu
ei oikein mahdu tuohon sekaan jollei muuta koneenkannattimia, tms.

Bj Andy
21.01.2017, 20:14
Pumppu on 44cc, kattelin jossain vaiheessa tuotakin vaihtoehtoa mutta kovin on ahdasta koneen ympärillä. Edes tuo ohjaustehostimen pumppu
ei oikein mahdu tuohon sekaan jollei muuta koneenkannattimia, tms.

Aika raju. Mitä meinaat tuolla pyörittää?

Rak
21.01.2017, 20:18
Semmonen jatkohuomio niistä kardaanin kulmista pumpulle että sehän riittää että molempien ristikoiden kulma on sama, kulmat voi olla myös samaan suuntaan.

mparty
21.01.2017, 22:46
Aika raju. Mitä meinaat tuolla pyörittää?

Vinssiä, MileMarker Type R, hytikkakisavinssi UK:laisen First Fourin tekemänä; 125cc moottori, iso rumpu, 1:1 / 6:1 välitykset, jne.
Pitäs olla nopea, vahva ja kestävä kisavinssi, mutta katotaan sitten käytännössä miten pelaa :D

mparty
21.01.2017, 23:09
Semmonen jatkohuomio niistä kardaanin kulmista pumpulle että sehän riittää että molempien ristikoiden kulma on sama, kulmat voi olla myös samaan suuntaan.

Juu, pitää katella huomenna miten tuon tekee. Naapuri toi tuossa kuorma-auton ulosoton kardaanin myös,
pitää kattoa kuinka lyhyen siitä sais eli onnistuisko pitää pumppu tuossa alkuperäisellä paikalla...

Bj Andy
21.01.2017, 23:36
Vinssiä, MileMarker Type R, hytikkakisavinssi UK:laisen First Fourin tekemänä; 125cc moottori, iso rumpu, 1:1 / 6:1 välitykset, jne.
Pitäs olla nopea, vahva ja kestävä kisavinssi, mutta katotaan sitten käytännössä miten pelaa :D

No luulisi vauhdin riittävän...mitä tuosta tulee 35 m/minuutissa 10 cm vaijeri kehällä?

mparty
22.01.2017, 00:07
No luulisi vauhdin riittävän...mitä tuosta tulee 35 m/minuutissa 10 cm vaijeri kehällä?

Kisa setin speksit oli että 100cc moottorilla ja 55cc pumpulla ja 2000rpm: nopealla puolella 180m/min ja hitaalla 30m/min kuormasta riippumatta :D
Tuolla meikän setillä nyt ei ihan tuohon päästä samalla rpm:llä mutta pitäs tosiaan olla aika reipas vinssi...

Bj Andy
22.01.2017, 08:55
Syytä olla näpit turvassa siinä vaiheessa kun vetää kepistä...:eek:

mparty
22.01.2017, 09:11
Syytä olla näpit turvassa siinä vaiheessa kun vetää kepistä...:eek:

Onneks se ei oo kuitenkaan sähkövirvelin tyyliin On/off vaan nopeutta voi säätääkkin tarpeen mukaan :D

mparty
22.01.2017, 15:17
Tänään sitten uus yritys tuon hytikkapumpun kans, aikansa suunnittelua ja mitotusta, vähän rautaa ja tuli tekastua tuollanen 'adapteri'
pumpun alkuperäiseen kiinnitykseen :D Nyt istuu pumppu ja kardaani paikoilleen ja liukuakin löytyy vielä :) Käsin pyörittelin kardaanin
ympäri niin nivelet ei oo lähelläkään maksimia ja laipat on samassa kulmassa eli pitäs toimia. Jos ei pelaa pitää ruveta katteleen saisko
tuosta naapurin tuomasta kuorkin ulosoton kardaanista tarpeeks lyhyen.

760227602376024760257602676027

Jos tuon 'adapterin' hitsais nippuun tässä joku ilta ja lisäis vielä vähän vahviketta sivuille niin ei puutu kuin maali pinnasta.

Bj Andy
22.01.2017, 18:06
Oonkohan mie vaan nössö vai miksi tuo kardaanikulma näyttää hurjalta. Eikä tuo traktoriakselikaan herätä luottamusta. Mahtuisiko tuo pumppu tuon putken ja kampuran väliin jos vaihtaisi tuon irroituskytkimen pelkkään tulilaakeriin?

mparty
22.01.2017, 18:23
Oonkohan mie vaan nössö vai miksi tuo kardaanikulma näyttää hurjalta. Eikä tuo traktoriakselikaan herätä luottamusta. Mahtuisiko tuo pumppu tuon putken ja kampuran väliin jos vaihtaisi tuon irroituskytkimen pelkkään tulilaakeriin?

Se on laajakulma kardaani, ainakaan käsi pyörittäen haarukat ei olleet lähelläkän maksimia. Mutta se selvinnee aika
nopeaa miten tuo toimii ja kestää kunhan saan loputkin hytikkahärpäkkeet paikoilleen ja pääsee testaamaan :)

Jaa-a, saattas mahtuakkin mutta sitten se pyöris jatkuvasti mitä en halua.

kivinen
22.01.2017, 18:33
Se on laajakulma kardaani, ainakaan käsi pyörittäen haarukat ei olleet lähelläkän maksimia. Mutta se selvinnee aika
nopeaa miten tuo toimii ja kestää kunhan saan loputkin hytikkahärpäkkeet paikoilleen ja pääsee testaamaan :)


Laitoin yhteen työkoneeseen samanlaisen kardaanin. Liukua kun lyhensi, niin tuli hirmu värinät, sehän olikin jo uutena väljä.

Nivelet antaa laajan kulman, mutta ottaa ilmeisesti paljon voimaa liikuttaa niitä jyrkillä kulmilla. Lähelle nollakulmilla kone jaksaa pyöriä, isoilla kulmilla ei.

Ei hyvä ostos.

mparty
22.01.2017, 19:21
Laitoin yhteen työkoneeseen samanlaisen kardaanin. Liukua kun lyhensi, niin tuli hirmu värinät, sehän olikin jo uutena väljä.

Nivelet antaa laajan kulman, mutta ottaa ilmeisesti paljon voimaa liikuttaa niitä jyrkillä kulmilla. Lähelle nollakulmilla kone jaksaa pyöriä, isoilla kulmilla ei.

Ei hyvä ostos.

Se kyllä tuntu hieman väljältä se kardaanin liuku. Katotaan jos jossain välissä ehtis tuota kuorkin kardaania suunnitella
että näkis kuinka passais ja kuinka lyhyen siitä sais.

Nikuzai
22.01.2017, 19:46
Ei mahda olla paras kampuran päästä pyörittää traktorin ulosottoakselia, kun niitä ei taida olla suunniteltu pyörimään yli 1000Rpm

Mites jos ois laittanu pari auton vetarin niveltä

Bj Andy
22.01.2017, 20:18
Miksei se saa pyöriä koko ajan?

mparty
22.01.2017, 21:30
Ei mahda olla paras kampuran päästä pyörittää traktorin ulosottoakselia, kun niitä ei taida olla suunniteltu pyörimään yli 1000Rpm

Mites jos ois laittanu pari auton vetarin niveltä

Katotaan joskos tästä setistä sais kasattua sopivan lyhyen ettei tuota tornia tartte :) Pitää vain löytää verekset ristikot noihin
jos noista osista tekee.

