![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Noh noh... =) Josko sitä ens kesänä sais ton bemmin vihdoin pois tieliikennekäytöstä ja pääsis vetää pappalätsän syvälle silmille ja siirtymään täyspäiväseks mersupapaks... =) Kellään ehdotuksia, mistä löytyy paras valikoima nahkaisia ajohankikkaita? =)
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Onnettomuusaltis yhdistelmäLainaus:
![]() ![]() ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Korjataan, et oon kyllä käyttistä vanhempi mut mersua nuorempi... =) Kerran meinas lähtee auto lapasesta mut nopeet ohjausliikkeet pelasti senkin =) Ja kyllähän tilannenopeus pitää aina olla hanskassa. Vaikka leikinki jatkuvasti, niin en tee sitä semmoisella atakilla millä pääsee valotolpan ympärille tai ojan pohjalle. Ainakin tunnen oman kulkuvälineen ja osaan reagoida yllättäviin tilanteisiin sillä.
Ja nyt joka sanoo et taitava kuski hallitsee autonsa vaikeassa tilanteessa ja hyvä kuski ei joudu hankalaan tilanteeseen saa virtuaalisen kaljapullon otsaansa isossa kaaressa... =P |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Tos on kyllä pointtia tossa leikkimisessä siinä mielessä että pysyy ns valppaampana. Tietää vähän mitä tehdä jos auto lähtee puskemaan tai muuten vaan lipsumaan johonkin suuntaan. Se että leikkiikö tiellä vai parkkipaikalla aina välistä ni siihen en ota sen kummemmin kantaa.
Kovin noi ihmiset tuntus luottavan noihin ajonvakautus järjestelmiin sun muihin... Ainoo vaan ettei nekään nyt sentään fysiikan lakeja kumoa. Aamulla ajelin vihdintietä kaupunkiin päin ja vastaan tuli joku uudempi jeeppi ja hupsis se pyörähti siinä pienessä ala mäessä 180 astetta ja kynti perse edellä ojaa useamman kymmenen metriä jumalattoman lumi pöllyn saattelemana päätyen muutaman metrin päähän tiestä. Onneks ei pyörähtäny toiseen suuntaan... |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tänään käytiin kaverin autofirmalle hakemassa Tuusulasta pari autoa. Täytyy kyllä sanoa että ihmettelen todella missä "tsadilaiset" opettelevat ajamaan. Jyväskylästä siis lähdettiin ja takaisin päädyttiin, mutta johan oli taas suorituksia matkalla. Meno matkalla useampia autoja pitkin penkkoja ja yksi 20km ennen Keravaa katollaan ojassa ja mediheli pörräs paikalla. Siitä eteenpäin oli kummasti rauhallista tiellä.
Paluu matkalla kun pääsin lahden väylälle, niin ei voinut kun ihmetellä sitä ajotyyliä. Kaistan vaihdot tapahtuu samanlailla kun kesäkelillä, ajetaan rekkojen perseessä kiinni, näkyvyys nolla ja mahdollisuus pysähtyä ilman kolaria nolla. Aura-auto auraa vasenta kaistaa ja lumipöly oli mahdoton, niin sinne pilveen oli pakko painaa sataa ohi ja väkisin työntää takaisin oikealla kaistalle kun ei se aura väistäkkään. Kyllä sielä etelässä ei voi syyttää talvea eikä mitään kirjain yhdistelmiä autoissa, kyllä se ihmismieli on se syy. Kiitos ja anteeksi, ei mulla muuta...haittaakshe! =D
__________________
Hyvin menee, hyvin menee!! mä oon nähny tätä paljon telkkarista!! |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Tänään oli ainakin suurimmalla osalla ihmisistä järki matkassa ainakin turun motarilla. Rajotus 80 95% ajo 80 mittariin. Oli tietty muutamia teiden sankareita jotka paahto 120 ohi. Kun parjasin tuosta etuvetoisesta talvella, niin olipas hyvä opettelureissu ajaa hieman jäisiä/lumisia maalaisteitä mutsin autolla. Pari kertaa meinas livetä(molemmat suoralla pätkällä =) mut nopeet refleksit pelasti tilanteen. Molemmissa oli vaan jotain 50-60 kylläkin vauhtia. Kyllä etuvetokin tarjoo näemmä perää sivulle, ainut vaan et se tekee sitä yleensä pyytämäti ja yllättäen, pitää olla varuillaan ja valmiina koko ajan =)
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Nyt se on levinnyt..... ajelevat meilläpäin ihan simona..
siis etelä-suomalaiset menossa mökille ja talvilomille, ovat tuoneet ajotapansa keski-suomeen.. voi v*ttu pysyisvät kotonanaan!!!!!!!!!! http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.s...ttomuussumassa Eikös niillä hesan pelleillä alkanut hiihtoloma... |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
* * * * Volvo 945ft classic Jeep Cherokee ltd -90 Volvo 745 (*29.9.1992 - †24.3.2012 ![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Taasko ne stadilaiset törppöilee: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/ta...459520360.html
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
Onko ne hesalaiset tullu jo tampereellekkin törmäileen?
![]() |
#12
|
|||
|
|||
![]() Hesalaisia tiettyLainaus:
![]() ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Taas tietoturvavuotoo.. | Tractor | Chit-Chat | 4 | 10.04.2010 10:07 |
ei vittu p...le taas eläköön hurraa..jipii..KHO päätös taas | toyota4x4 | Chit-Chat | 4 | 02.03.2010 17:37 |
Taas GPS:stä | Nerd-O | Tekniikka & Jutustelu | 74 | 31.10.2009 21:36 |
HJ sähköongelma...taas | snööri | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 01.12.2008 18:06 |
Renkaista taas | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 08.02.2005 12:58 |