Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #76  
Vanha 01.04.2012, 08:38
Racingrabbit:n Avatar
Racingrabbit Racingrabbit ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 27.01.04
Sijainti: Sastamala
Viestit: 4.016
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Onko HJ:n runkopalkki tosiaan näin paksua tavaraa ?
Juu samaa mietin kanssa...
Miten on mahdollista tuollaisella materiaalivahvuudella,että ne rungot on silti aina läpimätiä???

Edittiä: Tuo rungon materiaalivahvuus taisikin olla aprillipila (viesti kirjoitettu:1.04.2012, 03:24)

Viimeksi muokannut Racingrabbit : 01.04.2012 08:42
Vastaa lainaten
  #77  
Vanha 01.04.2012, 08:39
OFFIDIRTY OFFIDIRTY ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 30.09.05
Sijainti: TERVAKOSKI
Viestit: 312
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja uokki Näytä viesti
Harrastus on harrastus.Monet merkit ja monet kuskit mieltymyksineen..
Tää on muuten HYVÄ KOMMENTTI...
Vastaa lainaten
  #78  
Vanha 01.04.2012, 08:47
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Onko HJ:n runkopalkki tosiaan näin paksua tavaraa ?
siinä on kaksi c-palkkia vastakkain ja sisäkkäin. josta tehty runko siinä myös syy että suomen suolasilla teillä pääsee paskaa kotelo rakenteeseen muhinoimaan.
Vastaa lainaten
  #79  
Vanha 01.04.2012, 11:08
ZeiZei:n Avatar
ZeiZei ZeiZei ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.12.03
Sijainti: Keminmaa, Finland.
Viestit: 2.971
Talking

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja toyota4x4 Näytä viesti
olisko ollu ulkopuoli n.5-6mm ylä ja ala puoli 8-10mm ja sisä puoli 3-4mm eli materiaali paksuutta löytyy..
Tämä materiaalipaksuus tarkoittanee tojotien rungon kohdalla sellaista normaalia ruosteista turvonnutta kokonaispaksuutta?


__________________
-Jyrki-

Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.)
Vastaa lainaten
  #80  
Vanha 01.04.2012, 21:03
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.251
Perusasetus

Rungoista..


Range/discossa on materiaali ohuempaa jotai pari millistä kun esim. hiluksissa on ulkopuoli 4mm ja sisäpuoli 3mm,molemmissa se vika et ennemmin tai myöhemmin kertyy kakkaa rungon sisälle ja sitte alkaa laho. Molemmat on ehkäistävissä vesireikien auki pidolla ynnä öljyämisellä ja pesulla. Näppi tuntumalla sanoisin et suunnilleen yhtä jäykkiä ovat joskin tojotan runko ei menetä jäykkyyttään vaik vähän kolhisi,syystä et kapeempi ja on rakenteeltaa hieman joustavampi kuin rangessa. Lantikassa on haettu jäykempää ja kevyempää rakennetta palkin leveyttä/korkeutta suurentamalla ja ei tietääkseni lantikan rungoissa suurempia heikkouksia ole,ruostuu siinä kuin muutkin. Ei minusta ole sen parempi tai huonompi kuin esim. tojotan mutta hieman erilainen.
Vastaa lainaten
  #81  
Vanha 01.04.2012, 23:05
ZeiZei:n Avatar
ZeiZei ZeiZei ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.12.03
Sijainti: Keminmaa, Finland.
Viestit: 2.971
Perusasetus

Runko palkit koottu kahdesta sisäkkäin menevästä (pari senttiä) C-palkista.
Olin mittaavinani vanhasta -79 Rangen rungosta materiaalipaksuudeksi 2,2mm mutta olisko ollut alunperin materiaali Gauge 13, (Tuumina 0.0897" ja milleinä 2.28mm)


Lisäksi rungon sisällä on tarpeellisissa paikoissa "kulmarautaisia" vahvikkeita, jotain kolmen -neljän millin paksuisia. Läpipulttauksissa on sellaisia tukilevyjä (kuvassa Y:n mallinen)

Tuota ruostuttavaa kakkaa kertynyt noista lukuisista suo upotuksista ja sen poistamista hankaloittaa just nuo poikittaiset tukipalat (Y) joiden alitse ei mahdu juuri mitään, puhumattakaan mistään viemärin puhdistusletkuista. Ainoa keino Paavonkin jossain mainitsema auton keula ylös ja vettä sisään runsaasti ja kauan.

