Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 18.12.2009, 14:54
Essonbaari:n Avatar
Essonbaari Essonbaari ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 14.07.09
Sijainti: Heinola
Viestit: 275
Perusasetus

Hiluxin outo ääntely.


Pakkasten tultua rupesi tuo oma kulkine pitämään outoa ääntä. Ääni on ennemminkin sellanen jurina ja mielestäni kuuluu jostain etupäästä. Ei ole jatkuvaa vaan pikemminkin satunnaista. Joka kerta nopeus on ollu 40-60 välissä kun ääni kuuluu. Napalukot on ollu lukittuna joka kerta kun ääni on kuulunut mutta takavedolla olen ajanut. Nyt vapautin lukot ja ei ainakaan viimisen 20km aikana kyseistä jurinaa kuulunut.
Ääni kestää hetken ja häviää mutta kuitenkin on ihan selkeä ettei mitenkään tarvi erikseen kuulostella.
Vielä en ole ehtiny testaamaan että vaikuttaako kierrokset ääneen (josko vaikka olis visko) mutta epäilen suuresti että ei.
Ensimmäsillä pakkasilla samankaltainen ääni kuului mittarista mutta nyt se ei ole mittari mikä ääntää.

Nopeusmittari tekee aamun ensimmäisellä liikkeelle lähdöllä sellasta että hiljakseen ajaessa nopeutta on mukamas 80 mutta alkaa näyttämää oikeeta nopeutta lähes heti. Eikai kyseinen jurina tulis sieltä hammasrattaalta mikä pyörittää vaijeria? Tosin sehän on kyllä autossa keskivaiheilla se vaijeri ja pyörittäjä mutta jos korva valehtelee.

Kuinkas tuo napalukko toimii? Kun ei ole mitään käsitystä siitäkään että miten se lukitsee ja mitä se lukitsee? Että tulisko ääni sieltä. Vetonivelet on löysät napaan mutta napamutteri on kuitenkin kiinni? Voisko se tulla sieltä? Ja miksi ne nivelet on väljät niihin napoihin?

Jos se tulis jakiksesta niin luultavasti kuuluis selkeästi siitä kepin luota se ääni.

Mikä ihme sielä vois pitää moista jurinaa?

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Outo latausongelma SKO Tekniikka & Jutustelu 5 08.11.2010 07:18
Outo BJ pick-up? sisua45 Tekniikka & Jutustelu 7 16.08.2009 10:28
outo niva.. pikkuG Linkit 4 25.11.2007 16:21
m:outo vinssi? Ramo82 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 22.10.2007 20:02
Ohjaustehostimen ääntely HJ60 Tekniikka & Jutustelu 15 05.09.2004 17:47


Sivu luotu: 10:58 (GMT +2).