![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
No nythän puhuttiin (tai ainakin itse luulin niin) siis öljynpaineMITTARIN anturista, sitä ei taida tästä maasta saada kuin merkkiliikkeestä. Olikohan luokkaa 150 euroa. Omani tilasin ebaysta muistaakseni reilusti alle satasella.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
|
#2
|
|||
|
|||
|
en tiedä motonet myy öljynpaine anturia valolle sopivuus näyttäis olevan bj42/bj75/lj70/hj80 nimi on öljynpaineanturi nastaliittimellä valolle ? 4,20€
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Niin, valolle. Ei mittarille. Ja mittarien matalista näyttämistähän tässä kai on puhuttu?
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
|
#4
|
|||
|
|||
|
millainen on öljynpaineen valo? meinaako se sitä öljyvaloa mikä palaa siinä starttauksen aikana ja sammuu kun auto käynnistyy?
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Tuli muuten tänään tutkittua hieman kun tuo mun turbo näyttää öljyiseltä ,niin ahtoputken ja sen turbon imusiiviltä tulevan putken ilmansuodattimelle otin pois. Selvisi että ahtoputkesta suoranaisesti tippui tippoina öljyä ja turbon siivet oli ihan öljyssä
. Koitin välyksiä niin ei kyllä ollut pitkittäis välystä että joku öljyrengas imeisesti pettänyt. Tuota mites mikäs ahdin olis hyvä tilalle olen itse kaavaillut wolksvagenin vnt ahdinta mekaanista. Ps pitää ens loppuna koittaa vaihtaa 10w40 öljyjen tilalle 10w60 jos vähän paranis öljynpaineet että vois remontin tehdä.
Viimeksi muokannut jesse89 : 20.11.2012 23:44 |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Tuota missäs tuo sijaitsee koneesta kun tuota mulla rupes savua tulemaan siitä mihin tulee ahtoputki kiinni imusarjan puolelle niin sen systeemin alla on jokin nippa pultti liitos niin sieltä höyryää.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Olisko huohottimen letku murtunut tai irronnu, se menee alkuperäsenä siitä venttiilikopasta ahtoputken kylkeä pitkin turbon imupuolelle osa putkella ja osa letkulla.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| hdj:n omistajat tänne. | Kratz | Tekniikka & Jutustelu | 2309 | 03.09.2025 06:41 |
| 4Runnerin omistajat tänne | Daddy's Toy | Chit-Chat | 34 | 12.10.2022 09:51 |
| Suzukin omistajat tänne | Suzukisj410K | Chit-Chat | 260 | 17.06.2015 12:01 |
| Volvon omistajat tänne | hoojii | Chit-Chat | 77 | 12.12.2014 23:54 |
| Pehmolelukoiran omistajat tänne!!! | baxxter | Chit-Chat | 16 | 24.05.2013 20:27 |