76051

mparty
22.01.2017, 21:31
Miksei se saa pyöriä koko ajan?

Se nyt on vain täysin turhaa pumpata nesteitä jatkuvalla syötöllä edestakas.

ZeiZei
22.01.2017, 22:03
Se nyt on vain täysin turhaa pumpata nesteitä jatkuvalla syötöllä edestakas.

Eikös ollut vielä sekin että kone kiertää hieman liikaa pumpun maximikierroksiin nähden

Mika_T
22.01.2017, 23:34
Minustakin nuo kulmat näyttää aika hurjilta.

Lähinnä sen takia että tuo pyörii jatkuvasti niin tuota saa olla myös jatkuvasti rasvaamassa.

Vuosia tullu rattorihommia tehtyä niin kyllä se ulosottoakseli on aika lyhyt ikäinen jos nivelissä on kulmaa edes puolet tuosta.
Toki niissä vääntömomentitkin aivan eri maailmasta.

Bj Andy
22.01.2017, 23:36
Se nyt on vain täysin turhaa pumpata nesteitä jatkuvalla syötöllä edestakas.

No joo...;) :confused:

mparty
23.01.2017, 07:44
Eikös ollut vielä sekin että kone kiertää hieman liikaa pumpun maximikierroksiin nähden

Juu, tämä unohtu kokonaan :D Pumpun max kiekat ei yllä moottorin max kiekkoihin vaikka matalakierroskone onkin.

mparty
23.01.2017, 21:32
Eipä oo vielä tullu noin lyhyttä kardaania tehtyä :D Pikkusen jäi vielä 'kierteelle' päät suhteessa toisiinsa,
pitänee aukasta nuo heftit tuosta liu'un juuresta ja korjata pikkasen ennen kuin hitsaa lopullisesti nippuun.

Sellanen 5cm jäi täyttä liukua jäljelle :p

7609376094760957609676097

Käsin kun pyöritteli ympäri tuntu nivelissä kulmat riittävän ja on kyllä huomattavasti tukevamman ja tiukemman olonen verrattuna
tuohon traktorin kardaaniin.

Bj Andy
23.01.2017, 23:40
Näyttää hyvältä...niin kuin koko laitekin.

mparty
28.01.2017, 19:45
Tuli AVRO:lta ostettua range kardaanikäsijarru tähän (ja halvalla sain), osat ei kyllä paljon uusiin verrattuna häpeä!

76185

Päivemmällä tuli käytyä tallissa hiplaamassa kaikkea pientä paikoilleen, pultti sinne, toinen tänne. Samalla otin hytikkapumpun
irti että pääsee suunnittelemaan telinettä tuolle ohjaustehostimen pumpulle. Jotenkin noin se asemoitunee.

761867618776188

ImacInnes
29.01.2017, 08:33
No on kun käyttämätön?
Mulla tulee JEgoNEERiin Discon jakolootan myötä kanssa moinen.

t. Ismo Ämmä

Tuli AVRO:lta ostettua range kardaanikäsijarru tähän (ja halvalla sain), osat ei kyllä paljon uusiin verrattuna häpeä!

76185

mparty
29.01.2017, 08:54
No on kun käyttämätön?
Mulla tulee JEgoNEERiin Discon jakolootan myötä kanssa moinen.

t. Ismo Ämmä

Pitäs olla pirun hyvä käsijarru, ajatus oli laittaa viimeistään paikoilleen sitten kun joku näistä hommista aktivoituu:
- porttaalien sovitus
- t98 laatikko t90:sen tilalle
- doublerin asennus

Joutuu kardaaneja noissa muokkaamaan niin samalla eksyy tuokin paikoilleen.

mparty
29.01.2017, 15:34
Piti piipahtaa tallissa rälläköimässä vähän romumetallia uusiokäyttöön, tehostimenpumpulla olis nyt teline. Säätö tulee
tuosta pohjasta pultilla niin ei tartte käsin jännitykseen viritellä. Enää puuttus pohjalevy joka sitoo hytikkapumpun kytkimen ja
tehostimenpumpun telineen toisiinsa + se kireyden säätöpultti ja sen vastinrauta. Jos sitä vaikka ens viikolla joku ilta
sais tuon loppuun niin vois letkut vetasta paikoilleen.

76221762227622376224762257622676227

mparty
11.02.2017, 15:20
Meinaa työt ja muut harrastukset haitata tämän edistymistä mutta pikku hiljaa... Tänään käväsin tekasemassa
loput osat tuohon tehostimen pumpun telineeseen ja kun tuntui koko hässäkkä passaava paikoilleen hytikkapumpun kans
ruuvasin myös letkut paikoilleen. Periaatteessa vois jo kaataa tehostimen nesteet/öljyt sisälle.

76543765447654576546765477654876549

Nyt pitää napata tuo teline vielä irti, viimeistellä, kattoa hytikkapumppu ja kytkin läpi ennenkuin pulttaa koko setin paikoilleen
odottelemaan seuraavia osia hytikasta.

Huomenna ajattelin tekasta vielä pari muutosta jäähdytysjärjestelmään, ei vielä miellytä tuo nykyinen versio tarpeeks :D

mparty
12.02.2017, 17:20
Tänään ei nyt sitten ehtinyt kuin tekasta tehostimenpumpun telineen valmiiks, maalata sen ja vähän alotella tuota jäähytyksen muutosta.

7657176572

Jäähytyksen muutoksessa ajatus oli tekasta tuohon sähkösen pumpun rinnalle suora ohitus eli oma mekaaninen pumppu saa kierrättää sitä kautta
ja jos/kun lisätarvetta tulee rupeaa sähkönen möyrimään tuossa omassa haarassa. Ameriikan pojat on tällasia versiota tehneet, meinaavat että
pelaa hyvin.

7657376574

Samoten laitan t-haarat ja hanat tuonne lämppärinletkuihin katon rajaan. Pitäs olla helpompi täyttää ja ilmata kun saa ylimmästä kohdasta
tehdä molemmat.

Pikku hiljaa ruvennu tuota hytikkaa suunnittelemaan kunnolla, katotaan jos sais selotuksen suunnitelmista kuvienkera tekastua tässä vielä tänään...

mparty
12.02.2017, 19:06
Hydrauliikka tässä rojektissa:

- vinssi Milemarker TypeR, välitys 1:1 ja 6:1, moottori 125cc, 1/2" BSP
- pumppu series 3, 44cc mekaanisella kytkimellä, max 2700rpm. Ottaa voiman kardaanilla kampiakselin päästä.
- käsiventtiili, 3/4", 100L/min, 1-karainen, 2-toiminen, jousipalautteinen
- säiliö reilut 30L, imu- ja paluusuodattimilla (max 140L/min)
- lähtö säiliöltä pumpulle 2" letkulla, jollain järkevillä liittimillä. Ajatus oli löytää vahvistettu letku tätä varten ettei imase alipaineella lommolle.
- paluu 1" teräs-hytikkaputkella
- OCV (= kuormanlaskuventtiili?), 3/4", vinssin 'jarru' kun vinssataan ulos veto päällä
- paineenrajoitusventtiili, 3/4R, 120l/min, 80-300 bar/ Vakioasetus 150 bar
- painemittari (mekaaninen, nestevaimennus)
- lämpömittari (mekaaninen)

76575765767657776578765797658076581765827658376584 7658576586

Miltä nuo valitut hytikkakomponentit vaikuttaa?

