![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Mun mielestä täs nykyisessä hallituksessa on se hyvä puoli, et ne edes YRITTÄÄ TEHDÄ JOTAIN! Aikasemmat hallitukset on yrittäny pitää kansalaisten ostovoimaa yllä veronkevennyksillä.. Jos ei rahat riitä niin jostain on leikattava ja se ei oo mikään helppo valinta, mut isoimmista kuluista alotetaan. Parempi tämäkin tilanne, saati se et ajaudutaan samaan kuseen, kuin Kreikka...
__________________
-MMC- |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Asuin aikanaan Suomusjärvellä, kun tehtiin Suomen suurin kuntaliitos. Silloin siis 10 kuntaa yhtyi ja muodostui nykyinen Salo. Ennen liitosta oli hirveä valitus kaikesta mahdollisesta, aika paljon myös noista palveluista. Liitoksen jälkeen pulina loppui kun huomattiin, että asiat joko pysyi ennallaan tai sitten paranivat. Eikä ne palvelut minnekään hävinneet.
Ei pienet kunnat pysty tuottamaan hyviä palveluja yksin, kuntaliitokset on pakollisia. Näihin liitoksiin suhtaudutaan ihan liikaa tunteella, pitäisi ottaa se kuuluisa järki käteen.
__________________
Tumpula Racing Team |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Pyhäselkä kun yhdistyi pari vuotta sitten Jojensuuhun niin tänne piti rakentaa liitosrahoilla yhteisötalo missä ois mm. liikunta tiloja ikääntyville mutta tekivät sitte selvityksen ettei Suur Joensuussa asuvat jaksa tänne asti raahautua käyttämään noita palveluita.
Tekivät sitte miljoonalla eurolla Hammaslahden taajamaan liikenneympyrän ja hidastetöyssyjä että Joensuuhun ois vielä vittumaisempi päästä. Lisäksi Joensuuhun päin ajaessa joutuu ajamaan selkeillä teillä 40-60 km/h kilometri tolkulla ettei se matka vaan tuntus mitenkään liian lyhyeltä. Rääkkylän suuntaan voi vielä ajaa 80km/h ympäri vuoden (ennen kesäisin 100 km/h) mutta se on vissiin vielä enempi kuoleva kylä kuin tämä. Kunnan palvelut siirtyneet ytimeen, jos täällä haluais vaikka käydä työkkärissä niin pitää varata aika jotta joku viranhaltija sitte muistaa raahautua paikalliselle toimistolle. Vanhalla kunnantalolla on hiljasta, eihän siellä ole enää edes hometta. Säästöjä tulee kun pidetään vajaa käyttöisiä tiloja lämpimänä. Säästöjä varmaan tulee ehkä viiden vuoden siirtymän jälkeen kun kunnan työntekijöiden siirtymäaika on menny umpeen ja voidaan aloittaa irtisanomaan ylimääräisiä. Tosin sitä ennen on liitetty taas joku muu kunta Joenkaupunkiin joten kai siinä alkaa uusi viiden vuodensiirtymäaika ettei voi väkeä vähentää. Eikäku hyvä täällä on olla, voi syrjäytyä ihan rauhassa. Ei kukaan tuu häiritsemään paitsi ehkä kilometrikorvauksia kärkkyvä Ylempi Paskakaivon tarkastusviranomainen.
__________________
Juuri tästä kyseisestä asiasta mitään tiedä.. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Tämä ei ihan just liity kuntaliitoksiin mutta sivuaa aihetta riittävän läheltä.
