![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Kuis nuot leima sedät tykkää jos tuon tangon nakkaa kuikkaan?? muistelisin että tulis napinaa??
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Katastukseen ruuvaat sen takas kiinni. Ei mee, ku muutama minuutti
Toki onhan se kyl vissii lain vastaista, enkä minä ainakaan niin tee ![]() ![]() Ja jos se auto ny ihan hervottomaksi muuttuu tiellä ajaessa ni anna olla paikoillaan tai sit vaan hiukan hölläät muttereita.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
No pitääpä koittaa jossain välissä millanen tulee ajaa jos ottaa pois.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
muistaakseni vuosimallista jotain ja jne eteenpäin ei saa poistaa. ja vanhempi kuin "joku" saa poistaa.. en muista vuosia nyt tarkasti...
__________________
Keijo K.orroosio kaveri joka on aina autossani vaikkei ole kaveri.. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Talveksi ihan oman mielenrauhan takia ruuvasin nuot nastat. Tippu kulutus varmaan puoleen noilla. Ei oo viellä ihan ideaa mitä ruuvataan keväällä alle mutta jotakin kokoluokassa 31" se tulee olemaan. Ideoita otetaan vastaan. Eikä noista insoista tiiä vaikka jäisikin alle jos ei mee kaupaks.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Mikä vanneleveys tuossa on 7,8,9?
Ja mikä ET vanteella että mahtuu pyöriin KC:n tuo 31x10,5x15? |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Tulinkin tuossa toisiin aatoksiin että taidan kuitenkin pitää nuot saharat alla. kuitenkin sellaset renkaat että ovat saannet aika paljon kehuja. Jää kuitenkin yks 31x10.5R15 renkaille sopiva vannesarja ylimääräseks. Tulee varmaankin myyntiin ellen sitten kehittele siitä jotakin mielenkiintoista.
Veikkaisin että noi ois 8" tai 8.5" vanteet ja ET:stä ei nyt oo hajuakaan. |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Noniin turitaampa taas vähän. Eli on tullut haudottua jo jonkun aikaa ideaa lavakaaresta nissaniin mutta sitten tuli mieleen että mitä jos luopuisikin tuosta alkuperäisestä lavasta ja kyhäilisi tilalle flatbed lavan. jonin verran toki tulee lavalla kuljeteltua tavaraa mutta onnistuuhan se tuolla flatbedilläkin kun laittaa sopivasti sidonta pisteitä.
Jonkun verran kaivellu kuvia erinäisistä flatbed toteutuksista ja seuraavanlainen: Oma ideani olisi että runkoa ei tarvisi lyhentää, eli lava olisi "normi" mittainen ja täyttäisi ne katsastus setien vaatimukset lavakoosta. Tuosta häkistä lavanpäällä en viellä tiedä tekisinkö, metsässä tuo toki kallistellessa sitten nojailee puihin. Tasainen pohja ja jonkunlaiset irrotettavat laidat tms. Olisi mukava kuulla kommentteja kokeneilta tekijöiltä. lavakaari ja orkkislavan plussat ja miinukset verrattuna flatbed toteutukseen. Pohdin myös että mistä mahtaa lavakaaret olla tehty, itselle nyt tulisi mieleen esim pakoputki, eihän siitä mitään kaatumarautaa tehdä vaan lähinnä koriste. Etäpä miten tuollasen flatbedin runko?? mistä ja miten?? |
![]() |
| Luokat |
| king cab, nissan, td25 |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Nissan KingCap -90 kipillä varustettu | Reddevili | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 26.04.2012 10:17 |
| Myyty NISSAN KINGCAP TD25 4X4-89 | retery62 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 27.03.2012 18:52 |
| Myydään Osina Nissan KingCab 2WD '90 TD25 | terppi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 10 | 29.10.2008 08:14 |
| M: Nissan KingCap TD25 4x4 -88 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 28.03.2007 15:37 | |