Tässä ajatus kytkemisestä ammattimaisesti paintilla piirrettynä :D:

76587

Painemittari oli ajatus tuoda konttoriin näkösälle, lämpömittarikin olis sisällä hyvä mutta saakohan tuota letkuun / putkeen yhdistettyä nätisti.
Jos lämpömittaria ei saa sisälle, hitsaan sille varmaan kierteet säiliön kylkeen.

Miltä tuo kytkentäkaavio näyttää, jotain väärin / huonosti / unohdettu?

Jotain muuta huomattavaa, jne. ?

Ewerglade
13.02.2017, 17:30
Putkitus on vähän mielenkiintoinen ku menee väärin päin, paluunhan pitäisi hydrauli järjestelmässä olla aina laajempi, ei toisin päin.

Ewerglade
13.02.2017, 17:34
Tulkitsin tuon sun tekstin väärin. Painepuolen ja paluulinjan suhde siis siten, että paluu laajempi. Mut silti mietin, että miksi se menee pumpulle noin isolla letkulla???

mparty
13.02.2017, 19:03
Tulkitsin tuon sun tekstin väärin. Painepuolen ja paluulinjan suhde siis siten, että paluu laajempi. Mut silti mietin, että miksi se menee pumpulle noin isolla letkulla???

Paluu joko sama tai isompi kuin painepuoli. Imupuolella tuolla koolla pyritään vain huolehtimaan että soppa varmasti riittää
pumpulla eikä rupia kavitoimaan, tms.

mparty
13.02.2017, 19:51
Tänään ehti pikasesti vain maalata tehostimenpumpun telineen osat toiseen kertaan. Sain myös loput osat hommattua niihin
lämppärinletkun täyttö/ilmaushanoihin ja postipoika toi uudet lähdöt jakikseen niin saa normikardaanit ja kardaanikäsijarrun sovitettua sitten joskus paikoilleen.
Olettaen että nuo lähdöt passaa :D

7661076611

Hanojen päähän on myös tulpat jotka vaihtuu paikoilleen kun täyttö ja ilmaus tehty.

Mika_T
13.02.2017, 20:15
Mietin tuota imusuodatinta. Onkohan se suljetussa piirissä välttämätön? Voipi aiheuttaa pumpulle turhaa kavitointia varsinkin kierroksilla.

Ei noita imupuolen suodattimia yleensä hydrauliikoissa ole vaan öljy menee suoraan pumpulle ja suodatus on joko painepuolella tai paluussa/ molemmissa.

mparty
13.02.2017, 21:04
Mietin tuota imusuodatinta. Onkohan se suljetussa piirissä välttämätön? Voipi aiheuttaa pumpulle turhaa kavitointia varsinkin kierroksilla.

Ei noita imupuolen suodattimia yleensä hydrauliikoissa ole vaan öljy menee suoraan pumpulle ja suodatus on joko painepuolella tai paluussa/ molemmissa.

Tuo oli vähän niinku varmuuden maksimointia, litrojenhan pitäs riittää läpäsyssä suhteessa pumpun kierroksiin mutta käytännössä
tuon vasta varmaan näkee. Tekasin tuon niin että säiliön pohjaan on hitsattu läpivienti jossa säiliön puolella kierteet eli jos tuntuu että
tuo suodatin ei pelaa voi sen suht helposti ruuvata pois hidastamasta virtausta.

Tapsala
13.02.2017, 21:10
Minkä takia laittaa toi erillinen paineenrajoitusventtiili, kun näyttäisi tuossa käsiventtilin rugossa olevan jo valmiina paineenrajoitus? Vai katoinko ihan väärin?

mparty
13.02.2017, 21:37
Minkä takia laittaa toi erillinen paineenrajoitusventtiili, kun näyttäisi tuossa käsiventtilin rugossa olevan jo valmiina paineenrajoitus? Vai katoinko ihan väärin?

Hyvä kysymys :D Eipä ole tuotakaan ehtinyt vielä ajattelemaan tai kattelemaan vaan tuli erillinen raja hommattua.
Oishan tuossa tupla varmistus ainakin :D Pittääpä tuotakin kattoa...

mparty
14.02.2017, 20:19
No niin, nyt sain jo todella hyviä neuvoja ja huomiota puhelimessa, kiitokset siitä Reijolle :)

Tiivistettynä (jos nyt vain kaiken muistan tällä hetkellä):
- tankin sijoitus suhteessa pumppuun ei tule toimimaan, tankki on periaatteessa alempana kuin pumppu eli pumppu tehnee käytännössä tyhjiön kun yrittää pumpata öljyä.
Ongelmia tulee viimeistään kylmällä tai kun auton nokka pystyssä.
- imupuolelta turha suodatin pois, ehkä sihti tilalle (kuten jo aiemmin Mika_T:kin jo mainitsi aiheesta)
- ylimääräinen rajaventtiili turha, ei muuta kuin pois, säätö käsiventtiilin rajalla (kuten Tapsalakin jo mainitsi)
- lämpömittari tankkiin
- painemittarin mittauspiste väärässä paikassa, pitää olla käsiventtiilin ja vinssin välissä

Letkutuksista ja putkituksista juteltiin että periaatteessa suunnitelmat pitäs toimia eli 3/4" letkut painepuolelle, vinssille pitäs riittää 1/2" letkutkin.
Paluupuolelle 1" putki.

Tuo tankki on isoin juttu eli siihen ongelmaan pitää keksiä ratkaisu. Juteltiin joko erillisestä siirtopumpusta joka varmistaa että kun pumppu kytketään
on sillä öljyä tarpeeksi tai tankin lievästä paineistamisesta jolloin öljy pyrkisi luonnostaan pumpulle. Katotaan mitä tuohon keksii.

Edit: päivitetty 'kaavio':

76622

Tollukka
14.02.2017, 22:03
Laita tankkiin semmoinen huohotin, mikä pitää pienen ylipaineen. Ei tosin kylmillä öljyillä paljoa avita.

Nikuzai
14.02.2017, 22:09
Tarviiko se huohotinta, kun ei ole sylintereitä?

Öljyt tuskin vinssatessa kuumenee niin paljoa, että jostain poksahtaa vaikka järjestelmässä ois bar;i tai parikin painetta

Laittaa paluu putken öljypinnan alle, kuten pitäiskin, niin paine säiliössä pakottaa öljyn molempiin suuntiin pumpulle
Ilmauskin on helppoa, liitosta löysälle ja kompuralla pöntöön eli öljytankkiin painetta, niin ilma puskee öljyn joka paikkaan

hiluvitkutin
14.02.2017, 22:13
Onko kuormanlasku sitä varten että jos letku poksahtaa niin ei karkaa pelit?

mparty
15.02.2017, 10:34
Laita tankkiin semmoinen huohotin, mikä pitää pienen ylipaineen. Ei tosin kylmillä öljyillä paljoa avita.

