![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Löytyykö tuulivoimaa tuottaviaLaitelkaahan kokemuksia myllyn sijoituksistanne, verkoista ja myllystäinne. Vielä parempi jos joltain löytyisi kokemuksia verkkoa syöttävästä laitteesta, tai jos olette vuokranneet maitanne energiayhtiöille tuulivoima käyttöön.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
sillanpään jartsu varmaan tietää.. kysy siltä
![]()
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Median mukaan hän vasta suunnittelee hanketta joka on luultavasti huomattavasti suurempi kuin mun.
Missään tapauksessa en mene tekemään ns. "muusikon valintaa" joka yleensä on niin huono että sitä täytyy puolustella omilla ns. muusikon mielipiteillä ![]() Sattui osumaan kesämökkipalstalle saaren korkein mäki jonka huippu on samalla tasolla kuin viereisen saaren ja mantereen metsän lakipiste ja veden puolelta on kohtalaisen kokoiset selät kolmelta suunnalta. Paikka osuu noin 300m rannasta, saaren keskelle joten meluhaitta ei olisi ihan vieressä ja sähkön tonttikeskus tulee ihan viereen. Tulevaisuuden suunnitelmissa olisi takoitus saada rakennetuksi mylly mikä kykenee syöttämään myös verkkon päin. Viimeksi muokannut H_Nietu : 16.04.2010 22:53 Perustelu: typo |
#4
|
||||
|
||||
![]()
eikun ST 1 lle mailia...
tai savenmaalta 300 W mastoineen alle tonnilla...
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#5
|
|||
|
|||
![]() Tuulivoima hankkeet jäissä tällähetkellä
Ja on luultavasti niin pitkään kuin VM saa valmisteltua esityksensä joka jossain vaiheessa luvattin julkaista tämän kevään aikana. Saas nähdä miten suuremmat hankkeet pyörähtää käyntiin sen jälkeen valtion tukiaisilla.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
VM:n päätös todennäköisesti langettaa tuulimyllyilä itselleen sähköä tuottaville jonkin veron jolloin itsetuotettu sähkö tulee kalliimaksi kuin forttumin tarjoama.
|
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Haiskahtaa pahasti... |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Tervehdys!
Kyllä, siitähän on puhuttu, jotta itselleen sähköä tuottava joutuisi verolle. Toinen todellinen ongelma on sähkön siirto. Jos tuottaa itselleen sähköä, on tuotannon tapahduttava samalla kiinteistöllä (siis maarekisteritilalla) kuin kuluttamisen. Muuten sähkö pitää siirtää valtakunnan verkon kautta omaan töpseliin ja ostaa sähköyhtiöltä. Ei auta vaikka kyseessä olisi 50 m siirto eri tilalle. Tällaiset tilathan toki voi yhdistää samaksi tilaksi, mutta on paljon tilanteita, että välissä on maita, jotka ei ole myytävänä mistään hinnasta. Tai saaresta mantereelle sähkön vienti ei onnistu kun on vesialue välissä jne. Tokihan tällä estetään yksityisten sähkölinjojen synty ja vaaratilanteet, mutta jotakin harkintaa tässäkin pitäisi olla. TT |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Mitäköhän tuo st1 mahtaa maksaa että saa pykätä tuulimyllyn jonkun tontille??
Mulla olis tos keskellä 2ha:n tonttia tollanen kohtuulinen kallion töppäre (52m merenpinnasta) johon sais myllyn pystyyn, toisaalta taas siinä menis offimaastot mut tollanen tuulimyllylle vuokrattu alue tuottais kaiketi paremmin.... Pitääpä laittaa harkintaan ![]()
__________________
PERKELE! Pääsponsori---> Joki-Pub
Lahjattomat lukottaa |
#10
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Saas nähdä laittako ne myös purjeveneilijät verolle kun käyttävät tuulivoimaa ![]() Täytyy ensin rakentaa ns. kevytrakenteinen masto noin 10-15m johon sijoitetaan ainoastaan tuulimittari jonka signaali otetaan dataloggeriin jolloin selviää minkä verran paikalla tuulee. Tämän perusteella on jotain kättäpidempää kuin arvailut onko myllyssä järkeä vai ei. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Löytyykö rengasdokumenttejä Suzuki SJ 413? | petr | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 21.06.2022 11:38 |
värivaihtoehtoja löytyykö | Tekniikka & Jutustelu | 23 | 23.09.2007 17:44 | |
HZJ/PZJ 7* linkkejä löytyykö? | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 16.04.2007 13:48 | |
Löytyykö huoltoa | oskari4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 26.11.2006 12:30 |
34x12,50/15 löytyykö? | Jull | Tekniikka & Jutustelu | 19 | 21.01.2006 14:31 |