Tialla ollaan, matka on mennyt kevyen kaavan mukaan:
Joulu oli hieman erilainen taytyy sanoa, suomessakun on sisalla lammin ja ulkona kylma(yleensa) niin taalla taysin painvastoin, piti pitaa asunnon ainutta lammitinta paalla. Mutta ulkona on paivalla noin 17astetta lamminta... (vaikka forecan saaennuste naytti asken 4-5 astetta tanne, mikalie keskiarvo).
Oon nyt matkannut Tampere - Lontoo - Trieste - Koper - Ljubljana - Slovenian alpit - Trieste - Venetsia - Milano - Barcelona - Valencia.... Reissu alkoi siis 25.11.
Lontoossa meni vaan pari paivaa ja siella mut ryostettiin, eli meni passit ja ajokortit ja tietty visa-kortti, mut passin sain onneks just viimetinkaan ennen Italian lennon lahtoa, visaa ei ole mutta oon saanu rahaa siirtamalla sololla kavereiden tileille (joita on matkan varrella) tai sit jos niita ei ole ollut niin jonkun kaverin tilille suomessa ja westernunionin kautta tanne, se maksaa kylla sikana... Sloveniassa olin viikonlopun vanhan duunikaverin luona ja sit meni viikko venetsiassa, se veny vahan liiankin pitkaks just siks kun ei saanu rahaa mistaan etta olis saanu maksettua hostellin ja saanu passin niilta takas...(aluks oli tarkotus kayda myos Veronassa pari paivaa, mut se jai) Sit tultiinkin Barcaan ja siel meni joku 4 paivaa josta tanne Valenciaan, taalla on kaveri opiskelemassa (nyt kyllakin joululomilla jossain muualla espanjassa) mut mie vuokrasin taalta kampan pariks viikoks yhdelta suomalaiselta joka meni suomeen jouluksi... taa on kylla hieno kaupunki, niinkun oli tietty venetsiakin, naa kaks ja sitten alpit on ollu reippaasti hienoimmat kokemukset, oli lontookin ihan ok, mutta tunnelma oli hieman lattea siella tietysta syysta... kaveri jonka kanssa matkasin alussa jai barcelonaan ja miekin palaan sinne varmaan viikoks tossa kun vuokrasopimus loppuu ja ehka vois olla siella uudenvuodenkin kun on kehuttu niita bileita, tulee kuulemma porukkaa ympari maailman... mut sit voiskylla jo ottaa suuntaa jonnekin muualle, esim. etela espanja on ollut mielessa, taal on jotkut tammialet noissa bussireissuissa ja paasee tosihalvalla 7 paivan kiertoretkelle johon sisaltyy hotellit puolihoidolla yms, muistaakseni jotain 130euroa oli sellanen kiertue... (halvempaa kun asua viikko hostellissa Barcassa!) Joo mut ei viela varmaa mikaan, takasin suomeen sit ehkees helmikuun puolella, ehka itaeuroopan kautta junalla (tai vaikka autolla) ja sitten jos ei raha riita, niin lentamalla suoraan (RyanAirkun on niin halpa).
Mut tallaista, hyvaa joulua nain jalkikateen ja viettakaahan kiva uusivuosi! (kiltisti tietty

Kerrohan suomenpaan kuulumisia kun ehditte, nyt lienee loma-aika kuitenkin...
Note! This message was posted anonymously!