Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #38  
Vanha 29.01.2012, 18:10
tonikki tonikki ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 17.09.11
Sijainti: Kajaani
Viestit: 436
Perusasetus

Niin tota minäkin muistelin että kakstahtibensaa laittaa jokusen prosentin varsinkin talvidieselin sekaan niin se voitelee pumppua ja suuttimia. Eli talvilaadun vähemmän parafiinin korvikeeksi.

Mutta ei varmaan suodatinta ehkä kannata tyrkätä täyteen öljyä. Jonkun aikaa saa katella hienoa savuverhoa veikkaan.

Saihan tuon auton kotipihaan. Selvisi samalla että aika paskanen tankki tuntuu olevan kun syksyllä vaihdettuun suodattimeen oli kertynyt melkonen määrä mustaa töhnää. Hiluxin suodatinjalalla tuo auto, niin toinen suodatin oli puhdas ja ensimäinen kerännyt jonkun nokimaisen töhnän tms.
Vielä ei pelkkä suodattimien vaihto auttanut, piti puhaltaa polttoaineputki auki tankin päästä. Ei varmaan kovin tiheää sihtiä ole ainakaan tankissa, kerta jos pääsee tuommonen hiekanjyvästen kokonen töhnä suodattimelle, mutta tukossa tuntui olevan.
Varmuuden vuoksi vielä Diesel satasta tankkiin jos sattuu vettä olemaan dieselin seassa. Ja kotiahan tuolla pääsi, perkuleen kylmä.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Vanhan kempin elvytys Kovakalu69 Chit-Chat 8 03.08.2014 12:27
Diesel auton käyttö 2012 . temirhan77 Tekniikka & Jutustelu 5 29.12.2011 16:41
PIKKUMUSTAN ELVYTYS offipete Maasturiprojektit 36 27.04.2008 19:43
Löpöpytyn elvytys JiiPee Chit-Chat 0 01.04.2008 11:09
Käkikellon elvytys S-V Tekniikka & Jutustelu 7 01.05.2005 18:39


Sivu luotu: 11:50 (GMT +2).