Juu, tässä on se ongelma ettei auta ennenkuin öljy jo liikkuu.

mparty
15.02.2017, 10:36
Tarviiko se huohotinta, kun ei ole sylintereitä?

Öljyt tuskin vinssatessa kuumenee niin paljoa, että jostain poksahtaa vaikka järjestelmässä ois bar;i tai parikin painetta

Laittaa paluu putken öljypinnan alle, kuten pitäiskin, niin paine säiliössä pakottaa öljyn molempiin suuntiin pumpulle
Ilmauskin on helppoa, liitosta löysälle ja kompuralla pöntöön eli öljytankkiin painetta, niin ilma puskee öljyn joka paikkaan

Huohotin ei varmaan välttämätön, mutta tämäkään ratkaisu ei auta kuin vasta kun öljy liikkuu jo. Jos ei sitten laita vakiona
suoraan kompuralta latkua ja hanaa jolla saa annettua alkupaineet pönttöön aina ennen käyttöä.

mparty
15.02.2017, 10:41
Onko kuormanlasku sitä varten että jos letku poksahtaa niin ei karkaa pelit?

Tuo pitää kuorman vapaalla, tasaa piikkejä moottorille ja tasaa/jarruttaa auton laskua vinssin varassa rinnettä alas. Tuo säädetäänkin niin että
auto rinteeseen vinssin varaan ja haetaan sopiva arvo kohilleen.

Red Winchin sivuilta:
"The over-center valve is frequently used in performance winch motor circuits as a brake valve.

Hold the load in the neutral position.
Prevent over-run during lowering.
Gently brake the motor to a halt on switching from ‘lewering' to 'neutral'

"

Bj Andy
15.02.2017, 22:16
Ei tarvi mitään siirtopumppua enkä usko että ongelmia tulee. Tai jos tulee niin selviää kokeilemalla. Ehkä isohko takaiskuvena sinne säiliön pohjalle jos tarvii. Tuossa liikkuu liroja siihen malliin että kun alkuimut on saatu niin pikkukuplat ei haittaa kunhan vaan säiliössä on riittävästi ölppää.

mparty
16.02.2017, 20:27
Ei tarvi mitään siirtopumppua enkä usko että ongelmia tulee. Tai jos tulee niin selviää kokeilemalla. Ehkä isohko takaiskuvena sinne säiliön pohjalle jos tarvii. Tuossa liikkuu liroja siihen malliin että kun alkuimut on saatu niin pikkukuplat ei haittaa kunhan vaan säiliössä on riittävästi ölppää.

Tuota alkuimun saamista lähinnä miettinytkin, eiköhän tuo rullaa sitten kun ölppä liikkuu jo.

Vähän haeskellu ja lueskellu ja näyttäs että joissain kaivureissa, lentokoneissa, jne. käytetään luokkaa 3bar painetta säiliössä avittamaan
tuota öljyn siirtymistä pumpulle joten teen varmaan niin että huohottimen liittimeen tulee nyt sitten paineilmalta oma linja tuota painetta varten.
Pitää laittaa paineensäädin väliin ja kattoa mikä on järkevä paine tankkiin.

Bj Andy
16.02.2017, 21:21
Paljonko tuossa on korkeus eroa säiliön pinnan ja pumpun välissä?

Bj Andy
16.02.2017, 21:24
Ainoa syy mikä puoltaisi paineistusta olisi se että systeemi on tiivis eli vaika pyörät olisi ylöspäin , pysyy ölpät sisällä...

mparty
16.02.2017, 21:29
Paljonko tuossa on korkeus eroa säiliön pinnan ja pumpun välissä?

Eihän tuossa suoralla pinnalla eroa ole mutta kun keula pystyssä pumppua viritellään pyörimään eroa voi olla jo reilusti.

76645

Bj Andy
16.02.2017, 22:42
Eihän tuossa suoralla pinnalla eroa ole mutta kun keula pystyssä pumppua viritellään pyörimään eroa voi olla jo reilusti.

76645

No siksi se saisikin pyöriä koko ajan. Hmmm. Tua ni eipä siitä paineistuksestakaan ole hyötyä kun se sama paine on siellä paluu puolellakin. Se takaisku eli pohjaventtiili lienee se ratkaisu jos edes mitään ongelmaa on.

Bj Andy
16.02.2017, 22:46
Hö. Laita tuohon kalvo paisunta säiliö...:D

Ja jopa pikkasen tosissaankin. Tuo kun ei tarvi ölppää liiaksi kun ei ole sylkkiä jotka muuttavat systeemin tilavuutta...

E. Eli paine akku niiku hydeslangilla nääs...

Nikuzai
17.02.2017, 00:12
Lähinnä toi aina paine oli mielessä ja tosiaan siten, että paluu on öljyyn, eli vaikka auto nostetaan pystyyn säiliöpaine pakottaa öljyn pumppuun, eikä pääse vaihtamaan ilmaa putkiin ja pumppuun säiliöstä


Voihan se tehdä kokeen, kun vehkeet ja taitoa on

Tekee säiliön jossa on alalaidassa ja puolessa välissä lähdöt. Pönttöön vettä ja 3bar painetta, sitten pyöräyttää putket/letkut alas jolloin ilma poistuu sieltä ja sen jälkeen kokeilee käännellä säiliötä joka asentoon, kunhan lähdöt pysyy pinnan alla
Sillähän se selviäisi et toimiiko idea, jos vesi pakenee samantein putkesta kun se nousee ylös, ei säiliön paineistaminen toimi
Jos vesi pakenee putkesta kun paineet laskee säiliöstä tietää, että homma toimii käytössäkin
Jos vesi pysyy putkessa ilman paineita kunhan lähdöt on pinnan alla, niin tietää et homma toimii varmasti ja pumpulla pysyy öljyt kunhan lähdöt on pinnan alla


Sit kyssäriä, mikä siinä muuten on et välillä kuvat on liitteinä ja näkyy ikkunassa ja välillä avaa linkkinä kuvat :confused: :confused: :eek:

mparty
18.02.2017, 16:21
Sit kyssäriä, mikä siinä muuten on et välillä kuvat on liitteinä ja näkyy ikkunassa ja välillä avaa linkkinä kuvat :confused: :confused: :eek:

Saman huomannu, ihan kuin palstalla menis jonkun aikaa että näyttää kuvat pikku ikkunassa eikä linkkinä?

mparty
18.02.2017, 16:25
Tänään sain värkättyä tehostajan värmeet valmiiks, lisäsin vielä paluupuolelle kennon avittamaan jäähdytyksessä. Ei puutu kuin öljyt sisältä.

76690766917669276693

Samoten tuli pumpun kytkimeen lisättyä öljyt ja huohotusletku sekä käännettyä hytikkapumpun kiertosuunta vastapäiväiseksi.

Huomenna jos jatkas tuota jäähdytyksen muutosta.

mparty
19.02.2017, 12:46
Se olis nyt jäähdytyksen muutos tekastuna, lämppärin letkuissa on katon rajassa hanat millä toisella täytetään ja toisesta ilmataan.
Samoten tein ohitushaaran tuohon sähkösen pumpun rinnalle, nyt pitäs virrata myös pelkällä mekaanisella pumpulla.

