Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.10.2006, 16:01
makkepuu:n Avatar
makkepuu makkepuu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.06
Sijainti: Siekkinen, Finland.
Viestit: 227
Perusasetus

uazin öljyvuoto


huomasin eilen että uazi kusee aika reippaasti öljyä allensa jos auton ajoi sillai että keula on jossain penkassa ylempänä ku perä, rupes öljyä valuun ihan tosissaan, 5min ja alla oli puoli metrinen läntti ja kytkinkopasta tuli öljyä "yli" ja pakoputken päälle ja roisku sitä vielä sisällekin sieltä rintapellin ja lattian välisestä saumasta, meinas ruveta jopa pelottamaan mutta enemmän vituttamaan kun pakoputki öljystä savuten ajelin tallille. kun kytkinkopas pohjasta otti ruuvin pois niin sieltä lorotteli vissiin 2dl öljyä, pikimustaa paskaa.

taustatietoja:

bensapumppu oli vuotanut koneeseen rikkinäisestä kalvosta bensaa ties kuinka kauan, pumppu vaihdettiin uuteen volgan pumppuun (käyttökeppi piti vaihtaa) ja öljyt uusiksi, oli meinaan sellaset sonnat että olis voinu kaataa takas bensatankkiin.

termostaatti on paskana joten kone on käynyt max.60 asteisena ennen eilistä kun sain kaihtimen kuntoon ja sillä lämpöjä nostettua ajotavasta riippuen 70-90 asteeseen.

nosturilla kun purin kytkinkopan alaosan pois se oli koko asetelma ihan öljyssä mutta ihmetystä aiheutti se että koneenpuoli oli aika kuiva ja laatikon puoli taas ihan rähmässä. moottorissa oli öljyt ylärajassa mihin ne laitoin kun viimeviikolla vaihdoin kurat. laatikkoöljyt oli kans täyttöreiän korkeudella kun nekin vaihdoin viimeviikolla. mistä ihmeestä se tota öljyä ajo tuonne kytkinkoppaan??? nenä on nuhan takia niin tukossa että en saanu haistettua sitä öljynpaskaa. jätin pohjaropun pois sieltä kytkinkopasta niin valuttelee suosista maahisille kuransa ettei enää tulvi yli ja rähmää pakoputkea. sitä roiskunutta öljyä oli perämurikassa asti.

jossittelua:
jos bensalla ohennettu öljy olis liuottanu sen kampuran koiranpaska tiivisteen lopullisesti pilalle ja uudet öljyt olis tullu läpi, mutta öljyt oli ylärajassa, olisinko vahingossa ylitäyttänyt konetta? miksi ongelma tuli kun sain koneen lämmöt nostettua sinne missä ne pitäiskin olla? laatikossahan ei taida stefaa olla? kun kuikuilin sinne kammen persiiseen niin ihan kuin lohkossa olis ollu joku lätkä ruuvilla kiinni, saako sieltä välistä vaihdettua sen koiranpaskan koneen ollessa autossa paikallaan? ja saako niitä narupaskoja mistään? kytkin onneksi pitää (ainakin vielä) toivottavasti ei mee levy vaihtoon tuon takia. ärrrrrrr kun vituttaa olis paljon muutakin tekemistä kun ihmetellä jotain pyhästä hengestä tullutta öljynkuraa. öljypohjakin oli ihan hyvin kiinni, en kyllä irrottanut että ei ole hajua missä kunnossa ne korkkitiivisteet on.

mutta jotain hyvääkin, tuli säädettyä jarrut ja tsekattua rumpujen sisään, kaikki ok. raidetankoa tuli väänneltyä suoraksi, sekin päässy maistamaan kantoa. roiskeläpät otin pois, ihan turhat kapineet. takana mulla oli uudenkarheat ryssärenkaat ja edessä vastaavanlaiset mutta ehkä 4mm pintaa, vaihdoin keskenään että edessä on paremmat ja auton menokyky parani huomattavasti, ainakin kynnöspellolla. mut joo, nyt korkkaan vitutus-oluen

UAZ 315126

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 21.10.2006, 16:49
samisami2:n Avatar
samisami2 samisami2 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.12.04
Sijainti: Vilppula, Finland.
Viestit: 3.891
Perusasetus

Lainaus:
quote:
jossittelua:
jos bensalla ohennettu öljy olis liuottanu sen kampuran koiranpaska tiivisteen lopullisesti pilalle ja uudet öljyt olis tullu läpi, mutta öljyt oli ylärajassa, olisinko vahingossa ylitäyttänyt konetta? miksi ongelma tuli kun sain koneen lämmöt nostettua sinne missä ne pitäiskin olla? laatikossahan ei taida stefaa olla?

UAZ 315126
Laatikossa ei ole stefaa.

Itsellä alkaa käyntilämpösenä vuotamaan myös tuo kampuran tiiviste. Nyt kun on vähän viileenpää niin ei vuoda niin paljoa, mutta kesähelteillä tuli oikeen tippumalla.
Pitäis katsoa tuota samalla kun purkaa vaihdelaatikon.

-Offroad Ylä-Pirkanmaa- AJOPÄIVÄ 5.11 klo 11:00
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.10.2006, 17:02
makkepuu:n Avatar
makkepuu makkepuu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.06
Sijainti: Siekkinen, Finland.
Viestit: 227
Perusasetus

mulla aikaisemmin kampuran stefa pikkasen kuseksi, sillai että oli aina "tippa tulossa", se valutti sellasen pienen noron kytkinkoppaa pitkin siihen pulttiin jossa aina tippa roikkui, ei kyllä jättänyt koskaan länttiä maahan että isommasta vuodosta ei todellakaan ollut kyse. nyt tosiaan jätin tuohon keskustaan cassan parkkikselle lammikon kun ajoin siihen ovien vieressä olevaan töyssyyn auton pystyyn kun juteltini kavereiden kanssa, toisen kahta kauheemman lammikon jätin ylä-asteen pihaan kun siellä on sellainen kiva kallio missä joskus penskana istuttiin niin piti mennä siitä autolla yli ja jäin siihen parkkiin muistelemaan menneitä ja sit rupes käry nouseen ku kone kusi pakoputken päälle :/

UAZ 315126
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 21.10.2006, 23:57
makkepuu:n Avatar
makkepuu makkepuu ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.06
Sijainti: Siekkinen, Finland.
Viestit: 227
Perusasetus

kertokaas uazmiehet että mistä sais hommattua kampuran takastefoja? ja saako sen vaihdettua motin ollessa paikoillaan, nosturi käytössä. on tää kalja hywwee *hik*

UAZ 315126
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.10.2006, 02:03
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
quote:
kertokaas uazmiehet että mistä sais hommattua kampuran takastefoja?
Jos jostain löydät niin mulle kanssa. Tuolla uaz projektia topicissa oli muistaakseni jotain juttua tosta stefasta?

-samisami-

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Harrasteauto LJ-70 Öljyvuoto lukkomestari Tekniikka & Jutustelu 9 28.04.2007 18:08
HJ Öljyvuoto Holle Tekniikka & Jutustelu 6 06.01.2007 13:20
öljyvuoto bj:ssä HannuN Tekniikka & Jutustelu 5 10.05.2006 22:37
Uazin korotus. Uazin osia Tallinnasta...... samisami2 Tekniikka & Jutustelu 16 10.10.2005 19:42
Automaatin öljyvuoto Killman Tekniikka & Jutustelu 4 17.05.2005 11:46


Sivu luotu: 03:35 (GMT +2).