Kuskinpuolen iskarin kiinnikkeen kohdalta revennyt (halkeama ylhäältä alas), ei oikeastaan ruostevika:



Kuskinpuolen takaiskarin kiinnikkeeltä taakse (akselin ylitys):



Takaiskarin kiinnikkeeltä eteenpäin:

__________________
-Jyrki-

Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.)

Viimeksi muokannut ZeiZei : 01.04.2012 23:17
Vastaa lainaten
  #82  
Vanha 02.04.2012, 07:07
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.366
Perusasetus

Ja tollanen suokuntta kun kuivuu kovaksi niin saa aika kauan liotella että tulee letkuvedellä pois...

Itse oon havainnut helpoimmaksi, että viimeiksi käy kastelemassa auton niin syvällä, että runkopalkit on varmasti täynnä vettä (lähtee samalla isoimmat kurat alustasta), ja sit kotona (muutaman tunnin päästä) keula reilusti ylös (että taka-akselin kohdalla kaikki rungon mutkat on varmasti alamäkeen), ja sit yx letku kummankin runkoaisan päähän.

Mitä olen vähän (en oo tarvinnut tehdä tollasia huoltoluukkuja kuten ZeiZei) katsellut rungon sisään niin on maa-aineksesta aika puhdas.

Sellanen kääpiö-esa olis kyllä hyvä kotonakin, sais vettä paljon ja paineella. Sellanen olis hyvä että vähän pelottaa että runko pullistuu paljosta vedestä, ihan takuulla lähtis kaikki paskat ja nopeesti.
Vastaa lainaten
  #83  
Vanha 07.04.2012, 20:50
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.366
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja toyota4x4 Näytä viesti
mielestäni runko ja sen muoto vaikuttaa ns. maasto ominaisuuksiin.Eli maavara rungon alla jota ei aina ajatella .. toyotissa (hj.hilux)runko "pieni" noin..6cm x 10-12cm läpi mitalta mutta siis suuri seinämäinen .. tämä mahdollistaa enemmän maavaraa jo vakiona rungon alle..kuin esim patrollissa. jossa on varmaan n.15cm matalammalla runko .. eli maastossa jää kiinni mahastaan..
Tässä esimerkki hyvästä maavarasta, joka on mahdollistanut loistava japanialainen insinöörityö ja sen tuloksena aikaansaatu ohut runko.



Kuva lainattu facebookista, kuvaaja Matti Hoikkala (4x4 maailma tämäkin offia kuvakilpailu).

Joo ja ei herneitä nenään, samalla tavalla ne ruostuu muutkin, ja harvalla ei-tojotalla ajetaan miljoona.
Vastaa lainaten
  #84  
Vanha 07.04.2012, 22:22
petr:n Avatar
petr petr ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 31.01.04
Sijainti: Oulu, .
Viestit: 1.284
Perusasetus

Toyotan maavarasta joku kehui...eikös Hiluxeissa ole aika miehekäs vaihdelaatikon kannatinpalkki siellä pohjassa...voisi jopa luonnehtia sellaiseksi kantotutkaksi?
__________________
Todistetusti kohtuuton käyttäjä ja ylikuormittaja...
Vastaa lainaten
  #85  
Vanha 07.04.2012, 22:57
solihull solihull ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.02.06
Sijainti: Koti
Viestit: 1.166
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja petr Näytä viesti
Toyotan maavarasta joku kehui...eikös Hiluxeissa ole aika miehekäs vaihdelaatikon kannatinpalkki siellä pohjassa...voisi jopa luonnehtia sellaiseksi kantotutkaksi?
Se tosiluja ja kivenkova kannatinpalkki on siellä vaan siksi, että sillä aurataan muunmerkkisille uraa, että eivät jäisi ihan heti vaan murikoistaan kiinni. Kyllä ne Tojotalla on osanneet tämänkin suunnitella ;-)

