Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #30  
Vanha 27.12.2012, 22:45
tare:n Avatar
tare tare on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.07.03
Sijainti: Riihimäki, Finland.
Viestit: 3.050
Perusasetus

Kiitokset ajeluista Jeeperille ja kaikille paikalla olleille
Etenkin Maajussille kun sain olla kyydissä!

hiukan siinä alussa meinas ahdistaa ajoihin pääsy mutta päästiin kuitenkin
säätieto lupas -10 pakkasta mutta todellisuudessa aamulla oli -23
Hiluxin tankissa ollut "välikelin nafta" alkoi muuttumaan hiukan paksuksi.. joten satasta sekaan sekä talvikelin naftaa
suodatin Jukan tallissa auki ja sulaksi ja sitte kasaan ja reitille, tässä vaiheessa oltiin vasta reilu tunti jääty letkasta jälkeen.
kun päästiin lähtemään tallilta reitillepäin niin reilu 1 kilsan jälkeen hilux hyyty ja samaa oiretta. käyntiin käy hetken sammuu.. ei hitto jäätääkö vieläkin..
ei vaan suodattimen pohja vioittunut putsatessa ja vuotaa
eli vetää ilmaa käydessä.. no ei muutaku käsipumpulla paine, käyntiin ja 50metriä takasin päin ja taas pumppaus ja 50m.. hetken aikaan tätä jumpattuna sanoin Matille että hyppää puikkoihin ja minä pellin alle pumppaamaan käsipumpulla ja niin ajettiin se reilu kilsa takas Jukan talliin
ja olihan olkapää hellänä pumppaamisesta ku se matkan teko ei oo nopeeta peltiauki mettässä ja toinen konehuoneessa
risteyksessä tuli rekkalavetti vastaan ja kyllä ukko nauro hytissä kun näki tän tilanteen.. toinen konehuoneessa kuin ralleissa konsanaan!!!
ohitettiin suodatin kokonaan ja samalla tutkailtiin suodatinta saisko korjattua.. ei saa ja kun ei viitsi kyllä käyttää ilman suodatinta kun ikinä tiedä mitä sieltä tankista löytyy..
Jukalta löyty aikamme pengottua comanchen vanha löpösuodin ja se paikalleen letkujen väliin ja näppärästi teipillä suodatin kiinni ja yes pelittää!!
kerettiin juuri laavulle kun hiukan siinä korjaillessa jo nälkä tulikin
loppuajelut meidän osalta menikin huolitta!!

Kivaa oli
Vastaa lainaten
 

Luokat
tapani, tapaninajelu, tapaninajot, tapaninpäivä


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
14.10.2008 Cental73 Chit-Chat 38 15.10.2008 04:31
Veppskiy Les 2008 myllis Tapahtumat 4 29.09.2008 20:14
Suopotkupalloilua 2008 -P- Chit-Chat 1 01.07.2008 15:43
Suunnistus CUP 2008?? Tapahtumat 24 30.11.2007 11:52
Offroad GP 2008 dollythelw Tapahtumat 1 26.11.2007 22:01


Sivu luotu: 12:19 (GMT +2).