Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.03.2013, 22:31
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti
Siis sopiiko myös jousien puolesta: Toki tuonne akselin ja jousen väliin voi laittaa korotuspalan, ja jos laitat, niin tee siitä tukeva: "kuningaspultin" tyköistuvuutta unohtamatta.

P.S eikö tuossa ole aurauksen säätö palaa, kun kuvista ei näy; siis eihän aurausta säädetä niveltä kierros pyöräyttämällä?
Mielestäni auraus on säädettävä niin, että toinen nivel otetaan irti ja sitten säädellään koko yhdistelmää. Ainakaan raidetanko ei molemmat nivelet paikallaan mahdu pyörähtämään, niinkuin henkilömaastureissa. Työläämpää siis.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.03.2013, 23:53
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.338
Perusasetus

Tuo raidetangon suojaamattomuus, ja U-pulttien päät johtuvat yhdestä asiasta. Siviiilikuorma-auto taustasta. Tämä MAN FAE pohjautuu kuitenkin enemmän siviilipuoleen, kuin armeija-autoihin.

Pelkästään maastokuorma-auto käyttöön tehdyt vehkeet, (Sisu A-45, Sisu SA-150, MAN KAT, URAL-375, jne...) ovat tehty pelkästään maastoa silmällä pitäen. Siksi ne ovat mm kauheita ajaa tielä, ja pienissä sarjoissa tehtyinä helvetin kalliita valmistaa.

Suomen armeija hommasi MB Ategoita lähes antiikkisten proto-sisujen korvikkeeksi. Kuinka kävikään, Ategot pantiin maasto kieltoon. Ei kestä, menee rikki ja paskaksi. Nelivetoinen jakeluauto maastorenkailla ei ole maastokuorma-auto. Ei vaikka sen maalaisi vihreäksi.

Nyttemmin proto-sisun korvikkeeksi tuli MAN tekniikkainen Sisu A2045. Siitä en tiedä mitään, toivottavasti kestää. Alatukivarret, pakoputki, vararengas yms ovat siinä toki melko alhaalla. Alle puolessa metrissä. Oikeissa maasto-Sisuissa ei ole sillä korkeudella kuin akselit, ja kardaanit.

Summa summaarun, tai jotain latinaksi? En väheksy tätä MAN FAEta, mutta sitä ei ole kuitenkaan tehty kaikkein pahimpaan maastoon. MAN KAT on sitä varten. Kun nuo siviilimalleista periytyvät puutteet saa korjattua, niin tälläkin pääsee vaikka mihin.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 04.03.2013, 19:06
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Eipä eilen kerinnyt mitään oikoa, kun 10 tuntia meni noissa hommissa:



Oiskohan sen takia niin tiukassa nuo renkaat ollut vanteilla, kun joka välissä oli tuollaista jotain tiivisteliimaa. Eri määriä ja eri väristäkin eri vanteissa. Näkyykin varsinkin tuossa lähimmässä vanteessa. Sillä varmaan hoidettu se, että täyteaine ei pursua ulos silloin kun se nesteenä laitetaan renkaaseen.

Osan kanssa sai kovasti tehdä töitä ja osa lähti helpommin. Kaikki kuitenkin erkanivat lopulta tuolla keinolla:



Ensi viikonloppuna voisikin sitten koittaa noita täytteitä saada pois renkaista. Melko tiiviin oloista tavaraa, mutta leikattavissa ja joustavaakin:

Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.03.2013, 17:20
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.338
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja vmt Näytä viesti

Jos sulle tulee vastaan jostain Manniin sopivat vanteet, niin ne ois kovaa valuuttaa vannekaupoissa.


Nyt vasta välähti, että mullahan on sulle sopivat vanteet. Kaikki 3 kpl.