TT
Vastaa lainaten
  #86  
Vanha 08.04.2012, 01:49
Aitto Aitto ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.10.11
Sijainti: Ähtäri
Viestit: 57
Perusasetus

Jos joku kehtaa väittää autoaan jossa ei ole lukkoja 4wd:ksi ni puhuu paskaa.
Ei lukkoja ei nelivetoa ja piste. Defender Todella siistin näköinen lukot+vinssi+ karheammat pyörät pääsee jo aika mukavasti. Vakiona kovinkaan ihmeellinen lukkojen puutteen vuoksi armeijassa testattu. Itseä häiritsi ahtaat sisätilat kun olen liki 2m pitkä.
En ylistä myöskään toyotaa vaikka sellaisen omistan vieläkin mutta kyllä edellisen 61 800000km mittari lukema moottoria avaamatta herättää kunnioitusta 12-ht konetta kohtaan. Toyotan miinus puoli lähinnä sairaan kalliit varaosat jopa purkaamolla.
Mersua en ylistä myöskään RUOSTUU siinä ku muutkin uudethan ovat lahoja jo tehtaalla varaosia saa joka purkaamolta koska akseleita ja jakista lukuunottamatta henkilöauton Tekniikka (eli kevyesti tehty +suolla -kestävyydessä).

Mutta itse aiheeseen jos itse pitää valita niin Discover sekalaiseen ajoon ja Defender offiin
Jos jokapäivästä ajoa defe on aika raaka kampe kuten uaz toyotaBJ-40 Yms ns karvalakki kulkineet (työkoneet)

NÄMÄ OVAT MINUN MIELIPITEENI ASIASTA KAIKKIEN ON ITSE KOETTAVA JOKA AUTON TAIVAALLISUUS JA HELVETTI.
Vastaa lainaten
  #87  
Vanha 08.04.2012, 10:53
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.366
Perusasetus

[QUOTE=Aitto;870030]Jos joku kehtaa väittää autoaan jossa ei ole lukkoja 4wd:ksi ni puhuu paskaa.
Ei lukkoja ei nelivetoa ja piste.QUOTE]

Höpöhöpö. Korjaan en ole samaa mieltä.

Toki lukot auttaa etenemään, ja paljonkin, mut maastossa voi ajella ja hauskaa pitää ilman lukkojakin. katselee vaan sellaset reitit että haasteet ja auton kyvyt (+kuskin taidot) on sopusoinnussa, eli että joskus pitää vinssata ettei oo liian helppoa (ellei tarkoitus oo vaan paistella ne makkarat), mutta ei kuitenkaan kokoaikaa narun jatkona.

Ja tääkin on mielipide, yhtä ja ainoaa totuutta asiasta tuskin on.

-Paavo
Vastaa lainaten
  #88  
Vanha 08.04.2012, 11:32
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Perusasetus

paavolle tiedoksi!!! että mätä runko on joustojen salaisuus
Vastaa lainaten
  #89  
Vanha 08.04.2012, 13:43
mjoona:n Avatar
mjoona mjoona ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.08.09
Sijainti: Sastamala
Viestit: 495
Perusasetus

Pitää sanoa, et Suomen oloihin sopivaa maasturinrunkoa ei taida olla olemassakaan? Ehkä kyllästetty kakkosnelonen vois kestää, kun ei kerää paskaa sisälleen..
Vastaa lainaten
  #90  
Vanha 08.04.2012, 18:03
Aitto Aitto ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.10.11
Sijainti: Ähtäri
Viestit: 57
Unhappy

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mjoona Näytä viesti
Pitää sanoa, et Suomen oloihin sopivaa maasturinrunkoa ei taida olla olemassakaan? Ehkä kyllästetty kakkosnelonen vois kestää, kun ei kerää paskaa sisälleen..
Tää on hyvä.

Mutta voiko 4x4 vetää kahdella ja olla 4wd?
No ei.
Ei millään pahalla
Enää itsekkään AITOA nelivetoa omista
Vastaa lainaten
  #91  
Vanha 08.04.2012, 19:09
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.915
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Aitto Näytä viesti
Tää on hyvä.

