Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Linkit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Linkit Off-Road -linkkejä ympäri maailman.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.08.2012, 09:31
Kala92:n Avatar
Kala92 Kala92 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.01.12
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.414
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BryGgi Näytä viesti
Se on kyllä yksi paskan maku mitä koulussa opetetaan, kun se on se yksi väärä päätös ostaa joku halpa ketju tai löytää jonkun ukin isän aikaisen vaijerin mitä käyttää hinauksessa. Nykyisissä vaijereissa on sisällä monasti kangas yms riepu mikä imee itseensä tuon irti pääsevän voiman katketessaan. Kunnon ketjutkin hallitusti katkeaa ja vain yksinkertaisesti tipahtavat maahan suoraan. Mutta on olemassa myös sitä Murphyn lakia kun niin ei todellakaan käy. Viimekesänä oltiin nostotalkoissa kun lietelannan levityskone (Fredo 25kuution säiliö) uppois pellolle ja sitä oli hinaamassa 40t kaivinkone. ketju oli mallia kahden miehen liikuteltava. Ensimmäinen ketju katkesi halitusti, ja toinen ketju väänteli melko julmasti koneen keulapellit katketessaan. Kolina oli kyllä kova, ja kuskin ilme olisi ollut kuvaamisen arvoinen kun ketju lenti kopin alapuolelle.

Eli paras vaan pysyä piiskan etäisyyden/lentoradan ulkopuolella jos se herra Murphy vierailee. säästyy siltä sakkelin irroitukselta otsalohkosta.

Kettingeillä tullut kiskottua vuosien mittaan useampaankin otteeseen(neljä kesää turvesuolla). Kertaakaan en niissä hommissa ole kyllä kettinkiä poikki saanut itse vetäessä, mutta vieressä seissyt muutamaan otteeseen. Näissä tapauksissa ei saatu kettinkiä lentämään mihinkään kun hiljalleen vedettiin ensin kettinki aina tiukalle. Ainut tapaus millon olen nähnyt kettingin lentävän ja laittavan scanian etumaskin,tuulilasin,ylävalot ja jonkun kennon uuteen uskoon. Silloinkin vedettiin kettinki tiukalle, mutta pienempää vaihtaessa traktori valui hieman taakse päin ja kuski otti kytkin pommilla liikkeelle. Traktori liikkuin ehkä hyppäämällä 1m, mutta kettinki lähti kuin ohjus. Kummatkin kuskit säikähtivät sen verran että aski tupakkaa palo aika joutuin

__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään.
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.08.2012, 10:27
Offipiru:n Avatar
Offipiru Offipiru ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.07.05
Sijainti: Lahti-city, Finland
Viestit: 2.515
Perusasetus

Jätelavaa kun muinoin hirmuliskojen aikaan vaijerivehkeillä nostelin Scanian päälle, päätti vaijeri katketessaan ampua kuskilta peilin ja lippalakin mennessään. Ja meni pari sätkää aika vauhilla ton jälkee.
__________________
__________________________________________________ _____________________________
Jos toimintasavu pääsee ulos, tulee se pussittaa.

Päiväkodissa sentään rehellisesti hakattii lapioilla jos vitutti. Nykyään ei enää saisi edes sanoa ääneen jos vituttaa.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
hinaus, naru, onnettomuus, vaijeri, vetopiste


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
vinssaus tien yli Rekisteröimätön Chit-Chat 19 06.02.2010 16:13
onnettomuus -hatsuni- Chit-Chat 6 25.10.2008 21:51
Vinssaus ankkuri! Gravedigger Chit-Chat 4 16.08.2008 19:06
Poitsun eka vinssaus Karhu67 Chit-Chat 4 06.06.2006 07:57
Kiinalainen vinssaus JanneBlomgren Chit-Chat 17 07.11.2005 18:43


Sivu luotu: 15:03 (GMT +2).