76701767027670376704

Letkunippojen tilalle hanojen jälkeen vaihtuu tulpat kun systeemi täytetty ja ilmattu niin ei väliä vaikka hanaa yrittäs aukasta.

Katotaan joskos sitä ehtis tänään vielä katella tuon polttoainepuolen, ainakin letkuihin ja kaasarin vivustoon haluttaa tehdä muutoksia.

Nuo kun saa tehtyä vois täytellä nesteet, öljyt ja ohjaustehostimen öljyt ja täräyttää käyntiin pitkästä aikaa :)

mparty
23.02.2017, 20:23
Eipä ole töiltä ehtinyt tämän kimppuun kuin vasta tänään vähäks aikaa. Ensin täytin nesteitä niin paljon kuin syylärin kautta
meni tuo venttiilikopan ilmausruuvi auki. Sitten virittelin tällasen setupin eli tuo letku koukkaa ylempää kuin lämppärin kenno ennen pulloon
menoa. Toiselle puolelle täyttö ja niin pitkään nestettä että tulee toisen puolen pulloon. On siellä nyt ainakin jonkun verran tavaraa.

7675876759

Viikonloppuna jos ehtis katella taas etiäppäin...

mparty
25.02.2017, 22:13
Tänään päivä alkoi vierailulla Muikkuluisuihin kuuntelemaan mopojen pärinää ja ihastelemaan kalustoa:

7679776798767997680076801768027680376804

Sitten nyt illasta käväsin pulttaamassa laippojen ja sovitteiden pultit kiinni liiman kera, pumpun kardaanin paikoilleen, ohjaustehostimen öljyt sisälle,
kirrasin apulaiteremmin, koneeseen öljyt, uusin polttoainelinjaston pumpun molemmin puolin kaasarille asti ja poistin samalla paineensäätimen kun tuon kunnostetun
orkkiskaasarin ei sitä pitäs enää tarttia, liitin sähkösen vesipumpun, tunkkasin keulan pukkien varaan ja täräytin käyntiin. Hyvin lähti ja nyt käy minusta paremmin kuin aikoihin.

AdnvINF6Hv4

Rattia kääntelin laidasta laitaan ja lisäsin öljyä välillä tehostimen säiliöön. Huomenna pitää tiputtaa keula alas ja kokeilla pelaako tehostus...

mparty
06.03.2017, 17:31
Kaikkea pientä saanu aikaiseks:
- hytikan kardaani on hitsattu loppuun, puuttuvat reiät ja pultit tekastu ja kardaani on paikoillaan
- vinssipuskurin puuttuvat pultit, alumiinien puuttuvat kiinnitykset ja vetopiste pultattu paikoilleen. Katotaan miten tollanen improvisoitu vetopiste kestää käytössä.
- hytikka venttiili, ocv ja painemittari paikoillaan
- pto:n ja takavinssin ohjauksen ilmaputket kytketty ja putket kiinnitetty
- projektorien sähköt kytketty, ainoat sähköt mitkä puuttuu on ovien lukot
- pisapojan vuoto korjattu, kojelaudan tuki asennettu, kuskin lattian luukut asennettu paikoilleen, jne., jne.

76942769437694476945769467694776948769497695076951 769527695376954769557695676957

Hytikkasäiliön lämpömittari odottelee että käväsen maalikylillä hakemassa sopivan sovitteen. Samoten ilmasäiliön toinen liitin
pitää hommata ja vaihtaa kun ehtii jotta lakkaa vuotamasta.

Jarruihin en ole ollu tyytyväinen niin otin ja tilasin tehostimen:

76958

Samoten ajattelin vielä yksinkertaistaa tuota jäähytyksen ohjausta joten tilasin pari säädettävää termostaattia ohjaukseen.

Tämä viikko olis lomaa eli aikaa rakenteluun, toivottavasti osia rupeaa saapumaan pikku hiljaa.

Huominen tosin menee kaksipyöräisen projektin hakureissulla:

76959

Jos sitä sais molemmat kesäks ajoon :)

jamba
09.03.2017, 09:03
Onnittelut komean mopon hankinnan johdosta! Minkä ikäinen peli?

mparty
09.03.2017, 11:39
Onnittelut komean mopon hankinnan johdosta! Minkä ikäinen peli?

vm.67 Jupiter Swing Sport.

77005770067700777008770097701077011770127701377014 770157701677017770187701977020

Käväsin eilen konttorilla sekä mopon että jeepin papereiden kanssa siirtämässä mopon omiin nimiin sekä kyselemässä jeepin katsastuksesta.

Mopon papereita kattelin etukäteen ja niiden mukaan mopon kilvet oli palautettu ja mopo poistettu rekisteristä 1.10.2007.
Tuo vähän harmitti koska ennen 1.11.2007 rekisteristä poistetut mopot pitää katsastaa konttorilla uudestaan eli ylimääräinen 120€ kulu oli tiedossa.
Vähän aikaa noita papruja ihmeteltiin konttorilla ja konttorin virkailija huomasi koneelta oudon ristiriidan noissa päiväyksissä. Mopon kilvet oli
palautettu 1.10.2007 mutta sen aikainen vakuutusyhtiö Tapiola oli mopon paperit ja muutoksen unohtanut päivittää ja oli kirjannut
rekisteristä poiston vasta 8.3.2008. Ongelmaksi muodostui että 1.11.2007 lähtien ei mopoa ole voinut poistaa rekisteristä noin...
Konttorilta pirautettiin tässä vaiheessa trafiin ja aikansa ihmeteltyä trafin tuomio oli että koska muutos kirjattu vasta 8.3.2008 ei mopoa
ole voitu poistaa rekisteristä -> mopolle riittää normali omistajanvaihdos ja liikenteeseen otto :) Kerrankin oli hyötyä hitaasta vakuutusyhtiöstä
ja järkevä päätös trafilta :) Nyt on mopo minun nimissä ja uudet kilvet hankittu.

Jeepin paperit kävin inssin kanssa läpi myös ja ne on kuulemma kunnossa eli jeepin voi viedä noilla nykyisillä papereilla konttorille heti kun haluaa :)
Meinas että tämän ikäistä kuorma-autoa ei kauhean moni määräys koske :D Ei kuulemma tartte olla edes valmistenroa stanssattuna missään.

mparty
09.03.2017, 16:57
Sälä osastoa taas eteenpäin:
- hytikkasäiliöstä imusuodatin poistettu
- lämpömittari asennettu hytikkasäiliöön
- jakolaatikon siirtäjän tanko muokattu paremman malliseks, nyt liikkuu vapaasti
- paikkamaalailtu sieltä täältä lattioita, jne. mitkä kärsineet asennellessa
- jakiksen huohotus asennettu, putki nousee syylärin yläreunan tasalle
- hytikkapumpun huohotus asennettu, putki nousee syylärin yläreunan tasalle
- katon ilmausletkujen hanat tulpattu, ei tuu vesi niskaan vaikka avaa hanan
- korin pohjasta massattu ne alueet mitkä oli jääneet vähemmälle maalille syystä tai toisesta
- kuskin lattialle leikkasen kumimaton, ei vain ollu varastossa tarpeeks isoa niin jäi vähän reunoilta vajaaks
- laatikkojen öljyt tarkistettu ja täydennetty. Jakis tuntuu tippasevan jonkun verran.
- käsijarru alustavasti säädetty
- ilmasäiliön liittimet vaihdettu uusiin, samoten painemittarin. Loppui vuodot, nyt pysyy muutama bari yli vuorokauden paineita

770267702777028770297703077031

Huomenna jos nostais moottorin huohotuksen myös tuonne syylärin yläreunan korkeudelle, säätäs kytkimen, pulttais tarvikelaatikon kiinni, jne.

