![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Tankki perskule alkoi vuotamaan jossain vaiheessa ja se jouduttiin paikkaamaan. Velipoika uskalsi hitsata sitä kun samalla puhallettiin jotain hiilidioksiiidiä tankkiin kun siellä oli aika paljon vielä diesel jäämiä. Pohja oli ihan umpiruosteessa ja vähän suurempien rapsuttelun jälkeen peltikattomaalia pintaan. Toimii taas aikansa. Ajattelin että kohta se vanha kuitenkin hajoaa jostain toisesta kohtaa joten varalle tilasin jenkeistä FJ-40 polytankin. Täytyy joskus vaihtaa ja samalla korjata sen alta pohjan mätävauriot.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
On sitä ajeltukkin. Tässä muutama pikkusian ottama kuva Pähäman talviriehasta.
Perus puun halailua. Kunnes Chromo Longfield murtui ja sanoi kolikoli. Piirretään musta risti seinään. R.I.P Longfield 2007 - 2013. Aika kohdallaan on kesto 5 vuotta ja koskaan ei ole arastettu etulukon käyttöä missään tilanteessa. Harmillisesti myös itse Mr Longfield Bobby kuoli viime joulukuussa. Onneksi bisnes vielä ainakin rullaa ja tilasinkin kaksi uutta chromoa että saa tän taas kuntoon ja yks saa jäädä varalle. Mullahan on myös chromo tikut ja napalukkojen sisäosat. Navoillekkin saa tehdä remppaa kun niissä on 6 ohjuritappia ja aika moni on jo näköjään poikki. Sitten ei enää vakiomurroksella uskaltanutkaan käyttää etulukkoa jokapaikassa. Seuraavaksi pitäisi ruveta laittamaan räkyä 2013 leimakuntoon että olis kunnossa kevään safareille. Viisumikin pitää uusia. Kaiken lisäksi moottoripyöräilykausi alkaa keväästä ja sekin projekti on hieman kesken. Tässä vähän itsellekkin suuremmists vioista muistilistaa: - Apparipuolelta puuttuu vetarin stefa - Apparinpuolelle uus LF chromo. - Napojen pultit/ohjurit korjattava - Tuulilasin vaihto - Jarruvalojen tsekkaus - Pissapojan moottori on rikki - Kuskinpuolen raidetangonpää kaputt Viimeksi muokannut mikjus : 27.02.2013 14:47 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Enpä muuten kysynyt koko takuuhommasta. Hitsi olis samalla pitänyt mutta ajattelin että tyhmää lähetellä risaa romua pitkin maailmaa.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() kyllä niille ylimääräisille Cromoille joskus paikka löytyy jos menee takuuseen. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Tässä laitoksessa on niin paljon patenttia patentin päälle, että jos joskus jollekkin myyt niin ei varmasti varaosakaupasta satu kerralla sopivaa osaa jos ei oo mallia mukana.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Ennen Helatorstain safaria tehtyä remppaa
Uuttaa chromo lonkkaria pesään, parempi vetarin stefa, porlan pajan rockringit ja longfieldin wipers seal kitti. Murroksen hajoaminen oli myös hieman vahingoittanut laakerin koolia. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty BJ-40 Projekti | mss | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 05.06.2016 20:17 |
| Myydään Bj-40 projekti | kares | O/M/V Ajoneuvot | 16 | 19.03.2014 23:04 |
| Bj 40 projekti | _JT_ | Maasturiprojektit | 277 | 28.02.2013 22:09 |
| M: TOYOTA BJ-40 projekti | tepa78 | O/M/V Ajoneuvot | 12 | 15.03.2008 15:47 |
| Bj 40 -76 projekti | elhapero | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 04.03.2008 23:00 |