Mutta voiko 4x4 vetää kahdella ja olla 4wd?
No ei.
Ei millään pahalla
Enää itsekkään AITOA nelivetoa omista
...monellako kaksvetonen auto sitten vetää ? entäpä 4x4 jossa ei lukkoja ja keskitasauspyörästö joka avoimena ?
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #92  
Vanha 08.04.2012, 20:11
mjoona:n Avatar
mjoona mjoona ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.08.09
Sijainti: Sastamala
Viestit: 495
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Aitto Näytä viesti
Tää on hyvä.

Mutta voiko 4x4 vetää kahdella ja olla 4wd?
No ei.
Ei millään pahalla
Enää itsekkään AITOA nelivetoa omista
Tjaa-a, toi oma HJ on kai paljon mainostettu ja väitelty aito neliveto? Lopuista ominaisuuksista en tiedä, mutta pirun pahoista paikoista sillä on menty vakiorenkailla ja lukoilla. Viissataakiloa kun sais painoa pois niin...

Hieman kun vakavoidun, niin voisin harkita Defenderiä Volvon portaaleilla, tälläsenhän on jo varmaan joku tehnytkin?
Vastaa lainaten
  #93  
Vanha 08.04.2012, 20:45
solihull solihull ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.02.06
Sijainti: Koti
Viestit: 1.166
Perusasetus

Tästä nelivetoisuudesta on kirjoiteltu muilla palstoilla ja totuus on se, että auto on neliveto ja renkaat käytännössä vetävät niin kauan kunnes on ristiriipunta. Tasauspyörästö JAKAA voiman tasaisesti molemmille akseleille ja jokaiseen renkaaseen ja ne kaikki vetävät pyörät todellakin vetävät oikeasti. Silloin on kyllä oikeasti neliveto. Kaikkiin pyöriin kohdistuu yhtä suuri voima, tosin jos joku rengas on liukkaammalla pinnalla kuin toinen, jakautuu voima sinne jossa kitka on pienempi, mutta jaettava voima on yhtä suuri... lukko sitten lopettaa sen voiman jakamisen ja silloin alkaa tulla voimaa myös siihen renkaaseen jossa kitka on suuri. Ja matka jatkuu.


TT
Vastaa lainaten
  #94  
Vanha 08.04.2012, 21:51
Nuhapumppu:n Avatar
Nuhapumppu Nuhapumppu ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.08.10
Sijainti: MUHOS
Viestit: 1.777
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ZeiZei Näytä viesti
Tämä materiaalipaksuus tarkoittanee tojotien rungon kohdalla sellaista normaalia ruosteista turvonnutta kokonaispaksuutta?


Samaa mietin itsekkin,vähän tuntuu hurjalta että runko olisi noin vahva. Veikkaisin että 3mm kyljet ja tuon boksauksen takia päältä ja alta 6mm. BTW tuo rungon kuvahan on selkeästi pajerosta,eihän toyotan runko voi ruostua tuohon kuntoon koskaan kerta materiaali vahvuudet on noinkin hurjia
Vastaa lainaten
  #95  
Vanha 08.04.2012, 22:27
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nuhapumppu Näytä viesti
Samaa mietin itsekkin,vähän tuntuu hurjalta että runko olisi noin vahva. Veikkaisin että 3mm kyljet ja tuon boksauksen takia päältä ja alta 6mm. BTW tuo rungon kuvahan on selkeästi pajerosta,eihän toyotan runko voi ruostua tuohon kuntoon koskaan kerta materiaali vahvuudet on noinkin hurjia
kaksi c palkkia vastakkain limittäin joista toinen on ohuempi seinämäinen ja toinen paksumpi vaihtelee malleittain luulisisin, hiluksissa vm.87.. sisä3,xx mm +ulko4,xx mm on YHTEENSÄ 7.xx mm tarkistaa voi laskukoneella. mitä uudempi sen ohuemmat on runko seinämät olleet tehtaalta lähtiessä.
Vastaa lainaten
  #96  
Vanha 09.04.2012, 05:36
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.323
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja solihull Näytä viesti
Tästä nelivetoisuudesta on kirjoiteltu muilla palstoilla ja totuus on se, että auto on neliveto ja renkaat käytännössä vetävät niin kauan kunnes on ristiriipunta. Tasauspyörästö JAKAA voiman tasaisesti molemmille akseleille ja jokaiseen renkaaseen ja ne kaikki vetävät pyörät todellakin vetävät oikeasti. Silloin on kyllä oikeasti neliveto. Kaikkiin pyöriin kohdistuu yhtä suuri voima, tosin jos joku rengas on liukkaammalla pinnalla kuin toinen, jakautuu voima sinne jossa kitka on pienempi, mutta jaettava voima on yhtä suuri... lukko sitten lopettaa sen voiman jakamisen ja silloin alkaa tulla voimaa myös siihen renkaaseen jossa kitka on suuri. Ja matka jatkuu.
Täsmennetään sen verran, että tasauspyörästö jakaa aina VAÄNTÖMOMENTIN suhteessa 50/50 akseleille.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #97  
Vanha 09.04.2012, 06:13
Topi1982 Topi1982 ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 25.01.06
Viestit: 3.077
Perusasetus

Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön?
Aika kaukana aiheesta joltain osin vastaukset.
Oman auton kehujia yleensa.
Vastaa lainaten
  #98  
Vanha 09.04.2012, 09:39
Aitto Aitto ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.10.11
Sijainti: Ähtäri
Viestit: 57
Perusasetus

[QUOTE=pee;870215]...monellako kaksvetonen auto sitten vetää ? entäpä 4x4 jossa ei lukkoja ja keskitasauspyörästö joka avoimena ?[/QUOTE

Eipä vedä kun YHDELLÄ!!!
Vastaa lainaten
  #99  
Vanha 09.04.2012, 10:03
88 88 ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.06
Sijainti: Lappi TL, .
Viestit: 913
Perusasetus

[QUOTE=Aitto;870405]
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
...monellako kaksvetonen auto sitten vetää ? entäpä 4x4 jossa ei lukkoja ja keskitasauspyörästö joka avoimena ?[/QUOTE

Eipä vedä kun YHDELLÄ!!!
Komppaan Jytyä mut samalla löydän itestäni pilkunviilaajan ja totean seuraavasti.

Joka renkaasta maapalloon välittyvä vääntömomentti on yhtä suuri. Eli nekin renkaat jotka ei
lyö sutia koittavat siirtää autoa eteen tai taaksepäin yhtäsuurella voimalla kun se joka sutii.

Ja Disco ta Defe asiaan en kommentoi paljon mitään koska itte ajan Rangella. Siinäkin on monia
huonoja ominaisuuksia, mut niin on monessa muussakin autossa. Englannista tosiaan saa
Rovereihin sopurahalla palikoita eikä offroadpajakaan mua o vielä ryöstäny eli sieltäkin
varaosia hommaan. Nii ranges on kyllä toikan akselit et vähä tais lähtee pohja tältä jutulta
ku se on melkein jo tojo:
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa?
Vastaa lainaten
  #100  
Vanha 09.04.2012, 10:03
lacrits68:n Avatar
lacrits68 lacrits68 ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 27.01.04
Sijainti: Kuusamossa
Viestit: 973
Perusasetus

moi!

Hyvinhän tuo vaan ristiriipunnassakin etenee ilman lukkoja! jarrujen ja elektroniikan avulla!
Nyt en väitä että tästa olis suolla jotain hyötyä mutta toimii varmaan 80% käyttäjistä!






//Janne
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix"

"".......British humour......!"

Viimeksi muokannut lacrits68 : 09.04.2012 10:06
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... regular Tekniikka & Jutustelu 5 13.05.2007 22:13
Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä Tekniikka & Jutustelu 2 25.06.2006 17:18
Tyhmiä kysymyksiä Patrolista vol2 VonLeka Tekniikka & Jutustelu 2 24.10.2005 00:13
Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) Palde Tekniikka & Jutustelu 6 02.02.2005 19:17
Tyhmiä kysymyksiä Kupla Tekniikka & Jutustelu 11 13.09.2004 13:47


Sivu luotu: 14:12 (GMT +2).