Kunhan tuo jarrutehostin tulee ja nuo pari uutta termaria ja saa ne asennettua pitää käydä koeajolla tuossa niityllä.
Jos kaikki tuntuu olevan kohillaan vois pikaisesti katella jonkinlaisen leimalistan läpi ja ruveta harkittemaan konttorille vientiä...

Hytikan letkut ja putket pitää tehdä jossain välissä sen jälkeen ja sitten tämä oliskin jo valmis maastoon :)

mparty
10.03.2017, 16:28
Tänään huohoteltiin lisää eli:
- moottorin huohotus vedetty hytikkaputkella tuonne syylärin yläreunan tasalle. Ainoa sopiva letku mitä löyty oli tuo 'hieno puutarhanvihreä' :p Pitää korvata se jossain vaiheessa oikealla letkulla ja pistää sitten lemmaritkin paikoilleen.
- takavinssin eli mekaanisen huohotus paikoillaan. Tuli mieleen että mekaanisessa ei taida olla öljyt sisällä...
- bensatankin huohotus vedetty myös

770487704977050770517705277053

Postipoika toi tuon jarrutehostimen niin hetihän sille piti yrittää paikka keksiä. Voi olla että se tulee tuohon vänkärin taakse niin pysyy kuivana
maastosta riippumatta.

7705477055770567705777058

Loppupäivä menikin käyttistä ihmetellessä ja lisää jarruputkea, yms hakiessa maalikyliltä. Eiköhän sitä tuu ainakin aloteltua tuon tehostimen
asennusta nyt viikonloppuna...

Mopon maalitkin tuli, kunhan kelit lämpenee pääsee senkin purkamaan ja maalipinnat uusimaan :)

mparty
10.03.2017, 20:43
Pitihän se vielä pikasesti kävästä tuo tehostin asemoimassa ja samalla asensin myös alipainelinjan imusarjalta.

77062

Niin ja ostin vähän isomman maton ja leikkasin paikoilleen.

77063

Katotaan joskos sitä sais viikonloppuna puuttuvat jarrulinjat tekastua ja vedettyä paikoilleen.

jamba
11.03.2017, 06:38
vm.67 Jupiter Swing Sport.

77005770067700777008770097701077011770127701377014 770157701677017770187701977020

Käväsin eilen konttorilla sekä mopon että jeepin papereiden kanssa siirtämässä mopon omiin nimiin sekä kyselemässä jeepin katsastuksesta.

Mopon papereita kattelin etukäteen ja niiden mukaan mopon kilvet oli palautettu ja mopo poistettu rekisteristä 1.10.2007.
Tuo vähän harmitti koska ennen 1.11.2007 rekisteristä poistetut mopot pitää katsastaa konttorilla uudestaan eli ylimääräinen 120€ kulu oli tiedossa.
Vähän aikaa noita papruja ihmeteltiin konttorilla ja konttorin virkailija huomasi koneelta oudon ristiriidan noissa päiväyksissä. Mopon kilvet oli
palautettu 1.10.2007 mutta sen aikainen vakuutusyhtiö Tapiola oli mopon paperit ja muutoksen unohtanut päivittää ja oli kirjannut
rekisteristä poiston vasta 8.3.2008. Ongelmaksi muodostui että 1.11.2007 lähtien ei mopoa ole voinut poistaa rekisteristä noin...
Konttorilta pirautettiin tässä vaiheessa trafiin ja aikansa ihmeteltyä trafin tuomio oli että koska muutos kirjattu vasta 8.3.2008 ei mopoa
ole voitu poistaa rekisteristä -> mopolle riittää normali omistajanvaihdos ja liikenteeseen otto :) Kerrankin oli hyötyä hitaasta vakuutusyhtiöstä
ja järkevä päätös trafilta :) Nyt on mopo minun nimissä ja uudet kilvet hankittu.

Jeepin paperit kävin inssin kanssa läpi myös ja ne on kuulemma kunnossa eli jeepin voi viedä noilla nykyisillä papereilla konttorille heti kun haluaa :)
Meinas että tämän ikäistä kuorma-autoa ei kauhean moni määräys koske :D Ei kuulemma tartte olla edes valmistenroa stanssattuna missään.

Hieno!
Tuolta uudet liikennemerkkitarrat:
http://www.elisanet.fi/voimakone/jupiter.htm

mparty
11.03.2017, 20:56
Pikasesti ehti tallissa pyörähtää suunnitelemassa noita jarruputkia ja toisen piirin putket olis puoliks valmiina.

770987709977100

Huomenna olis suunnitelmissa olla enemmän pajalla eli saada tuo pömpeli kokonaan kytkettyä ja piirien putket valmiiks että pääsee
ilmaamaan.

Pömpelin pitäs tuplata sylkyn tehot.

Mika_T
12.03.2017, 11:48
- hytikkapumpun huohotus asennettu, putki nousee syylärin yläreunan tasalle



Tämä pisti silmään.
Ei kai pumpuissa ole huohotusliitäntää? Ohivuotoöljylle usein on joka vedetään vapaana letkulla öljysäiliöön.

Moottorin huohotuksen vetäisin itse imuilman imuputkeen mahdollisimman lyhyesti.
Pitkä letku jäätyy pakkasella kun moottorin huohotinletkuun kondensoituuu aina kosteutta.

mparty
12.03.2017, 11:50
Tämä pisti silmään.

Ei kai pumpuissa ole huohotusliitäntää? Ohivuotoöljylle usein on joka vedetään vapaana letkulla öljysäiliöön.

Kappas typo. Tarkotin hytikkapumpun kytkimen huohotusta.

mparty
12.03.2017, 17:59
Jarrutehostin olis nyt putkitettu paikoilleen. Jarruputkille pitää vielä hommata muutama kiinnike mutta muuten on ilmausta vaille valmis testiin.
Samalla vaihdoin yhden etupään jarruputkista niin sai turhan liitoksen pois.

77112

Ens viikolla tulee varmaan ne uudet termarit niin pääsee jäähytyksenkin tekemään loppuun. Saaha nähä joskos tuo olis koeajo kunnossa
ens viikonloppuna...

mparty
13.03.2017, 21:03
Säätimet tuli niin käväsin pikasesti tekasemassa väliaikaiset kytkennät että pääsee testaamaan pelaisko tuo jäähdytys nyt.

77179

Ainakin tyhjäkäynnillä lämmöt pysyy nyt hyvin kurissa kun voi sekä pumpun kytkeytymistä että flektien kytkeytymistä
säätää erikseen 0-120C asteen välillä.

