Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Eskimo
Yksi asia mikä ei varmaan helpota miehen asemaa on, että avioerotilanteessa lapset määrätään hyvin pääsääntöisesti äidille.
Tuntuu, että äiti ei voi tehä mitään niin isoa rikosta tai elää muuten niin persiilleen ettei lapsia määrätä äidin huostaan.
Isällä pari rikettä niin pahimmillaan ei saa nähdä lapsiaan ollenkaan.
Avioeroprosessi ja pelko lasten menetyksestä varmaan on ainaki osalla se liipaiseva tekijä monen muun ongelman purossa.
|
Tuo on valitettavasti täysin totta. Tiedän suunnilleen kymmenkunta avioeroa tuttujen ja tutuntuttujen kautta. Ainoastaan yhdessä tapauksessa lapset jäi isälle.
Toisaalta tiedän tapauksen missä äiti on täysi nisti ja jokainen ihminen normaalilla maalaisjärjellä varustettuna osaisi sanoa että äidillä ei ole mitään annettavaa lapselle (tyttö 5v) kuin kärsimystä. Karuselli on pyörinyt monta vuotta siten että lapsi otetaan huostaan koska äiti on jatkuvasti aineissa, eikä pysty huolehtimaan lapsestaan. Äiti tekee sitten muka ryhtiliikkeen ja saa lapsen takaisin, jonka jälkeen alkaa taas sama kuvio alusta. Sokerina pohjalla, äiti ei menetä tapaamisoikeuttaan lapseen. Vaikka olisi kuinka aineissa.
Tuossakin ilmeisesti on ajatuksena että oma biologinen äiti on paras lapselle.