ZIL 131:
jako 8x275 mm
keskireikä 213 mm
vanne 9x20
ET 87

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja vmt Näytä viesti
Eipä eilen kerinnyt mitään oikoa, kun 10 tuntia meni noissa hommissa:
Selkeä työvoitto.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 05.03.2013, 19:27
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Nythän nuo kolme ei enää tartte kuin saada lisääntymään viideksi. Niin ja keskireiät kasvamaan 221 mm kokoon. Muut mitat taitaisikin sopia... Jos tuo 9" leveys on riittävä. Alkuperäiset tais olla 10 tai 11" ja oisko nuo irroitellut ollut 10". Alkuperäisten et:tä en ole kyllä mitannutkaan.
Sellainenkin selvityksessä, että saisikohan noista minulla nyt olevista puretuista vanteista tehtyä sopivat. Keskiöön täytettä, että keskireikä olisi oikean kokoinen ja vanhojen pultinreikien täyttö ja sitten uusien poraus. Omat työkalut ei tuohon riitä, niin kaverilta kysyin jos sen työpaikalla konepajalla ois innokkaita sorvareita ja hitsareita... Vaan kätevämpää ois, jos pienemmällä työllä sopivat löytyisi ja pääsisi noista alkuperäisistä lukkovanteista sillä.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 05.03.2013, 20:09
kivinen:n Avatar
kivinen kivinen ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.01.03
Sijainti: Tuusula, Finland.
Viestit: 3.736
Perusasetus

Koitin tossa miten isommat vanteet mahtuu mun sorviin. Hyvin jää tilaa ja terä yltää ulkokautta vanteeseen. Ei tullut kokeiltua miten tuo kolmileukanen pakka yltää kehään kiinni, mutta nelileukanen yltää ainakin.





Kuvien vanne on kokoa 10x20.

Keskirei'än muutos suuremmaksi ei tuottane ongelmia, mutta keskirei'än pienennystä hitsaamalla en pidä ihan katukelpoisena. Uudet pultinrei'ät voisi porata toisten viereen, mikään ei mielestäni kiellä kaksoisjakoa vanteessa.

Ja oishan tuossa kuvioleikkurikin, jolla saisi ainakin hyvät 20mm leveät alku-urat tuohon täytteen poistoon.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 05.03.2013, 20:37
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.338
Perusasetus

14.5-20 (365/80R20) renkaan mittavanne on 11 ja 12".
14.00-20 puolestaan 9 ja 10".

Laitoin joskus 14.00-20 pyörän 8" vanteelle, istuu siinäkin hienosti. Kärrymiehet käyttää 7", vähän alkaa olemaan kapea. Vaaksan korkea kylki antaa anteeksi vanteen leveyttä.

Noissa tykin/sisun vanteissa on 10x335 mm jako, ja keskireikä luultavasti 281 mm. MANnissa on käsittääkseni 8x275mm jako, joten menis uudet pultinreiät siihen keskireiän "supistuslaipan" sauman kohdalle.

Jos nuo tykin vanteet ovat samoilla mitoilla kuin Masin/pasin/rasin, niin ET on 92. Tuota puuttuva venttiilin uraa, ja sen tilalla olevaa kierretulppaa lukuun ottamatta näyttävät kuitenkin samalta.

Viimeksi muokannut sisua45 : 05.03.2013 20:44
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 05.03.2013, 20:43
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.338
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kivinen Näytä viesti
Keskirei'än muutos suuremmaksi ei tuottane ongelmia, mutta keskirei'än pienennystä hitsaamalla en pidä ihan katukelpoisena.




Siinä pari kuvaa, kuinka Hummeriin saa hitsaamalla kuorma-auton renkaat alle. Rengaskoko 295/80R22.5. Tuosta ei hullumpi huomaa, että vanteissa on myös 10x335mm eurojako.

Sauma on toki vähän parempi kuin normaali sunnuntai-hitsareilla.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
8.136, fae, maastokuorma-auto, man


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Spider man 4 SL Chit-Chat 1 08.08.2007 13:39
Brave man SamppaFIN Jokes 0 14.11.2002 17:48
Spider-Man mikk0 Movies 0 02.09.2002 22:37
Business man SamppaFIN Jokes 0 22.08.2002 14:14
Man with a problem SamppaFIN Jokes 0 19.08.2002 17:13


Sivu luotu: 05:24 (GMT +2).