Näyttäs ettei enää puutu kuin jarrujen ilmaus niin viikonloppuna pääsee tuohon jokiniitylle testiajolle :)

-Sakke-
15.03.2017, 09:38
Eikös toi mopo oo Regulus?

mparty
15.03.2017, 09:46
Eikös toi mopo oo Regulus?

Keulan merkin mukaan juu, mutta papereiden mukaan Jupiter :D

Molemmat norskin, Öglandin valmistamia, SOK kokosi Suomessa Jupitereina ja Vaasan Teräs Reguluksina :) Ei taida olla merkkien lisäks
paljon eroa noilla versioilla.

mparty
19.03.2017, 19:59
Kaikkea pientä sai viikonloppuna tehtyä:
- jarrut alustavasti ilmattu
- pääsylkkyjen säätöä vähän tarkistelin
- asensin uuden jarruvalokytkimen
- kääntöpäät täytetty vaseliinilla
- tarvikearkku pultattu kiinni
- mekaaniseen vinssiin öljyt sisälle
- paikkamaalasin joitain korin paikkoja mitä tullu muuteltua maalauksen jälkeen
- uusien termarikytkimien johdotukset tekasin lopullisiksi ja poistin automaattiohjauksen. Hyvin tuntui pelaavan kun tallissa kokeilin, saa nähä miten käy koeajolla sitten :)
- ohjaustehostin tuntui pelaavan nyt hyvin, ratti kääntyy helposti
- jne, jne.

773457734677347

Lista lyhenee koko ajan, ei olis montaa juttua enää...

Mopon peräkärryn aihiokin tuli, -67 leimattu alumiininen kaljatynnyri :D

77348

Tuo kyljelleen, alle putkirunko, taakse yksi pyörä ja kardaanin ristikolla mopon perään. Valot jne. kohilleen ja sitten
konttorilta vielä toinen kilpi niin saa kärryn perään näkösälle.

Mopon penkkiin tuli hommattua nahkat ja teret + pehmuste, pitää kokeilla harjotella sillä ja sitten jos onnistuu edes jotenkin
niin vois tekasta nuo jeepinkin penkit...

korkit
21.03.2017, 21:51
Se olis nyt jäähdytyksen muutos tekastuna, lämppärin letkuissa on katon rajassa hanat millä toisella täytetään ja toisesta ilmataan.
Samoten tein ohitushaaran tuohon sähkösen pumpun rinnalle, nyt pitäs virrata myös pelkällä mekaanisella pumpulla.

76701767027670376704

Letkunippojen tilalle hanojen jälkeen vaihtuu tulpat kun systeemi täytetty ja ilmattu niin ei väliä vaikka hanaa yrittäs aukasta.

Katotaan joskos sitä ehtis tänään vielä katella tuon polttoainepuolen, ainakin letkuihin ja kaasarin vivustoon haluttaa tehdä muutoksia.

Nuo kun saa tehtyä vois täytellä nesteet, öljyt ja ohjaustehostimen öljyt ja täräyttää käyntiin pitkästä aikaa :)
moro mielenkiinnosta kysyisin mikä on tuon vesipumpun ohituksen tarkoitus :cool:

mparty
22.03.2017, 08:38
moro mielenkiinnosta kysyisin mikä on tuon vesipumpun ohituksen tarkoitus :cool:

Ajatus oli että koska mekaanista pumppua ei ole poistettu kierrosta saa se kierrättää nesteet vapaasti tuon ohituksen kautta
kun sähkönen pumppu ei pyöri. Tiiä sitten toimiiko tuo mitenkään järkevästi :D

mparty
24.03.2017, 22:42
77455

Siinäpä sitä on reilut 100v kalustoa, nyt illasta polkasin vihdoin moponkin käymään ja käväsin pikku koeajolenkin. Jotain säätämistä
tarttee sitte tehä kun saa maalauksen jälkeen taas kasattua, mutta 50v vanhaks vehkeeks pelas hyvin :)

mparty
02.04.2017, 18:10
Taas työt ja toiset harrastukset haittaa rakentelua, mutta jotain pientä saanu kuitenkin aikaiseksi:
- mopo purettu osiksi, tämän kunnostus alkaa kunhan jeeppi on valmis konttorille ja ajetaan tallista ulos
- jeepin jarruputkien kiinnityksiä lisäsin reilusti konehuoneeseen ja alustaan
- jeepin kaasarin vivustoa muutin hieman, nyt pelaa paremmin ja koko alueella, vaijerin pituus pitää vielä säätää
- kaikkea pientä säätöä: käsijarrun vaijerin kiinnityksiä parantelin, jne.

Kaasarin vaijerin ja kytkimen säädön jälkeen vois tuon jo ajaa ulos tallista, kävästä koeajolla ja ruveta miettimään millon ois vara viedä tuo leimalle...

Olikohan ovien lukot pakollinen varuste? Ainoat sähköt mitä puuttuu on niiden ohjaus.

mparty
08.04.2017, 15:38
Eilen käväsin pikasesti säätämässä kaasuvaijerin ja vaihdoin vivuston jousen parempaan.

Tänään aamusta ehti pitkästä aikaa talliin ja vaihdoin susukin leimarenkaat jeepin alle ja eiku tallista ulos.

Hieman jotenkin polosen näköinen noilla sirkkelinterillä :p

7781877819

Sitten snorkkelinpää takas, karkeampaa rengasta alle, lämppärinletkun korjaus (taitoin sen pois edestä siivapyörän taakse kun jarruputkia laittelin
niin arvatkaapa unohtuiko se sinne ja kauanko meni että siinä oli kaksi vekkiä oksentamassa nesteet ulos...) ja uudelleen täyttö nesteellä.

Ei muuta kuin tulille ja kovaa ajoa pitkin tonttia. Lämmöt tuntus tuolla ajolla pysyvän kurissa, katotaan miten sitten maantiellä.
Jarruja pitää vielä ilmata ja säätää, samoten käsijarru mutta pelaavat jo ihan ok tuon tehostimen kanssa.

Yksi ongelmakin löytyi, pakittaessa kun rattia kääntää rupeaa jokin paukkumaan keulassa, tuo pitää selvittää kun ehtii ennen kuin jotain leviää.

778207782177822

Nyt tämä saa siirtyä ulkokatokseen odottelemaan jotta siviilikaluston pääsee huoltamaan ja muita rojekteja tekemään välillä tallissa.

mparty
22.04.2017, 07:45
Jeeppi odottelee katoksessa lumien sulamista, saa nähä kauanko menee, aamulla sato taas lisää :p

Mopo olis purettu osiin ja puhalsin ne osat mitkä kaappiin sopii tuolla uudella pallolla:

7811778118

Sitten räpelsin puuttuvan pään ketjusuojaan:

781197812078121

Penkin pehmuste ja verhoilu piti tietenkin yrittää tehdä ite. Ihmeen hyvin tuo rouvan vanha kone puri nahkaan:

78123781227812478125

Mopon muovisen etuosan putsasin huolellisesti ja pintahionnan jälkeen ruiskasin pintaan tartunta-, pohja- ja pintamaalit:

781267812778128

Mopon rungon puhallus olis seuraava homma, se pitää tehdä tuossa ulkona. Katotaan millon kelit suosii sitä hommaa...

mparty
22.04.2017, 10:59
Sade taukos niin piha tuli hiekotettua eli mopon runkokin on puhallettu.

