![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Jakohihnapajeron 3l v6 jakohihna,vesipumppu ja rulla vaihdettiin(vanha oli löysällä ja jälkikiristyksen jälkeen rupes rulla pitää ääntä).Nyt uudella on ajettu tuhannen verran ja tarkistin onko kaikki ok. Hihna on kyllä tiukalla mutta kun koneen käynnistää,hihna liikkuu nokka-akselin pyörällä sivusuunnassa vajaan millin. Liike tapahtuu selvästi hihnan jokaisella kierroksella. Hihnapyörät ovat suorat ja silmämääräisesti kulumattomat. Heti vaihdon jälkeen hihna pysyi linjassa.Hihna on oikein asennettu(ei väännetty väkisin päälle) Kysymys kuuluu.Onko kellään käytännon kokemusta?Loppuuko hihnan "eläminen" ajan myötä vai onko Delkon hihnassa valmistus vika?Tiedän että harva tulee katsoneeksi jakohihnan elämää jaihtojaksojen välissä jos käynti on ok. Itse vain pilasin päiväni tekemällä sen!! Note! This message was posted anonymously!
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Toi milli kuullostaa minusta aika pieneltä. Ite vaihoin viikko sitten 2.5TDIC Pajeroon tasapaino akselin ja jakopäänhihnan ja kiristäjärullat. Tietääkö kukaan koska siihen se jälkikiristys pitää tehdä?
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
<center>NÖY BÄNIK</center> Edited by - tomikoo on 11/06/2006 19:18:56 |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Se kiristyshän on jousikiristeinen, eli ku pyöräyttää avaimella kampuran nokasta löysät kiristäjän puolelle ja löysää kiristimen pultteja niin hihna menee oikeelle tiukkuudelle.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Siin muovisuojas oli ihan reiät niitä kiristäjän pultteja varten. Mitään ei tarvi purkaa, löysää vaa ne ja kiristää uudestaa. Mikähän se oikee kilometri määrä sille jälkikiristykselle mahtaa sit olla.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M: Pajeroon 2.5 TD jakohihna sarja | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 01.03.2008 15:37 | |
Toyota 2L moottorin mystinen liitin & jakohihna | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 14.08.2007 09:41 | |
M: Hilux/Hiace/LJ70 2.2l ja 2,4l UUSI jakohihna | akke | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 06.08.2007 15:17 |
l.fiiatin tiiviste sarja ja jakohihna | O/M/V Muut | 2 | 02.09.2005 10:49 | |
Jakohihna?! | Yleiset | 6 | 10.05.2004 13:02 |