Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.04.2006, 19:35
Donut Donut ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 26.07.04
Sijainti: Imatra, Finland.
Viestit: 83
Perusasetus

HJ-61 turbohuolia? Ja muuta epäselvää


Viikko sitten hankkimani HJ pitää kummallista vihellystä kun nostaa kierroksia tyhjäkäynniltä. Ääni tuntuu kuuluvan pakoputkesta, mutta se alkaa tasaisen varmasti samaan aikaan kun turbon merkkivalo syttyy mittaritauluun. Miten usein HJ:n turbot laukeaa? (En löytänyt yhtään keskustelua täältä tai SLCK:n foorumilta aiheeseen liittyen. Ei kovin yleistä, vai?)Voinko olla kohtuullisen varma että ääni tulee pakoputkeen tehdystä ohuemmasta jatkosta. En ehtinyt pääsiäislomalla irrottaa ja testata ilman putkea.

Toinen epävarmuus koskee renkaita. Hain Herttoniemestä 12,5 33" Duellerit jotka eivät ilman levikkeitä mahdu kylkilinjan sisään. Missä säädöksessä tai laissa sanotaan että tarvitsen levikkeet? En nimittäin löytänyt kyseistä kohtaa 1,5 tunnin etsimisestä huolimatta. Lisäksi otteessa on valmiiksi 10r15LT renkaat, pitäisikö 33" muutoskatsastuksen onnistua ilman mitään selityksiä ja papereita?

Kolmas huolen aihe on jumiutunut takaperän lukko. Vaijerit toimii moitteetta, mutta mutikan päällä oleva vipu tuntuu olevan tuhannen jumissa. Ei siis liiku ollenkaan. Onko mahdollista että se on vain ruostunut jumiin, vai onko edellinen omistaja "peräremontin" yhteydessä tehnyt jotain vakavampaa.

--- HJ60, vm.-81, paljon suunnitelmia ja vähän rahaa ---
--- HJ61, vm.-89, paljon suunnitelmia ja pankin rahaa ---

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M: 411 osaa+muuta MOGGI O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 21.12.2007 20:27
M:HJ simpukka +muuta uppopumppu O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 25.08.2007 00:01
M GMC Jimmy, plus muuta O/M/V Ajoneuvot 13 10.12.2006 15:44
LJ:n paino+muuta Ykä Tekniikka & Jutustelu 2 13.05.2006 11:52
Jos ei muuta tekemistä. -juhani- Linkit 2 25.01.2006 21:37


Sivu luotu: 14:40 (GMT +2).