78141

Kokoaminenkin alotettu :D

78142

mparty
23.04.2017, 19:25
Tänään moposta tuli hiottua tankki, ruiskattua happopohjat ja filleri kaikkiin osiin:

7821478215782167821778218

Jos lähiaikoina ehtis hiomaan nuo ja ruiskaamaan pintavärit pääsis tätä jo kasaamaan.

mparty
04.05.2017, 20:32
Pikkuh hiljaa etenee mopo, keltasetkin ruiskattu ja kokoaminen alkanut. Tänään piti väliaikaisesti sovitella suurinta osaa osia
paikoilleen kun rupes mietityttämään että tuleeko tuota kätyrin keltaista liikaa.

78464784657846678467784687846978470784717847278473 7847478475784767847778478

Kasaaminen jatkuu viikonloppuna, katotaan kuin pitkälle pääsee siinä.

mparty
06.05.2017, 20:08
Muutama pisteosa ja sähköt vielä puuttuu, samoten pientä säätöä pittää vielä tehä mutta katotaan joskos sitä pääsee
huomenna koeajolle :D

7852178522785237852478525

ISE
07.05.2017, 15:15
:D:D:Dekakuvasta päätellen on moottorista unohtunut muutama rikka,no toimii se muutenkin,hieno mopeti.

mparty
07.05.2017, 16:01
:D:D:Dekakuvasta päätellen on moottorista unohtunut muutama rikka,no toimii se muutenkin,hieno mopeti.

Mitkä rikat? Tänään kun tekasin sähköt tuohon ja pulttasin loput pisteosat kiinni huomasin että moottorin 'rempannu'
kaveri ei hirveen hyvää työtä oo tehny, pytyn juuren pinnapultteja ei ole vaihdettu ja pytty on käytännössä kahdella pultilla kiinni
enää kun kierteet on ruostuneet pois ja mutterit sitten sutanneet.
Saa nähä pitäääkö tuo kone räjäyttää ite osiks ja katella uudestaan nippuun...

mparty
07.05.2017, 16:07
Kytkintä säätelin eilen vielä ja kopasta pukkas ilosta offityylistä öljyä ulos :o

7854578546

Kytkin vaikuttaa hieman loppuun ajetulta, tilasin uudet osat, katotaan miten pelaa niillä.

Sähköt ja loput pisteosista niputin tänään aamusta ja bensan lisäyksen jälkeen pääsikin jo koeajolle.

78547785487854978550

Ainakin kytkin pitää kunnostaa, kaasarinkin vois käydä läpi ku meinaa käydä hieman ihmeellisesti ja nuo pytyn juuren pinnapultit pitää ainakin vaihtaa...

Voi olla että käytän koneen vielä pois ja kattelen mitä tuo tarttee.

mparty
29.05.2017, 12:54
Kappas ku ei oo tullu päivitettyä tälle puolelle moposta ollenkaan.

Edellisen päivityksen jälkeen purin konetta hieman ja vaihdoin uudet kytkinlevyt ja -jouset, tekasin uudet tiivisteet
pytylle ja kaasarille samalla kun vaihdoin nuo pytyn pinnapultit.

78962

Kytkin on edelleen hieman onneton, joten tilasin tuplajouset ja muuta sälää kuten uuden kytkinkopan joka oli pohjasta syöpynyt läpi.

78963

Uudet valkokylkiset päälykumet tuli vaihdettua ja sisäkumet myös.

78964

Sitten rupesin rakentelemaan peräkärryä tuosta vanhasta alumiinisesta oluttynnyristä, lokasuoja vielä kesken eli pitäs vähän vielä rullata noita
ryppyjä sileemmäks ja muotoa symmetrisemmäks, tynnyri halkasematta ja kiinnittämättä, mopon pään kiinnitys tekemättä loppuun, jne.
mutta jotain tuollasta siitä pitäs tulla:

78965789667896778968789697897078971

Lokasuojan teko oli taas lievä oppimiskokemus mutta tulipa taas vähän enemmän venytys/kutistuskone, englanninpyörä,
hiekkasäkki ja konevasara tutuks :D

Lisäkilpihakemus pistetty trafille kärryä varten, ei oo vielä kuulunut mitään.

On sitä mopolla vain mukava lämpimällä pöristellä pitkin pitäjää :)

jamba
18.06.2017, 08:59
Mahtikärry! Mistä noita ideoita pursuaa?

mparty
18.06.2017, 19:56
Mahtikärry! Mistä noita ideoita pursuaa?

Kai sitä on vaan vähän omituinen :D

Näemmä jääny päivittämättä tänne etenemisiä, peräkärry tuntu vähän kiikkerältä niin tiputin painopistettä runkoa muokkaamalla
alemmas. Tynnyri on halkastu, saranoitu ja kiinnitetty runkoon. Samoten lokasuojalle on kiinnitys heftattu kohilleen.
Kiinnitystä vakautin kumivaimennuksella :) Niin ja kärryn kilpikin tuli jo trafilta. Nyt kun tuon ehtis hieroa pohjamaalauskuntoon tässä...

79334

79335

79336

79337

79338

Kuljetuskuorkki on muutoksen alla myös, ensin vaihdettiin uudet kumit paripyöriin taakse ja sitten riipastiin suurin osa kontista
pois kuleksimasta :D

79339793407934179342

Ja mopot lisääntyy, rouvalle pitää tekasta myös oma mopo, sille tulee vm59 Monarkki joka vielä odottelee Turun seudulla noutamista.
Varaosa/luovuttaja mopo tulikin jo haettua, tuosta vaihtuu ainakin tuo sirompi tankki, jne.

79343

Rojektia riittää... Jeepin jarrutkin pitäs ehtiä kattomaan ja käyttämään se konttorilla mutta eihän tässä paniikkia senkään suhteen vielä ole,
odotellaan sopivaa inspiraatiota :D

mparty
04.07.2017, 15:48
Kesäloma alkoi niin kuorkin muutoksen ehti tekemään loppuun, laidat suoristin ja muotoilin sopivaks, päälle 60x40x3 terästä ja se maaliin.
Tehostajan pumppu tuli vaihdettua ja muuta perushuoltoa, konttorilla pitäs käyttää leimalla tässä kun ehtii. Katotaan mitä sanovat kopin
muuttamisesta lavaksi...

7969879699797007970179702797037970479705

Muutama mopo/mopon runko ja varaosa tuli haettua lisää tuossa yks päivä myös ettei rojektit pääse loppumaan :D

7971079711797127971379714797157971679717

Eiköhän noista muutama mopo tässä valmistu jossain vaiheessa.

Se rouvan -59 monarkki pitää hakea huomenna Turusta niin pääsee senkin sitten kunnolla näkemään ja alottelemaan.

Ens viikko meneekin sitten Lapland Trophyssä touhutessa :)

mparty
06.07.2017, 19:23
Monarkki haettu, pikasesti suurimmat osat 'kasasin' että näkee miltä näyttää:

797527975379754797557975679757

Etujousitus toteutettu mielenkiintoisesti:

79758

On vissiin vähän harvinaisempikin tämän mallin monarkki puhallinkoneella.