Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 31.10.2009, 11:34
Gegguli86:n Avatar
Gegguli86 Gegguli86 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 10.07.06
Sijainti: Pälkäne, Finland.
Viestit: 1.101
Perusasetus

jeepin quattro trak laatikko??


Moro!

minkälainen on kestävyys esim 38" pyörällä? kuulemma joku ketju hajoaa jakolaatikosta isolla pyörällä?? pitääkö paikkaansa?

kyseinen auto on 77 wagoneeri ja 360 kasi ja laatikko th 400

Nopeet vastaukset on näyttäviä!

kiitos jo etukäteen.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 31.10.2009, 11:50
Joske:n Avatar
Joske Joske ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 22.08.05
Sijainti: Kittilä
Viestit: 1.551
Perusasetus

Joo tuollanen:
http://www.jamant.fi/ketju-fsjcj-cro8122392-p-492.html

Hans Mäen foffi-autostahan tuollanen porsi vuos sitte pälkäneellä. Kaupitteli sitä rikkonaista sit kisan jälkeen matkamuistoks eurolla
__________________
__________________


"Atheism: Not to do the shit that religious do to each other."

http://www.eroakirkosta.fi

"Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta, joutuu alentumaan niiden tasolle ja ne voittaa sut kokemuksella"
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 31.10.2009, 22:26
Joukka:n Avatar
Joukka Joukka ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 03.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 619
Perusasetus

Ei hajuakaan missä rengaskoossa ei kestä metriäkään.
Sen tiedän, että ketjulla on venymismitta, jonka jälkeen se on vaihdettava.
Jakolaatikossa on tarkistusreikä pultilla peitettynä, josta voi mitata välyksen.Liian pitkä on syötävän hyvää.
Siinä menee herkästi laatikon kuoret rikki, kun ketju päättää katketa laatikon ja rattaiden väliin.
Käsittääkseni vähän sama asia kuin moottioreiden nokkahihnat, kannattaa vaihtaa silloin tällöin.

/Joukka
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 02.11.2009, 19:40
Fruehauf-CJ Fruehauf-CJ ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.05
Sijainti: Rämpsälä, Finland.
Viestit: 604
Perusasetus

Quadratrackin ongelma on huollon riittävä määrä. Sen välyksiä on aika-ajoin mittailtava ja kitkalukon kuntoa ja toimintaa on testailtava.
The Jeep bible:n mukaan ketjun vaihtoväli on 60000 mailia. Omien kokemusteni mukaan se pitää melko hyvin paikkansa. Elikkä ketju virahtaa käytön mukaan ja väärällä automaatin shift kitillä aiemmin.
Ketjun viruneisuus mitataan kuoren mittarei'ästä työntämällä jokin tappi sisään. Tappi ei saisi mennä yli 2'' (51mm) syvemmälle. Olen myös nähnyt joissakin lähteissä käytettävän ''half inch slop''- hylkäysrajaa eli ketjua ei pysty tyrkkäämään yli puoltatuumaa ajatellulta keskilinjalta. Uudella ketjulla olen mittaillut, että tappia saa ängettyä 38-39mm.

Tuohon mittaan tietysti vaikuttaa myös laakerivälykset. Itse sijoittaisin myös noihin isoihin neulalaakereihin ketjun rattaissa jos laakereiden käyttömäärästä ja kunnosta ei ole täyttä selvyyttä
Niitä löytää ainakin asiansa osaavista laakeriliikkeistä ( Torrington B-4416 ja 3kpl Torrington B-3416) Kappale hinnat varmaan parin kympin luokkaa luokkaa pienemmissäkin nykyään. Aikanaan laakeri ostoksilla B-4416 maksoi saman kuin nuo kolme B-3416:sta. Ei tullut tingittyä pikatilauksessa.

Tuon tekniikan toinen kuluva kohta on vaihdelaatikon akselin ja jakolaatikon kymmenen rihlainen liitos. Poorit kuluvat välyksellisiksi. Kannattaa laittaa samoja aineita suojaamaan rihloja mitä on kardaanin liussakin. varsinkin jos välystä jo on tullut niin kestää pitempään.

Kitkalukko on toteutettu jousipainotteisin teräskartioin. Joo sekin kuluu! Täyttö hitsausta ja sorvausta, kyllä se siitä sitten.
Kitkalukon kuntoa saa testattua nostamalla yhden pyörän ilmaan ja pyörittämällä sitä ei pitäis pyörähtää alle 45 ft-lbs (n. 60Nm) voimalla. Tai näin ainakin jeeppi raamattu neuvoo. eri välitykset sotkevat tietysti noita voimia jonkin verran. Veikkaan että nuo lukemat ovat 3.5 perävälityksille.
Öljynä voi käyttää lukkoperälisäaineistettua 30w moottori öljyä. Minulla on 80W-90 koska ohuempi vuotaa ulos vaihdelaatikon ja jakolaatikon välistä ( huonot stefat).

Käytön aiheuttamaa kulumista Quadratrack ei kestä verrattuna ratasvälitteisiin ja huolto on ehdoton.
Välillä kyllä näkee räjähtäneitä kuoria, mutta luulen kiinniajosta tulleiden hiushalkeamien ja huonon huollon olleen vaurion pääasiallisena aiheuttajana.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan 4.0L TJ Jeepin automaatti laatikko + turbiini Rekisteröimätön O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 02.05.2009 15:59
Myyty Magellan Sport Trak Map -Jyki- O/M/V Muut 8 24.09.2008 20:55
Myyty: käsi-GPS Magellan Sport Trak Map Pasi O/M/V Muut 9 11.02.2008 23:16
m/ jeepin 4,2l kone + laatikko trail76 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 05.03.2006 17:19
onkos tietoa frontier all trak renkaista tapsa4x4 Tekniikka & Jutustelu 2 29.01.2004 10:03


Sivu luotu: 18:20 (GMT +2).