Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Technology / Motoring / Computers > Software
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Software Operating systems, Applications, Drivers, Cracks, Tools, Browsers

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.04.2002, 23:07
MäIte
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Palomuurit hidastavat kehitystä


Niin tuli tässä mieleen että palomuurit haittaavat internetin kehitystä, koska niillä rikotaan monien ohjelmistotalojen ja käyttäjien vapautta liikkua yleisesti tai rajoitetaan pääsyä yleisiin verkkoihin.

Tästä on oikein tehty tutkimuksiakin mutta sanoohan sen jo terve järkikin ettei kaikkea saa kieltää ja sitten sallia vain joidenkin ohjelmien käyttöä.

Jos esimerkiksi SOON päättää että meitin asiakasverkkojen turvallisuuden tähden ei niistä saa surffailla kuin Netscapella Internettiin niitten Palomuurien läpi, niin tämä jos mikä sapettaa Operaa että Microsoftia ja on vielä vapaan kilpailun rajoittamista vaikkei laki siihen vielä kieltoa kykene antamaan.

Vaikka kyllä nytkin sapettaa kun haluasin että Lars saisi scannata kaikki mun porttini ja käydä käsiksi mun kuva-arkistoihin, mutta kun satun nyt omistamaan kaapelimodeemi liittymän niin eikös SOON saa Blokata kaikki parhaaksi katsomansa portit etten varmaan pääsis häsäileen helposti etänä omalle kotikoneelle.

Alla jonkun muunkin saman suuntaisia mietteitä
http://www.funet.fi/~magi/artikk/yli...erkko-tko.html

---MäIte---

*Let's kill them all and let Gods sort them out*

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kehitystä? jappe Chit-Chat 0 23.12.2006 00:47
Palomuurit kotikoneissa MäIte Software 0 18.03.2002 18:08


Sivu luotu: 14:44 (GMT +2).