![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() Startti ongelma rockyssaOngelma on, ettei Daihatu rocky 2,8D vm84 jaksa pyörittää startilla. startin avasin ja puhdistin. Solenoidin pinnat puhdistin hiomapaperilla(oliko 120 paperi liika karkee) Startin piuhat on uutta ja hienoo subwoofer poikien virta kaapelia, eli siitäkään ei jää kiini. Ja on kokeiltu apuvirralla ja usealla eri akulla. Ennen vesipumpun vaihtoa lähti lupaavan kuuloisesti. http://www.youtube.com/watch?v=PJyVyjNJO3g Ongelma oli tuolloin sähköinen bensa pumppu, joka äkkäili.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Jottei ole käynyt niin kuin kaverin pajerossa,startti pyöritti hienosti hetken aikaa kunnes hyytyi melkoisesti, no ajateltiin että startti sökö ja se vaihdettiin ehjään ja sama juttu ei auttanut,jakopää auki ja kaikki ok siellä,aikansa touhattiin ja ihmeteltiin niin öljypohja irti ja kas kummaa kiertokangen laakerit päällekkäin
![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
tarkista moottorin maadoitus ja akun kengät.kaverille kävi niin että v40 volvosta startti alkoi hiipua oli varmaan vuoden semmoisen vaivasen kuuloinen startatessa, kunnes lakkasi toiminta lähes kokonaan. no se hätäili ja osti uuden akun ei vaikutusta no se päätti ostaa uuden startin ei vaikutusta mutta sitten vahingossa huomasi moottorin maajohto lähes poikki hapettunut. 5€ vika tuli vähän kalliimmaksi kun hätäili eikä ole niin tietoinen noista vehkeistä.
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
lj 70 startti | Bigmoose | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 22.09.2009 18:11 |
Myyty 6.2D:n Startti | Gary Grand | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 31.12.2008 16:10 |
Ostetaan Startti HJ-60 -83 | Pauli_Antero | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 19.12.2008 14:01 |
o: wakoneeriin startti startti löytyi!"! | wakoneekeri | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 06.04.2006 20:40 |
BJ.n startti | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 14.12.2005 18:36 |