Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 05.01.2013, 22:00
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Miten sitä saakin joskus koko päivän kuluun pajalla ja tuntuu, ettei saanu mitään aikaseks?????

Ei käy kaalimato letukka vieläkään. Koko päivä kulu jotenki. No on siellä nyt sähköjä siivoiltu aika paljon. Eli autossa ollu 2 akkua viimeks, mutta haluun vaan yhden nyt ainaki toistaiseks. Ei kuitenkaan ole tarkoitus tuntitolkulla vinssailla. 3 johtoa tarvis muistaakseni vielä vetästä, eli ARB kompuralle virta, laatikon jäähdyttimen flektille ja moottorin flekteille heräte.

Tulpatkin olis paikoillaan, johdot tosin vielä ei ole, jäähdytin ja keulapelti paikallaan, siinäkin meni oma aikansa, kun jäähdyttimen kiinnike kumeista ei ollu ku muisto, niin piti keksiä jotain fylliä väliin. Koneessa nesteet sisällä, moottoriakin tuli startilla pyöriteltyä jonkun aikaa. Öljynpaineet vaikutti löytyvän, kun valokin sammu, eikä muutenkaan tuntunu siinä olevan ongelmaa....eikä pitäiskään, mutta onhan kone nyt seissy kuitenki ehkä 7-8vuotta, että ainahan voi jotain ylläreitä tulla.

Laturi ja tehostimen pumppu paikoillaan. Laturin vanha remmi tosin on melekee poikki ja uuden minkä hain oli tietty liian lyhyt Eli huomenna pitää nurkista etsiä joku sopivampi.....toivottavasti löytyy. Tehostimen pumppu ei vielä remmiä kaipaa, kun ei ole letkutkaan kiinni. Enkä laita, kun simpukka mykkä ja tilalle pitäis se hytikka ohjaus trimmailla. Orbi ja sylinteri ja sylinterin päähän uudet niveletkin olis jo lattialla odottelemassa sovittelua ja asennusta, mutta iha ensin pitäis saada auto käymään.

Kaasarinki joutuu vielä kerran avaamaan, vaikka faija sen jo kerran katsoikin, mutta tais jäädä joku roska neulaventtiilin väliin. Meinaan bensaa ryöppys sen verran reilusti kaasarista ulos, kun laitoin pumpun päälle ja kokeilin, että liitokset pitää. Noh takaiskuja taas ja niihin on jo tullu totuttua......nooh vanha laitos, niin onhan siinä fiksailtavaa ja kiva olis kuitenkin se saada siihen kuntoon, että sais vähä Punkalla lunta pöllytellä.

Huomenna siis kaasari auki ja vian haku tulvimisesta, tulpanjohdot paikoilleen, akun lataus, ai niin ja pakoputket puuttuu vielä sarjoista taaksepäin. Ne vois kuitenki laittaa ennen ens starttia kuntoon kans. Jos lopultaki huomenna sen sais ajamalla ulos

Viimeksi muokannut Jare : 05.01.2013 22:03
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kyllä jenkit on fiksuja... Uazmies Linkit 6 02.02.2011 22:58
Kyllä lähtee! KoniJeep Chit-Chat 3 27.04.2010 19:55
Kyllä lähtee.. Joske Linkit 5 28.01.2008 09:07
Kyllä kulkee! Zamppa Chit-Chat 23 01.10.2005 20:38
Kyllä koittelee Epeli Tekniikka & Jutustelu 11 12.09.2004 09:02


Sivu luotu: 04:35 (GMT +2).