Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 09.01.2013, 11:11
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.024
Perusasetus

Ainakin omassa nelivetokulkupelissä on käynyt siihen suuntaan, että toimintasädettä onkin ruvennut rajoittamaan tankkaajan perseen kestävyys, sillä on aika harvoin asiaa siis pitkälle.

Jos ei sääolosuhteet olisi rajoittamassa, melkeempä samanlainen toimintasäde on saavutettavissa sähköpolkupyörällä ja nelivetokulkupeli jäisi siihen käyttöön missä sen erikoisominaisuuksia tarvitaan.

Mun visio on, että sähköpolkupyörän akun saisi helposti täyteen jos autossa on vaikka 300 ah 12v akusto, invertteri ja 100 w aurinkokenno katolla asianmukaisin säätimineen. Siitä voisi siis ammentaa aurinkosähköä pyörän akkuun.

Jos pyörä varusteineen painaisi 30 kiloa ja kuski 100 kiloa. Ollaan 130 kilossa. Karkeasti arvioiden 10 kertaisella painolla pystyttäisiin tekemään täyssähköauto. Jos sitä ladattaisiin vaikka 20 kertaa tehokkaammalla paikallisella sähköjärjestelmällä kuin polkupyörää, luulisi jo jonkinlaisia matkoja varten tulevan energiaa omasta takaa.

Meikäläinen uskoo, että ladattavat hybridit ja sähkövehkeet yleistyy vähän samalla tapaa kuin on käynyt puhelimissakin, ettei langalliset olekaan enää in. Jonku innostava kipinä on kuitenkin vielä vähän kadoksissa. Yksi ongelma on sähkövaihtoehtojen korkea hinta kun moni kuitenkin haluaisi säästöä.

Olen omassa kotonani tehnyt aikamoisen sähkönkulutusta vähentävän uudistuksen ilman, että paljon mikään on oleellisesti huonontunut. Vaikutus on yllättävänkin suuri johtuen osittain siitä kun lämpöä ei tarvi tehdä sähköllä.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
"Asvaltti-intiaanit" tyhjentää maasturien renkaat knucklebone Chit-Chat 1 13.02.2008 12:31
Öljyn hinta tippuu reilusti? Nerd-O Chit-Chat 21 23.10.2007 07:37
Traktorilla maasturien sekaan? KIM Tekniikka & Jutustelu 8 15.06.2004 15:58
Offivarusteen hinnat? Tekniikka & Jutustelu 5 08.03.2004 21:48
63-67 hinnat? Vuosimallit 1963-1967 6 12.09.2003 20:01


Sivu luotu: 13:38 (GMT +2).