![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Mihin vyöt tulee kiinni?
__________________
Harbor Cruisers |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vyöt tuli jo kiinnitettynä takaa rangen rungon poikki kulkevaan palkkiin 12.9 pulteilla ja isoilla korialuslevyillä. Sivuista vyöt on kiinnitettynä istuimen tukeen vastaavanlaisesti.
Koska oma turvallisuus on tuossa kyseessä niin varmuuden maksimointi oli moninkertainen joka suhteessa, ja koska käytimme hyväksi olemassa olevia kohtia ja kiinnikkeitä, niin ei pitäisi olla ongelmia missään suhteessa. Tuota oltiin mietitty jo viikkoja miten saadaan ratkaistua siten että on mahdollisimman turvallinen ja katsastushyväksyttävä.
__________________
Elämä on kovaa... Mut ilman kovaa ei oo elämää! ![]() Arctic Rhino ***Noormarkun Off Road Team*** |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Lisäksi ihan oma ajatus vöiden kiinnittämisestä runkoon, että toivottavasti ei tule niin suurta törmäystä että runko ja kori irtoaa toisistaan tai edes liikahtaa merkittävästi. Vakionahan on takapenkin vyöt kiinni rungossa lattian läpi, mutta nämäkin kiinnikkeet me siirrettiin koriin.
__________________
Harbor Cruisers |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Kiitos, vinkeistä!
Sijaintia tosiaan katsottu monelta kannalta ja sen takaan että isuin on jämäkästi kiinni myös. Olen tosiaan ihan perus järjellä ja ohjeilla nuot pyrkinyt sijoittaa ![]() Otan vaikka kuvia kiinnityksestä jos kiinnostaa, mutta takaa on tosiaan siten että menee sen neljän pellin läpi luja M10 pultti isolla korialuslevyllä että jakaa kuormaa paljon, joten sitkeyttä pitäisi löytyä ja ihan netin kautta ongittujen perusohjeiden mukaan sijoitetut. Sivuilta ei ehkä arvosanaa 10+, mutta kiitettävän luokkaa kuitenkin uskoisin... ja joo omakehua ehkä hiukan, mutta kuten edellä sanoin pelaan mielummin varman päälle jo perusajatuksessa. Ei se kauheeta fysiikkaa vaadi kun itse lähden siitä perusajatuksesta että yksi kohta noista valjaista on kestettävä meiluiten kaksinkertaisella varmuudella 100kg äijän pysähtyminen 0,5 sekunnissa 100 km/h vaihdista... Ja sen ei tartte kestää kuin sen kerran... -Joel
__________________
Elämä on kovaa... Mut ilman kovaa ei oo elämää! ![]() Arctic Rhino ***Noormarkun Off Road Team*** |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Kurkkasin AKK-sääntökirjan tekstin:
Lainaus:
__________________
Harbor Cruisers |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Aaah... kyllä se hidaskin ymmärtää kun riittävästi rautalangasta taivuttaa... ja vielä isompi kiitos
![]() En katsellut muuta kuin kiinnityspisteen vahvuudesta tätä asiaa, mutta tottakait tuo kulma vaikuttaa paljon asiaan... "Doh" N yt muodostuu vaan iso ongelma... mihis vit*** mä ne laitan kiinni... ![]() Ei haluaisi rakentaa sellasta kaarta tai kaarihässäkkää poikkitangolla johon ne vartavasten tulisi, koska katsastussetä ei varmaankaan ilahtuisi kun pitäisi huomioida että halutaan ihmisiä/kakaroita takapenkillekin aika ajoin kevyesti safaroidessa... (Takapenkin vyöt on auton omia ja auton alkuperäisissä kiinnityspisteissä). Onko kokemuksia tai idiksiä?
__________________
Elämä on kovaa... Mut ilman kovaa ei oo elämää! ![]() Arctic Rhino ***Noormarkun Off Road Team*** |
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
T: Harri |
![]() |
Luokat |
korotettu, land rover, maxxis creepy grawler, range rover, turvakaaret |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty RRC vetokoukku, vm-87 | MudJugi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 06.09.2012 09:37 |
Myydään / Vaihdetaan hilux vm 82 | hilukki | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 13.02.2011 02:29 |
Myyty Suzuki SJ 410 vm -83 ? Rojekti | ImacInnes | O/M/V Ajoneuvot | 23 | 02.01.2010 09:30 |
O: RRC vm.-89 varaosia safarille | janiojan | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 15.10.2007 12:03 |
Myyty M:Rojekti hilux vm-90/01 | Maajussi | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 16.09.2007 22:19 |