Kuntamme liittyi vuoden alusta Kysteri-systeemiin sairaanhoidossa, ja samalla paikallinen lanssiyrittäjä jäi pois kuvioista kun ei ajanut tarpeeksi halvalla. Eräällä tilalla oli sattunut sairaskohtaus, tästä matkaa 25 km, olivat odottaneet ambulanssia PUOLITOISTA tuntia. No, jokainen voi arvailla mikä oli saavutettu hyöty... Että näin ne palvelut parantuu yhdistelemällä... |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
--dance with the devil-- |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Suomessa ongelma tällä hetkellä on se, että kuntia on liikaa. Jokainen kunta koittaa järjestää kuntalaisille palveluja, jotta kuntalaiset eivät muuttaisi pois ja toisaalta jotta kunta houkuttelisi lisää asukkaita (=veronmaksajia). Eli kenttä on pirun sirpaleinen ja kilpailu teettää aika hölmöjä ratkaisuja kokonaisuuden kannalta. Kunnat ovat eläneet jo pitkään velkarahalla, ihan vaan jotta asukkaat olisivat tyytyväisiä. Mutta ei velkarahalla voi pitkään elää. Kuntaliitoksilla saadaan toimintoihin järkevyyttä ja samat palvelut tuotettua edullisemmin. Näin rahaa jää muuhun tärkeään. Joskus kuntaliitosta tehtäessä kunnan tai kuntien tilanne on taloudellisesti niin katastrofaalinen, että kuntaliitoksen jälkeen on aloitettava rankka säästökuuri. Ei kahden velkaantuvan kunnan yhteenliittäminen saman velkaantumisen jatkuessa mitään muuta. Eli on pakko toimia ja heti. Ja tietysti asukkaat näkevät tilanteen niin, että kuntaliitos oli syynä esim. koulun lakkauttamiseen. Kukaan ei vaan ajattele, että olisi se koulu ennemmin tai myöhemmin ollut muutenkin pakko sulkea. Viimeistään silloin kun se itsenäisen kunnan velkaraha loppuu. Mutta ei tähänkään asiaan ole olemassa yhtä ja oikeata reseptiä. Vaikeita juttuja kaiken kaikkiaan. Ja kyllä mui pikkuisen epäilyttää ehdotettu pääkaupunkiseudun kuntien liitos, onkohan siitä tulossa jo vähän liian iso yksikkö ?
__________________
Tumpula Racing Team |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
--dance with the devil-- |
#9
|
|||
|
|||
![]() Kansa alkaa kohta vaatimaan vastinetta rahoilleen.....
Mitään tietämättömänä......
Muutamissa mainoksissakin luvataan enemmän vastinetta rahoille, kuinka sen nyt menikään. Valtion toimesta toi on ilmeisesti ymmärretty kai juuri toisinpäin. Tai tominnan tarkoitus on ollut pienentää kansalaisiin kohdistuvaa verotaakkaa, mutta....... pieneneekö? Valtion menopuolella: Säästetään puolustusbudjetista ja irtisanotaan. Yhdistetään kunnat isoiksi palvelukeskittymiksi ja irtisanotaan. Kiristetään kaikkea mitstä hieman voi ruuvia vääntää kireämmälle. Valtion ja kuntien tulopuolella: Eli Valtion/kuntien maksamista palkoista on aina palautunut takaisin valtion/kuntien kassan suoraan palkkaverotuksen myötä varmaan riski 30%, Arvonlisäveron, alkoholi, polttoaine, auto, ym verojen johdosta arviolta varmaan toinen 30%. ts. Irtisanottujen kohdalla taitaa tässä käydä nyt niin että nyt tolla 40% säästöllä menetetään noi 60% tulot tjsp. Ainakin ne pienee huomattavasti koska työttömyys korvaus ei ole läheskään palkan suuruinen jolloin joudutaan maksamaan ehkä myös sosiaaliavustuksia/etuuksia näille irtisanotuille joka lisää - merkkiä verotuloihin. => Ja kaikki tämä johtaa vain kaikkien verokantojen kiristymiseen. => Jossain vaihessa yksityisen puolen palkansaajien, ja yrittäjien mittarit tulevat täyteen ja kansa alkaa vaatia vastinetta rahoilleen eli maksamillen veroille. => Nyt tää tilanne näyttä vaan mun mielestä siltä että suurella todennäköisyydellä ollaan päättäjien ja ns. normi kansalaisten näkökulmasta ns. törmäyskurssilla. => Saas nähdä kuinka käy. Viimeksi muokannut H_Nietu : 09.02.2012 09:56 |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ketkä olikaan niitä veronkevennyspäätöksiä tekemässä? Ketkä mahtoi ottaa valtiolle miljardeittain syömävelkaa? Ketkä on olleet työntämässä valtion rahoja ulkomaisiin hyväntekeväisyyskohteisiin? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Katsastusmaksut perk.... | Sami72 | Chit-Chat | 7 | 04.06.2008 22:11 |
laturi perk... | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 22.06.2005 13:07 |