Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 27.04.2004, 17:41
kaivaja kaivaja ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.04.04
Sijainti: Finland.
Viestit: 36
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Hommaa muuttuvatilavuuksinen pumppu,niin ei kierroksien erot tunnu.
Nämä muuttuvatilavuuksisen toimintaperiaatteet on meikäläiseltä vähän pimennossa. Toimiiko muuttuvatilavuuksisessa pumpussa homma sitten niin, että se pyrkii pitämään virtauksen vakiona riippumatta kierroksista? Mahtaako tämä tapahtua painetta seuraamalla, eli jos paine nousee (pumpun kierrokset nousee tai virtausta kuristetaan lisää), pienenee tuotto ja päinvastoin?

Muuttuvatilavuuksisia pumppuja on hiukan eri tyyppisiä, toiset pitää vakio paineen toiset vakio tuoton, jotkut molemmat. Yleisesti niin, että pumppu tuottaa vain silloin kun öljyä tarvitaan, eli ns vapaakierrossa öljy ei kierrä eikä lämpeä.
Periaatteessa pumppu vahtii LS-linjan eli load sensing linjan painetta, ja lisää pumpun kulmaa ts. männän iskua, kun paine pyrkii laskemaan. LS linjassa vallitsee kokoajan pieni alkupaine, joka laskee kun ohjausventtiilin karaa heilautetaan.
Jos taas paine varsinaisessa painelinjassa nousee max paineeseen, säätyy pumppu pienemmälle tuotolle.
Homma on siinämielessä kulmikas, että systeemissä tarvitaan venttiili, josta kyseinen LS-linja löytyy, (kerro hinta normaalista ohjausventtiilistä kahdella) Tai sitten paine linjaan pitää rakentaa pieni kuristus, josta kaapaataan kyseinen signaali, mutta silloin menee osittain koko idea pilalle.

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
O: Hydraulipumppu ja kippisylinteri MoggiMies O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 09.11.2007 17:41
m: pto hydraulipumppu Traveler O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 14 22.03.2007 09:33
M: 24V hydraulipumppu #MYYTY# vk4wd O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 16 07.12.2006 17:37
M: Volvo F7 hydraulipumppu Rojota O/M/V Muut 0 25.10.2006 18:38
M: Hydraulipumppu O/M/V Muut 0 04.09.2003 07:19


Sivu luotu: 21:46 (GMT +2).